تراژدی نویسنده نوبلیست از عصر ما/ بزهکاری نتیجه پیشرفت‌ اقتصادی!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
تراژدی نویسنده نوبلیست از عصر ما/ بزهکاری نتیجه پیشرفت‌ اقتصادی!

تراژدی نویسنده نوبلیست از عصر ما/ بزهکاری نتیجه پیشرفت‌ اقتصادی!

فارسخبرگزاری فارس |
رمان «قهرمان عصر ما» روایت‌گر اتفاقات روزگار ما است، که شخصیت‌هایی در این داستان آن را به خواننده نشان می‌دهند و در جهان داستان نمایندگی می‌کنند. در واقع این اثر، سوگنامه عصر ما را روایت کرده است.

خبرگزاری فارس ـ گروه کتاب و ادبیات ـ حسام آبنوس: «قهرمان عصر ما» عنوان اثری از ماریو بارگاس یوسا است که با عنوان «قهرمان فروتن» نیز به فارسی ترجمه شده اما در این مرور ترجمه خجسته کیهان مدنظر قرار گرفته که نشر کتاب پارسه آن را منتشر کرده است.

این اثر یکی از آثار نویسنده‌ای است که در سال ۲۰۱۰ جایزه نوبل ادبیات به او داده شد که علت آن از سوی آکادمی نوبل «رسم ساختارهای قدرت و تصویرسازی نافذ او از مقاومت، شورش و شکست افراد جامعه» معرفی شد. در این رمان نیز ما شاهد تصویر شورش و مقاومت و شکست افراد جامعه هستیم. افرادی که هرکدام می‌تواند نماینده بخشی از جامعه باشد.

تراژدی نویسنده نوبلیست از عصر ما/ بزهکاری نتیجه پیشرفت‌ اقتصادی! - 3

*مقاومت در برابر زورگویی

«لاشخورها» (میکی و اسکوبیتو) دوقلوهای «دون اسماعیل کاره‌را» هستند و نماد طبقه مرفه و بی‌دغدغه هستند و خواننده در هیچ‌جای کتاب حتی زمانی که سرشکسته و پریشان نزد دون ریگوبرتو می‌آیند با آنها هم‌ذات‌پنداری نمی‌کند.

شخصیت دیگر «دون ریگوبرتو» مدیر شرکت بیمه‌ای متعلق به اسماعیل کاره‌را است که در آستانه بازنشستگی است ولی اتفاقاتی او را به چالش می‌کشد و زمینه برهم خوردن آرامش او در دنیای متمدن و شخصی‌اش را ایجاد می‌کند. او نماینده طیف و طبقه روشنفکرمآبان جامعه است که نسبت به امور بی‌تفاوت هستند و تلاش می‌: نند همیشه خود را از اتفاقات برکنار نگه دارند و در عوالم ذهنی و شخصی خود غرق باشند.

«سینیور فلیسیتو یاناکه» تصویر انسانی متفاوت است. او برای موفقیت‌هایش تلاش کرده و حاضر نیست باج بدهد. او به سنت‌ها و گذشته‌اش وفادار است و با وجود تغییر شرایط زندگی‌اش به آن‌ها پشت نکرده است. او پیوسته خاطره پدر زحمتکش و پرتلاش خود را در ذهن مرور می‌کند و امیدوار است فرزندانش نیز بتوانند این راه را ادامه دهند، راهی که محصول تلاش خانوادگی و آموزه‌های پدر زحمتکشش است. او ساده و البته مغرور (به معنای مثبت) است. او از بی‌کاری و تن‌آسایی اذیت می‌شود و در اواخر کتاب می‌خوانیم که کار نکردن حس خوبی به او نمی‌دهد و کار کردن را دوست دارد. او نمادمقاومت در داستان است و حاضر نیست از اصولی که برای خودش ترسیم کرده کوتاه بیاید.

«فونچیتو» پسر نوجوان ریگوبرتو نماد نسل تازه‌ای است که نسبت به آموزه‌های پدران با دیده تردید نگاه می‌کنند و پرسش کردن برایشان مسئله اصیلی است. آنها به راحتی هر چیزی را نمی‌پذیرند و تا خود تجربه نکنند به سادگی با آن کنار نمی‌آیند. آنها نماد طغیان علیه باورهای رایج پدران هستند و بارها پدرش را، که خود را فردی روشنفکر و البته بی‌خدا معرفی می‌کند، به چالش می‌کشد و با او دست و پنجه نرم می‌کند و سوالاتی طرح می‌کند که او را غافلگیر می‌کند. او نماد آینده است که با پرسش‌گری می‌خواهد مسیرش را انتخاب کند و قرار نیست بر سنت‌های اشتباه پدر و پسری آینده را بسازند. فونچیتو را باید شخصیت شورش‌گر داستان خواند. او شورشی شخصی علیه باورهای پدرش آغاز می‌کند و در پایان به شکست و پذیرش پدرش ختم می‌شود. شورشی که نشانه آغاز یک حرکت در نسل تازه است و شکستی که نشان می‌دهد در صورت مقاومت کردن در یک باور می‌توان به نتیجه آن دل بست.

این داستان که شخصیت‌های بسیاری دارد هرکدام نماد یک گروه هستند که شاید بتوان ذیل گروه‌های بالا دسته‌بندی و قرارشان داد. شخصیت‌هایی که هرکدام کارکردی در داستان دارند. برای مثال گروهبان لیتوما یا ستوان سیلوا نماد نهادهای مدنی ناکارآمد هستند هرچند در داستان موفق می‌شوند نقش خود را درست ایفا کنند که آن نیز به‌خاطر یک تصادف است وگرنه در طول داستان شاهد این هستیم که موجی از نارضایتی را در سلسله مراتب خود ایجاد کرده‌اند و همه هم زیردست‌های خود را مقصر معرفی می‌کنند.

*طنز تلخ در برابر پیشرفت‌های سرمایه‌داری

یوسا در «قهرمان عصر ما» تصویری از جامعه رو به پیشرفت پرو به خواننده نشان می‌دهد. برای مثال وقتی سینیور یاناکه با تهدید از سوی گروه «عنکبوتی» روبه‌رو می‌شود و برای طرح شکایت به پاسگاه پلیس مراجعه می‌کند با این پاسخ گروهبان لیتوما روبه‌رو می‌شود: «این نتیجه پیشرفت است آقا … زمانی که پیورا شهر فقیری بود چنین اتفاقاتی نمی‌افتاد. در آن دوره کی می‌توانست به فکر اخاذی از صاحبکارها بیفتد؟ اما حالا که وضع مردم خوب شده آدم‌های زرنگ می‌خواهند با اعمال خشونت پول به جیب بزنند …» در واقع می‌بینیم که نویسنده کوشش کرده از زبان یک مامور قانون رفتارهای خلاف قانون را توجیه کند و آن را به گردن سرمایه‌داری اندازد. رفتارهایی که امنیت را از بین می‌برد با افزایش سرمایه ارتباط مستقیم دارد و در این بین، صاحبان کار و سرمایه بیشتر طعمه می‌شوند.

لحن طنز در سراسر این کتاب به چشم می‌آید و یوسا با این لحن داستانش را روایت می‌کند، که از این طریق به نقد سرمایه‌داری افسارگسیخته پرداخته و تلاش می‌کند با این طنز که در مواقعی گزنده است بسیاری از روابط و اتفاقات را نقد کند. «پیشرفت» و «فقر شهر پیورا» در واقع به صورت دو گزاره در برابر هم مطرح می‌شوند که افزایش بزهکاری و خلاف و جرم را نتیجه افزایش ثروت می‌داند. در جای‌جای داستان و با توصیف‌های یوسا، پیورا را شهری می‌بینیم که فقرا در گوشه و کنار خودنمایی می‌کنند و آلودگی از سر و کول این شهر بالا می‌رود و با وجود اینکه ادعا می‌شود این شهر پیشرفت کرده و حتی فرودگاه دارد ولی هنوز از امکانات ابتدایی زندگی شهری بی‌بهره است و گروهی از جامعه از امکانات بهره می‌برند.

*حرافی به سبک روشنفکرها

«از وقتی روزنامه‌نگارها به خبر ازدواج اسماعیل و آرمیدا و اقدام‌های فرزندانش نزد پلیس و مقام‌های قضایی برای ابطال عقد و گرفتن حکم عدم صلاحیت او پی برده بودند، در روزنامه‌ها، رادیو، تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها از چیز دیگری صحبت نمی‌شد. واقعیت‌ها زیر گفته‌های اغراق‌آمیز، حرف‌های ساختگی، غیبت‌های خاله‌زنکی، افترا و فرومایگی، وسیعی ناپدید شده بود؛ وضعیتی که رذالت، بی‌نزاکتی، انحراف، خشم و کینه را آشکار می‌کرد. ریگوبرتو با خود گفت، اگر با روزنامه‌نگارها و جنجال‌های اخبارشان درگیر نمی‌شد و مدام با آدم‌هایی که جهل خود را با کنجکاوی بیمارگونه و وقاحت می‌پوشاندند روبه‌رو نبود، این نمایش اسماعیل کاره‌را و آرمیدا که در شهر به بزگترین سرگرمی و تفریح تبدیل شده بود در نشریات، رادیو و شوهای مبتذل تلویزیونی همراهی با آتشی که میکی و اسکوبیتو روشن کرده و هر روز با اطلاعیه‌ها، مصاحبه‌ها، مقالات کوتاه و توهماتشان آن را بیشتر شعله‌ور می‌کردند حتما او را هم سرگرم می‌کرد و در عین حال بر اطلاعاتش نسبت به کشور، شهر، روحیه انسان و همان بدی و شرارتی که حالا مورد نظر فونچیتو بود، می‌افزود.»

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

یوسا از زبان «ریگوبرتو» درباره روزنامه‌ها و فاصله‌ای که میان کارکرد اصلی آنها با آنچه رقم می‌زدند سخن می‌گوید. او نشان می‌دهد که وقتی رسانه‌ها از حرف‌های خاله‌زنکی و بی‌اساس دست می‌کشند چیزی که می‌ماند و آشکار می‌شود رذالت و انحراف و کینه است. این تصویری است که یوسا از رسانه‌ها در جامعه‌ای رو به پیشرفت در پرو به خواننده‌اش نشان می‌دهد. یوسا این‌بار از زبان شخصیت «روشنفکر» داستان درباره واقعیت‌ها حرف می‌زند در حالی که او خود دنبال جزیره‌ای آرام است و دوست دارد از دفترش در طبقات بالای ساختمانش در پایتخت که مشرف بر دریا است فقط شاهد باشد و گوشه امن خود را از دست ندهد ولی همچنان نسبت به همه‌چیز منتقد باشد و سخن بگوید.

«کارکرد روزنامه‌نگاری در دوران ما، دست‌کم در این جامعه، نه اطلاع‌رسانی، بلکه ناپدید کردن مرز میان دروغ و واقعیت بود، جایگزین کردن واقعیت با داستانی که دریای عظیم عصبیت بیمارگون، سرخوردگی، نفرت و عقده‌های روانی مردمی بیزار، دل‌زده و حسود را نمایان می‌کرد. شاهد دیگری بر این‌که فضاهای کوچک تمدن هرگز در برابر توحش بی‌پایان دوام نمی‌آورد.»

تراژدی نویسنده نوبلیست از عصر ما/ بزهکاری نتیجه پیشرفت‌ اقتصادی! - 18

*همه خوبی‌ها برای اروپایی‌ها است؟!

«هیچ اثر پرویی هست که دوستش داشته باشید پاپا؟» این بخشی از دیالوگ پدر و پسر با هم است. فونچیتو وقتی شیفتگی پدرش در برابر آثار هنری اروپایی را می‌بیند اینطور از او سوال می‌کند که پدرش با مسخره‌بازی از پاسخ دادن به این سوال جسورانه طفره می‌رود. در اینجا فونچیتو در قامت یک انسان از نسل جدید پرو ظاهر می‌شود و باورهای گذشتگان مبنی بر اینکه «هر خیر و نیکی یافت شود برای اروپایی‌ها و آریکایی‌ها است» را به چالش می‌کشد. پدر وقتی با این سوال فرزند روبه‌رو می‌شود از جسارت و زیرکی او یکه می‌خورد و باورش نمی‌شود که این همان نوجوان سابق است.

در بخش دیگری باز هم این شیفتگی در نسل قبلی پرو را در قبال یک غذای ساده شاهد هستیم که باز هم نسل جدید آنها را به سخره می‌گیرند و باورهای آنها را به چالش می‌کشد. «فرودگاه خورخه چاوز شلوغ و صف مسافرهای ایبریا طولانی بود. اما ریگوبرتو احساس بی‌طاقتی نکرد. در آن چند ماه با سر و کله زدن با پلیس و قاضی، معلق ماندن بازنشستگی و دردسرهای فونچیتو و ایلبرتو تورس آن‌قدر دچار نگرانی و تشویش شده بود که حالا همه را پشت‌سر گذاشته و فردا عصر خودش را همراه همسر و پسرش در مادرید می‌دید، چه فرقی می‌کرد یک ربع، نیم ساعت، یا هر قدر دیگر طول بکشد و در صف بایستد. بی‌اختیار دست به شانه لوکرسیا و فونچیتو گذاشت و با شوق و ذو گفت: «فردا شب در بهترین رستوران مادرید شام می‌خوریم. کازا لوسیو! املت و سیب‌زمینی سرخ کرده‌اش خوراک کمیابی است که با هیچ غذایی قابل مقایسه نیست.»

فونچیتو با لحنی تمسخر‌آمیز گفت: «تخم‌مرغ و سیب‌زمینی خوراک کمیابی است پاپا؟»

تصویری که در میان طیفی از روشنفکران وطنی نیز شاهد هستیم که تمام موفقیت‌ها و سربلندی را برای اقوام غربی می‌دانند و از ستایش آن‌ها در هر حالی دریغ نمی‌کنند. که یوسا به خوبی با همان لحن طنز از زبان یک نوجوان این باور را نقد می‌کند.

*قصه‌گویی و ترسیم آینده

در مجموع رمان «قهرمان عصر ما» از ماریو بارگاس یوسا جدا از مضامین جذابی که دارد یک قصه جذاب و البته دنبال‌کردنی را نیز تعریف می‌کند. رمانی که اگر به مضامین آن نیز توجه نکنیم آن‌قدر قصه‌اش جذاب و پرکشش هست که نتوانیم آن را کنار بگذاریم و ۴۰۷ قصه‌گویی آقای نوبلیست را دنبال کنیم. قصه‌هایی که به گفته یوسا پا در واقعیت دارد و تخیل صرف نیست. رمانی که شخصیت‌ها هرکدام دنیایی دارند ولی یوسا از اصل قصه منحرف نشده تا قصه شخصیت‌ها را برای خواننده‌اش تعریف کند و از هرکدام به مقدار لازم در داستانش استفاده کرده است. حتی یکی از مضامین این رمان کنش‌های مذهبی شخصیت‌ها است که نشان می‌دهد مسئله و دغدغه ذهنی یوسا و جامعه او است که در داستانش به این میزان بازتاب دارد، نبردی میان مذهب و لامذهب بودن که در داستان نیز خودنمایی می‌کند و البته به نظر می‌رسد که یوسا بر این باور است که نسل آینده گرایش عقلایی‌تری نسبت به مذهب دارند.

نویسنده در این کتاب در نقش راوی صرف بدون کنش حضور ندارد بلکه او موضع می‌گیرد و حتی آینده را پیش‌بینی می‌کند و از آن سخن می‌گوید و این به عنوان یک وجه‌تمایز برای چنین نویسنده‌ای در خور مطرح کردن است.

زبان و فرم روایت نیز در نوع خود متفاوت است و او از روایت تو در تو برای قصه‌اش سود برده است. روایتی که خواننده به خوبی متوجه تغییر زمان در آن می‌شود و این برآمده از هنر نویسنده است که مترجم به خوبی آن را به فارسی منتقل کرده است.

*و نکته آخر …

در پایان باید به ویرایش به شدت ناراحت‌کننده این کتاب اشاره کرد. اثری که با ترجمه روانی به بازار عرضه شده ولی به نظر می‌رسد حتی یک مرتبه متن از سوی نمونه‌خوان یا ویراستار احتمالی کتاب خوانده نشده، تا جایی که گاهی یک کلمه در متن از قلم افتاده و خواننده با توجه به موقعیت شخصیت‌ها و اتفاق‌ها باید کلمه از قلم افتاده را حدس بزند. ایراد‌های نگارش و دستوری نیز در سراسر کتاب چشمگیر است که می‌تواند امتیاز این کتاب و ترجمه خوب را آن کم کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به‌گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، آقای سعید سلیمانیان با اشاره به تأسیس موزه شهرستان سمیرم (حمام تاریخی خانعلی) در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ خورشیدی گفت: پس از تأسیس این موزه آثار و اشیای ارزشمندی را از مناطق مختلف شهرستان که در ادوار مختلف به فراموشی سپرده شده بود شناسایی و در این موزه گردآوری کردیم. وی به تعدادی کتیبه و سنگ قبر از دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی شهر سمیرم که در سال‌های اخیر کشف شده اشاره کرد و افزود: گروهی از باستان‌شناسان گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران و گروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان در بازدید از آثار تاریخی این موزه از کتیبه‌ای متعلق به سده اول هجری قمری که دو هفته گذشته کشف شده بود بازدید کردند که در بررسی‌های این گروه مشخص شد که در گوشه‌ای از این کتیبه نام «ایران» به زبان پارسی در سده اول هجری قمری درج شده است. آقای سلیمانیان گفت: بررسی‌های اولیه بر روی این کتیبه حاکی از آن است که این کتیبه یکی از کهن‌ترین کتیبه‌های کشف شده متعلق به سده اول هجری قمری است که برای نخستین بار نام ایران (حداقل در منطقه فلات مرکزی ایران) به زبان پارسی بر روی آن درج شده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ارتش؛ برای اولین بار در سطح ارتش، دوره طرح بصیرت کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی و خانواده‌های آنان با حضور امیر سرتیپ دوم عسکری جانشین و معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا، سرهنگ زارع فرمانده قرارگاه پشتیبانی و حجت الاسلام والمسلمین رادمهر رییس عقیدتی سیاسی ستاد و قرارگاه پشتیبانی این نیرو در تالار بهمن برگزار شد. در این مراسم امیر سرتیپ دوم احمد عسکری با اشاره به لزوم برگزاری طرح بصیرت ویژه کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی ارتش گفت: وجود شما کارکنان وظیفه در ارتش بسیار با اهمیت است و با توجه به منویات ارزشمند مقام عظمای فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان، برآنیم تا کارکنان وظیفه پس از ۲ سال خدمت نسبت به نظام، انقلاب و ارتش خوشبین، متدین و نسبت به آینده امیدوار باشند و در آینده نزدیک بتوانند از انقلاب و اسلام به شایستگی هرچه تمام‌تر حراست کنند. وی همچنین با بیان اینکه دشمنان نظام و انقلاب بیشترین نگاهشان به نسل جوان است، اظهار کرد: دشمن به جوان و نیروی جوان بسیار امید بسته است، زیرا دشمن از طریق فضای مجازی برای تغییر نگرش و رفتار نسل جوان ما برنامه ریزی می‌کند. امیر عسکری در ادامه با اشاره به اینکه امروز راه شناخت دوست و دشمن در کشور با بصیرت امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: بصیرت تنها ابزار مقابله با توطئه دشمن است که راه را به ما نشان می‌دهد و شما جوانان که ذخیره نظام و مسئولان آینده کشور هستید با ارتقاء دانش و بینش خود در این مسیر قدم بردارید و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام بگذارید. معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا در پایان تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب نگاه حضرت آقا به جوانان است، چرا که دشمنان می‌خواهند جوانان را نسبت به آینده مأیوس و نسبت به گذشته بدبین نشان دهد؛ بنابراین در بیانیه گام دوم انقلاب اولین توصیه حضرت آقا نسبت به جوانان نگاه خوشبینانه به آینده کشور است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغاتمواد مخدر خانمان‌برانداز استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ عبداله نظری در دیدار با مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب نکات بسیار ریز و دقیقی دارد، گفت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در این خصوص بر روی کار جهادی، فکر جهادی و فعالیت جهادی بسیار تأکید دارند. وی تصریح کرد: تمرکز بر تفکر و روحیه جهادی، موجب عزت و پیشرفت کشور خواهد شد. این مقام مسئول در ستاد ادامه داد: در دوره گذشته گفتمان اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در هدف راهبردی ستاد مطرح بود و جلسات متعددی با مداحان، وعاظ، خیرین و سایر متنفذان اجتماعی برگزار شد، در این دوره نیز به‌منظور دستیابی به اهداف تبیینی، به دنبال تعریف کارویژه‌های خاص برای کانون‌های مختلف اجتماعی از جمله حوزه‌های مرتبط با سازمان تبلیغات اسلامی هستیم. نظری در ادامه تبیین خط‌مشی جدید با بهره‌مندی از رویکرد یاریگران زندگی با شعار «یاریگر هم باشیم» را برای کانون‌های فرهنگی و مذهبی مرتبط با سازمان تبلیغات یکی از کار ویژه‌های خاص برشمرد. وی اظهار کرد: همچنین برگزاری دوره‌های توانمندسازی برای جامعه عظیم هدف سازمان تبلیغات همچون کانون مداحان، وعاظ، مبلغان مقیم و گروه‌های فرهنگی و هنری مؤثر در سراسر کشور به‌منظور آشنایی آنان با برنامه‌های حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر از دیگر کار ویژه‌های مورد نظر است. مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد ستاد افزود: تقویت تشکل‌های انقلابی و دینی یکی از باور‌ها و برنامه‌های اصلی دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد ستاد است که برگرفته از فرمایش‌های مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) هم است. نظری بیان کرد: با اجرای دقیق طرح یاریگران زندگی و هم‌افزایی منسجم بین ستاد و سازمان تبلیغات، اقدام‌های بسیار مؤثری را در حوزه جلب مشارکت‌های اجتماعی و کاهش نرخ شیوع اعتیاد انجام خواهیم داد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی هم در این دیدار گفت: مواد مخدر خانمان‌برانداز است و می‌بایست در همه لایه‌های اجتماعی برای دفع این معضل خانمان برانداز دغدغه‌مند باشیم. وی افزود: با اقدام‌های اداری و صرفا ابلاغ سازمانی کار پیش نمی‌رود، در سازمان تبلیغات اسلامی، قرارگاه و اتاق عملیات وجود دارد که با تفکر جهادی به دنبال جبران کاستی‌های موجود هستم. مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: اگر بخواهیم کار سمبلیک انجام دهیم و صرفا به برگزاری جلسات بسنده کنیم، باری از دوش مردم و نظام برداشته نخواهد شد، اما پیشنهاد می‌شود در حوزه‌های تخصصی سازمان تبلیغات که بی‌واسطه یا با واسطه مرتبط هستیم، ورود کنید. باباخانی گفت: مداحان شاخص و جامعه وعاظ یکی از گروه‌های مرجع هستند که در طرح یاریگران زندگی می‌توانند همراه ستاد باشند. وی افزود: در کشور ۶۰۰ مجموعه فرهنگی را ساماندهی کرده‌ایم که ۱۰۰ کانون فرهنگی ظرفیت بسیار بالایی را برای همراهی در برنامه‌های ستاد دارند. مدیر کل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: اتحادیه انجمن‌های اسلامی، حوزه هنری، مؤسسات تبیان و مهر نیز می‌توانند در تولید محتوا‌های هنری و فرهنگی کمک کنند. وی افزود: ۵۰ مجموعه فرهنگی بزرگ در کشور را داریم که به صورت تخصصی به موضوع آسیب‌های اجتماعی می‌پردازند؛ لذا به منظور بهره‌مندی از این ظرفیت عظیم پیشنهاد می‌شود تفاهم‌نامه‌ای در سطح مدیران دو مجموعه منعقد شود تا متناسب با اعتبار تخصیصی به همراه هم زمینه تحقق برنامه‌ها را فراهم آوریم.

بررسی موضوع امنیت در جامعه اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
گفتگوی ویژه اخبار قرآنی، فردا (جمعه) به موضوع «امنیت درجامعه اسلامی از منظر قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع)» اختصاص دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام فردا در برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی درباره موضوع «امنیت درجامعه اسلامی از منظر قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع)» سخنرانی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

۱۲٫۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورها از فناوری‌های نو خواهد بود

فارس9 دقیقه قبل

وزیر ورزش قول ۴ مدال طلای المپیک را از کشتی گرفت

عصر ایران10 دقیقه قبل

۹۱ پرونده تخلف صنفی در قم تشکیل شد

مهر11 دقیقه قبل