برند «حلال» با گردش مالی یک تریلیون دلاری حاصل تجارت‌ آمیخته با اخلاق است/ ایران و کشورهای خلیج فارس بنیان‌گذار تجارت معنوی هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

برند «حلال» با گردش مالی یک تریلیون دلاری حاصل تجارت‌ آمیخته با اخلاق است/ ایران و کشورهای خلیج فارس بنیان‌گذار تجارت معنوی هستند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
نویسنده کتاب «تجارت جهانی دراقتصادهای معنوی» معتقد است که در سده‌های میانه، موانع بسیاری از جانب کلیسای کاتولیک واتیکان برای تجارت شکل می‌گرفت اما این موانع، هیچ‌کدام برخواسته از معنویت نبود این در حالی‌ست که در سرزمین‌های پیرامون خلیج فارس، معنویت بر تجارت حاکم است.

برند «حلال» با گردش مالی یک تریلیون دلاری حاصل تجارت‌ آمیخته با اخلاق است/ ایران و کشورهای خلیج فارس بنیان‌گذار تجارت معنوی هستند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، بسیاری از مورخان و اقتصاددانان، پیدایش تجارت را به عنوان مبدا بسط تمدن بشری و آشنایی تمدن‌ها می‌دانند. از مبادله کالا به کالا و پایاپای تا ضرب سکه از طلا توسط دولت «لیدیه» و چاپ اسکناس توسط امپراتوری هان در چین، تجارت به عنوان حلقه اتصال تمدن‌ها به یکدیگر نام برده می‌شود و با شکل‌گیری راه تاریخی «ابریشم»، تنش‌های میان ملل نیز تا حد بسیاری فروکش کرد! این بار تجارت بود که صلح را میان انسان‌ها برقرار می‌کرد! به عبارت دیگر، منفعت‌طلبی‌های فردی و «عدم شجاعت سرمایه» باعث می‌شد که برای بسط بازرگانی، دولت‌‌های کهن بسیاری از جاه‌طلبی‌های سیاسی خود را کاهش دهند. این دستاورد بزرگ تاریخ حیات بشری است که ویل دورانت در اثر گرانسنگ تاریخ تمدن، از آن تحت عنوان «صلح زرد» (به تسامح به علت زردی رنگ سکه طلا) نام می‌برد. با این حال، در «صور بنیادین پیدایش حیات دینی» قواعد مختلفی در عرصه تجارت وضع شد و این باعث شد تا محدودیت‌هایی به نسبت اخلاقی، در اشکال تجارت و برخی از حالت‌های معنوی در قبال آن پدید آمد. گفتگوی ایلنا با دکتر «مانیا اشتفان امریش» استاد دپارتمان «شرق‌شناسی دانشگاه هومبولت برلین»، نگارنده اثر «تجارت جهانی دراقتصادهای معنوی» از جهت بررسی یافته‌های تاریخی پژوهشی در این زمینه، حائز اهمیت است.

تجارت میان مشرق زمین با اروپا، تا پیش از سقوط امپراتوری مقدس روم، بسیار پررونق بود. به چه دلیلی تجارت میان مشرق زمین با اروپای مسیحی در سده‌های میانه منقطع شد؟

حتما می‌دانید که امپراتوری روم شرقی و البته غربی، هردو وارثین تمدن و فرهنگ یونانی بودند که تمامی دولت شهرهای یونان نیز به طور مستقیم با شرق و به ویژه با ایران، در تماس و تجارت مستقیم بودند. تا پیش از فروپاشی لیدی توسط امپراتوری ایران (دولت لیدی بنیان‌گذار معامله اقتصادی برمبنای سکه طلا بود)، تعاملات تجاری با لیدی نیز به عنوان بخشی از مشرق‌زمین، در جریان بود اما با اضافه شدن آن سرزمین و منابعش به ایران، ایران جزء اصلی تجارت با غرب بود و پس از آن نیز چین به این مجموعه تجاری افزوده شد. در دوران قرون وسطا که پس از فروپاشی امپراتوری روم بود، اقوام مهاجمی که بعدتر دولت‌های ملی خودشان را تشکیل دادند، تحت فرمان کلیسای کاتولیک در واتیکان قرار گرفتند. این کلیسا نیز هرگونه مبادله با مسلمانان و یهودیان را حرام اعلام کرد و بعد از آن این روابط تجاری به طور کامل، به دلایل به ظاهر شرعی قطع شد!

آیا جنگ‌های صلیبی، دستاوردهای اقتصادی و تجاری برای مسیحیان اروپایی داشت؟

هیچ جنگی برای طرفین درگیر منافع اقتصادی به ارمغان نمی‌آورد! هرچند مسیحیان اروپا، در آن زمان پس از تصرف بیت‌المقدس توسط جنگجویان صلیبی، با دستاوردهای اقتصادی و تمدنی مسلمانان آشنا شدند و دیدند که در دین اسلام قواعد محدودکننده تولید و تجارت آنچنان که در اروپای سده‌های میانه وجود داشت وجود ندارد. پس از آن بود که سفرهای اروپایی‌ها توسط جهانگردان مشهور (نظیر مارکوپولو) به شرق آغاز شد و آنها اقدام به ثبت و نگارش مشاهدات خود در رابطه با دستاوردهای تجاری آسیا پرداختند و تجارت با شرق را نیز آغاز کردند که باعث شد عصر رنسانس در اروپا آغاز شود و محدودیت‌های افراطی پیشین در رابطه با تجارت لغو شود!

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

علت اعمال محدودیت‌های تجاری توسط کلیسای واتیکان چه بود؟ آیا کلیسا از مزایای یک تجارت آزاد و سالم بهره نمی‌برد؟

مسیحیت عامل اتحاد میان اقوام اروپایی بود و پاپ نقش محوری در حفظ این وحدت داشت. با این حال، پاپ‌ها و کاردینال‌های واتیکان دستورات (فتوا) مختلفی می‌دادند که اثرات مختلفی روی کیفیت وضع اقتصاد و مبادلات عمومی مردم اروپا داشت. به طور مثال یهودیان به خاطر اینکه در تخصیص پول، نرخ‌های بالای بهره را اعمال می‌کردند، به شدت مغضوب روحانیت مسیحی بودند و تجارت با آنها مشمول محدودیت‌های فراوانی می‌شد. کلیسا مالکیت زمین‌های بزرگ و حاصلخیز فراوانی را در اختیار داشت و شبیه به یک مافیای بزرگ کالاهای خوراکی عمل می‌کرد. همچنین مسلمانان در تبلیغات کلیسا، اشغال‌گران بیت‌المقدس که زادگاه و میعادگاه عیسی مسیح (ع) بود نامیده می‌شدند و تجارت با آن‌ها نیز مشمول مجازات‌های سنگین قرون وسطایی نظیر جوشاندن در دیگ، می‌شد! بعد از شکست اروپایی‌ها در جنگ‌های صلیبی، اروپایی‌ها با توجه کمتری به قواعدی که از پیش گذاشته شده بود، با مسلمانان تجارت کردند و با رشد تجارت و شکل‌گیری بورژوازی، شهرهای بزرگ اروپایی رونق بسیار زیادی پیدا کرد که پس از آن، انقلاب صنعتی به وقوع پیوست و عصر متفاوتی از صنعت و تجارت در جهان شکل گرفت که این بار، غرب پیشتاز آن بود!

شما در اثر آخر خود، از نقش ویژه خلیج فارس، در ایجاد تجارت معنوی سخن گفتید! آیا تجارت معنوی هم وجود دارد؟ مگر مبنای تجارت بر مادیات و حداکثرسازی منفعت شخصی نیست؟ در رابطه با این تعبیر بیشتر توضیح دهید...

خلیج فارس، منطقه‌ای تاریخی‌ست که بیش از هزار سال است که در سرتاسر آن مسلمانان زندگی می‌کنند و به رغم اینکه تمامی کشورهای پیرامون آن، از ثروت فراوانی برخوردار هستند، در رفتارهای تجاری، پایبندی عجیبی به قوانین دینی خود نشان می‌دهند و از تجارت هر کالایی استقبال نمی‌کنند! شکل‌گیری برندهای موسوم به «حلال» که بیش از یک تریلیون دلار، گردش مالی در جهان را دربرمی‌گیرد، حاصل همین معنویت تجاری و تجارت‌گری آمیخته با اخلاق در میان مردم سرزمین‌های اطراف خلیج فارس بوده و نشان داده که می‌شود در عین تلاش برای تامین معیشت و به کارگیری آخرین کالاهای روز دنیا، به قواعد دینی نیز پایبند بود و در عین حال، از مزایای تجارت آزاد نیز سود برد. شما حتما نمونه‌های فراوانی از این رفتار را می‌توانید در کشورهای ایران، عربستان، عراق، قطر و … به وضوح مشاهده کنید. به نظر من این معنویت می‌تواند در عین پایبندی به قواعد تجارت مبتنی بر بازار آزاد، بر رعایت حدود معنوی و آمیزش ظریف آن، با مادیات نیز دسترسی پیدا کرد و در عین حال نیز، یک زندگی مرفه و به‌روز داشت. این درسی‌ست که من کوشیدم تا از سرزمین‌های مسلمان اطراف خلیج فارس یاد بگیرم و آن را برای دانشجویانم بیان کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک1 روز قبل
سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین که از مدت‌ها پیش مطرح بود، بالاخره جامه عمل پوشید و حاشیه‌هایی به دنبال داشت. به گزارش «تابناک»، التهابات پراکنده، اما پرشمار در بسیاری از نقاط کشور، شاید مهم‌ترین واکنشی است که بازگشت سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن به دنبال داشته است. رویداد‌هایی که مقدمه شکل گیری شان افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین است. اینکه بنزین دوباره دو نرخی شده و نرخ آزاد آن سه برابر نرخی است که تا ساعاتی پیش به فروش می‌رسید. این در حالی است که افزایش قیمت بنزین موجب شده که نگرانی از افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات هم اوج بگیرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین17 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- بنا بر اعلام مقامی اگاه در وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین از بامداد جمعه (۲۴ آبان) برخی اعتراضات مردمی در بعضی نقاط کشور آغاز شد. از اهم اقدامات کنترلی مسئولان امنیتی کشور می‌توان به محدودیت دسترسی به اینترنت اشاره کرد. طبق پیگیری خبرنگار خبرگزاری میزان، بنا بر اعلام منابع وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. محدودیت برای سرورهای خارجی علت قطعی سایت هاهمچنین پیگیری‌ها حاکی از آن است که سایت‌هایی که از سرور‌های داخلی ایران استفاده می‌کنند شامل محدودیت دسترسی نبوده و به طور کامل در دسترس هستند، اما سایت‌هایی که از زیر ساخت‌های خارجی استفاده می‌کنند با محدودیت و گا‌ها قطعی کامل مواجه هستند.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
سوالی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکن از وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول شد. به گزارش ایسنا، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان جلسه علنی عصر امروز یکشنبه موارد اعلام وصولی را به شرح ذیل اعلام کرد: طرح استفساریه بند الف ماده ۴۵ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعهسوال ملی مسعود گودرزی نماینده ممسنی از وزیر راه و شهرسازی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکنسوال ملی سید قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه از وزیر کشور درباره علت عدم جلوگیری از قاچاق دام زنده در غرب کشورسوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر از وزیر کشور درباره علت عدم اقدام موثر در زمینه جلوگیری از قاچاق دام زنده. انتهای پیام
ایبناایبنا19 ساعت قبل
همچنین ۵ مقصد عمده وارداتی ایران در مدت زمان مشابه نیز کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان به ترتیب با سهم ۲۶ درصد، ۱۸ درصد، ۱۲ درصد، ۹ درصد و ۵ درصد بوده‌اند. ۵ مقصد عمده صادراتیبراساس آمارهای گمرک ایران، طی هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۸ حدود ۷۹٫۴ میلیون تن کالا (بدون احتساب نفت خام) به ارزش ۲۴٫۴ میلیارد دلار از ایران صادر شده است. در هفت ماهه منتهی به مهر ۱۳۹۷، هند پنجمین مقصد عمده صادراتی کشور محسوب می‌شد که در مدت زمان مشابه امسال از فهرست مقاصد عمده خارج شده و ترکیه به این فهرست اضافه شده است. بررسی مقاصد عمده وارداتی در هفت ماهه نخست امسال در مقایسه با هفت ماه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که کره جنوبی از فهرست مبادی عمده وارداتی کشور (به عنوان سومین مبدا عمده وارداتی) خارج شده و ترکیه جایگزین آن شده است. همچنین ۵ مقصد عمده وارداتی ایران در مدت زمان مشابه نیز کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان به ترتیب با سهم ۲۶ درصد، ۱۸ درصد، ۱۲ درصد، ۹ درصد و ۵ درصد بوده‌اند.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک اقتصادی، در سال ۱۳۹۴ بود که قیمت هر لیتر بنزین به هزار تومان افزایش یافت و تک نرخی شد. بعد از گذشت چند ماه از حذف کارت‌های سوخت از چرخه مصرف سوخت، میزان مصرف بنزین رفته رفته افزایش یافت. سرانجام دولت از آغازین دقایق بامداد مورخه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ رسما موضوع افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن را کلید زد. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در همین رابطه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از ساعت صفر بامداد ۲۴ آبان سهمیه بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز به شرح زیر خواهد بود: قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای هر لیتر ۳ هزار تومان و قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان. تورم حاصل از این طرح چقدر خواهد بود؟ قبل از پاسخ به این پرسش باید گفت که برخلاف دفعات گذشته که قیمت گازوئیل هم به همراه قیمت بنزین افزایش می‌یافت، این بار قیمت گازوئیل افزایش نیافته است و از آنجا که عمدتا حمل و نقل‌های جاده‌ای به گازوئیل مربوط می‌باشد بنابراین این افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر آنچنانی بر افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات و نرخ تورم داشته باشد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که قریب به ۴۸ ساعت از اعلام یکباره و بی مقدمه خبر اصلاح قیمت بنزین می‌گذرد، مردم ایران هنوز در شوک ناشی از این افزایش هستند. نیروهای انتظامی هم سعی در مدیریت این اعتراضات مسالمت آمیز داشتند. غارت فروشگاه‌ها و به آتش کشیدن خودروهای شهروندان از دیگر اتفاقات تلخ چند ساعت گذشته در چند نقطه ایران است. بهبهان، قائمشهر، کازرون، اسلامشهر و شهریار دیگر شهرستانهایی هستند که گزارش‌ها حکایت از انحراف اعتراضات مردمی به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی یا آسیب رساندن به اموال شهروندان دارد. در این میان فقدان اطلاع رسانی دقیق دولتی‌ها از ابعاد مختلف طرح اصلاح قیمت بنزین و نیز طرح اعطای حمایت‌های معیشتی کاملا محسوس است و به نظر می‌رسد خلاء آن در مقطع کنونی تنها با مواجه مستقیم رئیس جمهور و به میدان آمدن وی قابل جبران است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری19 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

فارس من|تحقق ۲۰ درصد باقی مانده زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات تا یک سال آینده

فارس5 دقیقه قبل

قیمت آپارتمان در کوی بیمه

میزان‌آنلاین21 دقیقه قبل

آخرین قیمت گوشی‌های موبایل در بازار

الف21 دقیقه قبل

ادعای عجیب دزد سریالی طلای زنان +عکس

فردا نیوز31 دقیقه قبل

تاجرنیا: با رعایت عدالت و برخورد با فساد، مردم در کنار حاکمیت می‌مانند

ایسنا36 دقیقه قبل

دلیل ایجاد صف‌های طولانی در مقابل برخی جایگاه‌های سوخت

ایسنا39 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1