توجهی به ورزش و تغذیه دانش‌آموزان نمی‌شود/ مدارس فضای مناسبی برای فعالیت‌های ورزشی ندارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سلامت

توجهی به ورزش و تغذیه دانش‌آموزان نمی‌شود/ مدارس فضای مناسبی برای فعالیت‌های ورزشی ندارند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید رجایی درباره خلاء فضای ورزشی مدارس گفت: مدارس از فضای مناسب برای ورزش برخوردار نیستند و توجهی که باید به ورزش و تغذیه دانش‌آموزان نمی‌شود.

توجهی به ورزش و تغذیه دانش‌آموزان نمی‌شود/ مدارس فضای مناسبی برای فعالیت‌های ورزشی ندارند - 1

محمد شمس اسفندآبادی (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش در راستای اجرای طرح مداخله دانش‌آموزان دارای اضافه وزن و اهداف اصلی آن توضیح داد: معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش پروژه‌هایی تحت عنوان اجرای مداخله دانش‌آموزان دارای اضافه وزن در حوزه خودش تعریف کرد و اجرای این کار را به دانشگاه شهید رجایی سپرد. دانشگاه پروپزال این کار را به وزارت آموزش و پرورش داد و آقای حمیدی آن را بررسی کرد و هفته گذشته این کار شروع شد.

وی با بیان اینکه بروشورهای مربوطه تنظیم شده و قرار است در پنج استان کشور (هرمزگان، اردبیل، مازندران، تهران و قزوین) وضعیت چاقی دانش آموزان مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: از هر استان قرار است، یک منطقه خاص انتخاب و طرح به صورت پایلوت اجرا شود. دانش‌آموزان مدارس منطقه‌ای که در استان انتخاب می‌شوند، رصد شده و قد، وزن و bmi آنها اندازه‌گیری خواهد شد و در نهایت تشخیص داده می‌شود که وضعیت چاقی، اضافه وزن و یا کاهش وزن دانش‌آموزان به چه صورت است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید رجایی ادامه داد: برای بهبود وضعیت دانش‌آموزانی که مشکل چاقی دارند، برنامه عملیاتی در نظر گرفته می‌شود که باید مدارس طبق آن کار کنند و بعد از مدتی مجددا پارامترهای مورد نظر در آن دانش‌آموزان چاق اندازه‌گیری شود و روند بهبود برنامه پیاده‌سازی شده مورد تحلیل و آنالیز قرار خواهد گرفت.

شمس در خصوص پارامتر bmi بیان کرد: این پارامتر وزن را بر قد به توان دو تقسیم می‌کند و یک عددی به دست می‌آید که این عدد باید در یک رنج مشخص باشد. جداول استانداردی وجود دارد که در آنها این اعداد ارزیابی شده و تشخیص داده می‌شود که آیا دانش‌آموز وضعیت مناسبی دارد یا خیر؟

وی در پاسخ به این سوال که برنامه عملیاتی که به مدارس داده خواهد شد، شامل چه چیزهایی است؟ گفت: برنامه عملیاتی شامل برنامه غذایی و ورزشی است و حتی موضوعات فرهنگی و عاطفی هم در آن وجود دارد و یک پکیج کامل است که دانش‌آموز را هدایت می‌کند تا وضعیت بهتری یابد.

در خبری بخوانید: اخبار تازه پزشکی در ایران

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی درباره آمار اضافه وزن دانش‌آموزان گفت: طبق آمار جهانی و آماری که آقای حمیدی به آن اشاره کرد، نزدیک به بیست چهار درصد دانش آموزان با مشکل چاقی مواجه هستند.

شمس با اشاره به علت اصلی چاقی دانش‌آموزان گفت: نبود فضای مناسب برای تحرک و نامناسب بودن تغذیه دانش‌آموزان عوامل موثر در اضافه وزن است. این پروژه به این علت شکل گرفت تا بخشی از آن به همین مشکلات بپردازد. قطعا این دانش آموزان هم مشکل تغذیه و هم مشکل ورزشی دارند. مدارس نیز از فضای مناسب برای ورزش برخوردار نیستند و توجه لازمی که باید به ورزش و تغذیه دانش آموزان شود وجود ندارد و مدارس ما از این دو موضوع رنج می‌برند. اکثر دانش‌آموزان دارای اضافه وزن آنهایی هستند که والدین‌شان شاغل هستند و یا مشکلات دیگری دارند که هم تغذیه را دچار مشکل می‌کند و هم ورزش آنها مختل می‌گردد.

شمس اسفندآبادی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید رجایی در پایان گفت: وقتی این اطلاعات استنتاج شود، برای دانش‌آموزان پکیجی ارائه خواهد شد که این پکیج به معاونان تربیت بدنی استان‌ها، مدارس، معلمان و والدین دانش‌آموزان داده خواهد شد و ممکن است محتوای آنها با یکدیگر فرق داشته باشد و والدین بر اساس این پکیج عمل می‌کنند و شاهد بهبود مناسب در این مورد در بین دانش‌آموزان باشیم. بنابراین خروجی این برنامه برای دانش‌آموزان، کاهش مشکل چاقی و اضافه وزن آنها تا حد زیادی است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در ادامه مطلب انگیزه شما برای پیاده روی روزانه، با مطالعه فواید و مزایای آن، افزایش خواهد یافت. انجام تمرینات هوازی سبک در افرادی که از اختلالات و مشکلات حافظه رنج می‌برند، می‌تواند علائم زوال عقل را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهند که پیاده روی در زیر نور خورشید، در جذب ویتامین D به بدن کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند داشتن پیاده روی روزانه به عنوان یک فعالیت معمول فیزیکی، اختلالات نعوظ را در مردان کاهش می‌دهد. البته در زنان هم پرداختن به پیاده روی روزانه، در داشتن زندگی جنسی فعال و با سطح بالاتری از ضایت بسیار موثر است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین17 ساعت قبل
با این وجود، به نظر می‌رسد این بی‌خوابی‌ها کم‌ایراد نیست و می‌تواند حتی با خطر مرگ همراه باشد. پژوهش‌های متعدد بالینی مشخص کرده‌اند دیر خوابیدن تا ۱۰ درصد خطر مرگ را افزایش می‌دهد. البته دیر خوابیدن به تنهایی لزوما منجر به افزایش خطر مرگ نمی‌شود و رفتارهای اشتباه در طول شب به این موضوع دامن می‌زند. افزون بر این کم‌خوابی منجر به افزایش اختلالات خواب می‌شود. وقتی یک فرد در طول ساعات بیداری بیشتر ساعات شب یا عصر را مشاهده کند، رفته رفته از نور خورشید دور می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
ساعت ۲۴-اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید توصیه می‌شود که مصرف سبزی به خصوص خوردن نعناع (چه به صورت خشک و چه به صورت تازه) را در کنار وعده غذایی خود قرار دهید. اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید توصیه می‌شود که مصرف سبزی به خصوص خوردن نعناع (چه به صورت خشک و چه به صورت تازه) را در کنار وعده غذایی خود قرار دهید، بر خلاف آن لبنیات به ویژه پنیر گزینه مناسبی برای صبحانه نیستند و در طی دوران بیماری باید کمتر مصرف شود، همچنین خوردن مویز ناشتا در اول صبح برای سرما خوردگی مفید است. منبع: باشگاه خبرنگاران
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
رشد باکتری‌ها سبب خارش و عفونت میکروبی و قارچی در پوست سر و موهایتان می‌شود. از شایع‌ترین مشکلاتی که برای‌تان پیش خواهد آمد می‌توان به شوره سر، ریزش مو و کچلی در ناحیه پوست سر اشاره کرد. شما را مستعد بیماری می‌کندباکتری‌هایی که به دلیل رطوبت موی شما در بالش‌تان جا خوش کرده‌اند، با تماس چشم‌ها، دهان و بینی با آن موجب عفونت‌های میکروبی و ویروسی در شما می‌شوند. استفاده از کرم‌ یا شامپوهای نرم‌کننده پس از حمام، مو را نرم‌تر و شانه‌کردن و خشک‌کردن آن را راحت‌تر می‌کند. اگر در طول روز موی خود را بشویید، رطوبت موها خشک می‌شود و با عوارض آن روبه رو نخواهید شد.
مهرمهر1 روز قبل
وی با بیان اینکه ۲۰۲ مقاله به این جشنواره ارسال و ۱۵۷ مقاله پذیرفته شده است، افزود: با توجه به اینکه شناسایی به موقع سرطان می‌تواند شانس درمان را افزایش دهد هدف این همایش نیز آشنایی با روش‌های نوین تشخیص و درمان سرطان است. دکتر زابلی محورهای همایش را اپیدمیولوژی و عوامل خطر سرطان، علائم و نشانه‌های سرطان، روش‌های پیشگیری و غربالگری سرطان و مراقبت پرستاری بعد از جراحی عنوان کرد. دبیر علمی همایش به شیوع سرطان در دنیا اشاره کرد و گفت: در سال ۱۹۷۰ حدود سه میلیون نفر در دنیا به سرطان مبتلا بودند که در سال ۲۰۱۹ این رقم به ۱۷ میلیون نفر رسیده است. وی با بیان اینکه بر اساس آمار ۱۳۹۴ از ۱۰۹ هزار نفر بیمار سرطانی در کشور ما ۴۷ درصد زنان و ۵۳ درصد مردان به سرطان مبتلا هستند، افزود: سرطان پستان، پروستات، پوست و معده از سرطان‌های شایع کشور محسوب می‌شود. دبیر علمی همایش با بیان اینکه در کشور شیوع سرطان معده در مردان و سرطان پستان در زنان است گفت: با راه اندازی مرکز جامع سرطان اقدامات خوبی در شناسایی و ثبت بیماران انجام شد که براساس آن سرطان پستان، پروستات، معده و کولوکتال شایع‌ترین سرطان‌ها در مازندران محسوب می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
۱۵ تا ۲۰ درصد افراد جامعه دچار وزوز گوش هستند. وزوز گوش بر اساس بیماری کاهش شنوایی که مربوط به سن و آسیب گوش یا اختلال در سیستم گردش مایع گوش است بروز می‌یابد و باید سریعا درمان شود. یک علت اصلی وزوز گوش آسیب به سلول موی گوش داخلی است. اگر موهای درون گوش داخلی شکسته یا خم شده باشند منجر به ایجاد تکانه‌های الکتریکی تصادفی می‌شوند که ایجاد وزوز گوش می‌کنند. کاهش شنوایی معمولا در حدود ۶۰ سالگی شروع می‌شود که می‌تواند باعث وزوز گوش شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تحریم آذری جهرمی توسط آمریکا؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

تکراتوچند ثانیه قبل

نتایج ۴ مسابقه هفته هجدهم لیگ فوتسال

مشرق‌نیوز19 دقیقه قبل

نتانیاهو: هرگز استعفا نمی‌دهم/ علیه من «کودتا» شده است!

تابناک21 دقیقه قبل

ترامپ موقتا دولت آمریکا را از تعطیلی نجات داد

تابناک23 دقیقه قبل

بولتون: کاخ سفید دسترسی من به توئیتر را قطع کرده بود

مشرق‌نیوز24 دقیقه قبل