امنیت جامعه در گرو امنیت آب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اصفهان امروز
  4. اقتصادی

امنیت جامعه در گرو امنیت آب

اصفهان امروزخبرگزاری اصفهان امروز |

امنیت جامعه در گرو امنیت آب - 1

۲۱ شهریور ۱۳۹۸, ۱۹:۲۴ / کد خبر:۷۵۱۱۸ کشاورزی به‌عنوان یک علم و صنعت استراتژیک در تمام دنیا شناخته می‌شود زیرا امنیت غذایی جوامع به این بخش وابسته است و همواره مورد توجه سیاست‌گذاران و مسئولان کشورها در دوران مختلف بوده است.

احمدرضا منزه: نکته مهم اینجاست که پایه و اساس فعالیت در بخش کشاورزی، «آب» است، در حقیقت باید گفت اگر آب نباشد، کشاورزی هم وجود ندارد و درنتیجه غذایی هم برای مصرف تولید نمی‌شود و روند زیست انسان در معرض خطرات جدی قرار می‌گیرد.

در این شرایط به‌خوبی می‌توان این‌گونه تفسیر کرد که برای رسیدن به زندگی پایدار و رفع نیازهای غذایی یک جامعه به آب به‌عنوان مهم‌ترین پایه و اساس نگاه می‌شود، اما در زمانی که دنیا درگیر مناقشات مختلف میان کشورها است و جنگ‌ها از سمت نظامی به سوی نبردهای اقتصادی در حال حرکت هستند، تمامی کشورها در حال تقویت قدرت خود در بخش‌های مختلف اقتصادی و به‌خصوص توجه به امنیت غذایی هستند تا در مواقع وقوع بحران بتوانند امنیت اجتماعی جامعه خود را تأمین و آثار سوء جنگ‌های اقتصادی را به کمترین میزان ممکن برسانند.

اما در دنیایی که آب مهم‌ترین زیربنای تأمین امنیت پایدار غذایی و به‌نوعی تأمین‌کننده امنیت پایدار جامعه محسوب می‌شود چگونه می‌توان در کشوری همچون ایران که در منطقه‌ای خشک و نیمه‌خشک واقع شده و در چند سال گذشته نیز با تغییرات اقلیمی و مشکلات متعدد در زمینه تأمین منابع پایدار آبی روبرو بوده است، به مقوله امنیت غذایی توجه داشت و این نیاز مهم را برطرف کرد؟

در پاسخ به این سؤال مهم باید گفت، امروز مسئولان کشور با پی بردن به اهمیت موضوع و با برنامه‌ریزی‌های مناسب در تلاش هستند فعالیت‌های بخش کشاورزی را با میزان منابع آبی کشور، متناسب کنند تا این‌گونه مخاطرات در این بخش به کمترین میزان برسد که در این زمینه فعالیت‌های کارگروه سازگاری با کم‌آبی بسیار مفید بوده است.

«کشاورزی سازگار با کم‌آبی» در چند سال گذشته در ایران در حال گسترش بوده و نمونه‌های آن را به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد.

در همین خصوص، اقداماتی در راستای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در سراسر کشور در حال اجرا است، میزان اراضی که با سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار در حال آبیاری هستند در چند سال گذشته رشد چند برابری داشته و فرهنگ استفاده از این سیستم‌ها در میان کشاورزان در حال گسترش است که این موضوع می‌تواند کمک شایانی به کاهش مصرف آب در کشاورزی به‌عنوان بزرگ‌ترین بخش مصرف‌کننده آب در کشور داشته باشد، در این مسیر ضروری است فرهنگ‌سازی مناسب‌تری در میان جامعه کشاورزان برای استفاده از این سیستم‌ها صورت پذیرد و تسهیلات مناسبی به این منظور در اختیار جامعه هدف قرار گیرد.

اما از دیگر اقدامات مفید در راستای کاهش مصرف آب و کشاورزی در جهت سازگاری با کم‌آبی می‌توان به جایگزینی ارقام کم آب بر اشاره داشت، ارقامی که با مصرف کمتر آب و بازدهی بالاتر می‌توانند به پایداری منابع آبی کمک کنند، از جمله ارقامی که در چند سال گذشته شاهد توسعه کشت آن‌ها هستیم می‌توان به گندم، جو و چغندر اشاره داشت که البته همت و تلاش جهادی دستگاه‌های مختلف برای شناسایی ارقام بیشتر در این زمینه ضروری است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

یکی دیگر از اقدامات در راستای کاهش مصرف منابع آبی و مدیریت هر چه بهتر کشت، افزایش سطح کشت محصولات گلخانه‌ای است، در چند سال گذشته تسهیلات مناسب در جهت توسعه این نوع کشت‌ها در سراسر کشور به کشاورزان پرداخت شده است و با توجه به بهره‌وری بالا و اقتصادی بودن فعالیت در این بخش، استقبال از کشت‌های گلخانه‌ای نیز در حال گسترش روزافزون است.

ممنوعیت کشت محصولات آب بر همچون برنج در مناطق خشک و نیمه‌خشک هم از جمله فعالیت‌هایی است که کمک می‌کند مصرف آب کشاورزی تا حدودی کاهش پیدا کند. البته به نظر می‌رسد نیاز است این طرح در خصوص محصولاتی مثل هندوانه و خربزه نیز اجرایی شود تا شاهد ساماندهی هر چه بیشتر کشت این‌گونه محصولات در مناطق مختلف کشور و انجام کشت بر اساس منابع آبی باشیم.

تغییر فصل کشت محصولات کشاورزی هم راهکاری مناسب در زمینه صرفه‌جویی منابع آبی محسوب می‌شود، اقدامی که در خصوص تعدادی از محصولات اجرا شده و عملکرد قابل قبولی نیز به ثبت رسیده است که برای نمونه می‌توان به چغندرقند اشاره داشت، در این روش محصولات کشت بهاره در کشت پاییزه به عمل می‌آیند، این‌گونه و با این تغییر فصل، میزان آب مصرفی برای محصولات از طریق آب حاصل از بارندگی‌ها تأمین می‌شود و مصرف آب هم به‌صورت مناسب‌تری مدیریت خواهد شد. در این زمینه می‌توان با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقات کشاورزی در سراسر کشور نسبت به معرفی محصولات بیشتری برای جایگزینی فصل کشت اقدام کرد که نیاز به حمایت مسئولان در این بخش است تا این طرح به مرحله اجرا برسد.

استفاده از پساب تصفیه شده یکی دیگر از اقداماتی است که در جهت بهره‌برداری مناسب از منابع آبی در دستور کار قرار گفته است، پساب تصفیه شده می‌تواند مصرف آب خام را به میزان زیادی کاهش دهد و به بهبود عملکرد محصولات کشاورزی نیز کمک کند، البته لازمه توسعه این کار، نظارت جدی و دقیق بر فرایند تصفیه پساب‌ها و اطمینان بخشی به عموم جامعه در خصوص سلامت محصولات تولید شده با این روش است. به این منظور لازم است با انجام اقدامات علمی، بسترسازی و تهیه تجهیزات مناسب شرایطی را فراهم آورد که بتوان این بخش را گسترش داد.

با تمام این تفاسیر باید گفت برای «سازگاری کشاورزی با کم‌آبی» راه زیادی برای پیمودن داریم، هر چند اقدامات خوبی طی چند سال گذشته دراین‌ارتباط شکل گرفته اما به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و اختصاص منابع مالی مناسب‌تر می‌توان شرایطی را فراهم آورد تا امنیت غذایی کشور در کنار تأمین امنیت منابع آبی فراهم شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همتی: تقویت سامانه‌های نظارتی، اولویت بانک مرکزی است

مهرمهر11 ساعت قبل
همتی رئیس کل بانک مرکزی در مراسم تودیع و معارفه معاونان فناوری نوین این بانک، نظارت و کنترل بخش‌های ارزی و ریالی از طریق سامانه‌های جدید را از جمله انتظارات خود از معاونین جدید اعلام کرد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
مدیر عامل و بنیان گذار مایکروسافت در یادداشتی برای پایگاه خبری کوارتز نوشت: بسیار بد است که اقتصاد دانان، اقتصاد کلان را …بیل گیتس در اظهاراتی عجیب گفت که اقتصاددانان درکی از مسائل کلان ندارند! به گزارش ایران جیب از ایسنا، مدیر عامل و بنیان گذار مایکروسافت در یادداشتی برای پایگاه خبری کوارتز نوشت: بسیار بد است که اقتصاد دانان، اقتصاد کلان را نمی‌فهمند. اینکه آیا نرخ بهره به سطح عادی برگردد چیزی نیست که قابل فرمول گذاری باشد. فاکتورهای زیادی در اقتصاد وجود دارد مثل آن‌هایی که کینز (اقتصاد دان مشهور انگلیسی) به آن‌ها اشاره کرده و باعث می‌شوند اقتصاد قابل پیش‌بینی نباشد. بیل گیتس در ادامه می‌افزاید: حتی امروز نیز مردم سر این که سال ۲۰۰۸ (رکود بزرگ) چه اتفاقی افتاد مطمئن نیستند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «هادی رستم‌خانی» روز پنجشنبه گفت‌: ‌ کارشناسان و ضابطین قضایی اداره محیط‌زیست در جریان پایش ادواری از واحدهای تولیدی و صنعتی اطراف ساوه، یک واحد صنعتی غیرمجاز که اقدام به جمع‌آوری و بازیافت پسماندهای عفونی می‌کرد را شناسایی و با حکم قضایی بازداشت شدند. وی افزود: ‌ این مرکز غیرمجاز واقع درمحدوده کوره‌های آجرپزی سنتی ساوه است و متخلفان پسماندهای عفونی را از شهرستان رباط‌کریم و قزوین خریداری و با انتقال به ساوه نسبت به بازیافت آن اقدام می‌کردند. رئیس اداره محیط‌زیست ساوه گفت: پروند این سرقت به دستگاه قضایی تحویل شده و درحال پیگیری است. رستم‌خانی اظهار داشت: در این شهرستان پسماندهای عفونی پس از جمع‌آوری از مراکز بهداشتی و درمانی با نظارت محیط‌زیست و دانشکده علوم‌پزشکی پس از بی‌خطرسازی به سایت پردازش شهرداری منتقل می‌شود و در ترانشه‌های حفر شده با آهک دفع بهداشتی می‌شود. ۱۲۰ تن پسماند روزانه شهر ۲۳۰ هزار نفری ساوه تولید می‌ شود.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
ایرنا: رئیس جمهوری آمریکا منکر گزینه جنگ در مواجهه با ایران شد و تایید کرد دستور داده است تحریم‌های اضافی بیشتری علیه مردم ایران اعمال شود. وی درباره اینکه آیا احتمال حمله هوایی علیه ایران وجود دارد، افزود: خواهید دید چه می‌شود. ما گزینه‌های زیادی داریم، هم گزینه نهایی و هم گزینه‌های کمتر از آن وجود دارد. رئیس جمهوری آمریکا با انکار اینکه معنای گزینه نهایی حرکت به سمت جنگ است، گفت: نه من درباره این گزینه نهایی صحبت نکردم. وی افزود: تشدید جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایرانی‌ها … دونالد ترامپ به وزیر خزانه داری خود دستور داد «بطور قابل ملاحظه‌ای تحریم‌ها علیه کشور ایران را افزایش دهد!»

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان معاملات بازار آزاد تهران به صورت تک فروشی به قیمت۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته افزایش اندکی داشت. سکه طرح قدیم نیز تا زمان تنظیم گزارش ۴ میلیون و ۴۷ هزار تومان قیمت خورده است. این در حالی است که هر قطعه نیم سکه با ریزش حدود ۲۰ هزار تومان نیز به قیمت ۲ میلیون و ۶۲ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۶۲ هزار تومان و سکه گرمی ۹۰۱ هزار تومان داد و ستد شد. براساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی یک هزار و ۵۰۲ دلار و ۶۲ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۹ هزار و ۱۰۰ تومان است. گفتنی است پس از تعطیلات عزاداری دهه نخست ماه محرم در هفته گذشته، بازار طلا و سکه هفته جاری را با کاهش اندک قیمت آغاز و این روند را ادامه داده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1