۸۰ درصد مشکلات صنعت هوانوردی ضعف مدیریت است/ تحریم نقش مهمی ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
۸۰ درصد مشکلات صنعت هوانوردی ضعف مدیریت است/ تحریم نقش مهمی ندارد

۸۰ درصد مشکلات صنعت هوانوردی ضعف مدیریت است/ تحریم نقش مهمی ندارد

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی گفت: از ۳۱۱ فروند هواپیمایی که در کشور داریم تنها ۱۲۴ فروند آن فعال است که به ضعف مدیریت هوانوردی برمی گردد و نقش تحریم ها در آن ۲۰ درصد است.

علیرضا خیری در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت مدیریت صنعت هوانوردی ایران و نقاط ضعف آن اظهار داشت: پایه‌ای‌ترین اشکالی که در صنعت هوانوردی وجود دارد، مسائل مدیریتی این صنعت است که راه رفع این ایراد، آموزش مدیریت هوانوردی است.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها حداکثر ۲۰ درصد در عدم توسعه‌یافتگی صنعت هوانوردی نقش دارند، افزود: ۸۰ درصد مشکلاتی که در این صنعت می‌بینیم، به ضعف مدیریت برمی‌گردد.

رئیس انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی با بیان اینکه چشم‌انداز خوبی برای صنعت هوانوردی پیش‌بینی نمی‌شود، یادآور شد: در حال حاضر ۳۱۱ فروند هواپیما در صنعت هوانوردی کشور وجود دارد که تنها ۱۲۴ فروند آن عملیاتی و فعال هستند. همچنین از میان شرکت‌های هواپیمایی، تنها ۱۵ ایرلاین فعال داریم و عمر ناوگان هوایی کشور به ۲۴ سال رسیده است.

به گفته خیری، بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، تعداد ناوگان هوانوردی باید به ۶۰۰ فروند برسد که با وجود آنکه تنها ۶ سال تا رسیدن به زمان ۱۴۰۴ باقی است، در بخش صنعت هوانوردی یک سوم مسیر طی شده است.

وی با تأکید بر اینکه می‌توان صنعت هوانوردی را با استفاده از همین متخصصان و نخبگان داخلی اصلاح کرد، گفت: مدیران صنعت هوانوردی ما نگاه سنتی دارند و ما باید همگام با تحولات مدیریتی در دنیا، در ایران نیز در این صنعت دچار تحول شویم.

کارشناس صنعت هوانوردی درباره اقتصاد هوانوردی تصریح کرد: اگر قرار باشد شرکت‌های هواپیمایی ایرانی بر اساس قانون تجارت اداره شوند، تقریبا همه آنها ورشکسته محسوب می‌شوند که نشان می‌دهد اقتصاد هوانوردی ما ضعیف است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

خیری ادامه داد: این در حالی است که این صنعت ظرفیت بالایی در کشور دارد و این ظرفیت سبب شده بود که تا دو سال پیش در این حوزه بیکار نداشته باشیم اما در دو سال اخیر با افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، بخش قابل توجهی از متخصصان این صنعت و خلبانان ایرانی، به کشورهای همسایه و عربی مهاجرت کرده‌اند چرا که اگر در ایران میانگین پرداختی ماهانه هر خلبان ۱۰ میلیون تومان باشد، این شاخص در ترکیه یا برخی کشورهای عربی حوزه جنوب خلیج‌فارس، تا ۱۰ هزار دلار برآورد می‌شود.

مدیرکل بررسی‌های اقتصادی یکی از شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه آماری از میزان مهاجرت خلبانان و متخصصان صنعت هوانوردی ایرانی نداریم، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از این روند، باید به توسعه صنعت بپردازیم که مهم‌ترین آن، توسعه ناوگان است. در حال حاضر بر اساس قوانین اعلامی وزارت خزانه‌داری آمریکا، هواپیماهای با عمر کمتر از ۱۵ سال، شامل تحریم می‌شوند و برای خرید هواپیماهای ۱۵ سال و بیشتر، محدودیت داریم؛ نه تحریم.

رئیس انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی گفت: روش‌های مختلفی برای توسعه ناوگان هوایی وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از شرکت‌های خارجی، حاضر به فروش هواپیماهای دست‌دوم خود به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به روش اجاره به شرط تملیک هستند و تا زمان بازپرداخت اقساط آن، ایرلاین ایرانی می‌تواند با لوگوی شرکت فروشنده هواپیما، اقدام به برقراری پروازها کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی: اثرات تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین، ناچیز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی گفت: براساس آخرین برآوردی که همکاران در حساب‌های اقتصادی داشتند اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین به طور مستقیم حدود ۲ و نیم درصد و با غیر مستقیم در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی؛ برای خودرو‌های شخصی تک سوز ۶۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر، تاکسی بنزینی ۴۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۲۵۰ لیتر، موتورسیکلت ۲۵ لیتر، وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر و آمبولانس ۵۰۰ لیتر بنزین واریز شده است. این سهمیه برای افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، نیز واریز شده است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با توجه به مراجعه فراوان مالکان خودروهای عمومی به جایگاه‌های سوخت اعلام کرد، مالکان خودروهای عمومی نگران حفظ مانده سهمیه سوخت واریزی نباشند زیرا این موضوع طی چند روز آینده مورد بازنگری قرار گرفته و در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال خواهد شد. گفتنی است طی روزهای گذشته و با توجه به اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر از بین رفتن سهمیه سوخت خودروهای عمومی در پایان هر ماه جایگاه‌های سوخت با صف‌های طولانی و مراجعه زیاد این خودروهای مواجه شده است.

بازیابی رمز کارت سوخت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما مالکان خودرو چنانچه در زمینه بازیابی رمز کارت سوخت و دریافت کارت سوخت نیاز به راهنمایی بیشتری دارید به پایگاه اینترنتی www. niopdc. ir مراجعه نمایند یا باشماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.
خانه ملتخانه ملت11 ساعت قبل
اسدالله عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص ضرورت حذف سود مرکب بانک‌ها، گفت: بدهی‌ها و معوقات کلان بانکی چرخه منابع بانک‌ها را متوقف می‌کند لذا بهترین کار حذف سود مرکب است به همین‌منظور مجلس طرح دوفوریتی را در این خصوص باعنوان «طرح جزییات طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات‌گیرندگان» را به تصویب رساند که اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است. کمک به تولیدکنندگان و کشاورزان با حذف سود مرکبنماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دریافت سود مرکب با اصول شرعی در تضاد است، افزود: حذف سود مرکب به تولیدکنندگان و کشاورزان کمک می‌کند تا بتوانند چرخه تولید را گسترش داده و در ادامه افراد بیشتری مشغول به کار شوند. به زعم عباسی رئیس بانک مرکزی با تصویب طرح دوفوریتی جزییات طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان، بنگاه‌های اقتصادی تعیین تکلیف شده و این مصوبه شامل بسیاری از مردم می‌شود. مجلس موضوعی را باعنوان سود مرکب به رسمیت نمی‌شناسندوی تاکید کرد: مجلس موضوعی را باعنوان سود مرکب به رسمیت نمی‌شناسند، این سود نه شرعی و نه قانونی است و باید حذف شود چراکه تولیدکنندگان را با مشکلات بسیار روبه رو می‌کند. سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص کم و کیف اجرای «طرح بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان»، توضیح داد: برخی از بانک‌ها از اجرای این قانون سرپیچی می‌کنند اما وزارت اقتصاد و شورای عالی بانکداری باید این مهم را رصد بیشتری کرده تا قانون به درستی اجرا شود. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

راهنمای خرید تلویزیون ۹۸؛ هنگام انتخاب تلویزیون به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

استرداد ۱۰زندانی ایرانی از جمهوری آذربایجان

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

دادستان تهران: اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات اخیر

تسنیم15 دقیقه قبل

کریستیانو رونالدو به دلیل مصدومیت، دیدار یوونتوس مقابل آتالانتا را از دست داد

طرفداری17 دقیقه قبل

شهردار تبریز: هفته فرهنگی تبریز در «باکو» برگزار می‌شود

اعتمادآنلاین18 دقیقه قبل