«اتاقی از آن خود»؛ امکانی برای گفت‌وگوی فرهنگی ایران و افغانستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
«اتاقی از آن خود»؛ امکانی برای گفت‌وگوی فرهنگی ایران و افغانستان

«اتاقی از آن خود»؛ امکانی برای گفت‌وگوی فرهنگی ایران و افغانستان

مهرخبرگزاری مهر |
انجمن ادبی «اتاقی از آن خود» در راستای فعالیت‌های خود برای معرفی شاعران و منتقدان زن، توجه جدی به گفت‌وگوی فرهنگی و ادبی میان ایران و افغانستان دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، انجمن ادبی «اتاقی از آن خود» که چند سالی است در مشهد با دبیری فریبا شادلو شکل گرفته در چند هفته گذشته اقدام به برگزاری و حضور در جلسات مشترک با نویسندگان افغانستانی کرد.

فریبا شادلو دبیر انجمن «اتاقی از آن خود» به مهر گفت: رویکرد اصلی این انجمن ادبیات زنانه است و تمام اعضای آن را نیز زنان تشکیل می‌دهند. اما فعالیت‌های آنان صرف برای زنان نیست. او در مورد نوع حضور زنان در جامعه بیان کرد که به نادرست، برخی شغل‌ها و منصب‌ها بیشتر به مردان اختصاص داده شده است به طور نمونه در جامعه ادبیات پارسی شاعران زن بسیار داریم که در جلسات مختلف از آنان دعوت به شعرخوانی می‌شود اما اغلب منتقدان زن، هم کمتر شناخته شده است و هم این که معمولا کمتر جلسه‌ای است که برای نقد از منتقدان زن برای حضور در آن دعوت می‌کنند.

وی در ادامه به پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود اشاره کرد و گفت: پایان نامه‌ام در مورد ادبیات زنانه در شعر چند شاعر زن خراسان است و در بررسی شاعران خراسان نمی‌توانید به راحتی بگویید که رابعه بلخی شاعر ایرانی است یا شاعر افغانستانی، بلکه شاعر این شاعران پارسی‌زبان هستند.

مدیر اتاقی از آن خود به برگزاری جلسه‌ای برای زینب بیات، شاعر و نویسنده‌ معاصر افغانستانی اشاره کرد و ادامه داد: این جلسه را در راستای معرفی نویسندگان زن برگزار کردیم. در فضای فرهنگی و ادبی نباید خط‌کشی‌های سیاسی را وارد کرد. خوشبختانه فضای فرهنگی و ادبی در مشهد و بین نویسندگان افغانستان و ایران بسیار صمیمی و دوستانه است.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

شادلو به ارتباط همیشگی «اتاقی از آن خود» با «کانون شعر» که برای نویسندگان افغانستان است اشاره کرد که برنامه‌های مشترک برگزار کرده‌اند. هفته‌ گذشته نیز در جلسه‌ نقد کتاب میدان هوایی از عارف حسینی، اعضای «اتاقی از آن خود» حضور داشته و فریبا شادلو و شهره شجیعی در آن جلسه از منتقدان این کتاب شاعر معاصر افغانستانی بودند.

فریبا شادلو بر گسترش روابط بین شاعران و نویسندگان پارسی‌زبان تأکید کرد و گفت «اتاقی از آن خود» به بهانه‌ حضور عارف حسینی، شاعر خوب مهاجر که از تهران به مشهد آمده بود جلسه شعرخوانی ترتیب داد،

شادلو گفت: علی‌رغم آن که ما تبلیغات آن‌چنانی انجام نداده و فقط در صفحات مجازی «اتاقی از آن خود» پوستر برنامه را منتشر کرده بودیم، شاهد حضور چشمگیر و غافل‌گیرانه شاعران و هنرمندان افغانستان و ایران در این برنامه بودیم که نشان می‌دهد و تأکید می‌کند که مرزی بین کلمات نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
مدیر جامعه الزهرا تصریح کرد: وظیفه سنگینی در پژوهش، آموزش، تبلیغ و سایر مسائل داریم و بار سنگینی را باید به دوش خود احساس کنیم و از ظرفیت‌ها نهایت استفاده را بکنیم، باید داده‌های علمی حوزه را توسعه دهیم و برای این کار نیاز به تلاش زیادی داریم و البته شرایط سختی هم داریم و باید به شرایط فعلی جامعه توجه کنیم. وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های جامعه الزهرا علیهاالسلام، اظهار داشت: به فضل و لطف خداوند متعال و همکاری اساتید، طلاب و مسئولان، در معاونت آموزش جامعه الزهرا علیهاالسلام، ۲۰ رشته جدید را مصوب و یا تدوین کردیم و برای تصویب به شورای عالی سیاستگذاری فرستادیم. مدیر جامعه الزهرا افزود: در سال گذشته، دوره‌های تربیت مدرس، تربیت مترجم در زبان عربی، انگلیسی و استانبول، تربیت مبلغ، تربیت مشاور، تربیت تدوینگر، تربیت پاسخگوی فقهی، تربیت پاسخگوی عقیدتی و دوره‌های مختلف علمی و مهارتی در شرایط و مشکلات اقتصادی برگزار شده درحالی که ۵۳ درصد بودجه خود را در سال گذشته دریافت نکردیم. وی به نشریات جامعه الزهرا علیهاالسلام اشاره کرد و خاطرنشان کرد: هم اکنون یک نشریه علمی پژوهشی و دو نشریه در حال دریافت مجوز با درجه پژوهشی داریم؛ همچنین ۱۶ نشریه علمی تخصصی داخلی راه اندازی شده است. انتهای پیام/۴۵۲/ش

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، نمایش «برگشتن» نوشته خیراله تقیانی‌پور اثری است که حسین مسافرآستانه این روزها در سالن چهارسوی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است. اجرای این اثر نمایشی که قرار بود تا ابتدای آذر به پایان برسد، تا ۸ آذر تمدید شد. در این اثر نمایشی فرید قبادی، شیرین بینا، مجید رحمتی، علی غابشی، فاطمه رادمنش، ابتسام بغلانی، ماهان عابدی، طاها عابدی و پونه شاملو به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین منوچهر شجاع به عنوان طراح صحنه، پریدخت عابدین‌نژاد به عنوان طراح لباس، رضا خضرایی به عنوان طراح نور، سعید شکرنیا به عنوان طراح پوستر و بروشور و سمیه میری به عنوان عکاس «برگشتن» حضور دارند.
مهرمهر1 روز قبل
وی ادامه داد: همچنین با همکاری رایزن فرهنگی ایران در بوسنی، نمایشگاهی از کتاب‌های ایرانی ترجمه شده به زبان بوسنیایی در تکیه مسعودیه در کاچونی، در نزدیکی سارایوو، برگزار شد. در تکیه مسعودیه، بیش از ۱۲ هزار جلد کتاب و ۵۰۰ نسخه‌ی خطی به زبان‌های عربی، ترکی و فارسی نگهداری می‌شود. وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات در اندونزی گفت: در اندونزی نیز همزمان با برپایی هفته کتاب، تعداد ۱۲۰ جلد کتاب فارسی که به زبان اندونزی ترجمه شده بودند به سه دانشگاه «سونان»، «رادان» و «ال راینری» اهدا شدند. کیانی در پایان یادآور شد: در قرقیزستان نیز با همت رایزن فرهنگی ایران در آن کشور، نمایشگاهی از کتاب‎های ایرانی و قرقیزی در طبقه‌ی اول کتابخانه‌ی عثمانف برگزار شد. بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد.
ایلناایلنا2 ساعت قبل
دبیر شورای عالی آموزش و پرورش از تامین اعتبار بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای رتبه بندی معلمان توسط دولت خبر داد. وی یکی از مهمترین وظائف آموزش و پرورش را اجرای سند تحول بنیادین دانست و ابراز داشت: وزارت آموزش و پرورش درصدد است برای حل مشکلات معلمان این سند را اجرائی کند که برای این مهم باید منابع مالی مورد نیاز تامین شود. دبیر شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به تلاش دولت و مجلس برای تدوین بودجه سال ۹۹ تصریح کرد: با تامین اعتبار مورد نیاز برای آموزش و پرورش زمینه برای تحقق سند بنیادین آموزش و پرورش نیز فراهم می‌شود. نویدادهم اجرای رتبه بندی معلمان را یکی از موارد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانست و بیان داشت: بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای رتبه بندی معلمان از طرف دولت تامین اعتبار شده است. وی با بیان اینکه آئین نامه‌های نظام رتبه بندی معلمان در کمیسیون‌های تخصصی در حال بررسی است، افزود: بعد از تهیه و تدوین آئین نامه‌های مربوطه و تصویب در هیئت وزیران و ابلاغ به آموزش و پرورش پرداخت‌های مربوط به معلمان در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی کنفرانس بین المللی افق‌های نو در مطالعات زبانی با هدف ایجاد فضایی جهت تبادل علمی پژوهشی بین اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز آغاز بکار کرد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایحان شرقی در این کنفرانس دو روزه اظهار کرد: این کنفرانس مهم حاصل تلاش چند ماهه دانشکده ادبیات فارسی و زبان خارجی دانشگاه آزاد واحد تبریز است. وی در ادامه پیام محمد مهدی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را در خصوص این کنفرانس مهم علمی قرائت کرد. بهلول سلمانی، رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز گفت: در این کنفرانس آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی در حوزه مطالعات زبانی در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد. دبیر علمی کنفرانس ادامه داد: رونمایی از کتاب پرفسور عزب دفتری، استاد تمام رشته زبان و ادبیات انگلیسی و از چهره‌های ماندگار زبان کشور که در دانشگاه تبریز حضور دارند از دیگر برنامه‌های این رویداد مهم علمی است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

میشل عون: آمریکا آماده همکاری با دولت جدید در لبنان است

ایسنا9 دقیقه قبل

دستگیری یک زوج کلاهبردار در گرگان

اقتصادنیوز9 دقیقه قبل

شرایط ثبت‌نام متقاضیان مسکن ملی تسهیل شد

اقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل