مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. فرهنگ
مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
باغ‌های ایرانی که بخشی از هویت مردم این سرزمین هستند و به نوعی راوی تاریخ کشورمان هستند،امروز جزو میراث فرهنگی ایران و جهان به حساب می‌آیند.

به گزارش افکارنیوز،

سرزمین ما از گذشته تا به امروز هویت ویژه خود را همچنان حفظ کرده و هرگز آن را به وادی فراموشی نسپرده است. شاید همین امر است که یاد ایران و ایرانی را در ذهن جهانیان ماندگار کرده است. یکی از المان‌های هویتی ایرانی باغ ایرانی است. باغ ایرانی یا باغ‌سرا، باغ‌هایی هستند که ساخت آنها عمدتا در فلات ایران و مناطق پیرامونی متأثر از فرهنگ آن رواج داشته است.

اخبار فرهنگ و هنر-  این باغ‌ها ۳ ویژگی منحصر به فرد دارند که یکی از آن‌ها قرارگیری باغ‌ها در مسیر عبور جوی آب است مثلا باغ ملی گناباد در مسیر قنات علی‌آباد قرار گرفته است. این باغ همانطور که از نامش مشخص است در شهر گناباد واقع شده و هم‌اکنون به عنوان بوستان باغ ملی در میدان غدیر این شهر قرار گرفته است.

شهر گناباد در جنوب استان خراسان رضوی قرار گرفته و عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان را در خودش جای داده است. این قنات از دوره هخامنشیان برای ما به ارث مانده و در سال ۱۳۹۵ به ثبت جهانی رسیده است.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 5

باغ کلات نادری که در شهر کلات قرار گرفته، یکی دیگر از باغ‌های ایرانی استان خراسان رضوی به حساب می‌آید. این باغ در بستری کوهستانی قرار گرفته است. باغ کلات نادری و عمارت خورشید یا کاخ کلات در سال ۱۱۶۰ هجری قمری و به دستور نادرشاه افشار ساخته شد تا آرامگاهش باشد البته برخی افراد معتقدند «عمارت خورشید» محل امن اختفای جواهرات نادرشاه بوده است.

کمی که از کلات دور شویم به شهر نیشابور می‌رسیم. در نزدیکی این شهر باغی به چشم می‌خورد که با نام باغ قدمگاه نیشابور شناخته می‌شود. باغ قدمگاه نیشابور از نیشابور حدود ۲۴ کیلومتر و از مشهد حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. این باغ به دستور شاه عباس اول احداث شد، اما بعد‌ها شاه سلیمان صفوی و ناصرالدین شاه قاجار برای حفاظت و بازسازی آن اقداماتی را انجام دادند.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 8

سازمان حفاظت آثار در سال ۱۳۵۰ بهسازی باغ قدمگاه نیشابور را شروع کرد.

گفتنی است باغ قدمگاه نیشابور را زمانی به شاپور کسری و زمانی نیز به حضرت علی (ع) و در نهایت به حضرت رضا (ع) نسبت داده‎اند. علت نامگذاری باغ وجود سنگ سیاهی است که جای دو پا روی آن نقش بسته است.

به روایتی زمانی که حضرت رضا (ع) از مدینه به مرو در حرکت بودند، در این مکان توقف کرده و چون خواستند با خاک تیمم کنند، آبی جاری شد.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 12

یکی از باغ‌های تاریخی شهر بیرجند با نام «عمارت» و «باغ اکبریه» شناخته می‌شود. در اینجا شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا عمارتی در کنار باغ‌های ایرانی دیده می‌شود. باید گفت وجود عمارت تابستانی و یک استخر در داخل باغ، یکی دیگر از شاخصه‌های منحصر به فرد باغ ایرانی است.

برخی از کارشناسان باغ ایرانی، پاسارگاد را ریشه معماری باغ‌های ایرانی دانسته‌اند. براساس آنچه در متون تاریخی آمده، هندسی‌سازی باغ و ساختار فضایی آن از نگاه کوروش به باغ ایرانی اقتباس شده‌است، زیرا بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی دستور داده بود که باغ پاسارگاد چگونه ایجاد شود و درخت‌ها نیز به چه شکل کاشته شوند.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 15

باغ ایرانی پاسارگاد در سال ۲۰۱۱ ثبت جهانی شد.

باغ‌های ایرانی محصور هستند و این امر درباره باغ دولت‌آباد یزد نیز صدق می‌کند. این باغ یکی از باغ‌های ایرانی است که نامش در یونسکو ثبت شده است.

باغ دولت‌آباد یزد توسط محمد تقی خان بافقی معروف به خان بزرگ در سال ۱۱۶۰ هجری قمری احداث شد. این باغ که در اواخر دوره افشاریه ساخته شده، پس از احداث قناتی به طول ۶۵ کیلومتر و رسیدن آب از مهریز به یزد شکل گرفت.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 20

مهریز نام یکی دیگر از شهر‌های استان یزد است؛ با مروری بر جاذبه‌های گردشگری این شهر چشممان به نام یکی دیگر از باغ‌هایی که در یونسکو ثبت شده‌اند، می‌خورد. این باغ با نام باغ پهلوان‌پور شناخته می‌شود.

باغ پهلوان‌پور در اواخر دوره قاجار احداث شده و از لحاظ معماری نمایانگر تغییرات سبک باغ سازی کهن ایرانی به سمت و سوی باغ سازی رایج امروزی است.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 23

کمی از استان یزد فاصله می‌گیریم و به استان کرمان می‌رسیم. در این استان باغ‌های ایرانی متعددی همچون نگین انگشتری خودنمایی می‌کنند که یکی از این باغ‌ها با نام باغ شاهزاده ماهان شناخته می‌شود.

باغ شاهزاده ماهان در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده است. این باغ در پایان دوره قاجار احداث شده و مساحتی بالغ بر ۳/۵ هکتار دارد.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 26

افرادی که تا به امروز از باغ ایرانی بازدید کرده‌اند به طور حتم متوجه معماری زیبایی سردر آن شده‌اند. این معماری زیبا باغ شاهزاده ماهان را از سایر باغ‌های ایرانی برجسته می‌کند.

نام باغ شاهزاده ماهان نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

از باغ‌های ایرانی دیگر استان کرمان می‌توان به باغ فتح‌آباد، باغ امام جمعه، باغ خانه محمد اسماعیل‌خان نوری، باغ هرندی و باغ بیرم‌آباد اشاره کرد.

در اینجا باید اشاره‌ای هم به باغ‌های استان فارس بکنیم البته پیش از این از باغ ایرانی پاسارگاد یاد کردیم. از باغ‌های ایرانی دیگری که در نقشه گردشگری استان فارس دیده می‌شوند می‌توان به باغ ارم، باغ دلگشا، باغ نارنجستان قوام، باغ عفیف‌آباد، باغ جهان‌نما، باغ نظر و باغ جنت اشاره کرد.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 31

باغ جهان‌نما که در شمال شهر شیراز قرار گرفته در دوره آل مظفر و آل اینجو احداث شده است؛ این باغ قبل از یورش تیمور گورکانی معروف به تیمور لنگ بسیار آباد بود تا جایی که شهاب‌الدین‌بن عربشاه، مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آن را زینت‌الدنیا نامیده است.

باغ جهان‌نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

قزوین هم باغ‌های ایرانی نام‌آشنایی چون باغ فرهنگی قزوین، عمارت باغ سپهدار و باغ تاریخی مصلای قزوین را در خودش جای داده است.

عمارت باغ سپهدار که امروزه کاربرد موزه‌ای دارد و در قالب موزه کشاورزی ابزار و ادوات قدیمی کشاورزی از جمله سم پاشی، گاوآهن، خرمن کوب، ترازو، حوز‌های سنگی جهت آبش خور چهار پایان در باغستان‌های سنتی، انواع داس، اره، ظروف مسی، کوزه‌های سفالی، قفل و شیرآلات و سنگ‌های آسیاب را در معرض دید عموم قرار داده است، در دوره قاجار ساخته شده است.

مروری بر سرگذشت باغ‌های زیبای ایرانی+ تصاویر - 36

از باغ‌های ایرانی دیگر که در استان‌های مختلف کشورمان قرار گرفته‌اند می‌توان به چهلستون، هشت بهشت، باغ فین، ارک بیرجند، باغ ملی مشهد، باغ سرایان، باغ چشمه بلقیس چرام، باغ پارک مدرن (اهواز)، باغ چشمه علی، باغ عباس‌آیاد، باغ‌های اشرف‌البلاد، باغ چهلستون بهشهر، باغ سعدآباد، باغ نیاوران، باغ فرمانیه، باغ فردوس، باغ نگارستان، عمارت مسعودیه، پارک سیفیه و باغ گلشن طبس اشاره کرد.

در اینجا بهتر است یادی هم از باغ‌های ایرانی که در داخل مرز‌های جغرافیایی ایران امروز نیستند بکنیم. از این باغ‌ها می‌توان به آرامگاه همایون اشاره کرد؛ این آرامگاه در مرکز شهر دهلی قرار گرفته است.

همانطور که متوجه شدید تا به امروز برخی از باغ‌های ایرانی به همت مسئولان مربوطه به ثبت جهانی رسیده‌اند.

ما از شما درخواست می‌کنیم در بازدید از باغ‌های ایرانی با توجه به اهمیت تاریخی این باغ‌ها و عمارت داخلشان سعی کنید آسیبی به میراث جهانی کشورمان نزنید تا بتوانیم این سرمایه‌های فرهنگی را برای فرزندانمان حفظ کنیم و کمی هر چند کوچک برای حفظ هویتمان قدم برداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای حمید شاه آبادی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می‌کنند، اما آن‌ها که کار طنز می‌سازند سختی بیشتری تحمل می‌کنند. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم‌های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند. معاون صدا افزود: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می‌کند و این برای اصحاب رادیو سخت است. در این مراسم تعدادی از هنرمندان رادیو نیز در خصوص مرحوم عبدی سخنرانی کردند. مرحوم رضا عبدی، که ایفای نقش او در شخصیت «آمیزعبدالطمع» برای بسیاری از علاقه‌مندان رادیو شناخته شده بود، به دلیل کهولت سن و بیماری ۲۳ آبان ماه درگذشت.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
پیش دبستان و دبستان‌های رودهن و پردیس امروز دوشنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، به دلیل ادامه بارش برف پیش دبستان و دبستان‌های رودهن و پردیس امروز دوشنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است.

مرکز نوآوری کسب و کار

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

هدیه پسر مهدی هاشمی به مادر بازیگرش+عکس

پارس نیوز2 روز قبل

اولین واکنش مجلس به گرانی بنزین / نگرانی بابت افزایش فشار به معیشت مردم

تجارت‌نیوز2 روز قبل

تعجب مهدی رحمتی از عیدی عجیب دولت به مردم

پارس نیوز1 روز قبل

شکستی دیگر برای ترامپ؛ جمهوری‌خواهان انتخابات «لوئیزیانا» را هم باختند

فارس21 ساعت قبل

ویدا:۱۸سال پیش، خواستگارم به من تجاوز کرد/ کوروش: دروغ می‌گوید، چون الان وضعم خوب شده می‌خواهد اخاذی کند

خبرآنلاین2 روز قبل

وسایل نقلیه عمومی در روز اول گرانی بنزین (گزارش تصویری)

تجارت‌نیوز1 روز قبل

گزینه جدید نخست‌وزیری لبنان توان مقابله با فساد را ندارد/ مشکل اصلی، نفوذ طیف سرمایه‌داران است

ایلنا1 روز قبل

فیلم/ تازه‌ترین هنرنمایی قهرمان عصر جدید

مشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | واکنش مجری تلویزیون به واژه‌های «ترشیده» و «پیر پسر»!

خبرآنلاین1 روز قبل

در دومین جلسه تحقیقات استیضاح ترامپ با حضور سفیر سابق آمریکا چه گذشت؟

فارس1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری22 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری23 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پرداخت یارانه به تولیدکنندگان داخلی ضرورت دارد

خانه ملت38 دقیقه قبل

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

ایبنا38 دقیقه قبل

تلفات برق در استان سمنان به ۲ درصد کاهش‌یافت

مهر39 دقیقه قبل

پیش‌بینی ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار جهت تربیت کادر متخصص قرآنی

مهر40 دقیقه قبل

تعطیلی مدارس دبستانی و پیش دبستانی بویراحمد و دنا

رکنا40 دقیقه قبل

مشکلات مردم در دریافت رمز پویا / سودجویان در کمین کارتهای بانکی

مهر40 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

3 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1