«ویتالینا وارلا» فیلمی از حاشیه‌های تاریک جامعه است/ مدام شک می‌کنم و برای همین است که برای ساختن فیلم نیاز به زمان دارم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. فرهنگ
«ویتالینا وارلا» فیلمی از حاشیه‌های تاریک جامعه است/ مدام شک می‌کنم و برای همین است که برای ساختن فیلم نیاز به زمان دارم

«ویتالینا وارلا» فیلمی از حاشیه‌های تاریک جامعه است/ مدام شک می‌کنم و برای همین است که برای ساختن فیلم نیاز به زمان دارم

پدرو کاستا در لوکارنو بیگانه نیست. این کارگردان 60ساله پلنگ نقره‌ای بهترین کارگردانی را سال 2014 با فیلم «پول اسب» (به پرتغالی Cavalo Dinheiro) دریافت کرده بود و این اتفاق را باز هم تکرار کرد و توانست با فیلم «ویتالینا وارلا» پلنگ طلایی بهترین فیلم جشنواره لوکارنو را دریافت کند.

اعتمادآنلاین| رویا دیانت- فیلم پرتغالی «ویتالینا وارلا» پلنگ طلایی بهترین فیلم جشنواره لوکارنو را دریافت کرد و موفق شد جایزه بهترین بازیگر زن را نیز از آن خود کند. پدرو کاستا کارگردان ویتالینا وارلا، درباره این فیلم کاملا تیره که با تصویرگری جادویی خود و اجرای فوق‌العاده بازیگر نقش اولش دل همه منتقدان را برد، صحبت کرده است.

این فیلم با تمرکز بر یک زن ۵۵ ساله از کیپ ورد (یا دماغه سبز مستعمره سابق پرتغال) ساخته شده که چند دهه منتظر می‌ماند تا به لیسبون برود، اما هنگامی به آنجا می‌رسد که سه روز از خاکسپاری شوهرش می‌گذرد. او چاره‌ای ندرد جز حل امور همسرش و رودررو شدن با واقعیت تلخ زندگی در زاغه‌ها.

پدرو کاستا در لوکارنو بیگانه نیست. این کارگردان ۶۰ساله پلنگ نقره‌ای بهترین کارگردانی را سال ۲۰۱۴ با فیلم «پول اسب» (به پرتغالی Cavalo Dinheiro) دریافت کرده بود.

او در گفت‌وگوی پیش رو از فیلم جدیدش گفته است:

*فیلم «ویتالینا وارلا» برنده جایزه اصلی فستیوال فیلم لوکارنو ۲۰۱۹ شد. اهمیت این جایزه برای شما و تمام افرادی که با آنها کار کردید چیست؟

برای افرادی که فیلم را ساختند خیلی خوب و مهم است. برای مردی پیر با فیلمی کوچک که با بودجه خیلی پایین ساخته شد جایزه لوکارنو به این معنی است که هر چیزی ممکن است. برای من افتخاری بزرگ است و امیدوارم درهایی را باز کند تا فیلم در بخش‌های بیشتری از دنیا دیده شود.

*داستان فیلم با آثار دیگر شما طی سال‌ها ارتباط دارد. بنابراین آیا این پیروزی برای مسیر حرفه‌ای کاری شما تا به حال هم نکته مثبتی بوده؟

هیات داوران و منتقدان ظاهرا این‌طور فکر می‌کنند. من روزها، ماه‌ها و بعضی مواقع سال‌های بسیاری با صبر و دقت تلاش کردم تا این مکان‌ها و جوامع محلی بتوانند توسط سینما محافظت شوند. می‌توانند کمی از زندگی بزرگ‌تر شوند، چون من مستند و مصاحبه تلویزیونی نمی‌سازم و سعی دارم کاری کمی هیجان‌انگیزتر انجام دهم.

*چرا به این جامعه محلی افراد عادی علاقه‌مند هستید؟ سینما معمولا فقط چهره‌های خارق‌العاده را در نظر می‌گیرد.

رابطه‌ای است که بیش از ۲۵ سال ادامه داشته، چون من قبلا فیلمی در کیپ‌ورد ساختم و وقتی از آنجا به لیسبون بازگشتم نامه‌ها و هدایای آنها را به خانواده‌هایشان دادم. آنها جزو مهاجران شهر بودند. آنجا اولین بار بود که محله را شناختم. آن نامه‌ها استعاره‌ای برای کاری بودند که باید انجام می‌دادم: با آنها بمانم، آنجا را بگردم و شاید داستان‌های جدیدی کشف کنم و درباره‌‌شان فیلم بسازم. این مربوط به سال ۹۷ بود و من هنوز نرفته‌ام.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

*چطور نحوه فیلمبرداری شما را در آن محله تغییر داد؟ شاید حس مسئولیت بیشتری دارید؟

نمی‌دانم مسئولیت کلمه درستی است یا نه، چون وقتی فیلم می‌سازید تنها چیزی که باید به آن اهمیت بدهید فیلم است. اول باید آماده بشوید و بدانید دوربین و میکروفن و نورها را کجا بگذارید و بعد اگر با افراد کار می‌کنید، باید کاری کنید آنها صادق و بعضی مواقع بزرگ‌تر از زندگی باشند. هرگز نباید کوچک‌تر بشوند، چون این خطرناک است.

*در این فیلم به نظر می‌رسد در میان داستان‌ها و وضعیت‌های سخت، کمی نور و امید قرار داده‌اید.

شاید، چون این فیلم متعلق به ویتالیناست. او نیرویی طبیعی از گذشته و حال و آینده ماست و حقیقت هم این است که در پایان داستان کمی امید وجود دارد.

*اهمیت گذشته برای شما در چیست؟

سرنخ‌هایی از گذشته هستند که فقط به اهالی کیپ‌ورد یا ویتالینا یا ونتورا و در کل این جامعه محلی تعلق دارند. درباره افرادی صحبت می‌کنم که امروز در فراموشی و در حاشیه‌های تاریک جامعه زندگی می‌کنند؛ افرادی که پول کمتری برای کارشان دریافت می‌کنند و در خیابان‌ها می‌خوابند، کتک می‌خورند یا شکنجه می‌شوند. سینما می‌تواند از این افراد حمایت کند.

*در تمام این سال‌ها آیا لحظه‌ای دچار شک شده‌اید؟

مدام شک می‌کنم و برای همین است که برای ساختن فیلم نیاز به زمان دارم تا بتوانم افراد یا مکان‌ها را درک کنم، چون مطمئن نیستم می‌خواهم از کدام بخش‌ها چیز بیشتری ببینم. شاید اینکه ویتالینا وارلا ارتباطی با ایمان دارد باعث شد ما کمی قوی‌تر بشویم، چراکه او تعهد و باور دارد و به ما هم باور داشت. در داستان ما او ملکه است و می‌تواند به همه امید ببخشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون که در خارج از ایران به سر می‌برد، تصویری جدید از دخترش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: دخترکم لیانا و نوه‌ام ا لیانا!
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
برنابرنا1 روز قبل
فرنوش صمدی کارگردان ایرانی داور جشنواره فیلم تیرانا شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، ‎فرنوش صمدی که با چند فیلم اخیرش در فستیوال‌های رده یک دنیا نظیر لوکارنو، کن، ونیز و… حضور داشت و سال گذشته نیز به دعوت آکادمی اسکار جزو اعضای این آکادمی قرار گرفت، داور شانزدهمین دوره بخش مسابقه جشنواره تیرانا کشور آلبانی شد. ‎این جشنواره که از ۲۳ تا ۲۹ سپتامبر در شهر تیرانا آلبانی برگزار می‌شود، جزو جشنواره‌های مهم فیلم کوتاه است که برگزیدگان آنها وارد رقابت اسکار بهترین فیلم کوتاه می‌شوند. ‎همچنین در جشنواره تیرانا مروری بر آثار فرنوش صمدی و علی عسگری به همراه یک ورکشاپ فیلمسازی دو روزه توسط این دو برگزار میشود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
گذشته از نکات و برجستگی‌های فنی، شهریار آن‌چنان صیقل‌یافته در مدح و رثای اهل‌بیت شعر می‌گوید که ادبیات در تماس مستقیم با فطرت مخاطب قرار می‌گیرد. او در ادامه می‌گوید: شهریار یک شاعر زنده و پویا بود. در کل به‌عنوان یک مخاطب به نظرم شعر شهریار هنوز هم سلیقه مخاطبان را راضی می‌کند و هنوز هم فاصله خودش را در جایگاه بالاتری حفظ کرده است. از چالاکی قلم و استادی شهریار در شعر و شاعری نباید گذشت که شعر خوبش را عامه می‌خوانند و خواص می‌پسندند. عده‌ای می‌گویند مدارکی هست که مالکیت این شعر به شخص شهریار را زیر سؤال می‌برد و البته این از شأن و مقام شهریار نمی‌کاهد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1