امکان گفت‌وگوی فرهنگی میان ایران و افغانستان در انجمن ادبی «اتاقی از آن خود»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. فرهنگ
امکان گفت‌وگوی فرهنگی میان ایران و افغانستان در انجمن ادبی «اتاقی از آن خود»

امکان گفت‌وگوی فرهنگی میان ایران و افغانستان در انجمن ادبی «اتاقی از آن خود»

انجمن ادبی «اتاقی از آن خود» در راستای فعالیت‌های خود برای معرفی شاعران و منتقدان زن، توجه جدی به گفت‌وگوی فرهنگی و ادبی میان ایران و افغانستان دارد.

اعتمادآنلاین| انجمن ادبی «اتاقی از آن خود» که چند سالی است در مشهد با دبیری فریبا شادلو شکل گرفته در چند هفته گذشته اقدام به برگزاری و حضور در جلسات مشترک با نویسندگان افغانستانی کرد.

فریبا شادلو دبیر انجمن «اتاقی از آن خود» گفت: رویکرد اصلی این انجمن ادبیات زنانه است و تمام اعضای آن را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

اما فعالیت‌های آنان صرف برای زنان نیست. او در مورد نوع حضور زنان در جامعه بیان کرد که به نادرست، برخی شغل‌ها و منصب‌ها بیشتر به مردان اختصاص داده شده است به طور نمونه در جامعه ادبیات پارسی شاعران زن بسیار داریم که در جلسات مختلف از آنان دعوت به شعرخوانی می‌شود اما اغلب منتقدان زن، هم کمتر شناخته شده است و هم این که معمولا کمتر جلسه‌ای است که برای نقد از منتقدان زن برای حضور در آن دعوت می‌کنند.

او در ادامه به پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود اشاره کرد و گفت: پایان نامه‌ام در مورد ادبیات زنانه در شعر چند شاعر زن خراسان است و در بررسی شاعران خراسان نمی‌توانید به راحتی بگویید که رابعه بلخی شاعر ایرانی است یا شاعر افغانستانی، بلکه شاعر این شاعران پارسی‌زبان هستند.

مدیر اتاقی از آن خود به برگزاری جلسه‌ای برای زینب بیات، شاعر و نویسنده‌ معاصر افغانستانی اشاره کرد و ادامه داد: این جلسه را در راستای معرفی نویسندگان زن برگزار کردیم. در فضای فرهنگی و ادبی نباید خط‌کشی‌های سیاسی را وارد کرد. خوشبختانه فضای فرهنگی و ادبی در مشهد و بین نویسندگان افغانستان و ایران بسیار صمیمی و دوستانه است.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

شادلو به ارتباط همیشگی «اتاقی از آن خود» با «کانون شعر» که برای نویسندگان افغانستان است اشاره کرد که برنامه‌های مشترک برگزار کرده‌اند.

هفته‌ گذشته نیز در جلسه‌ نقد کتاب میدان هوایی از عارف حسینی، اعضای «اتاقی از آن خود» حضور داشته و فریبا شادلو و شهره شجیعی در آن جلسه از منتقدان این کتاب شاعر معاصر افغانستانی بودند.

فریبا شادلو بر گسترش روابط بین شاعران و نویسندگان پارسی‌زبان تأکید کرد و گفت «اتاقی از آن خود» به بهانه‌ حضور عارف حسینی، شاعر خوب مهاجر که از تهران به مشهد آمده بود جلسه شعرخوانی ترتیب داد،

شادلو گفت: علی‌رغم آن که ما تبلیغات آن‌چنانی انجام نداده و فقط در صفحات مجازی «اتاقی از آن خود» پوستر برنامه را منتشر کرده بودیم، شاهد حضور چشمگیر و غافل‌گیرانه شاعران و هنرمندان افغانستان و ایران در این برنامه بودیم که نشان می‌دهد و تأکید می‌کند که مرزی بین کلمات نیست.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون که در خارج از ایران به سر می‌برد، تصویری جدید از دخترش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: دخترکم لیانا و نوه‌ام ا لیانا!
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
برنابرنا1 روز قبل
فرنوش صمدی کارگردان ایرانی داور جشنواره فیلم تیرانا شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، ‎فرنوش صمدی که با چند فیلم اخیرش در فستیوال‌های رده یک دنیا نظیر لوکارنو، کن، ونیز و… حضور داشت و سال گذشته نیز به دعوت آکادمی اسکار جزو اعضای این آکادمی قرار گرفت، داور شانزدهمین دوره بخش مسابقه جشنواره تیرانا کشور آلبانی شد. ‎این جشنواره که از ۲۳ تا ۲۹ سپتامبر در شهر تیرانا آلبانی برگزار می‌شود، جزو جشنواره‌های مهم فیلم کوتاه است که برگزیدگان آنها وارد رقابت اسکار بهترین فیلم کوتاه می‌شوند. ‎همچنین در جشنواره تیرانا مروری بر آثار فرنوش صمدی و علی عسگری به همراه یک ورکشاپ فیلمسازی دو روزه توسط این دو برگزار میشود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
مارک تواین، نویسنده مشهور آمریکایی در وصف زیبایی موریس که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا هست، این چنین می‌گوید: «ابتدا موریس آفریده شد و سپس به تقلید از آن بهشت را آفریدند». با رفتن به معابد، کلیساها و فانوس دریایی منطقه که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید، می‌توانید با تاریخ غنی آن آشنا شوید. در سفر به این کشور که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید، گشت و گذار در خیابان‌ها را از دست ندهید. گوآتمالاگوآتمالا کشوری در آمریکای مرکزی و از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا است. همچنین وجود چندین آتشفشان فعال در گواتمالا، آبشارهای زیبا و دریاچه آبی به نام Petén Itzá همگی گوآتمالا را تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اظهارات ظریف درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران

خبری5 ساعت قبل

مطالبات کارگران هپکوی اراک چیست؟

خبری9 ساعت قبل

تعداد چاه‌های غیر مجاز آب مدام بیشتر می‌شود؟

خبری9 ساعت قبل

دربی ایرانی‌های قطر به سود تیم پورعلی گنجی/ رضاییان گل زد

ایسنا1 دقیقه قبل

مهاجم سابق منچستریونایتد از دنیای فوتبال خداحافظی کرد

نود2 دقیقه قبل

والیبال قهرمانی آسیا| غفور: مردم توقع دارند ما قهرمان جهان شویم/ اشتباه مقابل استرالیا تکرار نمی‌شود

فارس3 دقیقه قبل

پمپئو: به دنبال تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

ایسنا3 دقیقه قبل

با پیشنهاد فدراسیون کشتی و موافقت لالوویچ/منصور برزگر عضو تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی می‌شود

فارس4 دقیقه قبل

عربشاهی: پرسپولیس می‌تواند با ۴-۳ گل استقلال را شکست دهد

خبر فوری4 دقیقه قبل

زابالتا: منچسترسیتی باید در تمامی بازی‌ها از دی بروین استفاده کند؛ او مقابل شاختار دونتسک جلوتر از پست اصلی خودش بازی کرد

طرفداری5 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1