پناهیان می‌توانست با ادبیات متفاوت و اطلاع بیشتری نقد کند/ پناهیان از فرآیند قانون‌گذاری اطلاع ندارد/ به دلیل نزدیکی انتخابات به مجلس حمله می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
پناهیان می‌توانست با ادبیات متفاوت و اطلاع بیشتری نقد کند/ پناهیان از فرآیند قانون‌گذاری اطلاع ندارد/ به دلیل نزدیکی انتخابات به مجلس حمله می‌شود

پناهیان می‌توانست با ادبیات متفاوت و اطلاع بیشتری نقد کند/ پناهیان از فرآیند قانون‌گذاری اطلاع ندارد/ به دلیل نزدیکی انتخابات به مجلس حمله می‌شود

عضو هیات‌رئیسه مجلس درباره تاختن یک روحانی به رد فوریت شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: آقای پناهیان از جزئیات و فرآیند قانون‌گذاری خبر ندارد و البته می‌توانست با ادبیات و اطلاع بیشتری نقد کند.

اعتمادآنلاین|علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه آیا نقد تند و تیز مطرح شده از سوی پناهیان، در منبری معروف اصول‌گرا به آنچه که او درباره شفافیت آرا نمایندگان گفته، درست بوده است، بیان کرد: بحث شفافیت در تصمیم‌گیری‌های مجلس فرآیند خاص خودش را دارد، من شخصا با شفافیت موافق هستم به همین خاطر جز آن ۶۰-۷۰ نفری هستم که اعلام کردیم با شفافیت آرا نمایندگان موافق هستیم.

وی اضافه کرد: البته هر مساله‌ای ممکن است معایب و محاسنی داشته باشد و مشخصا کسی که اظهارنظر می‌کند، جمع‌بندی معایب و محاسن را در نظر می‌گیرد.

یوسف‌نژاد تصریح کرد: نمایندگان زیادی هم با این امر که شفافیت آرا اتفاق بیفتد، موافق هستند؛ آن روزی هم که این مساله مطرح شده است درباره فوریت آن بوده و نه محتوا.

نماینده مردم رشت و میانرود ادامه داد: آن روز در مورد اینکه طرح دوفوریت باشد یا نباشد اظهارنظر شده و راجع به خود شفافیت اظهارنظری نشد، بنابراین وقتی یک پیشنهاد و ایده می‌خواهد تبدیل به یک حکم قانونی شود، بر اساس دموکراسی، ممکن است استدلال کسانی حاکم می‌شود که به هر دلیلی نصف بعلاوه یک حاضر در جلسه را متقاعد کنند که نظر آنها را بپذیرند.

یوسف‌نژاد اضافه کرد: ممکن است راه‌های خوب زیادی وجود داشته باشد، اما در مجلس یکی از بهترین‌ راه‌ها را انتخاب می‌کنند و این به معنی نادیده گرفتن نقطه نظرات کسانی که مخالف یا موافق امری هستند، نیست.

وی با بیان اینکه چون دموکراسی حاکم است اگر تعداد آرا نسبت به یک موضوع نصف بعلاوه یک باشد تبدیل به حکم قانونی و مصوبه می‌شود، گفت: بنابراین نمی‌شود نمایندگان را مذمت کرد که چرا رای داده یا نداده‌اند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: حرفی که آقای پناهیان زده است نشان می‌دهد که از فرآیند تصویب قانون، فوریت، محتوا و کلیات جزئیات و اینکه چه جایگاهی دارند، مطلع نبوده است. و این مساله در مسیر بررسی مجلس است و به منزله کنار گذاشتن آن توسط مجلس نیست و در دستور کار مجلس هست.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

عضو هیات رئیسه مجلس درباره اینکه آیا شفاف شدن آرای نمایندگان بر خلاف قانون اساسی است و همچنین برخی با شفاف شدن آرا ترس از رد صلاحیت و فشار جریان‌های خارج از مجلس را محتمل می‌دانند، گفت: در مورد مغایرت آن با قانون اساسی مجلس می‌تواند اظهارنظر بکند اما تشخیص اینکه یک مصوبه‌ای مخالف قانون اساسی است یا نه به عهده شورای نگهبان است.

یوسف‌نژاد با بیان اینکه شفافیت آرا در کنار الزامات دیگر از جمله فعال بودن اعضا و اینکه زمینه برای حضور اعضا به وجود بیاید می‌تواند معنا و مفهوم داشته باشد، گفت: ممکن است شفافیت آرای نمایندگان بازتاب‌هایی در شهرها و در جامعه هدف و کسانی که از یک مصوبه ذینفع باشند، داشته باشد که امری طبیعی است، اما در مجموع شفافیت به نفع جامعه است که در جزئیات و در برخی از موارد آن می‌توان بحث انجام داد یا آنها را مستثنی کرد.

وی درباره شفافیت دیگر نهادها گفت: ما در مورد مجلس صحبت می‌کنیم و در دیگر نهادها را نمی‌دانم، خودشان باید بدانند.

یوسف‌نژاد در پاسخ به اینکه برخی سخنان آقای پناهیان را توهین به مجلس و باعث تضعیف مجلس می‌دانند، گفت: از نظر موضوعی، آقای پناهیان یک نظری را مطرح کرد که می‌توانست با ادبیات و در زمان مناسب‌تری با اطلاعات بیشتری آن را مطرح کند؛ بنابراین هم از نظر زمانی و هم محتوای مطلب و هم رعایت ادبیات گفتاری این ایراد به آقای پناهیان وارد است.

وی افزود: البته چون زمان انتخابات است ممکن است هجمه به مجلس زیاد شود اما ما نباید اجازه بدهیم که موضوعاتی که در جامعه معمولی است زمینه‌ای برای برخورد با مجلس یا یک قوه، بشود که به صلاح جامعه هم نیست.

یوسف‌نژاد در مورد پیگیری مجلس و هیات رئیسه نسبت به صحبت‌های پناهیان، گفت: این موضوع مطرح نشده است و منتطر هستیم که مجلس شروع شود تا ببینیم که چه پیش می‌آید.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئوصهیونیست‌ها با تقویت گروه طرفدار خود در لبنان (فالانژیست‌ها) به اردوگاه صبرا و شتیلا یورش بردند. فالانژها بعضا قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند، چشم‌هایشان را درمی‌آوردند و سپس آنها را می‌کشتند.

ادامه شکست حداکثری

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر1 روز قبل

مذاکره ترفند است

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: الان مشاهده می‌کنید آمریکایی‌ها باز مسئله‌ی مذاکره را همین طور دارند دنبال میکنند؛ این یک ترفند است، این را باید همه بدانند، همه باید توجه کنند. یک سیاستی را دولت آمریکا در پیش گرفته است و آن، سیاست فشار حداکثری به جمهوری اسلامی است. فشار حداکثری هم همین است که مشاهده میکنید: انواع و اقسام تحریم‌های گوناگون، مدام تهدید، مدام یاوه‌گویی‌های مختلف در رسانه‌ها و غیره. چه جور میخواهد اثبات کند که فشار حداکثری تأثیر دارد؟ به این [صورت] که مسئولین جمهوری اسلامی را بکشاند پای میز مذاکره؛ بگوید ببینید، این‌ها که میگفتند ما با آمریکا مذاکره نمیکنیم، فشار حداکثری، این‌ها را مجبور کرد که بیایند پای میز مذاکره بنشینند؛ هدف این است؛ با این کار ثابت کنند به همه و تثبیت کنند در سیاست آمریکا که فشار حداکثری، تنها راه مواجهه‌ی با جمهوری اسلامی است. ۱۳۹۸/۰۶/۲۶پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه درس خارج فقه، نماهنگ «مذاکره ترفند است» را منتشر کرد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ دفتر علامه زکزاکی دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه در پیامی در صفحه توئیتر خود از برپایی تظاهرات هر روزه با درخواست آزادی زکزاکی در منطقه یک ناحیه گارکی در ابوجا خبر داد. معترضان آزادی فوری و بدون قید و شرط شیخ ابراهیم زکزاکی و همسر او را خواستارند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1