چهل سال، انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری داشته است/ مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
چهل سال، انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری داشته است/ مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت

چهل سال، انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری داشته است/ مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت

امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مدرسه عاشورا نبود امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافتند.

اعتمادآنلاین|محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران بیان کرد: چهل سال است که انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری را بدست آورده است.

وی گفت: این منظومه فکری با تمام ارزش‌ها یک جریان عظیم و قدرتمند اجتماعی و سیاسی است و مهمترین منبع حیات امت اسلامی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

خطیب جمعه تهران افزود: منظومه فکری که هم راه را می‌نمایاند و هم بستر حرکت پر شتاب انسان و جامعه را هموار و مخاطب شایسته خود را تربیت کرده و به مقصد می‌رساند. عاشورا به صورت شفاف، جنگ بین دو اسلام یزیدی و اسلام دین مدار، اخلاق مدار و در یک کلام اسلام ناب محمدی و انقلابی است.

ابوترابی فرد بیان کرد: تردید نکنید که اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی تولد نمی‌یافت و از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی‌کردیم. اگر مدرسه عاشورا نبود امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخار آفرین تولد نمی‌یافتند.

ابوترابی فرد بیان کرد: در عاشورا شاخصه‌های حیات انسانی، تمدن اسلامی و نظم نوین جهانی تبلور یافته است. عاشورا تبلور انسان، جامعه و حاکمیت در تراز اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران گفت: ما تفکر عاشورا را در بستر خلق انسان و جامعه در تراز دین، قرآن و شکل گیری نظام اسلامی بر پایه وحی و سنت اسلام می‌دانیم. موضوع عاشورا تربیت انسان است. با تربیت انسان است که جامعه انسانی ساخته می‌شود.

مدرسه عاشورا یعنی مسیر عزت، مقاومت، اخلاق، معرفت و عبادت

وی گفت: نظام سیاسی در این تراز با محوریت شخصیتی چون امام حسین (ع) شکل گرفته است. یک مورخ غربی می‌گوید امام حسین (ع) اولین شخص سیاستمداری است که تا امروز احدی و سیاستی به موثری سیاست او اتخاذ نکرده است. یعنی از نگاه این مورخ اسلام شناس، موثرترین سیاست اتخاذ شده در تاریخ بشر را در امام حسین (ع) داشته است.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: شما فکر می‌کنید اگر این مدرسه نبود، یمن قهرمان می‌توانست در برابر همه قدرت‌های استکباری با امیدواری پنج سال استقامت کند و هر روز برگ درخشانی را خلق کند؟

ابوترابی فرد بیان کرد: استکبار جهانی، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن بدانند، نگاه امت بپاخاسته در سراسر دنیای اسلام، به همه قدرت استکباری جهان، نگاه امام حسین (ع) است.

وی افزود: این مورخ آلمانی اسلام شناس می‌گوید اگر تاریخ آن زمان را با دقت بخوانید متوجه خواهید شد که حسین (ع) با قربانی کردن عزیزترین‌های خود به دنیا درس فداکاری و جانبازی آموخت و نام اسلام را در تاریخ ثبت و در عالم بلند آوازه ساخت. این مورخ می‌گوید اگر چنین حادثه جانگدازی پیش نیامده بود ممکن بود به یکباره اسلام و مسلمانان محو شوند.

ابوترابی فرد بیان کرد: یک نویسنده فرانسوی معاصر می‌گوید سوگواران حسینی می‌دانند که استعمار و استکبار و ظلم را نباید قبول کرد. این تفکر عاشورا است. این منطق است که دنیای اسلام را به جبهه پیروز مقاومت تبدیل کرده است.

ابوترابی فرد ادامه داد: تمام دغدغه سکان دار جامعه اسلامی ما آن است که همه کشورهای اسلامی باید نماد یک جامعه عاشورایی باشند و تمام آن ارزش‌ها را در ظرفیت خود به نمایش بگذارند و این راه رسیدن به عزت و اقتدار است. این موضوع است که مسیر خلق قدرت را هموار می‌کند. مدرسه عاشورا یعنی مسیر عزت، مقاومت، اخلاق، معرفت و عبادت. جامعه عاشورایی ما باید در همه این عرصه‌ها نماد و مظهر عاشورا باشد.

وی بیان کرد: از دستگاه قضایی کشور در خصوص مبارزه قاطعانه و جدی با پدیده فساد و ارتقای سطح سلامت در دستگاه قضایی تشکر میکنم.

ابوترابی فرد در خصوص نگاه تربیتی عاشورا گفت: این موضوع را می‌توان در چهره سه شخصیت عاشورا، حضره عباس (ع)، زهیر بن قین به عنوان نماد اصحاب امام و زینب کبری (س) به عنوان بانوی نمادین در مدرسه عاشورا یافت. این انسان‌ها دانش آموخته پیامبر هستند. پیام عاشورا برای جامعه انسانی خلق چنین انسان هایی است.

اگر عنصر امامت و امت وفادار نبود، امروز جبهه مقاومت اسلامی قطعا شکل نمی‌گرفت

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: حضرت امام صادق (ع) در معرفی این شخصیت عاشورایی می‌فرمایند، عموی من عباس (ع)، قله معرفت و بصیرت بود. جامعه بشری و جوانان انقلابی ما باید نافذ البصیره باشند. نافذ البصیره بودن یعنی استحکام رأی و اصالت اندیشه داشتن. اگر این بصیرت نبود پیروزی‌های گذشته و امروز را نداشتیم و اگر این بصیرت ارتقا پیدا کند، قطعا چالش‌های فرهنگی و اقتصادی در کشور رخت بر می‌بندند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی ادامه داد: ایمان سخت و استوار ویژگی دیگری است که در کنار بصیرت برای ما از عاشورا عبرت گرفته شده است. شهید حججی‌ها، مدافعان حرم، زنان و مردان ایستاده در وضعیت سخت تحریم‌های استکبار جهانی که دشمن را با مقاومت خود در موضع یاس قرار داده‌اند، نماد این اندیشه هستند. بصیرت و ایمان مرز نمی‌شناسد. ما باید در مرز این دو ویژگی حرکت کنیم.

ابوترابی فرد گفت: برخورداری از این دو ویژگی است که از عباس (ع) یک مجاهد امام شناس ساخت. مجاهدت آنگاه تاثیر می‌گذارد که در رکاب رهبر و امام صالح، تحقق بیابد. این مجاهدت می‌تواند افتخار آفرین باشد و عاشورا را به یک منظومه ماندگار فرهنگی و مولد مبدل کند.

امام جمعه تهران بیان کرد: از ویژگی‌های انسان تربیت شده در تراز اسلام و قرآن است که جان خود را تقدیم امام و رهبر خویش می‌کند. این اندیشه است که خلق قدرت و عزت دارد. اگر عنصر امامت و امت وفادار نبود، امروز جبهه مقاومت اسلامی قطعا شکل نمی‌گرفت.

وی افزود: زهیر از این جهت در این قالب قرار گرفته است که چند روزی بیشتر نیست که حسینی شده است. او تا دیروز با حسین (ع) فاصله داشت، با امیرالمومنین (ع) فاصله داشت، اما منطق عاشورا، زهیر می‌سازد. ما نیازمند رفتار، اخلاق و منطقی هستیم که از عثمانی‌ها حسینی بسازد. ما نباید در مسیر طرد و حذف حرکت کنیم، بلکه باید در مسیر جذب حتی جذب زهیر، حرکت کنیم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه جامعه دو قطبی نمی‌تواند اقتدار ایجاد کند و باید همه در کنار رهبر صالح و مقتدر خود بایستیم، گفت: ما باید دست آنانکه از این مسیر فاصله دارند را بفشاریم، مبادا خود را از آنها بهتر بدانیم. شخصیتی چون آیت الله بهجت می‌فرمود، مردم به من نگاه کنید و آنچه من می‌کنم را شما نکنید که بهجت از عمل خودش راضی نیست، از او سبقت بگیرید. این یعنی خودمان را شاخص نبینیم.

امام جمعه تهران تصریح کرد: اگر خود را شاخص دیدیم، نمی‌توانیم به عنوان یک عامل موثر در تقریب دل‌ها قدم بگذاریم. این مکتب دغدغه انسان را دارد، عاشورا یعنی عاشوراییان، انسان تربیت کنید. با رفتار، اخلاق و منطق حسینی، انسان ساز باشید. با سخن و کلام آراسته به ادب انسان ساز باشید.

یزید زمان نظام سلطه است، آمریکایی است که صحنه گردان است

وی با بیان اینکه ما به این انقلاب روحی و فکری و اعتقادی که در حر و زهیر ایجاد شد نیازمندیم، تصریح کرد: ملت‌های مسلمان، اگر مقابل ظلم و ستم فریاد نزنید با او همراه شده‌اید. باید در کنار حق و مقابل ظلم و باطل قرار گرفت. این منطق عاشورا است. در همه حوزه‌ها باید اینگونه بود که حق را شناخت و در کنار آن ایستاد.

ابوترابی فرد بیان کرد: یزید شناس باشید جوانان، ملت‌های مسلمان، این عروسک هایی به نام بن سلمان و بن خلیفه هویتی ندارند. یزید زمان نظام سلطه است، آمریکایی است که صحنه گردان است. هرچند که به قول برژنسکی این قدرت رنگ باخته است. آمریکا نگران مقاومت و پیروزی جبهه عاشورایی حق است، آنها نگران منافعی هستند که هر روز در حال از دست دادن هستند.

امام جمعه تهران افزود: آمریکا شیطان بزرگ است. چه کسی در یمن فساد می‌کند، بن سلمان؟ او که هویتی ندارد، حتی نقش عروسک را هم از دست داده است. این نظام سلطه است که این کار را می‌کند. اینکه می‌بینید جبهه مقاومت پیش می‌رود، به این دلیل است که قلب فساد هدف قرار داده شده است. شما ببینید امام حسین (ع)، حتی یک کلمه از ابن زیاد نمی‌گوید، مخاطبش یزید است.

وی در پایان با اشاره به ویژگی‌ها و شاخصه‌های شخصیتی حضرت زینب کبری (س) و نقش وی در رسوایی دشمنان پس از واقعه عاشورا، خاطر نشان کرد: بانوان عاشورایی، آیا مساله امروز ما باید این موضوع کذایی باشد که در فلان حوزه خانم‌ها بیایند یا نیایند، این مساله جامعه اسلامی ما است؟ این تفکر و روحیه بانوی شجاع و انقلابی است که در مقابل ابن زیاد و یزید می‌ایستاد و می‌گوید که در کربلا جز زیبایی ندیدم.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر1 روز قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل

روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئوصهیونیست‌ها با تقویت گروه طرفدار خود در لبنان (فالانژیست‌ها) به اردوگاه صبرا و شتیلا یورش بردند. فالانژها بعضا قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند، چشم‌هایشان را درمی‌آوردند و سپس آنها را می‌کشتند.

ماجرای استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری که با حضور رئیسان جمهوری ترکیه و ایران برگزار شد به یک آیه قرآنی اشاره کرد. ولادیمیر پوتین که در کنار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نشسته بود، در پاسخ به پرسشی درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به آیه‌ای از قرآن استناد کرد که در آن مخالفت با خشونت‌ورزی مگر در شرایط حمایت از قوم و خویش مورد اشاره شده است. پوتین گفت: «قرآن کریم به غیرقابل قبول بودن هرگونه خشونتی اشاره دارد مگر زمانی که پای حمایت از خویشاوندان شما در میان باشد. ما حاضریم به عربستان سعودی برای حمایت از قوم و خویش یا همان ملتش هرگونه کمکی ارایه کنیم.» تعداد بازدید: ۱۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیرییس‌جمهوری روسیه در ادامه نکته‌ای را خطاب به رهبران سیاسی عربستان سعودی مطرح کرد. به گفته پوتین «کافی است رهبران عربستان سعودی تصمیم خردمندانه‌ای اتخاذ کنند، همانطور که رهبری ایران با خرید سامانه موشکی اس‌۳۰۰ انجام داد و همان مسیری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با خرید آخرین مدل سامانه دفاعی اس‌۴۰۰ طی کرد.» زمانی که رئیس‌جمهوری روسیه در حال توضیح این نکات بود دوربین روی چهره برخی سیاستمداران ایرانی تمرکز کرده بود که با خنده به سخنان وی گوش می‌دادند، افرادی چون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران.

شهادت ۱۰ نفر از نیروهای مقاومت عراق نزدیک مرز سوریه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المیادین، در حمله هوایی به مواضع نیرو‌های مقاومت عراق نزدیک مرز‌های سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها به شهادت رسیدند. در حمله هواپیما‌های ناشناس به مواضع گروه‌های مقاومت در مرز‌های عراق و سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها شهید شدند. این حمله در موازات منطقه القائم - البوکمال در مرز‌های عراق و سوریه رخ داد و این تلفات مربوط به دو حمله است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1