اول کسی که برای امام حسین (ع) نوحه سرایی کرد که بود؟ / نگاه جالب شاعر غرب‌گرای عرب به امام حسین (ع) / شعر بزرگترین فقیه اهل سنت درباره امام (ع)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
اول کسی که برای امام حسین (ع) نوحه سرایی کرد که بود؟ / نگاه جالب شاعر غرب‌گرای عرب به امام حسین (ع) / شعر بزرگترین فقیه اهل سنت درباره امام (ع)

اول کسی که برای امام حسین (ع) نوحه سرایی کرد که بود؟ / نگاه جالب شاعر غرب‌گرای عرب به امام حسین (ع) / شعر بزرگترین فقیه اهل سنت درباره امام (ع)

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نخستین مرثیه سرایان، اهل بیت آن حضرت بوده‌اند. شاید بتوان اولین مرثیه سرا را خود آن حضرت دانست که در همان روز عاشورا هنگام آخرین وداع ابیاتی را خطاب به دخترش حضرت سکینه سلام‌الله‌علیها فرمود.

به گزارش خبر فوری، بلافاصله بعد از شهادت امام حسین (ع) اولین اشعار عربی در ثای آن حضرت سروده شد. نخستین مرثیه سرایان، اهل بیت آن حضرت بوده‌اند. شاید بتوان اولین مرثیه سرا را خود آن حضرت دانست که در همان روز عاشورا هنگام آخرین وداع ابیاتی را خطاب به دخترش حضرت سکینه سلام‌الله‌علیها فرمود که بدین قرارند:

لاتحرقی قلبی بدمعک حسرتآ

مادام منی الروح فی جثمانی

فاذا قتلت فأنت اولی

بالبکا یا خیره النسوان

سیطول بعدی یا سکینه فاعلمی

منک البکاء اذاالحمام دهان

(تا جان در بدن دارم، دلم را از اشک حسرت خویش مسوزان، ای بهترین زنان، هنگامی که من کشته گردم تو برای گریستن بر من سزاوارترینی، به‌زودی بر مصیبت مرگ من گریه‌های طولانی در پیش خواهی داشت.)

بعد از شهادت آن حضرت حضرت زینب (س)، حضرت رباب (س) و به خصوص حضرت ام البنین (س) اشعار سوزناکی را در رثای امام (ع) و یارانش سرودند.

اول کسی که برای امام حسین (ع) نوحه سرایی کرد که بود؟ / نگاه جالب شاعر غرب‌گرای عرب به امام حسین (ع) / شعر بزرگترین فقیه اهل سنت درباره امام (ع) - 10

امام حسین (ع) و شعر عربی اهل سنت

با این حال، تباید گمان کرد که این اشعار در انحصار شیعیان آن حضرت مانند سید بوصیری و دعبل بوده است. شاید جالب باشد اما از امام شافعی (یکی از ائمه اربعه اهل سنت) شعری به جامانده که آن را در رثای حضرت اباعبدالله (ع) سروده است. ترجمه برخی از ابیات این اشعار بدین شرح است:

"این حادثه از حوادثی است که خواب مرا ربوده و موی مرا سپید کرده است.

دل و دیده مرا به خود مشغول ساخته و مرا اندوهگین کرده است و اشک چشم، جاری و خواب از آن پریده است.

دنیا از این حادثه خاندان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم متزلزل شده و قامت کوه‌ها از آن خواب ذوب شده است.

آیا کسی هست که از من به حسین پیامی برساند، اگرچه دل‌ها آن را ناخوش دارند؟!

حسین کشته‌ای است بدون جرم و گناه که پیراهن او به خونش رنگین شده،

عجب از ما مردم آن است که از یک طرف، به آل پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم درود می‌فرستیم و از سوی دیگر، فرزندان او را به قتل می‌رسانیم و اذیت می‌کنیم!

اگر گناه من دوستی اهل بیت پیامبر است، از این گناه هرگز توبه نخواهم کرد.

اهل بیت پیامبر در روز محشر، شفیعان من هستند و اگر نسبت به آنان بغضی داشته باشم، گناه نابخشودنی کرده‌ام. "

اول کسی که برای امام حسین (ع) نوحه سرایی کرد که بود؟ / نگاه جالب شاعر غرب‌گرای عرب به امام حسین (ع) / شعر بزرگترین فقیه اهل سنت درباره امام (ع) - 21

امام حسین (ع) در شعر نو عربی

حادثه کربلا و عاشور و مقاومت امام حسین (ع) در برابر ظلم در شعر معاصر عربی هم بسیار نفوذ کرده است. صالح الاشمر (نویسنده و محقق ادبیات عرب) در یادداشتی که در المیادین نوشته از اشعار دو شاعر بزرگ معاصر عرب یاد می‌کند که در رثای امام حسین (ع) اشعار و قصایدی سروده‌اند.

یکی از این شعرا نزار قبانی است. شاعر سوریه‌ای که در سال ۱۹۹۸ در لندن از دنیا رفت. شاید بتوان قبانی را مشهورترین شاعر معاصر و نسبتا نوگرا و غرب گرای عرب دانست. با این حال، او چند قصیده در وصف و رثای سرور و سالار شهیدان دارد که شنیدنی هستند. مشهورترین شعر عاشورایی او با مطلع «یا لائمی حب الحسین أجننا» آغاز می‌شود.

برخی از ابیات قبانی در وصف راه امام حسین (ع) بدین شرح است:

فلقد تشرب فی النخاع ولم یزل

سریانه حتى تسلط فی الرکب

من مثله أحیى الکرامة حینما

ماتت على أیدی جبابرة العرب

اول کسی که برای امام حسین (ع) نوحه سرایی کرد که بود؟ / نگاه جالب شاعر غرب‌گرای عرب به امام حسین (ع) / شعر بزرگترین فقیه اهل سنت درباره امام (ع) - 30

آدونیس و رویکرد جدید به داستان کربلا

علی احمد سعید إسبر معروف به آدونیس متولد ژانویه ۱۹۳۰ در روستای قصابین، سوریه است. او شاعر، مترجم، نویسنده و منتقد سوری است و می‌توان او را یکی از اثرگذارترین و برجسته‌ترین شعرای عرب دوره مدرن شناخت.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

آدونیس در نیمه دوم قرن بیستم انقلابی مدرنیستی را در حوزه ادبیات رهبری کرد که اثر عظیمی بر شعر عرب برجای نهاد. در واقع، آدونیس با انتشار دو مجله مهم و جریان‌ساز به نام «مجله شعر» و «مواقف» سهم عمده‌ای در گسترش شعر و نقد نو در فرهنگ عربی ابفا کرد. چندان‌که گاه از زمان انتشار این مجلات به منزله مبداء تاریخی برای شعر نو عرب یاد می‌شود، یعنی شعر عربی پیش از مجله شعر و پس از آن.

آدونیس را می‌توان یکی از غرب گرا‌ترین و نو گراترین شعرای معاصر عرب دانست. برخی دیدگاههای او به حدی هنجارشکنانه بودند که در برخی از دوران توسط بعضی تندروها تهدید به مرگ شد.

نگاه آدونیس به شعر و هنر بسیار جالب است. او تاکید دارد که باید به تاریخ بازگردیم و در راستای مطالعه تاریخ نگاهی نو به دنیا و حوادث تاریخی داشته باشیم. او این نگاه جدید به هر پدیده و جور دیگر دیدن را ذات ادبیات معاصر و نجات ملتهای جهان سوم می‌داند.

آدونیس معتقد است خودش این مسیر را در طول زندگی حرفه ایش ادامه داده و به همین دلیل می‌گوید: «یادآوری می‌کنم اگر در دوران جدید فردی باشد که شعر و شعرا را ترویج و تشویق کرده باشد، من هستم. همیشه از چیزهایی که جدید بوده، حمایت کرده‌ام. هرچه را برای شعر انجام داده‌ام برای سایر هنرها هم مثل رمان و … هم کرده‌ام. اما برای اینکه شما یک قصیده زیبا و عمیق دربارهٔ «گل» بسرایید، باید بیولوژی، علم، تاریخ، محیط‌زیست و … را هم بدانید. ما دربارهٔ یک گل شعر می‌گوییم و فقط زیبایی‌اش را توصیف می‌کنیم. اما در همین زیبایی، محصور می‌مانیم.»

غرض از این بیان این است که آدونیس همین نگاه را در مورد امام حسین (ع) هم دارد. او با نگاهی نو به حادثه تاریخی کربلا نگاه می‌کند و چنان نگاه شاعرانه و زیبایی به امام حسین (ع) و شهادتش دارد که در تاریخ شعر عرب بی نظیر است.

اول کسی که برای امام حسین (ع) نوحه سرایی کرد که بود؟ / نگاه جالب شاعر غرب‌گرای عرب به امام حسین (ع) / شعر بزرگترین فقیه اهل سنت درباره امام (ع) - 39

مشهورترین شعر او در وصف امام (ع) «مرآة الشاهد» نام دارد که بدین شرح است:

وحینما استقرت الرماح فی حشاشة الحسین

وازینت بجسد الحسین

وداست الخیول کل نقطة

فی جسد الحسین

واستلبت وقسمت ملابس الحسین،

رأیت کل حجر یحنو على الحسین

رأیت کل زهرة تنام عند کتف الحسین

رأیت کل نهر

یسیر فی جنازة الحسین.

(هنگامی که نیزه‌ها مانند گل در بوته زار حسین (ع) فرود می‌آمدند و بدن او را زینت می‌دادند و در این لحظه اسبان هر نقطه از بدن او را پایمال کردند و لباسهای حسین تقسیم شد و پاره پاره …. من دیدم که هر حجره‌ای بر محبت حسین (ع) بنا شده است … من دیدم که هر شکوفه و گلی روی شانه حسین خوابیده است … من دیدم که تمام نهرها از بدن مطهر حسین (ع) جاری شدند).

مشخص است که آدونیس نگاهی عارفانه به حادثه کربلا دارد. او حتی ضربات شمشیرها و نیزه‌ها را نیز مانند اجزای طبیعت می‌بیند که بر اندام امام (ع) که گویی کل هستی شده، روییده است.

فارغ از تایید یا عدم تایید این گاه، نو بودن رویکرد ادونیس به داستان شهادت اباعبدالله (ع) جالب است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آیت الله نور مفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان در حاشیه این مراسم گفت: مدت‌ها بود که به فکر ایجاد مرکزی بودیم تا گلستانی‌های مقیم تهران در آنجا گرد هم آیند، این مرکز با تلاش مسئولان و همکاری گلستانی‌هایی که در تهران زندگی می‌کنند، راه اندازی شده است. وی افزود: این مجموعه فرهنگی در راستای ارتقا معرفت دینی و همچنین به منظور برپایی مراسم‌های مذهبی ایجاد شده و از دیگر اهداف آن برقراری هر چه بیشتر وحدت در میان اهالی گلستان خواهد بود. آیت الله نور مفیدی خاطرنشان کرد: اینجا قرار است افراد با سلایق مختلف و فارغ از جناح بندی‌های سیاسی دور هم جمع شوند و به فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی بپردازند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
آیین اختتامیه «سومین جشنواره ملی فیلم فانوس» برگزار می‌شودآیین اختتامیه «سومین جشنواره ملی فیلم فانوس» عصر روز شنبه دوم آذر ساعت ۱۹ تا ۲۲ در موزه انقلاب دفاع مقدس برگزار می‌شود. ۳۴۰۰ اثر به سومین جشنواره ملی فانوس ارسال شده است. جشنواره ملی فانوس عصاره یک سال تلاش و مجاهدت فرهنگی برای انتقال مفاهیم و ارزش‌های متعالی دفاع مقدس به نسل جوان با زبان ظریف هنر است. ارتقای کمی و کیفی آثار رسیده به جشنواره نسبت به دوره‌های قبل نشان دهنده علاقه هنرمندان سراسر کشور به موضوع دفاع مقدس است. آیین پایانی این دوره، دوم آذر از ساعت ۱۹ تا ۲۲ در موزه انقلاب دفاع مقدس برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
آقای سیدکامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه برپایی آزمون استخدام کشوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: به منظور تأمین نیروی انسانی برای بیمارستان‌های جدید و مراکز در حال توسعه، ​از سازمان امور استخدامی کشور درخواست ۴۰ هزار نیروی جدید کرده بودیم که با به کارگیری ۱۰ هزار نفر موافقت شده بود. وی افزود: امروز آزمون در سراسر کشور برگزار شد و پذیرفته شدگان آن در نقاط مختلف مشغول به کار خواهند شد، ۲۶ درصد از پذیرفته شدگان در مناطق محروم جذب می‌شوند. آقای تقوی نژاد گفت: حدود ۵ هزار و ۴۰۰ نفر از شرکت کنندگان ایثارگر هستند که طبق قانون جدید آن‌ها هم باید در آزمون شرکت می‌کردند و از مجموع ۱۰ هزار نیرویی که بناست به کار گرفته شوند ۲۵ درصد از ایثارگران خواهند بود. وی افزود: از این ۱۰ هزار نفر حدود ۴ هزار نفر پرستار هستند و مابقی در سایر رشته‌ها استخدام می‌شوند که در مجموع برای بیش از ۵۰ رشته فعالیت استخدام خواهیم کرد. معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: نتیجه آزمون در ماه دی اعلام می‌شود و امیدواریم پذیرفته شدگان تا پایان امسال مشغول به کار شوند، همچنین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجوز جذب ۲ هزار نفر عضو هیأت علمی را گرفته است که فرآیند استخدام آن‌ها طی می‌شود.
الفالف1 روز قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

انصاری‌فرد: پرسپولیس به دنبال بازی با یک تیم بزرگ اروپایی است/حقوق برانکو پرداخت می‌شود

نود7 دقیقه قبل

آزادی ۲ محکوم امنیتی

مشرق‌نیوز7 دقیقه قبل

جلسه انصاری‌فرد با کالدرون و پیروانی در اردوی پرسپولیس

نود7 دقیقه قبل

انتشار نخستین مجموعه داستان از تنسی ویلیامز به فارسی

خبر فوری9 دقیقه قبل

کاهش قیمت ۲۱ ارز در بازار بین بانکی/ قیمت آپارتمان در فردوسی/سهمیه بنزین تا چه زمانی در کارت سوخت ذخیره می‌شود؟

میزان‌آنلاین9 دقیقه قبل