آیا «ترامپ» و «روحانی» با یکدیگر دیدار و مذاکره خواهند کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

آیا «ترامپ» و «روحانی» با یکدیگر دیدار و مذاکره خواهند کرد؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
"به نظر می‌رسد او تمایل دارد کارزار "فشار حداکثری" علیه تهران را به نفع توافقی دیپلماتیک با آن کشور کاهش دهد. این تمایل زمانی آشکار می‌شود که روحانی رییس جمهوری ایران گفته است که تنها در صورت لغو تحریم‌ها، تهران درباره مذاکره با امریکا تصمیم‌گیری خواهد کرد."

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس بین الملل- روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی با اشاره به برکناری «جان بولتون» مشاور ارشد امنیت ملی کاخ سفید، می‌نویسد: "حذف او به دنبال اختلاف شدیدی که با ترامپ درباره دستیابی به موفقیت‌های سریع دیپلماتیک از جمله دیدار با روحانی، رهبران طالبان و سایر مخالفان امریکا داشت، روی داد. ترامپ می‌خواهد میراثی از خود بر جای بگذارد. در مقابل، بولتون خواستار در هم شکستن همه چیز بود.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ ترامپ در اشاره به نقش بولتون درباره جنگ امریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی گفته است: «او به عنوان مردی سرسخت شناخته شده است. او ما را به عراق کشاند. سیاست او در مورد ونزوئلا خارج از خط اصلی سیاستگذاری ما درباره ونزوئلا بود و صرفا در کنار مردم ونزوئلا بودن نبوده است».

آیا «ترامپ» و «روحانی» با یکدیگر دیدار و مذاکره خواهند کرد؟ - 4

خروج بولتون از کاخ سفید به طور گسترده‌ای در واشنگتن به منزله مصالحه‌جویی بیشتر دولت ترامپ نسبت به مخالفان آمریکا قلمداد می‌شود. به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات امریکا در سال آینده، رییس‌جمهوری آن کشور قصد دارد از خود چهره یک توافق‌ساز و معامله‌گر را نشان دهد و نه یک فرد سرسخت و قاطع".

«گاردین» در ادامه می‌نویسد: «تحلیلگران سیاست خارجی معتقدند که دستکم به صورت ظاهری دستیابی به توافقی با کره شمالی برای ترامپ آسان‌تر از توافق با ایران به نظر می‌رسد؛ چرا که پیونگ یانگ اخیرا اعلام کرده که آماده است مذاکرات را مجددا آغاز کند؛ اگرچه آن کشور دو آزمایش موشکی با برد کوتاه انجام داده است و هشدار داد که امریکا باید موضع خود را در مذاکرات تغییر دهد».

«باربارا اسلاوین» پژوهشگر شورای «آتلانتیک» به «گاردین» می‌گوید: «به نظرم زمانی که نوبت به عکس گرفتن با ترامپ می‌رسد، کره شمالی آماده‌تر از ایران رفتار می‌کند. شاید بوی ضعف در کاخ سفید به مشام ایران برسد و ایران اخراج بولتون را نشانه‌ای از موضع ضعف دولت امریکا قلمداد کند».

این روزنامه در ادامه اشاره می‌کند که ترامپ خود نیز اخیرا اذعان کرد که حضور بولتون مانعی برای مذاکره او با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بود، چرا که بولتون خواستار اجرای مدل عملیاتی شده علیه لیبی دوران قذافی در قبال کره شمالی و خلع سلاح هسته‌ای آنان کشور بود.

«سوزان دی ماجیو» تحلیلگر موسسه «کارنگی» که در حوزه مذاکرات از طریق کانال‌های پشت‌پرده با تهران و پیونگ یانگ فعال بوده می‌گوید: «حذف بولتون فرصتی برای دولت ترامپ فراهم آورده تا ارزیابی دوباره‌ای درباره عدم موفقیت سیاست فشار حداکثری در قبال ایران و کره شمالی داشته باشد. این امر بستگی به آن دارد که آیا ترامپ توانایی این را دارد که دیپلمات‌های امریکایی را برای انجام دیپلماسی واقعی در هر دو جبهه ایران و کره شمالی تقویت کند یا خیر».

این روزنامه در ادامه می‌افزاید: «آریان طباطبایی» پژوهشگر علوم سیاسی در موسسه «رند» می‌گوید که ایران از این فرصت استفاده خواهد کرد که با فعالیت‌های خود بر امریکا فشار آورد تا بخش عمده‌ای از تحریم‌ها را لغو کرده و سپس پای میز مذاکره بازگردد. «الکس وطن خواه» پژوهشگر انستیتو خاورمیانه می‌گوید: «اینجا روحانی یک فرصت دارد. این فرصتی است که ایجاد شده است. او در برابر خود رییس‌جمهوری را در امریکا دارد که درمانده است و در سیاست خارجی موفقیتی نداشته و نیازمند یک موفقیت در این عرصه است». با این حال، او اشاره می‌کند روحانی بدون تایید مقام عالی رهبری ایران نمی‌تواند با ترامپ دیدار کند. او می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم مقام عالی رهبری ایران اجازه مذاکره روحانی با ترامپ را بدهند».

این روزنامه در بخش پایانی گزارش خود می‌نویسد: «اکنون ترامپ برگی برای بازی در دست دارد و آن توافق ضمنی با کره شمالی است.» ویکتور چا «مدیر سابق امور آسیا در شورای امنیت ملی می‌گوید که ترامپ می‌تواند رفع جزئی مجازات‌های تحریمی علیه کره شمالی -در صورت پذیرش پیشنهاد نابودسازی تعدادی از سایت‌های اتمی کره شمالی- از سوی پیونگ یانگ را بپذیرد. او که اکنون در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل فعال است می‌گوید:» اکنون بولتون از میان برداشته شده و مانعی بر سر راه ترامپ برای چنین توافقی با کره شمالی وجود ندارد. مسلما چنین توافقی با کره شمالی برای ترامپ سهل الوصول‌تر خواهد بود".

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

ترامپ برای نخستین بار از احتمال کاهش تحریم‌های ضدایرانی سخن گفت

روزنامه «نیویورک تایمز» نیز در گزارشی با اشاره به اینکه ترامپ رییس‌جمهوری امریکا روز چهارشنبه احتمال کاهش و لغو بخشی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای تازه با آن کشور باز گذاشت، می‌نویسد: «به نظر می‌رسد او تمایل دارد کارزار» فشار حداکثری «علیه تهران را به نفع توافقی دیپلماتیک با آن کشور کاهش دهد. این تمایل زمانی آشکار می‌شود که روحانی رییس جمهوری ایران گفته است که تنها در صورت لغو تحریم‌ها، تهران درباره مذاکره با امریکا تصمیم‌گیری خواهد کرد. ترامپ نیز مدعی شده که اقتصاد ایران دچار مشکل است و رهبران ایران مشتاق مذاکره هستند. او به خبرنگاران در کاخ سفید گفته است:» من معتقدم که آنان خواستار توافق هستند «. او گفت اگر این‌گونه باشد بسیار عالی خواهد بود در غیر این صورت تحریم‌ها تشدید خواهند شد. او در پاسخ به این پرسش که برای تضمین دیدار با مقام‌های ایرانی آیا با کاهش تحریم‌ها موافقت خواهد کرد گفت:» خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد".

اگرچه ترامپ پیش از این پیشنهاد مذاکره با مقامات ایران را مطرح کرده بود با این حال، اظهارات روز چهارشنبه او بی‌سابقه بودند چرا که برای نخستین‌بار به طور علنی راه را برای کاستن از فشار حداکثری علیه ایران گشوده است. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به تازگی از مقام خود برکنار شد به شدت مخالف کاهش فشار اعمال شده علیه ایران بود".

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «تحریم اقتصادی ایران، مشکلاتی را برای چین و هند ایجاد کرد. آن دو کشور به واردات نفت از ایران نیاز دارند. همچنین، متحدان اروپایی امریکا از تصمیم سال ۲۰۱۸ ترامپ مبنی بر خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران که در زمان دولت اوباما منعقد شده بود به شدت عصبانی هستند. اروپایی‌ها در واکنش به این تصمیم ترامپ به دنبال ایجاد کانال‌های مالی جایگزین با ایران برای دور زدن تحریم‌های امریکا بوده‌اند.» امانوئل مکرون «رییس جمهوری فرانسه اخیرا از احتمال تخصیص خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای کمک مالی به ایران به منظور حفظ برجام خبر داده است».

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «آشکار است که ترامپ در حالی به انتخابات سال آینده نزدیک می‌شود که برای پیروزی دوباره در آن نیازمند و در جستجوی یک پیروزی دیپلماتیک است نه تنها با ایران بلکه در قبال کره شمالی و افغانستان نیز این موضوع صدق می‌کند. در این میان، ترامپ بارها خواستار دیدار با روحانی شده و اخیرا نیز پمپئو گفت که ترامپ خواستار دیدار با رییس‌جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک است. این در حالی است که باراک اوباما رییس‌جمهوری امریکا حتی پس از امضای توافق هسته‌ای هرگز نتوانست با روحانی ملاقات کند و سطح تماس آن دو محدود به مکالمه تلفنی در سال ۲۰۱۳ میلادی آن هم به مدت ۱۵ دقیقه باقی ماند».

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری1 روز قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر