هراس اسرائیل از پیامدهای اخراج بولتون و پیام‌های آشتی‌جویانه ترامپ برای ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

هراس اسرائیل از پیامدهای اخراج بولتون و پیام‌های آشتی‌جویانه ترامپ برای ایران

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
نفتالی بنت: درباره اخراج بولتون و پیامدهای آن نگران هستم؛ ترامپ دوست ماست با این حال، وقتی نوبت به منافع می رسد ما منافع خود را داریم و او منافع خود را/ آویگدور لیبرمن: برکناری بولتون دردسر بزرگی برای اسرائیل خواهد بود؛ نتانیاهو دیگر نمی تواند مدعی همکاری با ترامپ درباره ایران شود/ موشه یعلون: اخراج بولتون پیروزی‌ای برای ایران و نشانه ضعف ترامپ بود / روزنامه یدیعوت آحرونوت اسرائیل: نتانیاهو متحد خود درباره ایران را در کاخ سفید از دست داد؛ ایرانیان نیازی به عکس یادگاری با ترامپ ندارند و تنها در صورت کسب اطمینان از گرفتن امتیاز از او توافق خواهد کرد

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس بین الملل-مواضع سیاستمداران و چهره‌های نظامی پیشین و فعلی اسرائیل نشان می‌دهد که در هیچ نقطه‌ای از جهان به اندازه اسرائیل، رهبران مختلف نگران پیامدهای پس از برکناری «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ نبوده‌اند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ «نفتالی بنت» از چهره‌های مطرح جریان راست در اسرائیل که با نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و کابینه او به عنوان وزیر همکاری کرده در تازه‌ترین اظهارات‌اش درباره اخراج «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ از کاخ سفید گفته است: «ما باید بسیار نگران باشیم. ترامپ آشکارا دوست بزرگی برای اسرائیل است. با این حال، در نهایت او منافع خود را دارد و ما منافع خود را».

او که در کنفرانس مشترک روزنامه‌های «جروزالم پست» و «معاریو» در روز چهارشنبه سخن می‌گفت در ادامه افزود: «ایده فشار بر ایران کارآمد است. ما درصدد فشار آوردن بر ایران هستیم تا از سوریه و دیگر نقاط عقب‌نشینی کند. اگر ما فشار را علیه ایران کاهش دهیم نتیجه بسیار بد خواهد بود. موقعیت ما بهتر از آن چیزی است که پیشتر بود. در عراق، سوریه و در لبنان وضعیت خوبی داریم. در مورد ایران در وضعیت بسیار دشواری قرار داریم».

«آویگدور لیبرمن» از دیگر چهره‌های اردوگاه راست در سیاست اسرائیل و رهبر حزب «ئیسرائیل بیتنو» نیز با بنت موافق بود و در آن نشست گفت که تغییر جهت ترامپ در قبال ایران نشان‌دهنده آن است که نتانیاهو بزرگترین سرمایه استراتژیک خود که همکاری با ترامپ در مورد ایران بود را از دست داده است.

لیبرمن در این‌باره افزود: «نتانیاهو در این‌باره به قدری به ترامپ نزدیک شد که در کارزار انتخاباتی‌اش عکس‌های خود را در کنار ترامپ منتشر کرد». اخراج بولتون بدان معنا است که نتانیاهو دیگر نمی‌تواند ادعا کند که درباره ایران در همکاری نزدیک با امریکا است. این به معنای تمام شدن همکاری بر پایه چشم‌انداز مشترکی میان نتانیاهو و کاخ سفید در مورد ایران است. وزیر دفاع سابق اسرائیل در ادامه افزود: «برای اسرائیل این مشکل بسیار بزرگی است. این وضعیت ما را در برابر چالش‌های پیچیده‌ای قرار خواهد داد. واقعیت آن است که امریکایی‌ها نخست به منافع خود فکر می‌کنند و ما باید فکر کنیم که نحوه تعامل و واکنش‌مان نسبت به شرایط جدید چگونه باشد. آشکار است که موضع بولتون در مورد ایران نزدیک به موضع اسرائیل بود و برکناری او تغییری در رویکرد امریکا در قبال ایران محسوب می‌شود».

در همین حال، «موشه یعلون» وزیردفاع سابق اسرائیل در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «آی ۲۴»، اخراج بولتون را نشانه ضعف ترامپ و پیروزی‌ای برای ایران دانسته است. این وزیر سابق اسرائیلی گفته است: «به رویدادهای ماه‌های اخیر نگاه کنید. ترامپ ماه‌ها فشار شدیدی را بر ایران وارد کرد و تحریم‌هایی را اعمال نمود. با این حال، نسبت به ساقط شدن پهپاد امریکایی توسط ایران این موضوع را نادیده گرفت. این رفتار پیام ضعف امریکا است. این خبر بدی برای اسرائیل است».

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

او در ادامه این گفت‌وگو در واکنش به این موضوع که نتانیاهو مدعی شده که ایران دوست دارد رقبای او در انتخابات پیش روی اسرائیل پیروز شوند این موضوع را فرافکنی و ناصحیح دانسته و گفته است: «این تبلیغاتی غلط است. ایران باید اولویت شماره اول باشد. نتانیاهو به جای متهم کردن اپوزیسیون آبی و سفید باید بگوید چگونه می‌خواهد با تهدید متوجه از جانب ایران مقابله کند».

روزنامه «یدیعوت آحرونوت» اسرائیل نیز در سرمقاله تازه خود تحت عنوان «نتانیاهو متحد خود در مورد ایران را در کاخ سفید از دست داد»، درباره اخراج بولتون و پیامدهای آن برای اسرائیل می‌نویسد: "تصمیم ترامپ برای مذاکره با ایران باعث تشدید روابط پر تنش با مشاور امنیت ملی‌اش شد. رییس‌جمهوری امریکا ناامید شده چرا که در صحنه بین‌المللی پیروزی‌ای کسب نکرده است. او به دنبال کسب موفقیت است، حتی اگر این پیروزی به بهای آزرده خاطر ساختن دوست مورد اعتماد او نتانیاهو باشد. سیاست بولتون این بود: تغییر رژیم در تهران، بمباران ایران، صاف کردن و منهدم کردن طالبان، در هم شکستن حزب الله، خرد کردن حماس و استقرار نیروهای نظامی در مرز با کره شمالی. او معتقد بود که طالبان و کیم جونگ اون به دلیل خواست مذاکره ترامپ، او را مسخره می‌کنند.

تنش میان آن دو پس از آن افزایش یافت که ترامپ خواستار مذاکره بدون پیش شرط با روحانی شد. میزان حمایت از ترامپ در نظرسنجی‌های عمومی به کمتر از ۳۸ درصد رسیده است. او تصور می‌کرد در پیونگ یانگ، کیم دوست او شده اما نتیجه‌ای از مذاکره با او حاصل نشد. حال ترامپ به ایران چشم دوخته؛ اقدامی که باعث نارضایتی بولتون و همچنین نتانیاهو شده است. در جهت عکس بولتون، پمپئو مرد بله قربان‌گوی ترامپ است. او کماکان یک دستور کار دارد: وفاداری به رییس‌جمهوری امریکا. پمپئو آرزو دارد در انتخابات سال ۲۰۲۴ بتواند رییس‌جمهوری امریکا شود. ترامپ که روزگاری امریکا را از برجام خارج ساخت، صرفا بدین خاطر که آن توافق دستاورد دوره اوباما بود، اکنون پیام‌های آشتی‌جویانه برای ایران ارسال می‌کند. با این حال، ایرانی‌ها تنها در صورتی با ترامپ به توافق خواهند رسید که مطمئن شوند بتوانند در ازای آن امتیازی از ترامپ دریافت کنند. آنان برخلاف «کیم جونگ اون» صرفا به عکس گرفتن با ترامپ نیازی ندارند. وضعیت جدید نشان دهنده تغییر رویکرد ترامپ است. این بدان معناست که نتانیاهو دیگر در کاخ سفید کسی را ندارد که مانند او به مسائل نگاه کند. او دیگر نمی‌تواند پیام‌ها را از اورشلیم (بیت المقدس) در گوش رییس‌جمهوری امریکا نجوا کند".

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

فیلم | دقیقترین جزئیات رسمی خسارات تهران بر اثر اعتراضات بنزینی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پشت پرده اغتشاشات

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل

کهن جامه‌ خویشتن آراستن، به از جامه‌ عاریت خواستن

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در داخل، ظرفیتها خیلی بالا است، خیلی بالا است. شما بهتر از من میدانید، من هم البته بی‌اطلاع نیستم اما شماها خودتان که در بخشهای مختلف تولیدی دارید کار میکنید، خوب میدانید که ظرفیتهای کشور چقدر بالا است. همین آقایان و این خانمی که اینجا صحبت کردند، در واقع تبیین کردند بخشی از ظرفیتهای کشور را در آن رشته‌ای که خودشان در آن رشته دارند کار میکنند. گله‌ها و دغدغه‌ها که گفته شد، معنایش این است که در این بخش، ظرفیتهای استفاده‌نشده‌ای وجود دارد که با این موانع نمیتوانیم از آنها استفاده کنیم، موانع را برداریم تا بشود استفاده کرد. پس ببینید، همه‌ی حرف در این جلسه‌ی امشب ما این است که ظرفیتهای کشور بی‌نهایت است، فراوان است، از بخشی‌ از آنها استفاده شده و بحمدالله اثربخشی داشته، از بسیاری هم استفاده نشده» ۱۳۹۸/۰۸/۲۸پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENE. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کهن جامه‌ خویشتن آراستن به از جامه‌ عاریت خواستن» را منتشر کرد.
الفالف14 ساعت قبل
هفته پیش که مقابل عراق بازی می‌کردیم دیگر نه از آن مربی خوب خبری بود و نه از آن تیم خوب. با این وضعیت، حتی برای گرفتن یک مساوی هم خیلی باید شاکر می‌بودیم ولی باز هم سرمربی و باز یک تصمیم اشتباه. استفاده از یک بازیکن فرتوت، تکرار خاطره اخراج و تکرار خاطره شکست …به نظر، این روزها چقدر شبیه تیم ملی مان شده‌ایم. در ادامه سلسله فتنه‌های ده سال یکبار ۷۸ و ۸۸، فتنه ۹۸ چیزی نبود که برایمان خیلی دور از ذهن باشد. پس اجازه دهید ببینیم از اغتشاشات اخیر چه چیزهایی می‌توان فهمید؟ پیش از همه، از آنچه گذشت فهمیدیم دلسوزانی که هشدار می‌دادند دشمن می‌خواهد ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کند، سخن به گزاف نمی‌گفتند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تحریم آذری جهرمی توسط آمریکا؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

تکراتوچند ثانیه قبل

نتایج ۴ مسابقه هفته هجدهم لیگ فوتسال

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

نتانیاهو: هرگز استعفا نمی‌دهم/ علیه من «کودتا» شده است!

تابناک15 دقیقه قبل

ترامپ موقتا دولت آمریکا را از تعطیلی نجات داد

تابناک17 دقیقه قبل

بولتون: کاخ سفید دسترسی من به توئیتر را قطع کرده بود

مشرق‌نیوز18 دقیقه قبل