اگر مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز ویمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
اگر مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز ویمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت

اگر مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز ویمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت

مهرخبرگزاری مهر |
امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مدرسه عاشورا نبود امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخار آفرین تولد نمی یافتند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: چهل سال است که انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری را بدست آورده است.

وی گفت: این منظومه فکری با تمام ارزش‌ها یک جریان عظیم و قدرتمند اجتماعی و سیاسی است و مهمترین منبع حیات امت اسلامی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

خطیب جمعه تهران افزود: منظومه فکری که هم راه را می‌نمایاند و هم بستر حرکت پر شتاب انسان و جامعه را هموار و مخاطب شایسته خود را تربیت کرده و به مقصد می‌رساند. عاشورا به صورت شفاف، جنگ بین دو اسلام یزیدی و اسلام دین مدار، اخلاق مدار و در یک کلام اسلام ناب محمدی و انقلابی است.

ابوترابی فرد بیان کرد: تردید نکنید که اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی تولد نمی‌یافت و از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی‌کردیم. اگر مدرسه عاشورا نبود امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخار آفرین تولد نمی‌یافتند.

ابوترابی فرد بیان کرد: در عاشورا شاخصه‌های حیات انسانی، تمدن اسلامی و نظم نوین جهانی تبلور یافته است. عاشورا تبلور انسان، جامعه و حاکمیت در تراز اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران گفت: ما تفکر عاشورا را در بستر خلق انسان و جامعه در تراز دین، قرآن و شکل گیری نظام اسلامی بر پایه وحی و سنت اسلام می‌دانیم. موضوع عاشورا تربیت انسان است. با تربیت انسان است که جامعه انسانی ساخته می‌شود.

مدرسه عاشورا یعنی مسیر عزت، مقاومت، اخلاق، معرفت و عبادت

وی گفت: نظام سیاسی در این تراز با محوریت شخصیتی چون امام حسین (ع) شکل گرفته است. یک مورخ غربی می‌گوید امام حسین (ع) اولین شخص سیاستمداری است که تا امروز احدی و سیاستی به موثری سیاست او اتخاذ نکرده است. یعنی از نگاه این مورخ اسلام شناس، موثرترین سیاست اتخاذ شده در تاریخ بشر را در امام حسین (ع) داشته است.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: شما فکر می‌کنید اگر این مدرسه نبود، یمن قهرمان می‌توانست در برابر همه قدرت‌های استکباری با امیدواری پنج سال استقامت کند و هر روز برگ درخشانی را خلق کند؟

ابوترابی فرد بیان کرد: استکبار جهانی، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن بدانند، نگاه امت بپاخاسته در سراسر دنیای اسلام، به همه قدرت استکباری جهان، نگاه امام حسین (ع) است.

وی افزود: این مورخ آلمانی اسلام شناس می‌گوید اگر تاریخ آن زمان را با دقت بخوانید متوجه خواهید شد که حسین (ع) با قربانی کردن عزیزترین‌های خود به دنیا درس فداکاری و جانبازی آموخت و نام اسلام را در تاریخ ثبت و در عالم بلند آوازه ساخت. این مورخ می‌گوید اگر چنین حادثه جانگدازی پیش نیامده بود ممکن بود به یکباره اسلام و مسلمانان محو شوند.

ابوترابی فرد بیان کرد: یک نویسنده فرانسوی معاصر می‌گوید سوگواران حسینی می‌دانند که استعمار و استکبار و ظلم را نباید قبول کرد. این تفکر عاشورا است. این منطق است که دنیای اسلام را به جبهه پیروز مقاومت تبدیل کرده است.

ابوترابی فرد ادامه داد: تمام دغدغه سکان دار جامعه اسلامی ما آن است که همه کشورهای اسلامی باید نماد یک جامعه عاشورایی باشند و تمام آن ارزش‌ها را در ظرفیت خود به نمایش بگذارند و این راه رسیدن به عزت و اقتدار است. این موضوع است که مسیر خلق قدرت را هموار می‌کند. مدرسه عاشورا یعنی مسیر عزت، مقاومت، اخلاق، معرفت و عبادت. جامعه عاشورایی ما باید در همه این عرصه‌ها نماد و مظهر عاشورا باشد.

وی بیان کرد: از دستگاه قضایی کشور در خصوص مبارزه قاطعانه و جدی با پدیده فساد و ارتقای سطح سلامت در دستگاه قضایی تشکر میکنم.

ابوترابی فرد در خصوص نگاه تربیتی عاشورا گفت: این موضوع را می‌توان در چهره سه شخصیت عاشورا، حضره عباس (ع)، زهیر بن قین به عنوان نماد اصحاب امام و زینب کبری (س) به عنوان بانوی نمادین در مدرسه عاشورا یافت. این انسان‌ها دانش آموخته پیامبر هستند. پیام عاشورا برای جامعه انسانی خلق چنین انسان هایی است.

اگر عنصر امامت و امت وفادار نبود، امروز جبهه مقاومت اسلامی قطعا شکل نمی‌گرفت

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: حضرت امام صادق (ع) در معرفی این شخصیت عاشورایی می‌فرمایند، عموی من عباس (ع)، قله معرفت و بصیرت بود. جامعه بشری و جوانان انقلابی ما باید نافذ البصیره باشند. نافذ البصیره بودن یعنی استحکام رأی و اصالت اندیشه داشتن. اگر این بصیرت نبود پیروزی‌های گذشته و امروز را نداشتیم و اگر این بصیرت ارتقا پیدا کند، قطعا چالش‌های فرهنگی و اقتصادی در کشور رخت بر می‌بندند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی ادامه داد: ایمان سخت و استوار ویژگی دیگری است که در کنار بصیرت برای ما از عاشورا عبرت گرفته شده است. شهید حججی‌ها، مدافعان حرم، زنان و مردان ایستاده در وضعیت سخت تحریم‌های استکبار جهانی که دشمن را با مقاومت خود در موضع یاس قرار داده‌اند، نماد این اندیشه هستند. بصیرت و ایمان مرز نمی‌شناسد. ما باید در مرز این دو ویژگی حرکت کنیم.

ابوترابی فرد گفت: برخورداری از این دو ویژگی است که از عباس (ع) یک مجاهد امام شناس ساخت. مجاهدت آنگاه تاثیر می‌گذارد که در رکاب رهبر و امام صالح، تحقق بیابد. این مجاهدت می‌تواند افتخار آفرین باشد و عاشورا را به یک منظومه ماندگار فرهنگی و مولد مبدل کند.

امام جمعه تهران بیان کرد: از ویژگی‌های انسان تربیت شده در تراز اسلام و قرآن است که جان خود را تقدیم امام و رهبر خویش می‌کند. این اندیشه است که خلق قدرت و عزت دارد. اگر عنصر امامت و امت وفادار نبود، امروز جبهه مقاومت اسلامی قطعا شکل نمی‌گرفت.

وی افزود: زهیر از این جهت در این قالب قرار گرفته است که چند روزی بیشتر نیست که حسینی شده است. او تا دیروز با حسین (ع) فاصله داشت، با امیرالمومنین (ع) فاصله داشت، اما منطق عاشورا، زهیر می‌سازد. ما نیازمند رفتار، اخلاق و منطقی هستیم که از عثمانی‌ها حسینی بسازد. ما نباید در مسیر طرد و حذف حرکت کنیم، بلکه باید در مسیر جذب حتی جذب زهیر، حرکت کنیم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه جامعه دو قطبی نمی‌تواند اقتدار ایجاد کند و باید همه در کنار رهبر صالح و مقتدر خود بایستیم، گفت: ما باید دست آنانکه از این مسیر فاصله دارند را بفشاریم، مبادا خود را از آنها بهتر بدانیم. شخصیتی چون آیت الله بهجت می‌فرمود، مردم به من نگاه کنید و آنچه من می‌کنم را شما نکنید که بهجت از عمل خودش راضی نیست، از او سبقت بگیرید. این یعنی خودمان را شاخص نبینیم.

امام جمعه تهران تصریح کرد: اگر خود را شاخص دیدیم، نمی‌توانیم به عنوان یک عامل موثر در تقریب دل‌ها قدم بگذاریم. این مکتب دغدغه انسان را دارد، عاشورا یعنی عاشوراییان، انسان تربیت کنید. با رفتار، اخلاق و منطق حسینی، انسان ساز باشید. با سخن و کلام آراسته به ادب انسان ساز باشید.

یزید زمان نظام سلطه است، آمریکایی است که صحنه گردان است

وی با بیان اینکه ما به این انقلاب روحی و فکری و اعتقادی که در حر و زهیر ایجاد شد نیازمندیم، تصریح کرد: ملت‌های مسلمان، اگر مقابل ظلم و ستم فریاد نزنید با او همراه شده‌اید. باید در کنار حق و مقابل ظلم و باطل قرار گرفت. این منطق عاشورا است. در همه حوزه‌ها باید اینگونه بود که حق را شناخت و در کنار آن ایستاد.

ابوترابی فرد بیان کرد: یزید شناس باشید جوانان، ملت‌های مسلمان، این عروسک هایی به نام بن سلمان و بن خلیفه هویتی ندارند. یزید زمان نظام سلطه است، آمریکایی است که صحنه گردان است. هرچند که به قول برژنسکی این قدرت رنگ باخته است. آمریکا نگران مقاومت و پیروزی جبهه عاشورایی حق است، آنها نگران منافعی هستند که هر روز در حال از دست دادن هستند.

امام جمعه تهران افزود: آمریکا شیطان بزرگ است. چه کسی در یمن فساد می‌کند، بن سلمان؟ او که هویتی ندارد، حتی نقش عروسک را هم از دست داده است. این نظام سلطه است که این کار را می‌کند. اینکه می‌بینید جبهه مقاومت پیش می‌رود، به این دلیل است که قلب فساد هدف قرار داده شده است. شما ببینید امام حسین (ع)، حتی یک کلمه از ابن زیاد نمی‌گوید، مخاطبش یزید است.

وی در پایان با اشاره به ویژگی‌ها و شاخصه‌های شخصیتی حضرت زینب کبری (س) و نقش وی در رسوایی دشمنان پس از واقعه عاشورا، خاطر نشان کرد: بانوان عاشورایی، آیا مساله امروز ما باید این موضوع کذایی باشد که در فلان حوزه خانم‌ها بیایند یا نیایند، این مساله جامعه اسلامی ما است؟ این تفکر و روحیه بانوی شجاع و انقلابی است که در مقابل ابن زیاد و یزید می‌ایستاد و می‌گوید که در کربلا جز زیبایی ندیدم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدعلی دهقان‌دهنوی افزود: بالغ بر ۹۰ درصد مجوز‌های کسب و کار کشور در سامانه قرار گرفته است. فراتر از آن نیز زیر ساخت اتصال بخش صدور مجوز در بستری مشخص در راستای ساماندهی مجوز‌ها فراهم خواهد شد. همچنین مقررات اضافی یا بخش‌هایی از استعلام‌ها که اضافی هستند نیز در قالب هیئت مقررات زدایی حذف، لغو یا قابل تغییر خواهد شد. دهنوی گفت: اصلاحیه قانون فضای کسب و کار در مجلس تصویب شده است و با تایید شورای نگهبان ابلاغ خواهد شد. عضو کمیسیون حمایت از تولید مجلس نیز گفت: قانون فضای کسب و کار در مجلس در حال اجرایی شدن است.
الفالف21 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه اقدامات و اظهارات آمریکایی‌ها در خصوص فلسطین نقض صریح قوانین بین المللی است خواستار تحرک مجامع بین الملی در مخالفت و مقابله با آن شد. وی به آقای پومپئو توصیه کرد بهتر است خود را از تفکرات قرن هجدهمی رها کند که صاحبان قدرت خود را فراتر از حقوق و قوانین بین المللی می‌دانستند. در قرن بیست و یکم نه آمریکا قدرت فائقه است و نه دیگر کسی نقض قوانین بین المللی توسط صاحبان قدرت را می‌پذیرد. وی گفت: طبق سوابقی که از عوامل بیگانه در قالب‌های مختلف از جمله بازرسان آژانس رخ داده است نیرو‌های امنیتی حساس‌تر شده‌اند و این ماده خطرناک را از وی شناسایی کردند. وی یادآور شد: آژانس باید مقررات جمهوری اسلامی ایران و مراکز مهم و حیاتی ما را رعایت کند و ما حق خود می‌دانیم از مراکز حساس حفاظت کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

استقرار ستاد فرماندهی نیروی دریایی ارتش در بندرعباس + تصاویر

تسنیم8 دقیقه قبل

شیرزاد: احترام به آشوبگران فراموش نشود/ بجای پیداکردن مکان برای فریادزدن، وعده‌های انتخاباتی را عملیاتی کنید

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

عدم بازگشت سرمایه مانعی برای جذب و پرورش ظرفیت شهرهای خلاق

مهر10 دقیقه قبل