افت چشمگیر سهم دلار در سبد دارایی‌های ارزی قزاقستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
افت چشمگیر سهم دلار در سبد دارایی‌های ارزی قزاقستان

افت چشمگیر سهم دلار در سبد دارایی‌های ارزی قزاقستان

فارسخبرگزاری فارس |
از ابتدای سال جاری میلادی دارایی های ارزی بانک ملی قزاقستان به دلار تقریباً نصف شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، از ابتدای سال جاری میلادی دارایی‌های ارزی قزاقستان به دلار تقریبا نصف شده است.

بنابر این گزراش، در ماه آگوست سال جاری دارایی‌های ارزی این کشور به دلار کاهش یافت که در ۱۳ سال اخیر بی سابقه بوده است.

بنابر گزارش کارشناسان بانک ملی قزاقستان، حجم دارایی‌های این بانک در ماه آگوست ۶٫۴ درصد و از ابتدای سال جاری ۴۲٫۲ درصد کاهش یافته است.

به طور مطلق، کاهش دارایی‌های ارزی قزاقستان به دلار در ماه ژوئیه سال جاری میلادی ۶۴۹ میلیون دلار ارزیابی شده است که از یک سو تعجب آور نیست زیرا قیمت متوسط نفت خام «برنت» در بازار جهانی از ۶۵ دلار تا ۵۹٫۲ دلار برای یک بشکه کاهش کرده، اما از سوی دیگر از اوایل سال جاری میلادی خسارات بانک ملی قزاقستان حدود ۷ میلیارد دلار را تشکیل داده است.

اکنون بانک ملی قزاقستان از نظر حجم دارایی‌های ارزی در سطح اواخر ماه مارس سال ۲۰۰۶ قرار دارد که آن زمان دارایی‌های ارزی آن ۹٫۹۰۲ میلیارد دلار ارزیابی می‌شدند.

قابل توجه است که در آن زمان قیمت متوسط سالانه نفت برنت در حدود ۶۵٫۴ دلار بود که تقریبا مطابق با ارزش فعلی یک بشکه نفت در بازار جهانی می‌باشد.

تکیه به طلا؟

بانک ملی قزاقستان همانند قبل خسارات قابل توجه دارایی‌های ارزی خود را با افزایش ذخایر طلا جبران می‌کند.

در ماه آگوست سال جاری حجم ذخایر طلای بانک ملی قزاقستان ۶٫۷ درصد یا به طور مطلق به حجم ۱ میلیارد و ۱۶۶ میلیون دلار افزایش یافت.

از اوایل سال جاری میلادی حجم ذخایر طلا قزاقستان به حجم ۴٫۲۵۱ میلیارد دلار، یعنی ۲۹٫۵ در صد افزایش یافت. اما این امر خسارات مربوط به ذخایر ارزی را جبران نمی‌کند.

اگر در ماه آگوست حجم کلی ذخایر طلا ۱٫۹ درصد افزایش یافته است اما آمار سالانه آن نگران کننده است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

از اول سال جاری میلادی ذخایر طلا ۸٫۸ درصد یا بیش از ۲ میلیارد دلار کاهش کرده است.

پویایی متناقض مولفه‌های اصلی ذخایر طلای بانک ملی قزاقستان در برابر رشد ثابت بانک روسیه همچنان عجیب به نظر می‌رسد و این مهم در حالی است که کشور همسایه خیلی وقت است که تحت تحریم‌های غرب قرار دارد.

به این ترتیب، در ماه آگوست سال جاری میلادی ذخایر ارزی فدراسیون روسیه ۰٫۴ در صد رشد و ۴۱۹٫۶۰۶ میلیارد دلار را تشکیل داد.

از ابتدای سال جاری رشد ذخایر ارزی روسیه ۱۰ درصد براورد شده است.

در ماه آگوست این شاخص ۷٫۴ درصد افزایش و در مجموع ذخایر طلا بانک مرکزی روسیه از اول سال جاری میلادی ۱۲٫۹ در صد رشد کرده است.

صندوق ملی قزاقستان تحت کنترل است؟

پویایی دارایی‌های صندوق ملی قزاقستان نیز خوشبین کننده نیست. باید گفت که دارایی‌های صندوق ملی نیز توسط بانک ملی قزاقستان کنترل می‌شود.

از اول سال جاری میلادی دارایی‌های صندوق ملی ۲٫۷ درصد افزایش کرده، اما باید گفت که ماه آگوست دومین ماه نزول متوالی بود.

به این ترتیب، اگرچه قبلا حجم دارای‌های صندوق ملی از اول سال جاری میلادی ۵۷٫۷۱۹ میلیارد دلار تخمین زده می‌شدند در حال حاضر این رقم تا ۵۷٫۹۸۸ میلیارد دلار افزایش کرده است.

دارایی‌های صندوق ملی قزاقستان در اوایل ماه آگوست نیز به طور قابل توجهی رشد کرده است و از ۵۸٫۱۷۴ میلیارد دلار تا ۵۹٫۸۷۸ میلیارد دلار افزایش و به طور مطلق تا ۱ میلیارد و ۷۰۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

چنین افزایش قابل توجهی می‌تواند با انتقال درآمد سرمایه گذاری دریافت شده از مدیریت صندوق ملی این کشور مرتبط باشد که همواره در پایان هر سه ماهه انجام می‌شود.

به هر حال، بنابر داده‌های موجود روشن است که صندوق ملی قزاقستان تا به حال به سطح اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی نرسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دلار امروز در بازار آزاد با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به دیروز ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته و ۱۱ هزار و هشتصد تومان خریداری می‌شود. همچنین هر یورو امروز با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به دیروز ۱۳ هزار تومان فروخته و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌شود. فعالان بازار معتقدند تدابیر بانک مرکزی و کاهش تقاضا مهمترین دلایل افت قیمت‌ها در این بازار محسوب می‌شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/گیلان استاندار گیلان به جمعیت ۳۳۰ هزار نفر خانواری که در گیلان مشمول عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هستند، اشاره و تصریح کرد: خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و دیگر اقشار هم از خدمات این صندوق بهره‌مند می‌شوند. ارسلان زارع در جلسه توسعه بیمه روستایی که با حضور مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: موضوع بیمه و توسعه آن، امروزه از اولویت‌های جوامع توسعه یافته و در عین حال یکی از ضرورت‌های تأمین رفاه برای آحاد جامعه است. وی به جمعیت ۳۳۰ هزار نفر خانواری که در گیلان مشمول عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هستند، اشاره و تصریح کرد: خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و دیگر اقشار هم از خدمات این صندوق بهره‌مند می‌شوند. زارع، دریافت حقوق بازنشستگی، حقوق از کارافتادگی، مستمری ناشی از فوت و … را از مزایای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی عنوان کرد و افزود: می‌بایست اطلاع رسانی از مزایای این صندوق همراه با رغبت‌افزایی انجام گیرد تا با ظرفیت‌های قانونی که صندوق برای گسترش پوشش بیمه‌ای درمانی و اجتماعی دارد، اهداف اصلی این طرح محقق شود. استاندار گیلان یادآور شد: بیمه و تسهیلاتی که در این خصوص به جامعه هدف تعلق می‌گیرد، به طور قطع موجب ارتقاء شاخص‌های روستایی و تولیدات این حوزه می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای میلاد منشی پور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما گفت: برای حمایت از رانندگان تپسی، ​ ۵ درصد از حق کمیسیون شرکت را کاهش داده‌ایم تا سهم راننده بیشتر شود. وی اضافه کرد: پیش از این، حق کمیسیون شرکت تپسی ۱۵ درصد بود و رانندگان ۸۵ درصد از کرایه را برداشت می‌کردند که اکنون برای حمایت از رانندگان، سهم شرکت به ۱۰ درصد کاهش یافت. آقای منشی پور با بیان اینکه روال دریافت خودرو اینترنتی مانند گذشته است گفت: حجم سفر‌ها به روال عادی برگشته است و مردم مشکلی برای دریافت خودرو ندارند. مدیرعامل تپسی افزود: در زمان حاضر مردم می‌توانند به راحتی اپلیکیشن دریافت خودرو اینترنتی تپسی را بر روی گوشی‌های خود نصب کنند و هیچ مشکلی برای دریافت خودرو وجود ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

استقرار ستاد فرماندهی نیروی دریایی ارتش در بندرعباس + تصاویر

تسنیم7 دقیقه قبل

شیرزاد: احترام به آشوبگران فراموش نشود/ بجای پیداکردن مکان برای فریادزدن، وعده‌های انتخاباتی را عملیاتی کنید

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

عدم بازگشت سرمایه مانعی برای جذب و پرورش ظرفیت شهرهای خلاق

مهر9 دقیقه قبل