وقایع روز سیزدهم محرم/ اسرای اهل بیت در مجلس ابن زیاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. فرهنگ
وقایع روز سیزدهم محرم/ اسرای اهل بیت در مجلس ابن زیاد

وقایع روز سیزدهم محرم/ اسرای اهل بیت در مجلس ابن زیاد

موجخبرگزاری موج |
در روز سیزدهم محرم ابن زیاد دستور داد سر مطهر امام حسین(ع) را در برابرش گذاشتند و زنان وکودکان آن حضرت را به همراه امام سجاد(ع) در حالی که به طناب بسته بودند، وارد مجلس کرده، در برابر تخت آن ملعون ایستاده نگاه داشتند.

به گزارش خبرگزاری موج، یزید بن معاویه و خاندان بنی‌امیه و هواداران آن‌ها از جمله عبیدالله بن زیاد، عامل یزید در کوفه و بصره و عنصر اصلی جنایت واقعه کربلا، پس از کشتن امام حسین (ع) و یاران فداکارش در کربلا، بر این باور بودند که کار مخالفان بنی‌امیه و دشمنان یزید پایان یافته و آنان برای همیشه سرکوب شدند.

آنان گمان کردند که با خاموش کردن نور حسینی، برای همیشه انوار طیبه اهل بیت (ع) را خاموش کردند، ولی غافل از اینکه شهادت امام حسین (ع) آغاز راهی است که ادامه آن، حکومت ننگین بنی‌امیه را بر فنا خواهد داد.

وقایع سومین روز شهادت حضرت ابا‌عبدالله الحسین‌ (ع) به شرح ذیل است:

* اسرای اهل بیت (ع) در مجلس ابن زیاد

پس از آنکه اسرا و سرهای مقدس شهدا را در کوفه گردانیدند، ابن زیاد در کاخ خود نشست و دستور داد سر مطهر امام حسین (ع) را در برابرش گذاشتند، آنگاه زنان وکودکان آن حضرت را به همراه امام سجاد (ع) در حالی که به طناب بسته بودند، وارد مجلس کرده، در برابر تخت آن ملعون ایستاده نگاه داشتند، در این حال درباریان آن ملعون به تماشا ایستاده بودند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

* اسرای اهل بیت (ع) در زندان کوفه

پس از مجلس شوم ابن زیاد، اهل بیت (ع) را با غل و زنجیر وارد زندان کوفه کردند.

* خبر شهادت امام حسین (ع) در مدینه و شام

ابن زیاد به مدینه و شام نامه نوشت و خبر شهادت امام حسین (ع) را منتشر ساخت.

* شهادت عبدالله بن عفیف

عبدالله بن عفیف‌ازدی بزرگواری از اصحاب امیر‌المؤمنین (ع) بود و در جنگ‌های جمل و صفین ۲ چشم خود را از دست داده بود، لذا مشغول عبادت بود.

او هنگامی که شنید پسر زیاد ملعون به امیرالمؤمنین و امام حسین (ع) نسبت کذب می‌دهد‌، از میان جمعیت بر خاست وگفت: ساکت باش ای پسر مرجانه‌، دروغگو تویی و پدر توکه به تو این مقام را داد، ای دشمن خدا! فرزندان پیامبر (ص) را می‌کشی و در منابر مؤمنین این چنین سخن می‌گویی‌؟ مأموران خواستند معترض او شوند که با کمک قبیله‌اش به خانه رفت، ولی بعد آمدند و خانه او را محاصره کردن، پس از رشادت‌های او و دخترش دستگیر شد و همان طور که از خدا خواسته بود به دست بدترین خلق یعنی ابن زیاد به شهادت رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، کرسی ترویجی جایگاه نظریه انتظار در آراء و منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) توسط دبیرخانه همایش بین المللی نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) برگزار شد. ما در این کرسی به نظریه هستی شناسی انتظار در اندیشه معظم له می‌پردازیم. وی در توضیح محور دوم انتظار و حکمت الهی عنوان نمود: انتظار و حکمت الهی به این معنا است که نظام هستی مبتنی بر حکمت الهی است و آنچه خلاف حکمت الهی است دائمی نخواهد بود. از این رو حکمت الهی متقتضی ظهور است و باور به ظهور انتظار را در پی دارد. اندیشه مهدویت هدایت‌گر است و لطف است و انتظار، این ظرفیت را داردT لذا لطف مقتضی انتظار است.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله سید محمد سعیدی در نشست ارزیابی وضعیت فرهنگی قم که در سالن جلسات دفتر مقام معظم رهبری در استان برگزار شد، اظهار داشت: در حوادث اخیر رفتار مردم قم در کل کشور بی‌نظیر بوده است که روحیه انقلابی و دینی مردم قم در این زمینه بسیار مؤثر بوده است. وی افزود: مطالبه مقام معظم رهبری تنها موضوع عفاف و حجاب نبوده است و سایر موضوعات فرهنگی و اجتماعی نیز می‌بایست مدنظر باشد. نماینده ولی‌فقیه در قم با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور تصریح کرد: شرایط قم بسیار مطلوب است و در اتفاقات اخیر قم در کل کشور منحصربه‌فرد بود. امام‌جمعه قم با اشاره به فعالیت قرارگاه ۱۹ دی قم ادامه داد: بعد از سخنان مقام معظم رهبری در جمع مردم قم در سالروز ۱۹ دی و ابراز نگرانی ایشان از وضعیت فرهنگی شهر قم، قرارگاه ۱۹ دی به‌منظور پیگیری مطالبات رهبر معظم انقلاب ایجاد شد. تولیت حرم حضرت معصومه (س) عنوان کرد: قم، حرم اهل‌بیت (ع) و عش آل محمد (ص) است و تلاش داریم زیر بیرق قرارگاه فرهنگی ۱۹ دی اقداماتی را برای جلوگیری از تخریب فضای قم ساماندهی کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ارتش؛ برای اولین بار در سطح ارتش، دوره طرح بصیرت کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی و خانواده‌های آنان با حضور امیر سرتیپ دوم عسکری جانشین و معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا، سرهنگ زارع فرمانده قرارگاه پشتیبانی و حجت الاسلام والمسلمین رادمهر رییس عقیدتی سیاسی ستاد و قرارگاه پشتیبانی این نیرو در تالار بهمن برگزار شد. در این مراسم امیر سرتیپ دوم احمد عسکری با اشاره به لزوم برگزاری طرح بصیرت ویژه کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی ارتش گفت: وجود شما کارکنان وظیفه در ارتش بسیار با اهمیت است و با توجه به منویات ارزشمند مقام عظمای فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان، برآنیم تا کارکنان وظیفه پس از ۲ سال خدمت نسبت به نظام، انقلاب و ارتش خوشبین، متدین و نسبت به آینده امیدوار باشند و در آینده نزدیک بتوانند از انقلاب و اسلام به شایستگی هرچه تمام‌تر حراست کنند. وی همچنین با بیان اینکه دشمنان نظام و انقلاب بیشترین نگاهشان به نسل جوان است، اظهار کرد: دشمن به جوان و نیروی جوان بسیار امید بسته است، زیرا دشمن از طریق فضای مجازی برای تغییر نگرش و رفتار نسل جوان ما برنامه ریزی می‌کند. امیر عسکری در ادامه با اشاره به اینکه امروز راه شناخت دوست و دشمن در کشور با بصیرت امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: بصیرت تنها ابزار مقابله با توطئه دشمن است که راه را به ما نشان می‌دهد و شما جوانان که ذخیره نظام و مسئولان آینده کشور هستید با ارتقاء دانش و بینش خود در این مسیر قدم بردارید و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام بگذارید. معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا در پایان تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب نگاه حضرت آقا به جوانان است، چرا که دشمنان می‌خواهند جوانان را نسبت به آینده مأیوس و نسبت به گذشته بدبین نشان دهد؛ بنابراین در بیانیه گام دوم انقلاب اولین توصیه حضرت آقا نسبت به جوانان نگاه خوشبینانه به آینده کشور است.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیرو انتشار خبری مبنی بر مشاجره در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که خبر مذکور فاقد اعتبار بوده و تأکید کرد که جایگاه اطلاع‌رسانی و سخنگویی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده دبیر این شورا است. همچنین اداره کل روابط عمومی و بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این اطلاعیه با ذکر این نکته که در جلسات شورا و ارائه مباحث کارشناسی؛ آرا و دیدگاه‌های متفاوت وجود دارد تأکید کرده است که رسانه‌ها با انتشار اخبار وحدت‌آفرین و امیدبخش؛ توان فکری کشور را در مسیر رشد و پیشرفت، هدایت کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، اخیرا اعلام شده بود که حسن روحانی رئیس جمهور و رحیم پورازغدی در جلسه اخیرا شورا درخصوص موضوع افزایش قیمت بنزین مشاجره داشته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

الجزایر: شهرک‌سازی‌ رژیم اسرائیل را محکوم کرد

الف6 دقیقه قبل

نمایشگاه حیوانات

:: مهرپور-اهدای جایزه اتحادیه ABU به رسانه ملی

صدا و سیما11 دقیقه قبل

آغاز اردوی حدادی در کیش از شنبه

فارس18 دقیقه قبل

آشنا: خیال کردند عملیات فروغ جاویدان ۲ را کلید زده‌اند

خبر فوری20 دقیقه قبل