خطری جدید در کمین بازارهای نفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
خطری جدید در کمین بازارهای نفت

خطری جدید در کمین بازارهای نفت

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ضعیف شدن اقتصاد جهانی و کندی رشد تقاضا برای نفت به همراه رشد تولید شیل آمریکا، مسئله اشباع عرضه نفت را در کانون توجه بازار قرار داده است؛ در حالی که موضوع نگران کننده اصلی، عدم عرضه کافی نفت در چند سال آینده خواهد بود.

به گزارش ایسنا، مازاد عرضه مداوم باعث شد اوپک و هم‌پیمانانش توافق کاهش تولید خود را تا اوایل سال میلادی آینده تمدید کنند و اشباع عرضه جای نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه به دلیل سرمایه گذاری ناکافی روی ذخایر نفت مرسوم را بگیرد.

مازاد عرضه و ضعیف شدن تقاضا، امسال قیمت‌های نفت را پایین نگه داشته است و قیمت‌های پایین روند رشد نفت شیل آمریکا که بزرگترین منبع رشد عرضه نفت بوده را دچار چالش کرده است.

به گفته تحلیلگران، تولید نفت آمریکا تا چند سال آینده افزایش پیدا می‌کند اما ممکن است در اوایل دهه ۲۰۲۰ به اوج خود برسد. شیل آمریکا عمده ذخایر قابل برداشت خود را تا سال ۲۰۲۴ حفاری خواهد کرد و در نتیجه شکافی در عرضه جهانی نفت ایجاد می‌شود که تنها با کشف منابع فراساحلی مرسوم نفت قابل جبران خواهد بود.

سازمان‌های بین‌المللی نیز پیک رشد تولید نفت شیل آمریکا را در مقطعی در دهه ۲۰۲۰ ارزیابی کرده‌اند؛ اگرچه اکثرا پیش بینی کرده‌اند که در اواخر دهه ۲۰۲۰ خواهد بود. سازمان‌ها، تحلیلگران، شرکت‌های نفتی ملی کشورهای اوپک چند سال است درباره کمبود عرضه که تا چند سال آینده در نتیجه سرمایه‌گذاری اندک پس از ریزش قیمت‌ها در سال ۲۰۱۴ ایجاد خواهد شد، هشدار می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

کندی رشد تولید نفت شیل آمریکا نیز، داستان کمبود عرضه جهانی نفت در پنج سال آینده یا زودتر از آن را تقویت می‌کند؛ حتی با وجود این که اوپک و متحدانش در حال حاضر تلاش می‌کنند اشباع عرضه را در بحبوحه کندی رشد تقاضا حذف کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی اخیرا برآورد خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ را ۱۰۰ هزار بشکه در روز کمتر کرده و ۱٫۱ میلیون بشکه در روز تخمین زده است؛ اما همزمان انتظار دارد تولید نفت سبک آمریکا تا سال ۲۰۲۵ به رشد خود ادامه دهد و پس از آن تولید آن به تدریج کاهش پیدا کند.

همزمان مصرف جهانی نفت حداقل در یک دهه آینده به دلیل تقاضا از سوی پتروشیمیها، کامیونها و هواپیمایی روند رو به رشدی خواهد داشت و صنعت نفت باید برای تامین تقاضای پیش بینی شده، شمار پروژه‌های نفتی مرسوم تایید شده را دو برابر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
در این رابطه، لازم نیست تمام جهان دوست ما باشند و سطحی از تعامل حسنه را با کشور داشته باشند. زمانی که قیمت بنزین با سایر کالاها قیاس می‌شود، متوجه خواهیم شد که قیمت این فرآورده نفتی پایین است اما این بدین معنا نیست که با افزایش قیمت بنزین بتوان مشکلات را حل کرد. در نتیجه تصمیمی با دو هدف اتخاذ شد؛ یکی افزایش قیمت بنزین و تقسیم بخشی از مابه‌التفاوت در داخل برای افزاد ضعیف جامعه یعنی ۱۸ میلیون نفر و دیگری جلب نظر مثبت مشمولان حمایت یارانه‌ای، یعنی ۶۰ میلیون نفر برای حضور در انتخابات آتی. نتیجه تمامی این امور این بود که مردم ناراضی از وضعیت از فرصت بهره بگیرند نسبت به سیاست و کم‌‎کاری مسئولین اعتراض کنند. در سطحی دیگر، افزایش قیمت بنزین هیچ مساله‌ای را حل نخواهد کرد؛ نه موجب پایان قاچاق بنزین می‌شود و نه تقاضا را کاهش می‌دهد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
شرکت سازنده مدعی است که سرعت شارژ بی سیم این دستگاه در مقایسه با نمونه‌های مشابه تا دو برابر بیشتر است. برای صفحه یادشده چراغ‌های ال ای دی نیز در نظر گرفته شده که وضعیت و میزان شارژ دستگاه را نشان می‌دهد. بعد از تکمیل شارژ چراغ‌های ال ای دی خاموش می‌شوند. صفحه این شارژر بی سیم هم به صورتی طراحی شده که گوشی از روی آن لیز نمی‌خورد، حتی اگر صفحه یادشده به صورت شیب دار قرار بگیرد. همچنین اگر به گوشی یک قاب با ضخامت حداکثر ۵ میلیمتری اضافه شده باشد، باز هم فرایند شارژ بی سیم اتفاق می‌افتد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، با بیان اینکه استکبار جهانی بر نمی‌تابد که یک کشور آزاد، مستقل، دارای پیشرفت و با نگاه استکبار ستیزی باشد گفت: جهان استکبار به همین سبب همیشه دنبال این است که یکسری ضربات بر پیکر انقلاب اسلامی وارد شود و این موضوع از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون وجود داشته است. آیت‌الله صفایی بوشهری، تحریم اقتصادی را علیه ملت ایران دانست و تاکید کرد: در این راستا تحریم دارویی، غذایی، بانکی، ارزی، تجهیزاتی و دیگر موارد علیه ملت ایران است. وی، با بیان اینکه انقلاب اسلامی در ۴۰ سال گذشته فتنه‌های مختلف از سوی دشمنان دیده و دفع کرده است افزود: انقلاب اسلامی در این ۴۰ سال فتنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی، جنگ‌های نیابتی همه را شکست داده و اکنون جنگ امنیتی در بستر تهاجم نرم اقتصادی ایجاد کرده است. امام جمعه بوشهر، تاکید کرد: اگر دولت و تمامی اصحاب اقتصاد، مطالبی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نشست با تولیدکنندگان بیان کردند، اجرایی شود ایران از بن بست اقتصادی خارج می‌شود. انتهای پیام/۱۹۰/ش
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی؛ برای خودرو‌های شخصی تک سوز ۶۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر، تاکسی بنزینی ۴۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۲۵۰ لیتر، موتورسیکلت ۲۵ لیتر، وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر و آمبولانس ۵۰۰ لیتر بنزین واریز شده است. این سهمیه برای افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، نیز واریز شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

واکنش سوشا به عملکرد درخشانش مقابل پرسپولیس

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

سوشا مکانی: مقابل هواداران پرسپولیس حرفی برای گفتن ندارم

آفتاب‌نیوز13 دقیقه قبل

پری ملکی: دوست دارم حضور زن در موسیقی ایران را به دنیا نشان دهم

ایسنا14 دقیقه قبل

دومین اشتباه مهلک نادری؛ از تیم ملی و عراق تا پرسپولیس و نفت

مهر14 دقیقه قبل

عکس/ وضعیت کالدرون در روز محرومیت

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل