از «تعیین ناظر بلژیکی برای توزیع ارزاق در تهران» تا «سوت ترخیص کالا‌های محبوس در گمرک»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «تعیین ناظر بلژیکی برای توزیع ارزاق در تهران» تا «سوت ترخیص کالا‌های محبوس در گمرک»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۲ شهریور ۱۲۹۷، روزنامه «ایران» گزارش داد «لامبرت مولیتور» بلژیکی از سوی دولت به عنوان ناظر توزیع ارزاق در تهران و حومه منصوب شد.

همچنین در این روز، روزنامه «ایران» در گزارشی نوشت «مقامات نظامی انگلیس در همدان مردم را وادار کرده‌اند گندم تولیدی خود را به سه قسمت مساوی تقسیم کنند. ۱. برای استفاده مالکان و روستائیان ۲. برای استفاده مردم شهر ۳. برای استفاده نیروهای نظامی انگلیس.

۲۲ شهریور ۱۳۲۰، مجلس شورای ملی در مورد اقدام رضاخان در انتقال جواهرات سلطنتی به خارج از کشور از وزیر دارایی سئوال کرد. اما وزیر دارایی آن را شایعه خواند و تکذیب کرد.

۲۲ شهریور ۱۳۳۱، براساس اطلاعات منتشره در نشریه نیویورک پست‌، کمک‌های مالی امریکا به ایران طی دوازده ماه گذشته بالغ بر ۱۲۵ میلیون دلار بوده که از این مبلغ ۷۰ میلیون دلار به صورت کمک مالی‌، ۵۰ میلیون دلار برای خرید اسلحه و مهمات جنگی و ۲۵ میلیون دلار در قالب کمک‌های اصل چهار بوده است‌.

۲۲ شهریور ۱۳۳۷، قرارداد خرید ۲۵۰ هزار تن گندم از امریکا به امضا رسید.

۲۲ شهریور ۱۳۴۶، اساسنامه سازمان گسترش و نوسازی تصویب شد.

۲۲ شهریور ۱۳۵۲، یک آتش ‌سوزی بزرگ در تبریز دویست میلیون ریال خسارت بر جای گذاشت.

۲۲ شهریور ۱۳۵۶، فرانسه موافقت خود را با آموزش ۳۵۰ تکنسین ایرانی جهت کار در رآکتورهای هسته ‌ای اعلام کرد. همچنین در این روز روزنامه آیندگان نوشت کشاورزان مازندران با ارسال تلگرام‌های متعددی برای نمایندگان مجلس و مقامات مسئول کشوری هشدار دادند که اگر واردات بی رویه برنج متوقف نشود و نسبت به خرید محصول امسال برنج این استان اقدامی صورت نگیرد، شالیکاران از هستی ساقط می‌شوند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

۲۲ شهریور ۱۳۵۷، دولت اعلام کرد به دنبال ترمیم حقوق کارمندان و کارکنان دولتی مستمری ‌های کارگران و کارمندان بخش خصوصی افزایش خواهد یافت.

۲۲ شهریور ۱۳۸۸، محمدرضا رحیمی معاون امور حقوقی و پارلمانی رییس‌ جمهور در دولت نهم، به عنوان معاون اول رییس ‌جمهور در دولت دهم معرفی شد.

۲۲ شهریور ۱۳۸۹، دو هفته پس از آنکه کمیته ویژه تعیین ضوابط فنی کالاهای وارداتی آغاز به کار کرد، نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طرح جامع مبارزه با قاچاق را تدوین و تمامی دستگاه‌های اجرایی را موظف به پیاده‌سازی آن کرده‌اند. نمایندگان ویژه رییس‌جمهور ضمن تاکید بر انسداد فوری معابر غیرمجاز فعال، وزارت بازرگانی را مکلف کرده‌اند که طرح انضباط بخشی و شفاف‌سازی گردش کالاهای خارجی در مرحله عرضه را تا نیمه نخست سال آینده تهیه و اجرا کند.

۲۲ شهریور ۱۳۹۴، حسین آرامی مشاور معاونت برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی گفت: لایحه برنامه ششم توسعه اسفند ماه به مجلس می‌‌رود.

۲۲ شهریور ۱۳۹۵، پژوهشکده تالاب بین ‌المللی هامون با انتشار نتایج بررسی خود از آخرین وضعیت تالاب هامون اعلام کرد: این تالاب به ‌طور کامل خشک شده است.

۲۲ شهریور ۱۳۹۶، رئیس‌کل بانک مرکزی در یک پیام مهم، به سرمایه ‌گذاران توصیه کرد از ورود به بازار ارز برای کسب سود پرهیز کنند. به گفته ولی الله سیف، سرمایه‌ گذاری روی دلار به هیچ ‌وجه اقتصادی نیست و سپرده‌‌های بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد.

۲۲ شهریور ۱۳۹۷، سوت ترخیص کالاهای محبوس در گمرک به صدا درآمد. با مصوبه جدید هیات وزیران واردات کالاهای موجود در گمرکات بدون انتقال ارز آزاد شد. براساس تصمیم جدید دولت، برای کالاهای دارای قبض انبار اماکن گمرکی و مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، ثبت‌سفارش با اعتبار یک‌ماهه انجام می‌شود تا بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی وارد کشور شود. البته خودرو همچنان از این قاعده مستثنی و واردات آن ممنوع است.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی: اثرات تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین، ناچیز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی گفت: براساس آخرین برآوردی که همکاران در حساب‌های اقتصادی داشتند اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین به طور مستقیم حدود ۲ و نیم درصد و با غیر مستقیم در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی؛ برای خودرو‌های شخصی تک سوز ۶۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر، تاکسی بنزینی ۴۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۲۵۰ لیتر، موتورسیکلت ۲۵ لیتر، وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر و آمبولانس ۵۰۰ لیتر بنزین واریز شده است. این سهمیه برای افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، نیز واریز شده است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با توجه به مراجعه فراوان مالکان خودروهای عمومی به جایگاه‌های سوخت اعلام کرد، مالکان خودروهای عمومی نگران حفظ مانده سهمیه سوخت واریزی نباشند زیرا این موضوع طی چند روز آینده مورد بازنگری قرار گرفته و در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال خواهد شد. گفتنی است طی روزهای گذشته و با توجه به اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر از بین رفتن سهمیه سوخت خودروهای عمومی در پایان هر ماه جایگاه‌های سوخت با صف‌های طولانی و مراجعه زیاد این خودروهای مواجه شده است.

بازیابی رمز کارت سوخت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما مالکان خودرو چنانچه در زمینه بازیابی رمز کارت سوخت و دریافت کارت سوخت نیاز به راهنمایی بیشتری دارید به پایگاه اینترنتی www. niopdc. ir مراجعه نمایند یا باشماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.
خانه ملتخانه ملت10 ساعت قبل
اسدالله عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص ضرورت حذف سود مرکب بانک‌ها، گفت: بدهی‌ها و معوقات کلان بانکی چرخه منابع بانک‌ها را متوقف می‌کند لذا بهترین کار حذف سود مرکب است به همین‌منظور مجلس طرح دوفوریتی را در این خصوص باعنوان «طرح جزییات طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات‌گیرندگان» را به تصویب رساند که اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است. کمک به تولیدکنندگان و کشاورزان با حذف سود مرکبنماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دریافت سود مرکب با اصول شرعی در تضاد است، افزود: حذف سود مرکب به تولیدکنندگان و کشاورزان کمک می‌کند تا بتوانند چرخه تولید را گسترش داده و در ادامه افراد بیشتری مشغول به کار شوند. به زعم عباسی رئیس بانک مرکزی با تصویب طرح دوفوریتی جزییات طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان، بنگاه‌های اقتصادی تعیین تکلیف شده و این مصوبه شامل بسیاری از مردم می‌شود. مجلس موضوعی را باعنوان سود مرکب به رسمیت نمی‌شناسندوی تاکید کرد: مجلس موضوعی را باعنوان سود مرکب به رسمیت نمی‌شناسند، این سود نه شرعی و نه قانونی است و باید حذف شود چراکه تولیدکنندگان را با مشکلات بسیار روبه رو می‌کند. سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص کم و کیف اجرای «طرح بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان»، توضیح داد: برخی از بانک‌ها از اجرای این قانون سرپیچی می‌کنند اما وزارت اقتصاد و شورای عالی بانکداری باید این مهم را رصد بیشتری کرده تا قانون به درستی اجرا شود. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

واکنش سوشا به عملکرد درخشانش مقابل پرسپولیس

خبرآنلاین13 دقیقه قبل

سوشا مکانی: مقابل هواداران پرسپولیس حرفی برای گفتن ندارم

آفتاب‌نیوز15 دقیقه قبل

پری ملکی: دوست دارم حضور زن در موسیقی ایران را به دنیا نشان دهم

ایسنا16 دقیقه قبل

دومین اشتباه مهلک نادری؛ از تیم ملی و عراق تا پرسپولیس و نفت

مهر16 دقیقه قبل

عکس/ وضعیت کالدرون در روز محرومیت

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل