باز ماندن کودکان از تحصیل در سایه فقر فرهنگی و اقتصادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. فرهنگ
باز ماندن کودکان از تحصیل در سایه فقر فرهنگی و اقتصادی

باز ماندن کودکان از تحصیل در سایه فقر فرهنگی و اقتصادی

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

محمد قمی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت به جاماندن تعدادی از کودکان از تحصیل اشاره کرد و گفت: با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید بنا به دلایلی که جامعه و خانواده برای برخی از کودکان رقم می‌زند از ادامه تحصیل باز می‌مانند، در کنار نداشتن شناسنامه و هویت، فقر فرهنگی و اقتصادی مهمترین علت بازماندن کودکان از تحصیل است.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گاهی برخی از خانواده‌ها به دلیل شرایط بد اقتصادی فرزندان خود را از کودکی مجبور به کسب درآمد می‌کنند، شاید در میانه کسب درآمد برخی از این کودکان به سختی شرایط ایجاد شده غلبه کرده، در حین کسب درآمد به تحصیل هم ادامه می‌دهند؛ اما بیشتر کودکان کار توانایی ادامه تحصیل ندارند و خواه و ناخواه از درس و کتاب مدرسه دور می‌شوند.

کودکانی که ناخواسته و ندانسته آینده خود را تباه می‌کند

وی افزود: تعدادی از کودکان ناخواسته قربانی جهل و نادانی پدر و مادر شده و از تحصیل جا می‌مانند، در واقع این کودکان به دلیل نداشتن سرپرست مناسب ناخواسته و ندانسته آینده خود را تباه می‌کنند؛ در این بین کودکانی هم هستند که به دلیل نبود امکانات لازم از تحصیل جا می‌مانند، البته فراموش نکنیم این تعداد بسیار کم هستند.

عضو فراکسیون امید مجلس دهم تصریح کرد: تعدادی از کودکان به دلیل نداشتن هویت و شناسنامه از تحصیل جا می‌مانند؛ موضوعی که رسانه‌ها بسیار به این مشکل پرداخته و مجلس هم به آن ورود پیدا کرده است، امیدواریم این مورد به زودی حل شود و کودکان فاقد هویت بتوانند از کوچکترین حقوق خود که تحصیل است استفاده کنند.

عزم جدی نهضت سواد آموزی برای ریشه کن کردن بیسوادی

وی در ادامه تصریح کرد: اگر امکانات آموزش از راه دور برای آموزش و پرورش محیا بود؛ می‌توانستیم تعدادی از این کودکان را تحت پوشش قرار دهیم که متاسفانه این روش آموزشی برای آموزش و پرورش فعلا دست یافتنی نیست؛ ناگفته نماند در چند سال اخیر نهضت سوادآموزی عزم راسخی دارد تا با بی سوادی مبارزه کرده و این تعداد جا مانده را تحت پوشش قرار دهد.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

قمی یادآور شد: کمیته امداد تلاش بسیاری دارد تا خانواده هایی که از مشکل مادی رنج می‌برند و زیر خط فقر هستند را تحت پوشش قرار دهد و مقداری از کمک هزینه تحصیلی فرزندان این خانواده‌ها را پرداخت کند؛ در این میان اگر عزمی جدی از سوی مسئولین و نهادها و سازمان‌های مربوطه و حتی خیرین مدرسه ساز باشد بی شک تعداد کودکان جا مانده از تحصیل کاهش پیدا می‌کند.

طرح خانه به خانه در راستای شناسایی کودکان بیسواد

وی در مورد چگونگی شناسایی کودکان جا مانده از تحصیل افزود: سال‌های گذشته آموزش و پرورش و حتی وزارت کار طرح‌های ضربتی برای جمع آوری کودکان کار جا مانده از تحصیل ارائه دادند؛ تا بتوانند آمار دقیقی از کودکان کار بدست آوردند حتی طرح خانه به خانه برای شناسایی این کودکان مطرح کردند؛ ولی با تمام این اوصاف هرساله تعدادی از کودکان به دلیل بی مسئولیتی والدین و کم کاری سازمان‌ها و نهادها مربوطه از تحصیل جا می‌مانند.

اقدام موثر رسانه‌ها علی الخصوص صدا و سیما در جهت ریشه کن کردن بیسوادی نباید بی نتیجه بدانیم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم گفت: یکی از راههای کم هزینه که می‌توانیم با بیسوادی مبارزه کنیم آموزش این افراد توسط افراد دیگر است؛ در این میان اقدام موثر رسانه‌ها علی الخصوص صدا و سیما در جهت ریشه کن کردن بیسوادی را نباید بی نتیجه بدانیم، اوایل انقلاب صدا و سیما برای مبارزه با بیسوادی برنامه‌های را در قالب کلاس درس نهضت سواد آموزی را پخش می‌کرد و توانست با بیسوادی به صورت جدی مبارزه کند، اگر چنین برنامه‌های از طریق رسانه ملی پخش شود بی شک شاهد کاهش بیسوادی کودکان و حتی بزرگسالان خواهیم بود. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بسته فرهنگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رنگی کردن ویدئو و نقشینه نگاری آن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رنگی کردن عکس‌های سیاه و سفید قدیمی ابتدا به صورت دستی و این روز‌ها با نرم افزار‌های مخصوص میسر شده است، اما رنگی کردن فیلم‌ها و ویدئو‌های قدیمی فرایند پیچیده‌تری است. در آزمایشگاه مخابرات امن پردیس فنی دانشگاه تهران، محققان جوان روی نوآوری کار کرده‌اند که در صنعت سینما و فیلمسازی کاربرد وسیعی دارد.

آژا کتاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

حضور خانواده‌ها گرمابخش سینما‌ها

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تولید و نمایش فیلم‌های باکیفیت، پرمحتوا و متناسب با نیاز‌های فرهنگی کشورمان سبب می‌شود خانواده‌ها با خیال راحت به سینما‌ها بیایند و دقایق خوشی را در کنار هم بگذرانند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
سازمان بسیج جامعه پزشکی، با آغاز هفته بسیج، ۷۰۰ تیم تخصصی و تک تخصصی پزشکی را برای ارائه خدمات ویزیت رایگان به مناطق محروم سراسر کشور اعزام می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، روابط عمومی بسیج جامعه پزشکی اعلام کرد: خدمات بهداشتی-درمانی به مردم مناطق محروم در هفته بسیج که از ۲۹ آبان آغاز شده -تا پنجم آذر- ادامه دارد، بر این اساس قرار است چندین بیمارستان صحرایی در مناطق محروم کل کشور، مانند مناطق محروم استان اردبیل، گلستان و مناطق مرزی تاسیس شود. همچنین در طول هفته بسیج، حدود ۲۰۰ ایستگاه سلامت در کشور دایر می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: اغتشاشگران و برهم زنندگان امنیت جامعه بر اساس آیات قرآن محارب هستند و جنگ با خدا انجام داده‌اند. رجبی دوانی گفت: این یک رفتار و تعامل دوسویه است، مردم با همراهی و اطاعت و حکومت با اجرای عدل و حق و حقوق آن‌ها و رهنمون شدن آن‌ها به سوی خیر و سعادت حرکت می‌کند. وی گفت: بنا بر آیات و احادیث کسی که امنیت جامعه اسلامی را بهم بزند محاربه و جنگ با خداست و حکم اعدام، تبعید و هر مجازاتی، بنا بر جنایت آن‌ها در نظر می‌گرفتند. رجبی دوانی با بیان اینکه هر حکومتی برای امنیت خود و جامعه خود حساس است، افزود: مثلا در فرانسه که به ما ایراد گرفتند که وزارت امور خارجه ما باید به آن‌ها تو دهنی بزند، یا در آمریکا که ۸۰ نفر را زنده زنده سوزاندند برای امنیت کشور خود شدید‌ترین برخورد‌ها را داشته‌اند. وی در پاسخ به اینکه هم اکنون باید با محاربان چه کرد، گفت: فرقی ندارد حکومت اسلامی در هر زمان و مکانی همان حکم محارب را باید با برهم زننده امنیت جامعه داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

واکنش پیشکسوت پرسپولیس به شعار هواداران علیه کالدرون

وانانیوز4 دقیقه قبل

تحریم آذری جهرمی توسط آمریکا؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

تکراتو7 دقیقه قبل

قیمت ۵۰ میلیارد تومانی آپارتمان کلنگی در تهران +جدول

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

پدرسون: حل مشکلات بین دولت و مخالفان سوری، کمیته قانون اساسی است

صدا و سیما8 دقیقه قبل

روش معاینه ستون فقرات دانش‌آموزان

ایسنا9 دقیقه قبل