قدرت و لابی خودروسازان مانعی برای کاهش آلودگی هواست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اجتماعی

قدرت و لابی خودروسازان مانعی برای کاهش آلودگی هواست

خبرگزاری میزان- عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: خودرو سازان با لابی و فشار از تصویب بسیاری از مصوبات و ایجاد امکانات در خودرو‌ها برای کاهش آلودگی هوا طفره رفته اند و سازمان محیط زیست قادر به مقابله با آن‌ها نبوده است. تاریخ انتشار: 12:10 - 22 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۷۸۴۰
قدرت و لابی خودروسازان مانعی برای کاهش آلودگی هواست - 0

یوسف رشیدی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، اظهار داشت: در گذشته در بیشتر مواقع در خصوص آلاینده مونواکسید کربن نگرانی وجود داشت، اما پس از آنکه خودروسازان در سال ۷۹ ملزم به رعایت استاندار‌های زیست محیطی در ساخت و تولید شدند میزان این آلاینده حتی در مواقعی که وارونگی دما وجود داشت بیش از حد خاصی نبود.

رشیدی ادامه داد: همچنین در گذشته غلظت سرب از حد مجاز بالاتر بود، اما با وارد شدن بنزین بدون سرب شاهد کاهش چشمگیری در میزان این آلاینده بودیم.

وی افزود: از سوی دیگر ممنوعیت واردات آزبست در لنت ترمز سبب کم شدن این آلاینده در هوای تهران شد. تمام این مسائل نشان می‌دهد اگر کار اجرایی دقیق انجام شود نتایج آن ملموس و عینی خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به تشریح وضعیت فعلی هوای تهران پرداخت و گفت: در حال حاضر در برخی روز‌ها آلاینده‌هایی مانند ذرات معلق زیر دو میکرون، ازن، دی اکسید نیتروژن و … در هوا از حد مجاز فراتر می‌رود که نیازمند کار اجرایی مطلوب است.

وی اضافه کرد: مدیریت در سطح کلان دچار مشکل اساسی است به طوری که یک سازمان عریض و طویل مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قادر نیست امکانات را به صورت برابر در کل کشور پراکنده کند.

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

رشیدی بیان کرد: عدم وجود عدالت در پراکندگی امکانات اجتماعی و درآمد سبب تمرکز بخش بزرگی از جمعیت در یک شهر و افزایش ساخت و ساز شده و عدم پاسخگویی مترو شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به مصوبه سال ۹۳ مبنی بر مجهز شدن خودرو‌های دیزل به فیلتر جذب آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: این اقدام برای کاهش آلاینده‌ها بسیار موثر بود که متاسفانه با لابی و فشار خودرو سازان منتفی شد.

رشیدی با ابراز تاسف از اینکه حل برخی مسائل از حیطه قدرت سازمان محیط زیست فراتر می‌رود، عنوان کرد: در گذشته مسئله نوسازی خودرو فرسوده به واردات خودرو گره خورده بود که روند خوبی داشت. همچنین نوسازی ناوگان تاکسی‌های ساخت داخل در تعامل با خودروسازان مسیر درستی را طی کرده بود، اما قدرت خودروسازان باز هم از محیط زیست بیشتر بود و این کار هم ابتر ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمبولانس هایی که در ترافیک ماندند

رکنارکنا23 ساعت قبل
به‌ گزارش روابط عمومی اورژانس کشور، به‌خاطر شرایط جوی دیروز نیروها در آماده باش کامل بودند. اما عجیب‌ترین اتفاق صبح دیروز برای خودروهای امدادی، گرفتار شدن چند ساعته آمبولانس‌های اورژانس بود که برای مأموریت اعزام می‌شدند و در حالی که باید بیماران را در اسرع وقت به بیمارستان می‌رساندند در ترافیک نامتعارف گرفتار شدند. همچنین اوایل صبح دیروز، گزارش تصادف یکی از عوامل هلال احمر با مانعی در ابتدای خیابان دربند اعلام شد. امدادگران مصدوم را برای انتقال به بیمارستان سوار آمبولانس کردند اما ترافیک شدید میدان تجریش مانع از حرکت آمبولانس شد و حتی صدای آژیر نیز سبب نشد که شهروندان مسیر حرکت را باز کنند و خودروی حامل بیمار ساعت‌ها در محل باقی ماند. در بسیاری از مسیرها نیز به‌دلیل وجود برف روی سطح زمین، رانندگان خودروها را در وسط راه رها کردند که این امر بر میزان ترافیک اضافه کرد.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
وزیر دادگستری آلمان در این باره گفت: تصویربرداری از یک زن از زیر دامن یا تصویربرداری از خط سینه، نقض توهین آمیز و بدون توجیه حریم خصوصی این خانم است. دولت آلمان تصویربرداری زنان از زیر دامن را به عنوان جرم اعلام کرد. به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آلمان، دولت آلمان قانونی را تصویب کرده که براساس آن عکاسی و فیلمبرداری از زنان از زیر دامن جرم اعلام شد. این قانون همچنین درباره افرادی است که از زنان عکس و فیلم هایی بگیرند که خط سینه زنان را بدون اراده آنها، برجسته کند. قبل از این در آلمان، تصویربرداری زنان از زیر دامن، غیرمجاز بود اما جرم نبود مگر اینکه فرد، اقدام به لمس یا توهین کند.
برترین‌هابرترین‌ها11 ساعت قبل
آموزش و پرورش استان بوشهر اعلام کرد: مدرسه‌های مقطع ابتدایی و پیش دبستانی شهر بوشهر و خارگ به دلیل شدت بارندگی و آبگرفتگی روز دوشنبه تعطیل است. خبرگزاری تسنیم: باتوجه به شدت بارندگی که از ساعت‌های اولیه صبح یکشنبه در مناطق مختلف استان بوشهر آغاز شده، براساس تصمیم ستاد مدیریت بحران شهرستان بوشهر مدرسه‌های مقطع ابتدایی و پیش‌دبستانی این شهر به جز (عالی‌شهر) و منطقه خارگ تعطیل خواهد بود. ‌مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: به سبب ادامه بارش‌ها تمامی مدارس مقاطع ابتدایی و پیش دبستانی بوشهر به استثنای مدارس عالی شهر در نوبت عصر تعطیل شد. مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر آبگرفتگی ناشی از بارندگی‌های شدید را از علت تعطیلی مدارس دانست و گفت: مابقی مدارس استان بوشهر باز است و هنوز تصمیمی برای این مدارس اعلام نشده است. ‌بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان بوشهر، بارش‌ باران و رحمت الهی از عصر یکشنبه تا اواخر وقت دوشنبه شدت بیشتری دارد.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
ایمناایمنا22 ساعت قبل
مرتضی پدریان، آسیب‌شناس اجتماعی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص رفتارهای مردم در واکنش به افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: در جامعه‌شناسی حرکت‌ها و جنبش‌های اجتماعی و انقلاب‌ها دو علت تاریخی و جامعه‌شناختی دارند. علت تاریخی این است که در یک زمان رخ می‌دهد و باعث جنبش‌های اجتماعی می‌شود و علت جامعه‌شناختی مجموعه عواملی است که طی یک دوره یا فرآیندی باعث می‌شود مطالبات و خواسته‌های مردم روی هم انباشت شود و در برهه‌ای از زمان که از آن به نام علت تاریخی یاد می‌کنیم ظهور و بروز پیدا کند. این استاد دانشگاه تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش مطالبات مردم در این فرآیند حرکتی و در طول سالیان متمادی محقق نشدن خواسته‌های مردم در ایجاد رفاه و آسایش اجتماعی باعث شد خواسته‌ها و مطالبات مردم روی هم انباشته شود و این انباشتگی در برهه‌هایی از زمان در قالب جنبش‌های اجتماعی که نمونه آن جنبش‌های سال ۸۸ یا ۹۶ بود بروز کند. این جامعه‌شناس در خصوص اینکه آیا این شیوه مطالبه‌گری درست است یا خیر، اظهار کرد: سیستم‌های اجتماعی و نظام حاکمیتی باید برای بروز مطالبات قانونی مردم راهکارهایی را تعریف کنند و اگر راهکارهای بروز مطالبات تعریف نشده باشد مردم به هر روشی برای دسترسی به اظهار مطالبات خود اقدام می‌کنند. پدریان با تاکید بر اینکه تامین امنیت افراد مطالبه‌گر از ضروریات یک جامعه است، اظهار کرد: باید در موضوعات مختلف فراخوان‌ها صورت بگیرد و سیستم حاکمیت اجازه برگزاری تجمع را بدهد و امنیت آن را حفظ کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری22 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری23 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پرداخت یارانه به تولیدکنندگان داخلی ضرورت دارد

خانه ملت32 دقیقه قبل

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

ایبنا33 دقیقه قبل

تلفات برق در استان سمنان به ۲ درصد کاهش‌یافت

مهر34 دقیقه قبل

پیش‌بینی ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار جهت تربیت کادر متخصص قرآنی

مهر34 دقیقه قبل

مشکلات مردم در دریافت رمز پویا / سودجویان در کمین کارتهای بانکی

مهر35 دقیقه قبل

توسعه گرمسار به‌واسطه نزدیکی با تهران ضروری است

مهر35 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

3 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1