اخراج بولتون؛ پایان دورانی پر آشوب به سبک رئیس جمهور آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اخراج بولتون؛ پایان دورانی پر آشوب به سبک رئیس جمهور آمریکا

خبرگزاری میزان- اخراج بولتون توسط رئیس جمهور آمریکا را می‌توان نقطه پایانی اختلافات پیرامون مذاکرات صلح با طالبان و درز اطلاعات پشت پرده کاخ سفید دانست. تاریخ انتشار: 21:02 - 22 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۹۲۴۹

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، رئیس جمهور آمریکا و جان بولتون ماه‌ها بود که برسر مسائلی همچون؛ مذاکره با کره شمالی تا ونزوئلا و ایران مشکلاتی داشتند و میتوان این دوران را گفت دوره‌ای پر آشوب برای جان بولتون که محکوم به یک پایان ترامپی بود، دانست.

اخراج بولتون؛ پایان دورانی پر آشوب به سبک رئیس جمهور آمریکا - 2

روز سه شنبه ترامپ رئیس جمهور آمریکا، همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در پایان یک گفتگوی داغ در دفترش تصمیم گرفت تا به دوره ۱۷ ماه‌ی جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی این کشور پایان دهد و از این رو در جلسه‌ای که در کاخ سفید تشکیل شده بود، دستیاران و مشاوران ترامپ، بولتون را به درز و جهت‌دهی اطلاعاتی به رسانه‌ها متهم کردند.

آن‌ها همچنین به فرقه‌گرایی بولتون و یارکشی او در نبرد فرسایشی با وزیر امور خارجه، مایک پومپئو، در موضوع افغانستان به شدت اعتراض کردند.

آن‌ها براین عقیده بودند که؛ بولتون تلاش می‌کند تا عقاید خودش، نه عقاید رئیس جمهور آمریکا را ترویج دهد. موضوعی که در نشست رسانه‌ای مایک پومپئو و اعلام عزل بولتون، به آن اشاره شد.

کد ویدیو دانلود

اظهارت پومپئو در مورد اخراج بولتون

این حکایت از آنجا شروع شد که؛ ظاهرا روز دوشنبه ترامپ، درحالی که راهی یک تجمع انتخاباتی در کارولینای شمالی بود، با جان بولتون تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد تا به ملاقاتش برود.

به گفته منابع آگاه، درز خبر نقش بولتون و مایک پنس در ممانعت از به نتیجه رسیدن مذاکرات میان طالبان و آمریکا که توسط دفتر وزارت امور خارجه این کشور پیش می‌رفت، در اصل کار جان بولتون بوده است.

پیش از ملاقات با بولتون، ترامپ در توییتی این خبر را رد و آن را طبق عادت معمول، یک خبر جعلی برای آشفته نشان دادن کاخ سفید دانست.

بولتون نیز این اتهام را رد کرد، اما مذاکرات افغانستان نقطه اوج اختلافات داخلی در کاخ سفید بود و به خوبی آن را نمایان کرد.

از مسائلی که انباشته شدن آن سبب شده تا رئیس جمهور آمریکا از بولتون بیزار شود این بود که؛ جان بولتون ماه‌ها تلاش می‌کرد تا با لابیگری از اعضای کنگره بخواهد اهداف و سیاست‌های مدنظر او را از قول خودشان به گوش ترامپ برسانند؛ این را یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ که خواست نامش فاش نشود، مطرح کرد. اینکه بولتون سعی داشت تا فقط خودش را ترویج دهد و به نظر دیگران توجهی نکند، ماه‌ها موضوع اصلی شکایت پنس و میک مولوینی، رئیس دفتر موقت ترامپ در ملاقات با رئیس جمهور آمریکا بود.

پومپئو و استیو منوچین نیز بار‌ها به ترامپ گفته بودند که مشاور امنیت ملی‌اش برخلاف سیاست‌های دولت کار می‌کند.

بولتون در این چند هفته‌ی اخیر حتی از اینکه به طور رسمی، بطور مثال در رسانه، از سیاست‌های ترامپ در موضوع مذاکره با طالبان و روسیه حمایت کند، طفره می‌رفت.

رئیس جمهور آمریکا، هر چه پیش می‌رفت، بیشتر احساس می‌کرد که بولتون به او وفادار نیست و بیشتر متوجه این حقیقت می‌شد که بولتون جزء تیمش نیست!

روز دوشنبه وقتی بولتون با ترامپ ملاقات کرد و نظراتش را به او گفت، بولتون پیشنهاد استعفا داد.

به گفته جان بولتون، قرار شد تا روز بعد در مورد استعفا صحبت کنند.

این آخرین باری بود که او رئیس جمهور آمریکا را می‌دید.

در روز سه شنبه، بولتون در نامه‌ای که تنها دارای دو جمله بود خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت:

اخراج بولتون؛ پایان دورانی پر آشوب به سبک رئیس جمهور آمریکا - 21

بدینوسیله استعفا می‌کنم، در اسرع وقت و از همینجا

نکته جالب در این نامه اینجاست که، طبق عرف معمول، هیچ حرفی از گذراندن وقت با خانواده یا تحسین و آرزوی موفقیت برای رئیس جمهور نوشته نشده بود!

جالب‌تر آنکه صبح آن روز و تنها ۹۰ دقیقه پیش از اینکه پومپئو، منوچین و بولتون با رسانه‌ها در این زمینه نشست خبری داشته باشند، رئیس جمهور آمریکا طاقت نیاورده و در رشته توییتی اعلام کرد که؛ مشاور امنیت ملی خود را اخراج کرده است.

همان داستان نخ نمای چه کسی از چه کسی خواست استعفا دهد! شیوه‌ای که برای همه عادی شده، اما شاید بولتون انتظارش را نداشت!

(خلاصه) رشته توییت ترامپ:

اخراج بولتون؛ پایان دورانی پر آشوب به سبک رئیس جمهور آمریکا - 27

من با بسیاری از نظرات بولتون مخالف بودم؛ و دیگران نیز همینطور.

ما دیگر نیازمند خدمات او نیستیم.

من هفته آینده مشاور امنیت ملی جدیدم را انتخاب خواهم کرد.

بولتون هم بی‌کار ننشست و تنها ۱۲ دقیقه بعد در پاسخ به ترامپ نوشت:

اخراج بولتون؛ پایان دورانی پر آشوب به سبک رئیس جمهور آمریکا - 32

من بودم که استعفا را شب گذشته مطرح کردم.

رئیس جمهور ترامپ گفت: فردا در موردش صحبت می‌کنیم!

مقاماتی که در کاخ سفید، خارج از حریم بودند، از توئیت ترامپ شگفت زده شدند.

در پنتاگون، بسیاری خوشحال شدند.

همچنین ۲۱۵ مقام سابقی که از دولت ترامپ اخراج شدند، به بولتون حسادت کردند.

متن ترامپ در اخراج آنها، به نوعی با توهین و تحقیر همراه بود، اما در مورد جان بولتون از جمله «دیگر نیازمند خدمات او نیستیم» استفاده کرد!

پومپئو نیز وقتی برای نشست خبری حاضر شد، به سوالات درباره علت اخراج بولتون، به ندرت پاسخ می‌داد و گفت که در مورد «مسایل داخلی دولت» حرفی ندارد.

او افشا کرد که: بار‌ها من و بولتون در مسائلی با هم اختلاف نظر داشتیم.

من با خیلی از افرادی که در تعامل هستم این اختلافات را دارم. پومپئو پس از این صحبت‌ها لبخندی زد، که به گفته یکی از مقامات نزدیک به او، خود گویای ماجراست!

جنگ طلبی شناخته شده

در نتیجه‌ی اخراج بولتون، تعدادی از مقامات سابق دولت و جمهوریخواهان که خواستند نامشان فاش نشود، لیستی از افرادی که از دست بولتون راحت شدند، را اعلام کردند!

در این لیست نام ملانیا ترامپ، پنس، میک مولوینی، پومپئو، منوچین و تعداد زیادی از مقامات وزارت دفاع و رهبران بین المللی وجود دارد.

اما در زمان انتصاب بولتون و پس از اینکه ترامپ ژنرال مک کستر را سال قبل اخراج کرد، خشونت و جنگ طلبی چیزی بود که ترامپ می‌خواست جایگزین شیوه نظامی ژنرال ارتشی کند.

ترامپ شاید اصلا فکرش را نمی‌کرد که بولتون چه از آب درخواهد آمد!

بولتون در آن زمان کسی بود که به عنوان حامی هجوم به عراق و سپس جنگ در آن کشور شناخته می‌شد.

نقش او به عنوان ترغیب کننده اصلی در پیشبرد این تصمیم در سال ۲۰۰۳ در سازمان ملل، به عنوان سفیر آمریکا، غیر قابل انکار است.

بولتون در زمان دولت اوباما به عنوان تحلیل‌گر موسسات محافظه‌کار و کارشناس شبکه‌ی فاکس نیوز ظاهر می‌شد که همیشه به دنبال دفاع از ایده‌ی تغییر نظام در ایران، حمله‌‎ی نظامی به کره شمالی و خارج کردن آمریکا از پیمان‌های بین المللی که او آن‌ها را باعث تضعیف می‌دانست، بود.

انتصاب بولتون که مقارن شده بود با انتصاب پومپئو به عنوان وزیر امور خارجه و قرار گرفتن این دو در کنار ترامپ، قرار بود تا چینش قلدرتری را در سیاست‌های خارجی دولت آمریکا نمایان کند.

در پایان آن سال، این تیم با اخراج جیم متیس، وزیر دفاع کامل شد.

جیم متیس بار‌ها سعی کرد تا از نقاط منفی بولتون پیش ترامپ شکایت کند.

او حتی در این زمینه با دیگر مقامات مشاوره کرده و نظراتشان را در مورد جانشین احتمالی بولتون جویا شده بود.

اما ترامپ بدون اینکه به صحبت متیس گوش دهد، بار‌ها به ویژگی‌های بولتون در محافل عمومی اشاره و آن‌ها را تحسین می‌کرد.

ترامپ در نشستی با رسانه‌ها در ماه می‌گفت:

بولتون عقاید جدی دارد، اما از نظر من ایرادی ندارد. در حقیقت من همیشه جان را به منطق دعوت می‌کنم!، خیلی جالبه! من کسی هستم که جان را به آرامش دعوت میکنم …. من به جان بولتون علاقه دارم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

صحبت‌های ترامپ در حمایت از جان بولتون

اختلاف بر سر سیاست

تنها یک هفته پس از اینکه بولتون به کاخ سفید راه پیدا کرد، ترامپ دستور حمله موشکی به سوریه را صادر کرد. یک ماه بعد، او آمریکا را از برجام خارج کرد. تمام تحلیل‌ها این بود که این اقدامات فقط می‌تواند نشانه ورود جان بولتون باشد.

اما بولتون جنگ طلب، در مبارزه‌های زیادی نیز شکست خورد. از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:روابط آمریکا با کره شمالی: در جریان نشست دوم ترامپ با کیم جونگ اون در هانوی، ترامپ بار‌ها دستور داد تا جان بولتون در لیست مقامات ملاقات کننده با رهبر کره شمالی قرار نگیرد. اقدامی که بوضوح نشان می‌داد ترامپ، بولتون را مانع انعقاد قرارداد تاریخی با کره شمالی می‌دید و از این رو مانع ورود بولتون به ملاقات‌های مهم می‌شد. همچنین وقتی ترامپ تصمیم گرفت تا در ماه ژوئن به صورت ناگهانی وارد منطقه غیرنظامی کره شمالی شود، بولتون مامور شد تا به مغولستان سفر کند، زیرا مقامات نگران بودند که حضور او باعث صدمه به روابط دیپلماتیک می‌شود. در ماه سپتامبر، به اظهار مقامات آمریکایی، بولتون گفته بود که هرگز عقیده ندارد که کیم، انبار‌های هسته‌ای خود را تسلیم آمریکا کند. از این رو، امیدوار بود که گفتگو‌ها بین آمریکا و کره شمالی شکست خورده و ترامپ به سیاست فشار حداکثری برگردد. او به طور مصرانه‌ای تلاش کرد تا حتی یک قرارداد موقت در هانوی امضا نشود، زیرا اگر این اتفاق می‌افتاد، تحریم‌ها علیه کره شمالی لغو و بخشی از زرادخانه‌های هسته‌ای تعطیل می‌شدند. وقتی ترامپ از امضای قرارداد عقب نشینی کرد، دستیاران بولتون این تصمیم رئیس جمهور را دستاوردی برای مشاور امنیت ملی قلمداد کردند! ابراز علاقه‌ی ترامپ برای ملاقات با رئیس جمهور ایران: وخیم‌تر کردن روابط بین آمریکا و ایران نیز یکی دیگر از اقداماتی بود که باعث بالاگرفتن تنش‌ها بین ترامپ و بولتون شد. در ماه ژوئن، وقتی که ترامپ تصمیم گرفت تا در واکنش به سرنگون کردن پهپاد آمریکایی، حمله‌ی نظامی انجام ندهد، طبق گفته یک مقام آگاه، بولتون نابود شد.

دفاع سرسخت بولتون از وضع تحریم‌ها علیه ایران باعث نفرت همپیمانان آمریکا و پومپئو شد. زمانی که اطلاعات مربوط به تحریم‌ها در نشریاتی مانند واشنگتن بیکن درز پیدا کرد، مقامات وزارت خارجه مستاصل شدند. بی‌اعتمادی بین پومپئو و تیم بولتون منجر به این شد که وزیر امور خارجه آمریکا به دستیارانش، مخصوصا ریچ گولدبرگ (مسئول شورای امنیت ملی در حوزه مقابله با سلاح‌های ایران)، دستور دهد تا در موضوع ایران با تیم بولتون مشورت نکنند!

عرصه‌های دیگری نظیر گفتگو‌های وزارت خارجه آمریکا با طالبان که در ماه اکتبر آغاز شده بود، تصمیم ناگهانی ترامپ و عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از سوریه و روابط دوستانه ترامپ با رئیس جمهور روسیه، از دیگر مواردی بودند که بولتون در آن‌ها شکست خورد.

شکست مذاکرات با طالبان، عامل اخراج

روز سه‌شنبه وقتی خبر اخراج مشاورامنیت ملی توسط ترامپ در واشنگتن پخش شد، بولتون به همکارانش گفت که او هرگز صحبت‌های پنس را با هیج کسی در خارج از تیم رئیس جمهور فاش نکرده بود. افرادی که حامی آقای مشاور بودند، این اتهام را ضربه به بولتون در هنگام اخراجش می‌دانستند که باعث بدنامی او می‌شد؛ بنابراین بسیاری این ادعا را نادرست خواندند.

ناامیدی بولتون از ترامپ در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده بود. او تردید ترامپ را در موضوعات مختلف اذیت کننده می‌دید. ترامپ و بولتون در موضوعاتی هم عقیده بودند، اگر چه روابطشان تا حدی سرد بود، با این حال بولتون اختلافات عمیق خود را با رئیس جمهور در سیاست‌های بین المللی آشکارا با دوستانش مطرح می‌کرد. او عقیده داشت این اختلافات غیرقابل حل هستند.

اگر چه بولتون اخراج خود را در نتیجه همین مشکلات می‌بیند، اما شکست مذاکرات با طالبان این اتفاق را سرعت بخشید. او هرگز با تصمیم دولت برای مذاکره با طالبان موافق نبود. آنچه او را بیشتر ناراحت می‌کرد این بود که رئیس جمهور مسئولیت این مذاکرات را به رقیبیش، پومپئو داده بود!

تحت نظارت پومپئو، زلمی خلیلزاد، نماینده هیئت صلح، خط قرمز‌های سیاست آمریکا را در این موضوع مشخص می‌کرد. بسیاری از مقامات مایل نبودند تا با شبه‌نظامیان روبرو شوند و عقیده داشتند که دولت باید فقط در مورد پایان جنگ با دولت افغانستان گفتگو کند. اما اصرار ترامپ بر اینکه نیرو‌های آمریکایی از خاک افغانستان خارج شوند و نتیجه‌ای که ممکن بود برای هیچ کدام از طرفین پیروزی را رقم نزد، باعث شد تا پومپئو و خلیلزاد به این فکر کنند که آمریکا باید خودش با طالبان مذاکره کند، حتی با اینکه از این اهرم برای گفتگوی داخلی با افغان‌ها استفاده می‌کرد.

با رسیدن تابستان مشخص بود که قرار است توافقی بین طرفین برقرار شود و اواخر ماه اوت خلیلزاد برای ارائه گزارشی به واشنگتن می‌آید. در این گزارش آمده بود که براساس توافق آمریکا می‌بایست ۵ هزار تا ۱۴ هزار نیروی خود را از افغانستان خارج کند. طالبان نیز قول داده بود تا روابطش را با القاعده پایان و تضمین کند که هیچ حمله‌ی تروریستی علیه آمریکا از خاک افغانستان انجام نخواهد داد. قرار بود گفتگو‌ها با دولت افغانستان و اعلام آتش بس، در ادامه‌ی این توافق، اتفاق بیفتد.

بولتون و دیگران فکر می‌کردند که این توافق بدی است. اما مسئله برای ترامپ حیاتی بود، زیرا او می‌توانست یکی از قول‌های انتخاباتی‌اش را عملی کند. ترامپ می‌خواست تا این موفقیت را در کمپ دیوید جشن بگیرد. اما انتقادات به این توافق آنقدر بالا گرفت که رئیس جمهور تصمیم گرفت برای خلاصی از آن راه چاره‌ای پیدا کند. بهترین راه مطرح کردن موضوع کشته شدن سرباز آمریکایی در حملات روز پنجشنبه طالبان بود!

ترجمه رشته توییت ترامپ:

قرار بود یکشنبه، با رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار کنم، اما تصمیم به لغو این اجلاس گرفتم. علاوه بر لغو این دیدار دستور به توقف گفتگو‌ها میان آمریکا و طالبان داده چرا که این گروه پذیرفته مسئول حمله‌ای در کابل بوده که به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی نیز انجامیده است.

اگر نمی‌توانند آتش‌بس را در طول مذاکرات مهم این چنینی بپذیرند و می‌توانند ۱۲ بی‌گناه را بکشند، خب در این صورت این‌گونه برداشت می‌شود که آن‌ها ابزار‌های مذاکرات برای یک معامله مفید را ندارند.

این‌ها چگونه مردمی هستند که افراد بسیاری را می‌کشند تا موقعیت‌شان در مذاکرات را تقویت کنند؟ آن‌ها تا کی به کشتار ادامه خواهند داد؟

اخراج بولتون؛ پایان دورانی پر آشوب به سبک رئیس جمهور آمریکا - 76

رشته توییت‌های ترامپ و لغو مذاکره با طالبان

وقتی در روز‌های یکشنبه و دوشنبه خبر لغو مذاکرات آمریکا با طالبان منتشر و بولتون، که در رسانه‌ها به جریان مخالف این مذاکرات جهت‌دهی می‌کرد، به عنوان قهرمان در رسانه‌ها مطرح شد، ساعت شنی عزل او سرعت بیشتری گرفت.

بولتون اشتباهات زیادی را مرتکب شد، شاید هم هنوز اشتباه می‌کند، اما او دلیل اصلی سیاست خارجه‌ی پرهرج و مرج و ناموفق ۱۷ ماه اخیر نیست.

اگر ترامپ واقعا بدنبال پیدا کردن مجرم واقعی‌ست شاید بهتر است روزی به آینه نگاه کند!

منبع: جام نیوز

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری1 روز قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.

نظرها

اخبار بیشتر