جنگ گلادیاتورها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
جنگ گلادیاتورها

جنگ گلادیاتورها

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای‌اقتصاد : پیشتاز نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا در جبهه دموکرات‌ها، در مناظره اخیر خود بارها نام باراک اوباما را تکرار کرد، به‌گونه‌ای‌که برخی از رقبای وی گفتند وقت آن رسیده است که دیگر از دوره آخرین رئیس‌جمهور دموکرات عبور کنیم و حرف تازه‌ای بزنیم. اما چه کسی است که بیشترین ارجاع را به دوره باراک اوباما دارد؟ مشخص است: او کسی جز جو بایدن، معاون باراک اوباما نیست که هنوز در خاطرات خوش آن دوران زندگی می‌کند و بارها به‌خاطر دفاع صرف از آن دوران مورد انتقاد هم‌سنگر‌هایش قرار گرفته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جو بایدن که خیلی سخت به رویکرد دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما متوسل شده و خود را فردی معرفی کرده که مدافع آن دوران است، مورد انتقاد نامزدهای پیشرویی مانند الیزابت وارن و برنی سندرز قرار گرفته است و آنها صریحا قدرت سیاسی جو بایدن را زیرسوال برده‌اند. پیشروها که وعده‌های سنگین و تقریبا به گفته کارشناسان غیرعملی می‌دهند، بر این باورند که جو بایدن فاقد برنامه تازه است و مدام رویکردهای دوران باراک اوباما را به‌عنوان راهکار خروج از دوره ترامپ مطرح می‌کند.

هر چند بایدن پیش‌تر نیز از سیاست‌های باراک اوباما دفاع می‌کرد ولی وی این‌بار بارها و بارها از نام و سوابق سیاسی باراک اوباما دفاع و از آن به‌عنوان یک سپر برای نقایص خود استفاده کرد. درباره مباحث تامین اجتماعی، مهاجرت، جنگ‌های خارجی و سایر موضوعات بایدن از تم‌های مرکزی دوره باراک اوباما برای توجیه برنامه کاری‌اش استفاده کرد.

بایدن با استناد به دوران باراک اوباما، از چهره‌های محبوب دموکرات‌ها، درصدد نادیده گرفتن اختلافات نسلی و نژادی است که هم‌اینک آمریکا را فرا گرفته و این کشور را آسیب‌پذیر کرده است. برای رای‌دهندگان او ممکن است به‌عنوان کسی دیده شود که اعتقاد دارد گذشته آنچنان هم بد نبوده، به همین منظور از گذشته دفاع می‌کند. در بحث مسائل درمان همگانی بایدن گفت همان‌گونه که الیزابت وارن از طرح «درمان برای همه» که متعلق به برنی سندرز است، حمایت می‌کند، وی نیز از اوباماکر دفاع می‌کند. او گفت: «فکر می‌کنم اوباماکر کارگر بود.» بایدن با توضیح اینکه ترجیح وی برای درمان همگانی اوباماکر است، از هزینه‌های بالای طرح مشترک برنی سندرز و الیزابت وارن انتقاد کرد و هشدار داد که برای اجرای این طرح باید مالیات طبقه متوسط افزایش یابد.

بایدن در مناظره سوم خود، ثبات بیشتری داشت و از آمار و ارقام ایراد می‌گرفت و حملات را با روحیه خوبی جواب می‌داد اما او همچنان در سیبل حملات سایر نامزدها قرار داشت. به‌رغم انتقاداتی که از وی می‌شد، هیچ‌کدام از ۹ نامزد حاضر در صحنه نتوانستند به‌طور اساسی به چهره پیشتاز دموکرات‌ها آسیبی وارد کنند. با این حال مخالفان بایدن دست‌نخورده باقی ‌مانده‌اند و پیشروها پیش از رای‌دهندگان اولیه انتخاب نهایی‌شان را مشخص کرده‌اند. برخی نامزدها استدلال می‌کنند که حزب نیاز دارد از سیاست‌های رئیس‌جمهوری پیشین پیش‌تر رفته و از آن مرحله عبور کند. بایدن اما برای رای‌دهندگان یک حس نوستالژی به‌حساب می‌آید و به همین منظور رقبایش، او را برای تغییر تحت فشار قرار داده‌اند.

رویکرد الیزابت وارن از ماساچوست در درمان همگانی مبتنی بر طرح اوباماکر است اما وی هرچند از این طرح ستایش کرد ولی گفت، به‌رغم اینکه اوباماکر به‌طور اساسی شکل درمان همگانی را تغییر داد اما باید از میراث باراک اوباما عبور کرد. وارن تصریح کرد: «سوال اساسی این است که چگونه می‌توان آن طرح را توسعه داد؟» این نامزد پیشرو قول داد که در طرح او هزینه شرکت‌های بزرگ افزایش یابد و هزینه خانواده‌های سخت‌کوش در سراسر کشور کاهش یابد. سندرز اما سخنان بایدن را درباره اوباماکر پس زد و گفت که در سیستم تک‌پرداختی، پول بیشتری برای مصرف‌کنندگان ذخیره خواهد شد، درحالی‌که شرکت‌های بیمه فقط به فکر سود خود هستند. سندرز گفت: «مردم آمریکا دوست ندارند دوبار پول بپردازند.»

در ادامه مناظره بحث‌ها کمتر دیپلماتیک بود و مناظره حول مباحث چارچوب چپ میانه شکل گرفت تا به دولت اوباما رسید. ژولین کسترو که در دولت اوباما وزیر مسکن بود، همچون خورخه راموس سابقه اخراج میلیون‌ها مهاجر در دوره باراک اوباما را زیرسوال برد و همین امر نیز موجب شد تا بایدن مجددا مورد حمله سایر نامزدها قرار گیرد. خورخه راموس، بایدن را تحت فشار قرار داد که آیا او بابت اخراج مهاجران به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری اشتباه خود را می‌پذیرد یا نه؟ بایدن اما گفت: «ما مردم را زندانی یا خانواده‌ها را از هم جدا نکردیم. رئیس‌جمهوری آن کاری را که بهتر بود انجام داد.» اما این پاسخ راموس را قانع نکرد و وی دوباره بایدن را تحت فشار قرار داد که نقش خود را درخصوص این دیپورت‌ها بیان کند و او گفت: «من معاون رئیس‌جمهور بودم.» این پاسخ اما کسترو را بر آشفت و انتقادهایی را که پیش‌تر توسط کوری بوکر، سناتور نیوجرسی مطرح شده بود تکرار کرد. او به بایدن گفت: «هر وقت یک چیز خوب از دوران باراک اوباما مطرح می‌شود شما خود را در آن دخیل می‌دانید و می‌گویید من بودم، من بودم، من بودم. اما اگر بد باشد خود را کنار می‌کشید و می‌گویید کار رئیس‌جمهور بود.» کسترو در مناظره اخیر بیشترین نقد و حمله را علیه بایدن داشت. بایدن در پاسخ به این انتقاد تند و تیز کسترو گفت: «من در تمام آن هشت سال کنار رئیس‌جمهور ایستادم، خوب و بدش فرقی ندارد.»

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

صحبت‌ها و دفاع بایدن از رویکرد باراک اوباما، انعکاسی از کارزار انتخاباتی وی نیز است. او به‌عنوان یک نامزد دموکرات، خاستگاه خود را در این حزب در جبهه میانه‌روها نشان داده است اما دیدگاه‌های وی در میان سیاه‌پوستان و رای‌دهندگان قدیمی طرفدار دارد. او اما قصد دارد دیدگاه‌های خود را برای جذب سایر دموکرات‌ها توسعه دهد. مقاومت و اصرار بایدن روی دیدگاهش باعث شده است تا برخی رقبای وی تاکتیک‌های خود را برای مناظرات دوره پاییز اصلاح کنند. پس از مناظره اول که کاملا هریس بیشترین حمله را متوجه جو بایدن کرد اما این‌بار وی سعی کرد از انتقاد تند و تیز پرهیز کند و حمله چندانی روی جو بایدن نداشته باشد. در عوض کاملا هریس تاکتیک خود را روی حمله تند و تیز به دونالد ترامپ تغییر داد و آشکارا در این مناظره تلویزیونی به رئیس‌جمهور مستقر آمریکا حمله کرد. وقتی درخصوص درمان همگانی هم بحث شد هریس گفت که اصلا امروز در مورد دونالد ترامپ صحبت نشده است. هریس در این مناظره نشان داد که قصد حمله به بایدن را ندارد اما بقیه نامزدها سعی کردند تا ورژن کامل‌تری از خود را برای رای‌دهندگان به نمایش بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه مدیریت سبز

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

روحانی: حقوق‌ها غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
ایسناایسنا23 ساعت قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.
صدا و سیماصدا و سیما49 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در صبحانه کاری اعضای هیئت رئیسه، روسای کمیسیون‌ها، روسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و تشکل‌های وابسته به آن با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دلالی و واسطه‌گری به ویژه در بخش زمین و مستغلات و دسترسی برخی‌ها به تسهیلات مالی، بلای اصلی اقتصاد و تولید کشور است. غلامحسین شافعی افزود: با یک قرن تاخیر، پیوند مناسب میان دولت، نخبگان و فعالان اقتصادی، به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است از این رو تصمیم گیران اگر خواهان بهبود وضع اشتغال و معیشت مردم هستند باید در پی اجرای برنامه کامل و اساسی با مشارکت نخبگان و فعالان اقتصادی کشور باشند. وی اضافه کرد: اگر وضع فعلی تغییر نکند و اگر کشور هم چنان بهشت نامولدان باشد نمی‌توان امید واقعی به بهبود وضع اقتصاد کشور داشت. شافعی گفت: اگر درباره اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و خصوصی سازی بحث می‌شود باید این اصلاحات در خدمت بخش‌های تولیدی واقعی کشور باشد. شافعی افزود: این روند نشان می‌دهد تقاضا‌های مکرر بخش خصوصی و وزارت صنعت برای اصلاح ساختار تسهیلات دهی مورد توجه تصمیم‌گیران قرار نگرفته است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد اسلامی را در این سفر، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امیر زمانی نیا معاون بازرگانی و امور بین الملل وزارت نفت، حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، و نمایندگانی از وزارت نیرو، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی همراهی می‌کنند. دیدار با قربان قلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان و وزیر صنعت، ارتباطات و حمل و نقل ترکمنستان و همچنین دیدار با فعالان صنایع ترکمنستان در قالب همایش مشترک اقتصادی بازرگانان دو کشور از دیگر برنامه‌های این سفر دو روزه وزیر راه و شهرسازی است. وزیر راه و شهرسازی، ریاست هیئت ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را برعهده دارد. دو کشور در اجلاس کارشناسی کمیسیون مشترک اقتصادی که چندی قبل در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد، توافق کردند حجم روابط اقتصادی خود را همپای روابط سیاسی دوجانبه توسعه دهند. هیئتی هفتاد نفره از تجار و بازرگانان ایرانی عضو اتاق بازرگانی ایران هم در حاشیه این کمیسیون به عشق آباد سفر کرده‌اند که گسترش روابط اقتصادی با بخش خصوصی ترکمنستان را پیگیری می‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. به گزارش عصر ایران، بر اساس این طرح ۷ محصول ت MVM در اقساط ۱۲ تا ۶۰ ماهه به خریداران عرضه می‌گردد. نرخ سود تسهیلات تمامی خودروها ۲۱ درصد و زمان تحویل نیز ۳۰ روز کاری و مدل خودرو نیز ۹۸ می‌باشد. جدول فروش به شرح زیر است/ برای مشاهده در جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.

نظرها

اخبار بیشتر