رخداد سه زلزله‌ بزرگتر از ۴ ریشتر در ۳ استان/ثبت بیشترین زلزله‌ بزرگتر از ۳ در استان فارس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
رخداد سه زلزله‌ بزرگتر از ۴ ریشتر در ۳ استان/ثبت بیشترین زلزله‌ بزرگتر از ۳ در استان فارس

رخداد سه زلزله‌ بزرگتر از ۴ ریشتر در ۳ استان/ثبت بیشترین زلزله‌ بزرگتر از ۳ در استان فارس

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در هفته گذشته "قطور" استان آذربایجان غربی، "لافت" استان هرمزگان و "سیرچ" استان کرمان با زمین‌لرزه‌های بزرگتر از ۴ لرزیدند ضمن آنکه ۱۴ زلزله بیشتر از ۳ و کمتر از ۴ ریشتر در کشور به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، در روز دوشنبه ۱۸ شهریورماه استان آذربایجان غربی شاهد ۳ زلزله بزرگتر از ۳ بود که شامل قطور با بزرگای ۴، شوت با بزرگای ۳٫۴ و سیه‌چشمه با بزرگای ۳٫۴ بوده است.

علاوه بر آن در کازرون، نورآباد، درز، لاز اشکنان استان فارس نیز ۵ زلزله به ترتیب با بزرگای ۳٫۴، ۳٫۲، ۳، ۳٫۱ و ۳٫۴ به ثبت رسید ضمن آنکه استان کرمان نیز بعد از زلزله ۴٫۱ سیرچ، دو زلزله ۳٫۴ در گلباف و ۳٫۳ در هجدک را تجربه کرده است.

جزئیات زمین‌لرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۱۶ شهریور

در نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله‌ای با بزرگای ۳٫۴ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد. کانون این زمین‌لرزه در ۱۲ کیلومتری نصرت‌آباد، ۸۹ کیلومتری زاهدان و ۹۶ کیلومتری سرجنگل این استان گزارش شد.

در فاضل آباد استان گلستان نیز زلزله ۲٫۷، امیریه استان سمنان زلزله ۲٫۵ و هجدک استان کرمان زلزله ۲٫۹ به ثبت رسید.

کازرون استان فارس زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳٫۴ در عمق ۹ کیلومتری را تجربه کرد. کانون این زلزله در ۱۴ کیلومتری کازرون، ۱۵ کیلومتری قائمیه و ۱۵ کیلومتری نودان این استان بوده است.

یکشنبه ۱۷ شهریور

در مورموری استان ایلام زلزله ۲٫۶، در حاجی‌آباد استان هرمزگان زلزله ۲٫۶ و در هندودر استان مرکزی زلزله ۲٫۶ رخ داد.

لافت استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای ۴٫۴ لرزید. عمق این زمین‌لرزه در ۱۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۱ کیلومتری لافت، ۱۶ کیلومتری بندر خمیر و ۳۸ کیلومتری سوزا این استان بوده است. زلزله‌های ۳٫۷ در عمق ۸ کیلومتری و ۴ در عمق ۱۴ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

دوشنبه ۱۸ شهریور

در نورآباد استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳٫۲ در عمق ۲۲ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۱۷ کیلومتری نورآباد، ۱۸ کیلومتری بابامنیر و ۱۸ کیلومتری مصیری این استان بوده است.

قطور استان آذربایجان غربی با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید. کانون این زمین‌لرزه در ۱۵ کیلومتری قطور، ۳۰ کیلومتری زرآباد و ۵۳ کیلومتری سیه‌چشمه این استان گزارش شد.

در سیه‌چشمه استان آذربایجان غربی نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳٫۲ در عمق ۹ کیلومتری رخ داد و کانون رومرکز آن در ۲ کیلومتری سیه چشمه، ۲۹ کیلومتری زرآباد و ۲۹ کیلومتری ماکو این استان بوده است.

شوت استان آذربایجان غربی نیز با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳ لرزید. عمق این زلزله در ۱۷ کیلومتری و کانون آن در ۷ کیلومتری شوت، ۱۹ کیلومتری ماکو و ۲۴ کیلومتری مرگن‌لر این استان گزارش شد.

در این روز «بازرگان» استان آذربایجان غربی با زلزله ۲٫۸ ریشتری لرزید.

«شنبه» استان بوشهر زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۹ کیلومتری را تجربه کرد. کانون این زلزله در ۷ کیلومتری شنبه، ۱۸ کیلومتری کاکی و ۳۵ کیلومتری آبدان این استان گزارش شد.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

«درز» استان فارس نیز در این روز زلزله ۳ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد که کانون این زمین‌لرزه در ۲۵ کیلومتری درز و ۵۸ کیلومتری دوبرجی استان فارس و ۴۲ کیلومتری رویدر استان هرمزگان بوده است.

سه‌شنبه ۱۹ شهریور

قصرشیرین استان کرمانشاه با زمین‌لرزه ۳٫۸ در عمق ۸ کیلومتری لرزید که کانون این زلزله در ۱۰ کیلومتری قصر شیرین و ۱۸ کیلومتری سرپل ذهاب این استان بود.

در کیانشهر استان کرمان زلزله ۲٫۵ ریشتری، خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲٫۵ ریشتری، گلباف استان کرمان زلزله‌های ۲٫۷ و ۲٫۹ ریشتری و در منطقه شهداد استان کرمان زلزله ۲٫۵ به ثبت رسید.

رضوانشهر استان گیلان در این روز زلزله‌ای به بزرگای ۳٫۳ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد. کانون این زمین‌لرزه در ۴ کیلومتری رضوانشهر، ۶ کیلومتری پره‌سر و ۱۷ کیلومتری بازار جمعه این استان بوده است.

چهارشنبه ۲۰ شهریور

در لار استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳٫۱ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید. کانون رومرکز این زلزله در۱۸ کیلومتری لار و ۳۵ کیلومتری گراش استان فارس و ۴۴ کیلومتری بستک استان هرمزگان بوده است.

گلباف استان کرمان زلزله‌های ۲٫۹ و ۲٫۸، ارزوئیه استان کرمان زلزله ۲٫۵، سرگز استان هرمزگان زلزله ۲٫۷، سومار استان کرمانشاه زلزله ۲٫۷، را دراین روز تجربه کردند.

در چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله‌ ۳ رخ داد که در عمق ۱۰ کیلومتری و در ۱۱ کیلومتری چرام، ۲۱ کیلومتری دهدشت و ۳۴ کیلومتری دوگنبدان بوده است.

گلباف استان کرمان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳٫۳ در عمق ۸ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۱۰ کیلومتری گلباف، ۳۰ کیلومتری سیرچ و ۳۳ کیلومتری اندوهجرد این استان گزارش شد.

سیرچ استان کرمان نیز با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴٫۱ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۹ کیلومتری سیرچ، ۲۵ کیلومتری اندوهجرد و ۲۶ کیلومتری شهداد این استان بوده است.

پنج‌شنبه ۲۱ شهریور

در اشکنان استان فارس زلزله ۳٫۴ ریشتر رخ داد و عمق آن در ۱۹ کیلومتری و کانون رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۳ کیلومتری اشکنان، ۴ کیلومتری اهل و ۲۷ کیلومتری بیرم این استان بوده است.

دراین روز همچنین در محمله استان فارس زلزله‌ای با قدرت ۲٫۹ به ثبت رسید.

جمعه ۲۲ شهریور

در کنار تخته استان فارس زلزله ۲٫۵، اهر استان آذربایجان شرقی زلزله ۲٫۸ و لالی استان خوزستان زلزله ۲٫۵ ریشتری رخ داد.

هجدک استان کرمان نیز در این روز با زلزله‌ای به بزرگای ۳٫۳ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید. کانون این زمین‌لرزه در ۳۷ کیلومتری هجدک، ۴۹ کیلومتری چترود و ۵۱ کیلومتری شهداد این استان گزارش شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما47 دقیقه قبل
به‌گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، آقای سعید سلیمانیان با اشاره به تأسیس موزه شهرستان سمیرم (حمام تاریخی خانعلی) در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ خورشیدی گفت: پس از تأسیس این موزه آثار و اشیای ارزشمندی را از مناطق مختلف شهرستان که در ادوار مختلف به فراموشی سپرده شده بود شناسایی و در این موزه گردآوری کردیم. وی به تعدادی کتیبه و سنگ قبر از دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی شهر سمیرم که در سال‌های اخیر کشف شده اشاره کرد و افزود: گروهی از باستان‌شناسان گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران و گروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان در بازدید از آثار تاریخی این موزه از کتیبه‌ای متعلق به سده اول هجری قمری که دو هفته گذشته کشف شده بود بازدید کردند که در بررسی‌های این گروه مشخص شد که در گوشه‌ای از این کتیبه نام «ایران» به زبان پارسی در سده اول هجری قمری درج شده است. آقای سلیمانیان گفت: بررسی‌های اولیه بر روی این کتیبه حاکی از آن است که این کتیبه یکی از کهن‌ترین کتیبه‌های کشف شده متعلق به سده اول هجری قمری است که برای نخستین بار نام ایران (حداقل در منطقه فلات مرکزی ایران) به زبان پارسی بر روی آن درج شده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ارتش؛ برای اولین بار در سطح ارتش، دوره طرح بصیرت کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی و خانواده‌های آنان با حضور امیر سرتیپ دوم عسکری جانشین و معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا، سرهنگ زارع فرمانده قرارگاه پشتیبانی و حجت الاسلام والمسلمین رادمهر رییس عقیدتی سیاسی ستاد و قرارگاه پشتیبانی این نیرو در تالار بهمن برگزار شد. در این مراسم امیر سرتیپ دوم احمد عسکری با اشاره به لزوم برگزاری طرح بصیرت ویژه کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی ارتش گفت: وجود شما کارکنان وظیفه در ارتش بسیار با اهمیت است و با توجه به منویات ارزشمند مقام عظمای فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان، برآنیم تا کارکنان وظیفه پس از ۲ سال خدمت نسبت به نظام، انقلاب و ارتش خوشبین، متدین و نسبت به آینده امیدوار باشند و در آینده نزدیک بتوانند از انقلاب و اسلام به شایستگی هرچه تمام‌تر حراست کنند. وی همچنین با بیان اینکه دشمنان نظام و انقلاب بیشترین نگاهشان به نسل جوان است، اظهار کرد: دشمن به جوان و نیروی جوان بسیار امید بسته است، زیرا دشمن از طریق فضای مجازی برای تغییر نگرش و رفتار نسل جوان ما برنامه ریزی می‌کند. امیر عسکری در ادامه با اشاره به اینکه امروز راه شناخت دوست و دشمن در کشور با بصیرت امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: بصیرت تنها ابزار مقابله با توطئه دشمن است که راه را به ما نشان می‌دهد و شما جوانان که ذخیره نظام و مسئولان آینده کشور هستید با ارتقاء دانش و بینش خود در این مسیر قدم بردارید و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام بگذارید. معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا در پایان تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب نگاه حضرت آقا به جوانان است، چرا که دشمنان می‌خواهند جوانان را نسبت به آینده مأیوس و نسبت به گذشته بدبین نشان دهد؛ بنابراین در بیانیه گام دوم انقلاب اولین توصیه حضرت آقا نسبت به جوانان نگاه خوشبینانه به آینده کشور است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغاتمواد مخدر خانمان‌برانداز استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ عبداله نظری در دیدار با مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب نکات بسیار ریز و دقیقی دارد، گفت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در این خصوص بر روی کار جهادی، فکر جهادی و فعالیت جهادی بسیار تأکید دارند. وی تصریح کرد: تمرکز بر تفکر و روحیه جهادی، موجب عزت و پیشرفت کشور خواهد شد. این مقام مسئول در ستاد ادامه داد: در دوره گذشته گفتمان اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در هدف راهبردی ستاد مطرح بود و جلسات متعددی با مداحان، وعاظ، خیرین و سایر متنفذان اجتماعی برگزار شد، در این دوره نیز به‌منظور دستیابی به اهداف تبیینی، به دنبال تعریف کارویژه‌های خاص برای کانون‌های مختلف اجتماعی از جمله حوزه‌های مرتبط با سازمان تبلیغات اسلامی هستیم. نظری در ادامه تبیین خط‌مشی جدید با بهره‌مندی از رویکرد یاریگران زندگی با شعار «یاریگر هم باشیم» را برای کانون‌های فرهنگی و مذهبی مرتبط با سازمان تبلیغات یکی از کار ویژه‌های خاص برشمرد. وی اظهار کرد: همچنین برگزاری دوره‌های توانمندسازی برای جامعه عظیم هدف سازمان تبلیغات همچون کانون مداحان، وعاظ، مبلغان مقیم و گروه‌های فرهنگی و هنری مؤثر در سراسر کشور به‌منظور آشنایی آنان با برنامه‌های حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر از دیگر کار ویژه‌های مورد نظر است. مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد ستاد افزود: تقویت تشکل‌های انقلابی و دینی یکی از باور‌ها و برنامه‌های اصلی دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد ستاد است که برگرفته از فرمایش‌های مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) هم است. نظری بیان کرد: با اجرای دقیق طرح یاریگران زندگی و هم‌افزایی منسجم بین ستاد و سازمان تبلیغات، اقدام‌های بسیار مؤثری را در حوزه جلب مشارکت‌های اجتماعی و کاهش نرخ شیوع اعتیاد انجام خواهیم داد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی هم در این دیدار گفت: مواد مخدر خانمان‌برانداز است و می‌بایست در همه لایه‌های اجتماعی برای دفع این معضل خانمان برانداز دغدغه‌مند باشیم. وی افزود: با اقدام‌های اداری و صرفا ابلاغ سازمانی کار پیش نمی‌رود، در سازمان تبلیغات اسلامی، قرارگاه و اتاق عملیات وجود دارد که با تفکر جهادی به دنبال جبران کاستی‌های موجود هستم. مدیرکل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: اگر بخواهیم کار سمبلیک انجام دهیم و صرفا به برگزاری جلسات بسنده کنیم، باری از دوش مردم و نظام برداشته نخواهد شد، اما پیشنهاد می‌شود در حوزه‌های تخصصی سازمان تبلیغات که بی‌واسطه یا با واسطه مرتبط هستیم، ورود کنید. باباخانی گفت: مداحان شاخص و جامعه وعاظ یکی از گروه‌های مرجع هستند که در طرح یاریگران زندگی می‌توانند همراه ستاد باشند. وی افزود: در کشور ۶۰۰ مجموعه فرهنگی را ساماندهی کرده‌ایم که ۱۰۰ کانون فرهنگی ظرفیت بسیار بالایی را برای همراهی در برنامه‌های ستاد دارند. مدیر کل تشکل‌های دینی و فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: اتحادیه انجمن‌های اسلامی، حوزه هنری، مؤسسات تبیان و مهر نیز می‌توانند در تولید محتوا‌های هنری و فرهنگی کمک کنند. وی افزود: ۵۰ مجموعه فرهنگی بزرگ در کشور را داریم که به صورت تخصصی به موضوع آسیب‌های اجتماعی می‌پردازند؛ لذا به منظور بهره‌مندی از این ظرفیت عظیم پیشنهاد می‌شود تفاهم‌نامه‌ای در سطح مدیران دو مجموعه منعقد شود تا متناسب با اعتبار تخصیصی به همراه هم زمینه تحقق برنامه‌ها را فراهم آوریم.

بررسی موضوع امنیت در جامعه اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
گفتگوی ویژه اخبار قرآنی، فردا (جمعه) به موضوع «امنیت درجامعه اسلامی از منظر قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع)» اختصاص دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام فردا در برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی درباره موضوع «امنیت درجامعه اسلامی از منظر قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع)» سخنرانی می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پیامی هفته بسیج را به سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین تبریک گفت که متن آن به این شرح است: برادر ارجمند سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانیرئیس محترم سازمان بسیج مستضعفینبا صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و اهداء سلامبا احترام، تشکیل بسیج یکی از تدابیر تاریخی، آینده‌نگرانه و دوراندیشانه بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذر ۱۳۵۸، از جلوه‌های الطاف الهی و برکات انقلاب اسلامی است. در چهلمین سالگرد تأسیس و تشکیل؛ این سازمان مردمی پرافتخار و حماسه‌ساز، به عنوان نماد اقتدار، مقاومت، بصیرت ملی، حضور و حرکت در عرصه‌های مختلف دفاع، سازندگی، اقتصاد، هنر و علم و تحقیق، الهام‌بخش جامعه است. اینجانب سالروز تشکیل این نهاد مردمی و مظهر مردم‌سالاری دینی را خدمت شما برادر بسیجی و تمامی بسیجیان مخلص و جان نثار ولایت تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. سعادت و توفیق روزافزون جنابعالی و مدافعان انقلاب اسلامی و آحاد بسیجیان دریادل را در ظل توجه حضرت، ولی عصر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و در پرتوی رهبری حکیمانه و مقتدرانه فرماندهی معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) از خداوند سبحان مسئلت دارم. رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدسسرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

استقرار ستاد فرماندهی نیروی دریایی ارتش در بندرعباس + تصاویر

تسنیم6 دقیقه قبل

شیرزاد: احترام به آشوبگران فراموش نشود/ بجای پیداکردن مکان برای فریادزدن، وعده‌های انتخاباتی را عملیاتی کنید

مشرق‌نیوز7 دقیقه قبل

عدم بازگشت سرمایه مانعی برای جذب و پرورش ظرفیت شهرهای خلاق

مهر8 دقیقه قبل