محبوب‌ترین نقاط گردشگری دنیا به روایت مجمع جهانی اقتصاد /ارزانترین کشور برای سفر توریستی معرفی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سرگرمی
محبوب‌ترین نقاط گردشگری دنیا به روایت مجمع جهانی اقتصاد /ارزانترین کشور برای سفر توریستی معرفی شد

محبوب‌ترین نقاط گردشگری دنیا به روایت مجمع جهانی اقتصاد /ارزانترین کشور برای سفر توریستی معرفی شد

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز : آماده‌ترین کشورها برای جذب توریست خارجی با بررسی وضعیت ۹۰ شاخص در بازارهای گردشگری معرفی شدند. گزارش مجمع جهانی اقتصاد از «رقابت‌پذیری سفر و گردشگری ۲۰۱۹» در ۱۴۰ کشور نشان می‌دهد اسپانیا برای سومین دوره متوالی، بهترین کشور برای گردشگران خارجی شناخته شده است.

به گزارش اقتصادنیوز این بررسی جهانی، ایران را ارزان‌ترین کشور برای سفرهای توریستی اعلام کرده؛ به‌طوری‌که تحت تاثیر افزایش نرخ دلار و سایر ارزها، ایران در شاخص «رقابت‌پذیری قیمتی در حوزه گردشگری» رتبه نخست را در بین سایر کشورها به‌دست آورده است. نمره ایران در «ایمنی و جذابیت‌های فرهنگی» نیز مناسب است.

«مجمع جهانی اقتصاد» تازه‌ترین گزارش خود را تحت عنوان «رقابت‌پذیری سفر و گردشگری ۲۰۱۹» منتشر کرد. در این گزارش، اسپانیا به‌عنوان بهترین کشور دنیا برای پذیرایی از گردشگران در ۲۰۱۹ معرفی شده است. این کشور مدیترانه‌ای توانسته است از سال ۲۰۱۵ (برای سومین دوره متوالی) جایگاه خود را به‌عنوان رقابت‌پذیرترین کشور جهان در حوزه گردشگری حفظ کند. در ادامه این رتبه‌بندی فرانسه، آلمان، ژاپن و آمریکا به‌عنوان آماده‌ترین کشورها برای میزبانی از گردشگران به ترتیب در رده‌های دوم تا پنجم قرار دارند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» از دیگر نکات مهم گزارش «مجمع جهانی اقتصاد»، وضعیت رقابت‌پذیری بخش گردشگری ایران است. در گزارش امسال، ایران با جهشی چهار پله‌ای نسبت به نسخه ۲۰۱۷ به جایگاه ۸۹ آماده‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران رسیده است. در این گزارش دوسالانه، وضعیت رقابت‌پذیری ۱۴۰ کشور جهان در چهار حوزه اصلی که شامل ۱۴ بخش می‌شود مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. یکی از این ۱۴ بخش «رقابت‌پذیری قیمتی» است که در آن ارزان‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران بین‌المللی معرفی می‌شوند. بر این اساس در گزارش امسال ایران توانسته‌ است از میان ۱۴۰ کشور در رده نخست رتبه‌بندی این بخش بایستد، جایگاهی که کشورمان را به‌عنوان ارزان‌ترین کشور جهان برای گردشگران می‌شناساند. «مجمع جهانی اقتصاد»، یکی از برجسته‌ترین نهادهای اقتصادی جهان که در ژنو سوئیس مستقر است، جدیدترین گزارش رقابت‌پذیری خود را برای بخش «سفر و گردشگری» منتشر کرد. در این گزارش از میان ۱۴۰ کشور جهان، بهترین و آماده‌ترین کشورها برای میزبانی از گردشگران معرفی می‌شوند.

در این رتبه‌بندی آمریکا توانسته‌ است با افزایش ۶/ ۲ درصدی نمره جایگاه انگلیس را در رده پنجم تصاحب کند. البته این جابه‌جایی را می‌توان تا حدی ناشی از افت عملکرد انگلیس دانست؛ تنها کشوری که در میان ۱۰ رتبه برتر، نمره آن کاهش یافته است. سایر ۱۰ کشور برتر این رتبه‌بندی با بهبود نمره، ولی بدون تغییر رتبه، جایگاه پیشین خود را حفظ کرده‌اند. ده کشور برتر و رقابت‌پذیر دنیا برای میزبانی از گردشگران به ترتیب عبارتند از: اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، آمریکا، انگلیس، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوئیس. در گزارش امسال برخی کشورها نسبت به سایرین عملکرد چشمگیرتری داشته‌اند. بر این اساس در میان ۳۵ رتبه نخست، بهترین بهبود متعلق به هند است که با جهش هفت‌پله‌ای خود را از رده ۴۰ گزارش پیشین (۲۰۱۷) تا رده ۳۴ بالا کشیده است. بین رتبه‌های ۳۶ تا ۷۰، مصر توانسته با ۹ پله ترقی از رده ۷۴ گزارش قبلی به رده ۶۵ در گزارش امسال برسد. در رده‌های انتهایی رتبه‌بندی امسال یمن، چاد، لیبریا، بروندی و جمهوری کنگو به ترتیب با قرار گرفتن در رده‌های ۱۴۰ تا ۱۳۶ بدترین کشورهای جهان برای سفر گردشگران در ۲۰۱۹ هستند.

در میان مناطق جهان، منطقه اروپا و اوراسیا عملکرد خود را به‌عنوان رقابت‌پذیرترین منطقه در حوزه سفر و گردشگری حفظ کرده‌اند. ۶کشور از ۱۰ رتبه برتر در این منطقه واقع هستند. این منطقه یکی از غنی‌ترین منابع فرهنگی را دارد و از زیرساخت‌های زمینی و خدمات توریستی پیشگام بهره می‌برد. دومین منطقه‌ای که بیشترین آمادگی را برای پذیرش گردشگران دارد، آسیاپاسیفیک است. در این منطقه ژاپن با قرار گرفتن در رده چهارم پیشتازی می‌کند. ترکیبی ایده‌آل از منابع طبیعی و فرهنگی هسته اصلی رقابت‌پذیری گردشگری آسیاپاسیفیک محسوب می‌شود، منطقه‌ای که یکی از بهترین زیرساخت‌های حمل‌ونقل هوایی را نیز در جهان دارد. سه منطقه آمریکا، خاورمیانه و شمال آفریقا (منا)، و جنوب صحرای آفریقا به ترتیب در رده‌های بعدی آمادگی برای پذیرش گردشگران قرار دارند.

به گزارش «مجمع جهانی اقتصاد» در میان ۱۴۰ کشور، ایران از لحاظ آمادگی برای پذیرش گردشگر با نمره ۴/ ۳ از ۷ امتیاز ممکن، در جایگاه ۸۹ جهان قرار دارد. نسبت به گزارش قبلی (۲۰۱۷) نمره ایران ۴/ ۳ درصد و رتبه آن ۴ پله بهبود یافته است. در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا معروف به «منا»، امارات و قطر رقابت‌پذیرترین بخش گردشگری را دارند، کشورهایی که در رتبه‌بندی جهانی به ترتیب در رده‌های ۳۳ و ۵۱ ایستاده‌اند. در میان ۱۴ کشور مورد بررسی منطقه «منا»، ایران در جایگاه دهم رقابت‌پذیری گردشگری منطقه قرار دارد. جزئیات رقابت‌پذیری کشور به تفکیک حوزه‌ها و بخش‌ها نیز جالب‌توجه است. در این گزارش در مجموع رقابت‌پذیری کشورها در ۴ حوزه کلی شامل ۱۴ بخش مورد ارزیابی قرار گرفته است. بر این اساس بهترین عملکرد گردشگری ایران که در سطح جهانی شهرت یافته، در بخش «رقابت‌پذیری قیمتی» است. در این بخش ایران با نمره ۷/ ۶ واحدی از ۷ امتیاز ممکن، به‌عنوان ارزان‌ترین کشور برای گردشگران در میان ۱۴۰ کشور در رده نخست ایستاده است.

خبری: جدیدترین اخبار تفریحی

جالب اینکه انگلیس که در شاخص کل رده ششم را دارد، در بخش «رقابت‌پذیری قیمتی» در جایگاه آخر (۱۴۰) قرار گرفته است. به گزارش «مجمع جهانی اقتصاد»، هزینه‌های پایین گردشگری در یک کشور در دو حوزه جذابیت ایجاد می‌کند: «ورود گردشگران» و «سطح سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش». ازجمله زیرشاخص‌هایی که در این بخش مورد ارزیابی قرار می‌گیرند عبارتند از: مالیات بلیت هواپیما یا عوارض فرودگاهی، هزینه‌های مربوط به اقامت هتل، هزینه زندگی، میزان برابری قدرت خرید و هزینه‌های سوخت. بر این اساس، یکی از عوامل اثرگذار در افزایش قدرت خرید گردشگران مسافر به ایران، افزایش نرخ ارز بوده است. «منابع فرهنگی» و «ایمنی و امنیت» دو بخش دیگری هستند که ایران به نسبت وضعیت بهتری در آنها دارد (هم نسبت به سایر بخش‌ها، و هم سایر کشورها). بر این اساس در بخش «منابع فرهنگی» نمره ۸/ ۲ واحدی، جایگاه ۳۳ جهانی را برای کشور رقم زده است. چین، فرانسه و اسپانیا به ترتیب در رده‌های اول تا سوم رتبه‌بندی این بخش قرار دارند. در بخش «ایمنی و امنیت» نیز ایران با نمره خوب ۴/ ۵ واحدی (که بعد از رقابت‌پذیری قیمتی بالاترین نمره در ۱۴ بخش است) در جایگاه ۷۴ قرار دارد. به اعتقاد مجمع، «ایمنی و امنیت» یکی از ارکان اصلی رقابت‌پذیری گردشگری کشورها است. به‌طور معمول گردشگران تمایلی برای سفر به کشورهای پرخطر ندارند، امری که عاملی منفی برای توسعه بخش گردشگری محسوب می‌شود. فنلاند، ایسلند و عمان به ترتیب سه کشور برتر این حوزه هستند. در نهایت طی دو سال اخیر و نسبت به گزارش قبلی یکی از بهترین بهبودهای گردشگری ایران در بخش «آمادگی فناوری اطلاعات و ارتباطات» حاصل شده است.

در طرف مقابل اما گردشگری ایران بدترین وضعیت را در دو بخش «محیط کسب‌وکار» و «باز بودن بین‌المللی» دارد، بخش‌هایی که نقطه کور عملکرد اقتصاد ایران نیز محسوب می‌شوند. در بخش «محیط کسب‌وکار»، ایران با نمره ۹/ ۳ واحدی در رده ۱۲۱ جهان قرار دارد. سه کشور برتر این بخش به ترتیب عبارتند از هنگ‌کنگ، سنگاپور و سوئیس. در بخش «باز بودن بین‌المللی» نیز نمره پایین ۴/ ۲ واحدی، کشور را در جایگاه ۱۱۸ رتبه‌بندی جهانی قرار داده است. نیوزیلند، استرالیا و سنگاپور کشورهایی هستند که آزادترین مراوده را با جهان دارند. نسخه ۲۰۱۹ «گزارش رقابت‌پذیری سفر و گردشگری» بر مبنای آخرین «شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری» مجمع ارائه شده است.

در این شاخص که هر دو سال یک‌بار منتشر می‌شود، رقابت‌پذیری سفر و گردشگری ۱۴۰ اقتصاد جهان – که در مجموع ۹۸ درصد از تولیدناخالص‌داخلی بخش گردشگری را پوشش می‌دهند – بر مبنای عوامل و سیاست‌هایی که منجر به توسعه پایدار این بخش می‌شوند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، در ۴ حوزه اصلی شامل ۱۴ بخش و ۹۰ زیرشاخص. بر این اساس این گزارش ابزار مقایسه‌ای استراتژیک برای کسب‌وکارها و دولت‌ها محسوب می‌شود تا بخش سفر و گردشگری خود را به‌طور پایدار و سازگار توسعه دهند. این مهم با امکان مقایسه و الگوبرداری از پیشرفت‌هایی که سایر کشورها در حوزه رقابت‌پذیری بخش گردشگری دارند و اطلاع از سیاست‌ها و سرمایه‌گذاری‌های آنها تحقق می‌یابد.

نمره «شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری» هر کشور در مقیاس یک (بدترین) و ۷ (بهترین) ارائه می‌شود. حوزه الف: «محیط توانمندساز» که شرایط عمومی انجام فعالیت در هر کشور را در بردارد و شامل ۵ بخش و ۴۰ زیرشاخص می‌شود: ۱. محیط کسب‌وکار (۱۲ شاخص)؛ ۲. ایمنی و امنیت (۵ شاخص)؛ ۳. سلامت و بهداشت (۶ شاخص)؛ ۴. سرمایه انسانی و بازار نیروی‌کار (۹ شاخص)؛ و ۵. آمادگی فناوری اطلاعات و ارتباطات (۸ شاخص). حوزه ب: «سیاست و شرایط توانمندساز سفر و گردشگری» که سیاست‌ها و ابعاد استراتژیکی که به‌طور مستقیم بر صنعت سفر و گردشگری اثر می‌گذارند را در بردارد و شامل ۴ بخش و ۲۳ زیرشاخص می‌شود: ۱. اولویت‌بخشی به سفر و گردشگری (۶ شاخص)؛ ۲. باز بودن بین‌المللی (۳ شاخص)؛ ۳. رقابت‌پذیری قیمتی (۴ شاخص)؛ ۴. پایداری محیط‌زیستی (۱۰ شاخص). حوزه ج: «زیرساخت» که دسترسی و کیفیت زیرساخت‌های فیزیکی هر کشور را در ۳ بخش و ۱۷ زیرشاخص شامل می‌شود: ۱. زیرساخت‌ حمل‌ونقل هوایی (۶ شاخص)؛ ۲. زیرساخت زمینی و پایانه‌ها (۷ شاخص)؛ و ۳. زیرساخت خدمات گردشگری (۴ شاخص). حوزه د: «منابع طبیعی و فرهنگی» که از مهم‌ترین دلایل برای سفر است و شامل ۲ بخش و ۱۰ زیرشاخص می‌شود: ۱. منابع طبیعی (۵ شاخص)؛ و ۲. منابع فرهنگی و سفرهای کاری (۵ شاخص).

محبوب‌ترین نقاط گردشگری دنیا به روایت مجمع جهانی اقتصاد /ارزانترین کشور برای سفر توریستی معرفی شد - 11محبوب‌ترین نقاط گردشگری دنیا به روایت مجمع جهانی اقتصاد /ارزانترین کشور برای سفر توریستی معرفی شد - 12

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یک روز تعطیل

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
روز جمعه با تمام فراز و فرودهایش تمام می‌شود، اما مهم دور هم بودن و صله رحم در این روز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، روز جمعه با تمام فراز و فرودهایش تمام می‌شود، اما مهم دور هم بودن و صله رحم در این روز است.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
زمانی مسیر زندگی ام به بی راهه رفت که تازه فهمیدم همسرم تألمات روحی و روانی دارد و چند بار خودکشی ناموفق داشته است و حتی با مردان غریبه بسیار بی پروا ارتباط دارد. این‌ها بخشی از اظهارات جوان ۲۸ ساله‌ای است که سوء ظن «خیانت» سراسر وجودش را فرا گرفته بود. او هیچ تعهدی به من نداشت و همواره در حال پیامک بازی با مردان غریبه بود. بعد از چند روز دوباره به خانه بازگشت و من با بررسی تلفن همراهش دریافتم او به من خیانت می‌کند و همچنان با مردان غریبه در ارتباط است. اکنون مدت هاست که سوء ظن خیانت زندگی ام را به نابودی کشانده و دیگر نمی‌توانم به چشمان شیطانی او نگاه کنم و … شایان ذکر است به دستور سرهنگ نوروزی (رئیس کلانتری شفا) پرونده این مرد جوان در دایره مددکاری اجتماعی مورد بررسی‌های کارشناسی قرار گرفت.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رییس جامعه تورگردانان ایران گفت: به شورای عالی امنیت ملی نامه‌ای نوشته‌ایم، چراکه ارتباطمان با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی کاملا قطع شده است و خبر نداریم چه تصمیمی برای سفر به ایران گرفته‌اند. از نتایج تصمیمات آن‌ها درباره سفر ایران اطلاعی نداریم. آیا آن‌ها قرار است به ایران سفر کنند یا تصمیم‌شان متوقف شده است. طبیعی است که این جریان یکطرفه خبری ذهن‌ها را نسبت به امنیت ایران آشفته می‌کند. پورفرج گفت: یکی از امتیازهای ایران امنیت آن بوده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
وسعت جاهای دیدنی جزیره قشم تا ۱۵۰۰ کیلومتر، یعنی حدود دو بار بزرگتر از کشور سنگاپور است. با همگردی همراه شوید تا سفری به جاهای دیدنی جزیره قشم داشته باشیم. جاهای دیدنی جزیره قشم استراحتگاه بیش از ۱۴۰ گونه پرنده است. درخت حرا در بین جاهای دیدنی جزیره قشم تنها درختی است که به شکل انبوه در آب شور می‌روید. تندیس‌های ساخته طبیعتدر پاسخ به این سوال که جزیره قشم کجاست و در واقع برای معرفی جزیره قشم می‌توانیم از تندیس‌های ساخته شده به دست طبیعت به عنوان نماد این شهر استفاده کنیم.
همشهریهمشهری14 ساعت قبل
برخی از این خانم‌ها مانند «جیران» که عمدتا از طبقه رعیت بودند، شانس می‌آوردند و پیش از آن‌که از چشم ناصرالدین‌شاه بیفتند، دار فانی را وداع می‌گفتند و داغشان بر دل شاه قاجار می‌ماند و گاه برایشان شعری می‌سرود و آهی عاشقانه از سویدای دل می‌کشید. ببری‌خان عرض بندگی می‌رساندیکی از راه‌هایی که شاه معمولا برای به دست آوردن دل این دسته از همسرانش برمی‌گزید، نوشتن نامه بود. این دفعه این‌طور اتفاق افتاد، تو را به سر من، به جان من قسم می‌دهم، که غصه نخور آسوده‌خاطر باش. به هر حال، این را نوشتیم تا فکر نکنید چهره شاه قاجار، چنان‌که با واقعیت هم انطباق دارد، سراسر کینه و وحشیگری است؛ نه! ناصرالدین‌شاه هم دل دارد!
انتخابانتخاب1 روز قبل
سالها پیش مراجعه به مشاور بسیار عجیب به نظر می‌رسید، اما این روزها بسیاری از افراد برای مشکلات مختلف زندگی خود به مشاور مراجعه می‌کنند. با این وجود هنوز هم نقش مشاوره‌های خانوادگی به طور کامل جا نیفتاده است. اغلب مشاوران خانواده و روانشناسان به پدر یا مادر خانواده پیشنهاد می‌دهند جلسات خانوادگی مشاوره را امتحان کنند. بر همین اساس است که اهمیت مشاوره خانوادگی در چنین شرایطی بیش از هر زمان دیگری پررنگ می‌شود. بر همین اساس است که مشاوره‌های خانوادگی کمک می‌کند کودکان نیز احساس آرامش کرده و استعداد و علایق کودکان بهتر پیشرفت کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

دانستنی‌هایی درباره تزریق ژل

ایسنا16 دقیقه قبل

چگونه یک موسیقیدان اولین قربانی تصادف‌های رانندگی در ایران شد؟

تسنیم19 دقیقه قبل

سکه از دلار پیش افتاد

فرارو20 دقیقه قبل

فرهنگ تولید در مراکز پژوهشی لرستان نهادینه شود

ایسنا20 دقیقه قبل

برخی مدارس اردبیل تعطیل شد

آفتاب‌نیوز20 دقیقه قبل