اختلاف علنی در تیم ترامپ؛ چرا بولتون از کاخ سفید اخراج شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اختلاف علنی در تیم ترامپ؛ چرا بولتون از کاخ سفید اخراج شد؟

خبرگزاری میزان- اختلاف در نزدیکان رئیس جمهور آمریکا بر سر مسائل گوناگون از جمله موضوعاتی است که پیش از این نیز مطرح بوده، اما این روز‌ها با اخراج جان بولتون از کاخ سفید و مشخص شدن تنش میان او و مایک پمپئو این دو دستگی و اختلاف تا حد بسیار زیادی آشکارتر شد. تاریخ انتشار: 06:00 - 23 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۸۱۶۶

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ تنها چند روز پس از انتشار گزارشی از سوی شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا درباره تنش میان «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا و «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا که از ماه‌ها پیش به وجود آمده بود بولتون از سوی دونالد ترامپ از کار برکنار شد.

۳ نفر از منابع آگاه به این شبکه خبری گزارش داده‌اند که پمپئو و بولتون به ندرت بیرون از جلسات رسمی با یکدیگر صحبت می‌کردند و طی چند هفته اخیر هیچگونه صحبتی با یکدیگر نداشته‌اند.

بر اساس گزارش برخی دیپلمات‌ها و منابع آگاه، این تنش و اختلاف میان بولتون و پمپئو موجب ایجاد سردرگمی بیشتر در اولویت‌های سیاست خارجی دولت آمریکا شد و این سؤال را در میان کارشناسان و برخی متحوان آمریکا ایجاد کرد که چه کسی سیاست خارجی دولت آمریکا را اداره می‌کند.

اختلاف علنی در تیم ترامپ؛ چرا بولتون از کاخ سفید اخراج شد؟ - 4

«تام رایت»، تحلیلگر ارشد مؤسسه بروکینگز در این باره می‌گوید: تیم مشاور امنیت ملی اخیر ترامپ ضعیف‌ترین تیم در طول چندین دهه است و اکنون در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

این تحلیلگر ارشد می‌گوید: در همین حال، ترامپ فقط خشمگین شده و تصمیمات حیاتی را بدون هیچگونه تفکری اتخاذ می‌کند.

موضوع دو دستگی در تیم ترامپ تنها محدود به این یک مورد نیست و پیش از این نیز گزارش‌های بسیاری از دودستگی و شکاف در میان مقامات دولت آمریکا تاکنون منتشر شده است.

بیشتر بخوانید: مشاور پرحاشیه در انزوا

اخیرا روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام‎های آمریکا نوشت: جان بولتون خواستار حضور نظامی گسترده آمریکا در افغانستان شده و با تلاش‌های دونالد ترامپ برای مذاکره با کره شمالی و هرگونه تعامل احتمالی با ایران مخالفت کرده است.

اختلاف علنی در تیم ترامپ؛ چرا بولتون از کاخ سفید اخراج شد؟ - 10

منابع آگاه به واشنگتن پست گفته‌اند که مخالفت مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تلاش‌های دیپلماتیک برای توافق با طالبان، ترامپ را آزرده خاطر کرده و این امر موجب شده تا دستیاران رئیس جمهور آمریکا، بولتون را از هرگونه رایزنی درباره موضوع افغانستان کنار بگذارند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

جان بولتون یکی از چهره‌های کاخ سفید بود که به داشتن مواضع سرسختانه درباره موضوعات مختلف سیاست خارجی معروف شده و این موضوع همواره محل مناقشه میان مقام‎های آمریکا بوده تا جایی‎که اینگونه موضع‌گیری را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند.

به ظاهر بولتون در قبال بسیاری از موضوعات شامل ایران و کره شمالی، با بسیاری از اعضای دولت آمریکا متفاوت بوده است. به نظر می‌رسد که بولتون در هر موقعیتی با لحن مسالمتآمیزتر که از سوی کاخ سفید استفاده می‌شد مخالف بوده است.

در کنار این موضوع باید به سیاست‌های دونالد ترامپ که این دو دستگی را در پی داشت نیز اشاره کرد؛ سیاست‌های دونالد ترامپ در پی ورود به کاخ سفید در زمینه‌های مختلف از جمله مهاجرت و حمل سلاح و سیاست خارجی به گونه‌ای بوده که شکاف میان مقامات و گروه‌های مختلف در این کشور را بیشتر کرده و اختلافات میان آن‌ها را تشدید کرده است.

اختلاف علنی در تیم ترامپ؛ چرا بولتون از کاخ سفید اخراج شد؟ - 16

اما به نظر می‌رسد که یکی از عوامل اصلی این دو دستگی‌ها جان بولتون و مواضع سرسختانه و متناقض وی در قبال مسائل گوناگون بوده است و گزارش‌ها حاکی از آن است که بار‌ها رئیس جمهور آمریکا نظرات وی را نادیده می‎گرفته است.

به عنوان مثال در ماه می‌ سال جاری کره شمالی دست به انجام یک آزمایش موکشی زد که جان بولتون این آزمایش را نقض قطعنامه سازمان ملل اعلام کرد، اما ترامپ این اظهار نظر او را نادیده گرفته و اعلام کرد که شلیک این موشک‌ها برایش نگرانی ایجاد نکرده است.

اختلاف میان بولتون و پمپئو که اخیرا سی‌ان‌ان از آن پرده‌ برداشت که منتهی به اخراج بولتون از کاخ سفید شد و همچنین کنار گذاشتن جان بولتون از موضوع مهمی مانند مذاکرات صلح آمریکا و طالبان در افغانستان بیش از پیش اختلاف و دودستگی در میان مقامات دولت آمریکا را آشکار کرد که کارشناسان و تحلیلگران سؤالات بسیار مهمی درباره نحوه اداره امور در دولت ترامپ مطرح کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
الفالف13 ساعت قبل
به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد. ***فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ مقابله با فساد یا حمایت از تولید؛ مسئله کدام است؟ درحالیکه اقدام قاطع قوه قضائیه در ماه‌های اخیر در مقابله با فساد تشدید شده است، بااین حال نگرانی‌هایی نیز در خصوص ادامه فعالیت واحد‌های تولیدی که مدیران آن‌ها به جرم اختلاس و فساد دستگیر شده‌اند وجود دارد. پس از این که اواخر سال گذشته حجت الاسلام ابراهیم رئیسی سکان قوه قضائیه را در دست گرفت مشخص شد یکی از مهمترین اولویت‌های وی مبارزه با فساد در هر سطح و جناحی است. امنیتی کردن تولید برای تولید، سم مهلکی است. فضای فعلی و امنیتی کردن تولید خطر بزرگی است که تولید را مختل می‌کند و برخی را فراری می‌دهد. ناگفته پیداست فساد موجب نابودی تولید و اقتصاد کشور و از بین برنده مشروعیت و مقبولیت سیستم است. اما از طرف دیگر همچنان که مسئولان قوه قضائیه نیز برآن تاکید دارند، ​نباید مبارزه با فساد موجب نگرانی در میان کارگران، کار آفرینان و تولیدکنندگان شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| محمدعلی ابطحی، نماینده خمینی‌شهر و عضو فراکسیون ولایی مجلس، در جمع خبرنگاران پارلمانی از جمع‌آوری امضا برای استیضاح علی لاریجانی خبر داد و گفت: جمعی از دوستان به دنبال استیضاح علی لاریجانی رئیس مجلس هستند. استیضاح لاریجانی حدود ۳۰ تا ۴۰ امضا دارد. ما می‌توانیم علی لاریجانی را استیضاح کنیماو ادامه داد: بر اساس ماده ۲۴ آیین‌نامه داخلی مجلس، استیضاح رئیس مجلس امکان‌پذیر است و ما می‌توانیم علی لاریجانی را استیضاح کنیم. علت طرح استیضاح علی لاریجانیاین نماینده اصولگرای مجلس در مورد علت طرح استیضاح علی لاریجانی، در حالی که رهبر انقلاب هم موافق تصمیم سران مبنی بر افزایش نرخ بنزین هستند، گفت: ما معتقدیم آقای لاریجانی حرف خودش را زده نه حرف مجلس را و رهبری هم درست می‌گویند. لاریجانی باید حرف مجلس را منعکس کند نه حرف خودش را.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، ۲ فروند هواپیمای مسافربری در فرودگاه فرانکفورت آلمان با یکدیگر برخورد کردند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، یک هواپیمای شرکت «ایر نامیبیا» (Air Namibia) پس از فرود در فرودگاه فرانکفورت با یک جت متعلق به شرکت هواپیمایی «کرین ایر» (Korean Air) برخورد کرد. در این حادثه هر دو هواپیما به میزان کمی آسیب دیده‌اند. تحقیقات در خصوص یافتن علل و یا عوامل احتمالی این حادثه ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

هدیه پسر مهدی هاشمی به مادر بازیگرش+عکس

پارس نیوز2 روز قبل

اولین واکنش مجلس به گرانی بنزین / نگرانی بابت افزایش فشار به معیشت مردم

تجارت‌نیوز2 روز قبل

تعجب مهدی رحمتی از عیدی عجیب دولت به مردم

پارس نیوز1 روز قبل

شکستی دیگر برای ترامپ؛ جمهوری‌خواهان انتخابات «لوئیزیانا» را هم باختند

فارس21 ساعت قبل

ویدا:۱۸سال پیش، خواستگارم به من تجاوز کرد/ کوروش: دروغ می‌گوید، چون الان وضعم خوب شده می‌خواهد اخاذی کند

خبرآنلاین2 روز قبل

وسایل نقلیه عمومی در روز اول گرانی بنزین (گزارش تصویری)

تجارت‌نیوز1 روز قبل

گزینه جدید نخست‌وزیری لبنان توان مقابله با فساد را ندارد/ مشکل اصلی، نفوذ طیف سرمایه‌داران است

ایلنا1 روز قبل

فیلم/ تازه‌ترین هنرنمایی قهرمان عصر جدید

مشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | واکنش مجری تلویزیون به واژه‌های «ترشیده» و «پیر پسر»!

خبرآنلاین1 روز قبل

در دومین جلسه تحقیقات استیضاح ترامپ با حضور سفیر سابق آمریکا چه گذشت؟

فارس1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری22 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری23 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پرداخت یارانه به تولیدکنندگان داخلی ضرورت دارد

خانه ملت40 دقیقه قبل

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

ایبنا40 دقیقه قبل

تلفات برق در استان سمنان به ۲ درصد کاهش‌یافت

مهر41 دقیقه قبل

پیش‌بینی ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار جهت تربیت کادر متخصص قرآنی

مهر42 دقیقه قبل

تعطیلی مدارس دبستانی و پیش دبستانی بویراحمد و دنا

رکنا42 دقیقه قبل

مشکلات مردم در دریافت رمز پویا / سودجویان در کمین کارتهای بانکی

مهر42 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

2 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

3 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1