آسیب به خود برای دریافت خسارت بیمه!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
آسیب به خود برای دریافت خسارت بیمه!

آسیب به خود برای دریافت خسارت بیمه!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
همه‌روزه، با وقوع سوانح متعدد بالأخص موارد ترافیکی، افراد زیادی برای جبران خسارات خود به پزشکی قانونی و شرکت‌های بیمه مراجعه می‌کنند. ولی نتایج یک پژوهش در این خصوص، نشان می‌دهد که برخی از این صدمات، با هدف دریافت خسارت، توسط خود افراد طراحی و اجرا می‌شوند.

به گزارش ایسنا، مرگ ناشی از سوانح ترافیکی، بالاترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از جراحات غیرعمدی را در دنیا به خود اختصاص داده است. به‌طوری‌که سالانه جان حدود ۳ میلیون نفر را در جاده‌های جهان می‌گیرد و همچنین باعث ۲۰ تا ۵۰ میلیون مصدومیت غیرکشنده می‌شود و سیل عظیمی از افراد را به‌سوی شرکت‌های بیمه‌گر روانه می‌سازد. اما قضیه، روی دیگری نیز دارد. در برخی نقاط ازجمله کشور ما ایران با توجه به شیوع بالای تصادفات و جراحات ناشی از آن، برخی افراد با ایجاد تصادفات و جراحات ساختگی یا افزودن به جراحات ناشی از یک تصادف واقعی، درصدد به‌دست آوردن مزایا و دریافت مبالغ سنگین از بیمه‌ها به‌عنوان غرامت هستند.

به گفته متخصصان، بر اساس مطالعات، مشخص شده است که حدود ۱۳ درصد از کل مصدومان ارجاعی به پزشکی قانونی، آسیب به خود داشته‌اند. این میزان بیش از دوبرابر نتایج یک تحقیق در جمعیت ایالات‌متحده بوده است. این در حالی است که وقوع مسائلی ازاین‌دست و افزایش تقلب در بیمه‌ها علاوه بر هزینه مالی سنگین ایجادشده بر شرکت‌های بیمه‌ای کشور، نهایتا منجر به افزایش حق بیمه‌ها و تحمیل بار اقتصادی بر کلیه افراد یک جامعه می‌شود.

در همین رابطه، یک مطالعه علمی پژوهشی توسط محققانی از مرکز تحقیقات پزشکی قانونی هرمزگان انجام شده است که هدف از آن، بررسی فراوانی و الگوی صدمات مراجعه‌کنندگان حوادث ترافیکی به واحد معاینات پزشکی قانونی بوده است.

این مطالعه مقطعی توصیفی در یک بازه زمانی یک‌ساله روی تعدادی از مصدومان ناشی از تصادفات رانندگی مراجعه‌کننده با معرفی‌نامه مقام قضایی به اداره کل پزشکی قانونی استان هرمزگان واقع در بندرعباس انجام شده است. این افراد توسط یکی از پزشکان قانونی معاینه شده و بعد از شک به ایجاد صدمات ساختگی، توسط یکی دیگر از پزشکان قانونی معاینه مجدد شده بودند.

خبری: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب | اخبار حوادث روز ایران و جهان

بر اساس یافته‌های این تحقیق، اکثریت مراجعه‌کنندگان با صدمات ساختگی به پزشکی قانونی، مرد، در گروه سنی ۲۰-۳۰ سال، دارای شغل آزاد، سابقه کیفری و سطح تحصیلات زیر دیپلم بودند. ازنظر الگو نیز، شایع‌ترین محل جراحات و شکستگی به ترتیب ساعد دست و ساییدگی، به‌عنوان تظاهر عمده صدمات ساختگی بوده است.

در این رابطه، سعید محمدی، پژوهشگر مرکز تحقیقات پزشکی قانونی هرمزگان و همکارانش می‌گویند: «بر اساس یافته‌های ما، شایع‌ترین محل صدمه، جراحت سطحی ساعد بود. همچنین در بررسی سوابق کیفری افراد، مشخص شد که حدود ۲۶ درصد از آن‌ها، سابقه کیفری داشتند. برخی از افراد دارای دو یا بیشتر از دو مورد سابقه کیفری بودند».

آن‌ها می‌افزایند: «ساییدگی نیز، شایع‌ترین نوع جراحت در افراد مورد پژوهش بود. به‌علاوه، به‌طورکلی در ۶۴ مورد از افراد، شکستگی دندانی ملاحظه شد که بیشترین فراوانی مربوط به شکستگی دندانی نوع UL۲ بود».

به بیان پژوهشگران فوق، با استفاده از نتایج این تحقیق بایستی راه‌کارهایی را برای جلوگیری از این اتفاقات ارائه داد که از آن جمله می‌توان به آموزش مدون پزشکان قانونی در خصوص الگوی صدمات ساختگی، خصوصیات فردی و مختصات فردی و مختصات حوادث ترافیکی ساختگی، ارتباط نزدیک پزشکان قانونی و بیمه‌ها در برخورد با حوادث ساختگی، تدوین قوانین جدید با پیش‌بینی مجازات‌های مناسب در مواجهه با حوادث و صدمات ساختگی به‌عنوان عامل پیشگیری‌کننده اشاره کرد.

قابل‌ذکر است نتایج به‌دست‌آمده از پژوهش فوق در مجله «پزشکی قانونی ایران» منتشر شده‌اند. این مجله متعلق به سازمان پزشکی قانونی ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.

بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی: اثرات تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین، ناچیز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی گفت: براساس آخرین برآوردی که همکاران در حساب‌های اقتصادی داشتند اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین به طور مستقیم حدود ۲ و نیم درصد و با غیر مستقیم در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: اغتشاشگران و برهم زنندگان امنیت جامعه بر اساس آیات قرآن محارب هستند و جنگ با خدا انجام داده‌اند. رجبی دوانی گفت: این یک رفتار و تعامل دوسویه است، مردم با همراهی و اطاعت و حکومت با اجرای عدل و حق و حقوق آن‌ها و رهنمون شدن آن‌ها به سوی خیر و سعادت حرکت می‌کند. وی گفت: بنا بر آیات و احادیث کسی که امنیت جامعه اسلامی را بهم بزند محاربه و جنگ با خداست و حکم اعدام، تبعید و هر مجازاتی، بنا بر جنایت آن‌ها در نظر می‌گرفتند. رجبی دوانی با بیان اینکه هر حکومتی برای امنیت خود و جامعه خود حساس است، افزود: مثلا در فرانسه که به ما ایراد گرفتند که وزارت امور خارجه ما باید به آن‌ها تو دهنی بزند، یا در آمریکا که ۸۰ نفر را زنده زنده سوزاندند برای امنیت کشور خود شدید‌ترین برخورد‌ها را داشته‌اند. وی در پاسخ به اینکه هم اکنون باید با محاربان چه کرد، گفت: فرقی ندارد حکومت اسلامی در هر زمان و مکانی همان حکم محارب را باید با برهم زننده امنیت جامعه داشته باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
او را زیر نظر گرفتم و با بررسی گوشی تلفنش واقعیتی تلخ برایم نمایان شد. جوانی پیام‌های دلبرانه می‌فرستاد و … او در فضای مجازی با پسری جوان ارتباط برقرار کرده بود. از او توضیح خواستم و خیلی صادقانه برایم توضیح داد که از یک هفته قبل درگیر این رابطه مجازی شده است. متاسفانه سرم به سنگ زمانه نخورده بود و حتی در خانه بداخلاقی و تندخویی می‌کردم. من با همسرم جنگ اعصاب پیدا کرده بودم و او که حوصله‌اش سر آمده بود هفته‌ای یکی دو روز خانه پدرش می‌رفت.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی؛ برای خودرو‌های شخصی تک سوز ۶۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر، تاکسی بنزینی ۴۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۲۵۰ لیتر، موتورسیکلت ۲۵ لیتر، وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر و آمبولانس ۵۰۰ لیتر بنزین واریز شده است. این سهمیه برای افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، نیز واریز شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

راهنمای خرید تلویزیون ۹۸؛ هنگام انتخاب تلویزیون به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

استرداد ۱۰زندانی ایرانی از جمهوری آذربایجان

اقتصاد آنلاین17 دقیقه قبل

دادستان تهران: اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات اخیر

تسنیم20 دقیقه قبل

کریستیانو رونالدو به دلیل مصدومیت، دیدار یوونتوس مقابل آتالانتا را از دست داد

طرفداری21 دقیقه قبل

شهردار تبریز: هفته فرهنگی تبریز در «باکو» برگزار می‌شود

اعتمادآنلاین23 دقیقه قبل