بازیگرانی که غوره نشده، مویز می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
بازیگرانی که غوره نشده، مویز می‌شوند

بازیگرانی که غوره نشده، مویز می‌شوند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
کلاس‌های بازیگری این روزها به شکلی قارچ‌گونه زیاد شده‌اند؛ کلاس‌هایی که در آن‌ها دانش و تجربه اولویت ندارد و شاهد تدریس بازیگرانی است که به نوعی غوره نشده مویز شده‌اند و خیلی زود ردای شاگردی درآورده و ردای استادی تن کرده‌اند.

مهدی درستی: چند وقتی است که بازار برگزاری کلاس‌های بازیگری توسط فعالان این حوزه حسابی داغ شده است و هر از چندی اخباری مبنی بر کلاس یا کارگاه فلان هنرپیشه به گوش می‌رسد.

در این بین آنچه گاهی بیش از همه موضوعات توجه اهالی فن و البته مخاطبان را به خود جلب می‌کند، نام مدرسان این دست کلاس‌هاست، بازیگرانی که خیلی زود از جرگه شاگردی به استادی کوچ کرده‌اند و به باور شخصی یا مجیزگویی اطرافیان، خود را در جایگاهی دیده‌اند که می‌توانند اندوخته نه چندان عمیق و وزینشان را در اختیار مشتاقان این حرفه قرار دهند.

به تازگی هم خبری مبنی بر کارگاه یکی از بازیگران زن که با ایفای نقش در یک سریال تلویزیونی به شهرت قابل قبولی رسیده منتشر شده است، در کل گسترش قارچ گونه این دست کلاس‌ها چند علامت سوال بزرگ و البته مهم را در ذهن ایجاد می‌کند، سوالاتی که شاید یافتن پاسخشان بتواند حداقل تا حدودی وضعیت این آشفته بازار را بهبود ببخشد. به بهانه کارگاه این بازیگر، مروری بر این حوزه خواهیم داشت.

گسترش کلاس‌ها و خروجی که دیده نمی‌شود

اولین و مهم‌ترین پرسشی که درباره گسترش کلاس‌های بازیگری به ذهن خطور می‌کند، نتیجه و ماحصل این دست کارگاه‌ها یا کلاس‌هاست، اگر علاقه‌مند یا به اصطلاح آن عشق بازیگری، هزینه هنگفتی را برای یادگیری پرداخت می‌کند، مطمئنا گوشه چشمی هم به آینده خود در این حرفه دارد و بارقه امیدی برای رسیدن به آرزویش که ایفای نقش مقابل دوربین است، در دلش روشن است.

پس چرا خبری نیست و هر از چندی یک بازیگر جوان در سریال یا فیلمی نقشی را برعهده می‌گیرد و همان نقش می‌شود اولین و آخرین تجربه حرفه‌ای‌اش، اگر واقعا سینما و تلویزیون ایران نیازی جدی به بازیگر تازه نفس دارد که برای یافتن‌شان باید این تعداد کلاس و کارگاه برگزار شود، چرا حلقه اتصالی میان این کلاس‌ها و فیلمسازان شکل نگرفته است و مدام مقابل دیدگان مخاطب بازیگرانی تکراری در فیلم‌های سینمایی یا سریال‌های تلویزیونی نقش آفرینی می‌کنند.

این چند وقت آنقدر بازیگران کارهای مختلف تکراری بوده‌اند به طور همزمان در چندین پروژه حضور داشتند که مخاطب دیگر نیاز به تجزیه و تحلیل دارد تا بداند هر کدام در چه فیلم و سریالی چه نقشی را بازی کرده‌اند، البته این امر آنقدر عادی شده است که دیگر در سریال‌های تلویزیونی فیلمسازان دستی در گریم بازیگر هم نمی‌برند تا حداقل تفاوتی ایجاد شود و او با ظاهری مشابه در چند اثر مقابل دوربین می‌رود بدون آنکه احترامی برای شعور و شان مخاطب قائل باشند.

آنچه مشخص است اگر هدف این کلاس‌ها تقویت حوزه بازیگری سینمای ایران است که تا به امروزی نتیجه آن دیده نمی‌شود و موفقیت آمیز نبوده است و باید تغییر رویه بدهند اما اگر هدف چیز دیگری است که باید فکر دیگری به حال این اتفاق کرد.

اساتیدی با کارنامه‌ای پر از هیچ

پرسش دیگری که درباره این کلاس‌ها مطرح می‌شود، کیفیت کارنامه هنرپیشگانی است که خیلی زود ردای استادی بر تن کردند. در واقع تا چندی پیش کلاس‌های بازیگری توسط هنرمندانی برگزار می‌شد که خود کارکشته این حرفه بودند و به معنای واقعی کلام خاک صحنه خورده بودند، از طرفی هم علاقه‌مندان به یادگیری به دنبال کلاس‌هایی از این دست بودند و برای حضور محضر فلان استاد که بیش از ۳۰ سال سابقه هنرپیشگی دارد، سر و دست می‌شکستند.

اما گویا در این روزها که هزار اتفاق عجیب و غریب در سینمای ایران رخ می‌دهد، انتظار چنین رویه‌ای دور از ذهن و خیال‌بافی است و امروزه علاقه‌مندان بازیگری کاری به سبقه و کارنامه مدرس مدنظرشان ندارند.

با این وجود از کیفیت کارنامه هم که بگذریم، حداقل وجود چند کار مرتبط با حوزه بازیگری در سابقه مدرس مربوطه نیاز است یا خیر؟ وقتی کسی قرار است موضوعی را تدریس کند خود باید در همان زمینه دارای تجربه و سابقه باشد، نه آنکه بدون هیچ پشتوانه‌ای و تنها به واسطه فرزند فلان بازیگر بودن یا آشنایی با فلان چهره به راحتی در جایگاه تدریس جا خوش کند و عمر و وقت برخی از جوانان که به واقع علاقه‌مند هستند را به بطالت بگذراند و تمام.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

نمونه‌هایی از دست در سینمای ایران بسیار داریم، مانند بازیگر جوان این روزهای سینما و تلویزیون که از دوران خردسالی و کودکی به ایفای نقش در آثار سینمایی و تلویزیونی پرداخت و این روزها برای خود به جایگاه قابل قبولی دست پیدا کرده است. اما آنچه در مورد او همین چند وقت پیش همه را شوکه کرد برگزاری کارگاه بازیگری برای کودکان و نوجوانان بود. یا نمونه‌ای دیگر، دختر و پسر بازیگر زن پیشکسوت سینمای ایران که نکته جالب توجه درباره‌شان این است که پسر این بازیگر به هر حال چند تجربه نقش آفرینی در آثار تلویزیونی و تئاتر دارد اما دختر او بدون هیچ تجربه و رزومه‌ای در این زمینه به یکباره پس از پایان تحصیلات قدم در مسیر آموزش و تدریس بازیگری گذاشته است.

سود کلان مدیران آموزشگاه و فرصت سلبریتی‌بازی

در نهایت آنچه از نتیجه این دست کلاس‌ها می‌توان پیش بینی کرد، سود کلانی است که مسئول یا مدیر آموزشگاه مربوطه از علاقه مخاطبان و جوانان به سلبریتی که این بار در جایگاه تدریس قرار گرفته است، به جیب می‌زند.

کافی است یکبار دقت کنید، بخشی از این کلاس‌ها و کارگاه‌ها درست زمانی خبرشان پخش می‌شود که مدرس‌شان به تازگی یا در فیلمی بازی کرده و برای خود تا حدودی نام و نشانی دست و پا کرده یا سریالش نقل محافل شده است و مدام نامش در بین مردم می‌چرخد، آن وقت است که افرادی به اصطلاح سودجو به سراغ برگزاری کلاسی با حضور این سلبریتی می‌روند و کاری هم ندارند که او هنوز پس از ایفای یک نقش در جایگاه آموزش قرار دارد یا نه چرا که تنور داغ است و باید نانشان را بچسبانند.

مثال بارز این نوع از کارگاه‌ها، همین بازیگر زنی است که در ابتدای گزارش اشاره‌ای به او شد. او به شکلی جدی شهرتش را مدیون یک سریال تلویزیونی است که چندی پیش روی آنتن شبکه سه سیما رفت و در واقع این سریال را می‌توان نخستین تجربه حرفه‌ای او در حوزه بازیگری دانست، چنین شرایط و تجربه‌ای در حالت استاندارد برای برگزاری کارگاهی در حوزه بازیگری چندان کافی و مناسب نیست، اما او به یکباره بدون هیچ مشکلی تن به برگزاری کارگاهی در زمینه بازیگری می‌دهد.

مخاطبان سلبریتی زده هم که از خدا خواسته با دیدن آگهی و تبلیغ این کلاس‌ها گل از گلشان شکفته و برای دیدن هنرپیشه مورد علاقه‌شان به سرعت ثبت نام می‌کنند. در واقع اینطور که مشخص است نه هدف برگزار کننده آموزش و ارتقای بازیگری است و نه شرکت کنندگان برای آموزش پا در این کلاس‌ها گذاشتند، بله هر دو به دنبال موضوع دیگری هستند و کلاس‌های بازیگری تنها یک پوشش بیش نیست.

نکته دیگری که در ذیل همین بحث باید به آن اشاره کرد توانایی‌های بازیگری است که بنا دارد تا در کلاس یا کارگاهی به علاقه‌مندان و تشنگان این حرفه آموزش دهد، این یک اصل ثابت شده است فردی که در جایگاه استاد قرار می‌گیرد برای آموزش یک موضوع می‌بایست خود در آن زمینه توانمند باشد و بازیگری هم از این قاعده مستثنی نیست اما در بین حجم گسترده‌ای از تبلیغات کارگاه‌ها و کلاس‌های بازیگری آنچه چشمان کارشناسان و مخاطبان را گرد می‌کند، نام بازیگری که خود دارای توانایی قابل قبولی به عنوان مثال در زمینه فن بیان یا حرکت و … نیست در مقابل کلاسی درباره همین موضوع است. از این دست نمونه‌ها هم در سینمای ما بسیار مشاهده می‌شود، مانند بازیگری که علت اصلی ورودش به حوزه بازیگری ارتباط فامیلی‌اش با یکی از کارگردانان زن سینما بوده است و در هیچ اثری به جز فیلم‌های او به ایفای نقش نپرداخته است اما حال بسیار با اعتماد به نفس کلاس بازیگری و فیلمنامه‌نویسی برگزار می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
بزرگان هنر این سرزمین در کنار بزرگان هنر جهان باید شناخته شوند. دوم آن که هنر باید آینه تمام نمای زمانه خود باشد و با زبان و بیان مردم سخن بگوید. برای مثال حافظ به زبانی سخن گفته که هم برای مردم کوچه و بازار و هم فرهیختگان قابل فهم است. همچنین هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص، اخلاق باشد. هنر دور از اخلاق هنر جادوانی نیست.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در آیین پایانی دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ برگزیدگان پنج بخش مختلف از جمله فیلم کوتاه، ادبیات، تئاتر و هنر‌های تجسمی معرفی شدند. وزیر بهداشت در این مراسم گفت: جشنواره بین المللی سیمرغ توانسته است جایگاه خوبی بین دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی پیدا کند. تعداد کشور‌های حاضر در این دوره هم نشان می‌دهد این جشنواره در بعد بین الملل هم عملکرد خوبی داشته است. وی افزود: جشنواره سیمرغ جشنواره‌ای است که فعالیت‌های آن در طول سال انجام می‌شود و به همین دلیل توانسته است جایگاه خوبی بین هنردوستان و جامعه پزشکی پیدا کند. جشنواره بین المللی سیمرغ به همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حضور آثاری از دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از ۲۵ تا ۲۹ آبان در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران؛ پروفسور فضل‌الله رضا که از چهره‌های علمی و فرهنگی کشور و از برجسته‌ترین دانش‌‌آموختگان دانشگاه تهران با جایگاه جهانی بود، در سال ۱۲۹۴ در شهرستان رشت به دنیا آمد. پروفسور فضل‌الله رضا، علاوه بر فعالیت‌های علمی در رشته خود، فعالیت‌های اجرایی برجسته‌ای نیز داشت که از جمله می‌‌توان به ریاست دانشگاه‌های تهران و شریف و ریاست نمایندگی ایران در سازمان یونسکو اشاره کرد. دانشگاه تهران، درگذشت این دانش‌آموخته فرهیخته و ارجمند خود را به کلیه دوستداران ایشان، جامعه دانشگاهی و فرهنگی کشور و اعضای خانواده بزرگ دانشگاه تهران تسلیت می‌گوید. تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت پروفسور رضاهیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت پروفسور فضل الله رضا پیام تسلیت داد. متن پیام تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به این شرح است: از شمار دو چشم یک تن کموز شمار خرد هزاران بیشخبر درگذشت پروفسور فضل‌الله رضا، دانشمند برجسته ایرانی، چهره پرافتخار فرهنگ و زبان فارسی و دانش‌آموخته موفق و نامدار و رئیس پیشین دانشگاه تهران، اندوه و تأسف فراوان به همراه آورد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای حسین مقدم‌کیا درباره طرح ملی «تلاوت» که از امسال با عنوان «شباب الرضا (ع)» اجرا می‌شود گفت: این طرح به منظور کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی در بازده ۶ ساله اجرا می‌شود که در این دوره برای نخستین بار دختران نیز امکان حضور دارند. وی با اشاره به اینکه هشتمین دوره طرح ملی تلاوت با عنوان «شباب الرضا (ع)» در ۲۷ استان کشور اجرا می‌شود، گفت: این طرح ویژه پسران ۸ تا ۱۴ سال بود که در دوره جدید دختران بین ۱۰ تا ۱۵ سال نیز امکان شرکت در طرح کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی را دارند. آقای مقدم‌کیا افزود: ​ ما کار را از ۵ استان و با ۵۰۰ نفر آغاز کردیم و اجباری در تسریع و گسترش روند نداشتیم تا نقاط ضعف احتمالی برطرف شود. تا دوره هفتم ۱۵ استان و نزدیک به ۴ هزار نفر در این طرح شرکت داشتند که بسیاری از آن‌ها چهره‌های درخشان در سطوح استانی و ملی شده‌اند و در محافل و کرسی‌ها و شبکه‌های رسانه‌ای حضور می‌یابند. طرح ملی تلاوت از سال ۹۱ با هدف کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی و همکاری معاونت قرآن و عترت (ع) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شد و تا کنون ۷ دوره آن برگزار شده است.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آقای رضا معممی مقدم گفت: در راستای اجرای امینانه نیات واقفان، هفتمین دوره طرح «زائران حرم رضوی» از محل عواید موقوفات مرتبط دارای درآمد، در آبان و آذر و در دو دوره در مشهد مقدس برگزار شد. وی با بیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» به منظور اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در موضوعات کمک به زوار امام رضا (ع) و با رویکرد شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی از آثار و برکات وقف اجرا می‌شود، تصریح کرد: شناسایی افراد واجد شرایط مطابق نیات واقفان، ایجاد وحدت رویه در سراسر کشور در حوزه اجرای نیات، شفاف‌سازی در خصوص مصرف عواید موقوفات مرتبط، زمینه‌سازی، ترغیب و جذب خیران در امر ایجاد وقف جدید در موضوعات مرتبط و نیاز‌های روز جامعه از دیگر اهداف این طرح محسوب می‌شود. آقای معممی مقدم بابیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» برای هفتمین سال متوالی در سراسر کشور اجرا می‌شود، افزود: بیش از ۳۲۱ موقوفه دارای درآمد مرتبط با طرح و ۷۳۰ نیت در خصوص کمک به زوار امام رضا (ع) در کشور وجود دارد که عواید آن صرف حمایت از افرادی می‌شود که قادر به تأمین هزینه سفر به مشهد مقدس نیستند. وی با اشاره به تقویت برنامه‌های فرهنگی در طول اجرای این طرح، تصریح کرد: حضور مستمر روحانی کاروان از مبدأ حرکت تا مقصد، اجرای مراسم بدرقه در بقاع متبرکه (چاووش خوانی، اسپندگردانی و..)، زیارت دسته‌جمعی، تجمع زائران در دارالهدایه و بهره‌مندی از موعظه وعاظ مطرح کشوری، برپایی خیمه معرفت و پاسخ به سؤالات شرعی زائران، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، توزیع بسته‌های فرهنگی و اهداء توشه و سوغات به زائران از دیگر برنامه‌های فرهنگی‌ی این طرح است. مدیرکل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با اشاره به اجرای این طرح در سال‌های گذشته، افزود: پارسال نیز تعداد ۷۲۰ زائر از محل اجرای نیات واقفان در این طرح بهره‌مند شدند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری21 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

طی ۱۰ سال ۴۰ درصد کاهش ازدواج داشته‌ایم | کاهش فرزند آوری، افزایش طلاق

همشهری6 دقیقه قبل

سندرز: عربستان متحد قابل اعتمادی برای آمریکا نیست

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

مصاحبه رضا میرکریمی با روزنامه چینی/ فیلم‌های قدیمی و اکشن چینی برای ایران جالب است

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

جزئیات بیمه تکمیلی بازنشستگان تأمین اجتماعی اعلام شد

خبر فوری8 دقیقه قبل

دریافت روزانه ۳۰ هزار تقاضا برای گازسوز کردن خودرو/ قیمت تجهیزات سی‌ان‌جی افزایش نمی‌یابد

ایلنا9 دقیقه قبل