تشکیل پلیس قضایی از اختلاف سلیقه‌ ضابطان جلوگیری می‌کند / حفاظت اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره یک موضوع واحد، سه نظر متفاوت دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
تشکیل پلیس قضایی از اختلاف سلیقه‌ ضابطان جلوگیری می‌کند / حفاظت اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره یک موضوع واحد، سه نظر متفاوت دارند

تشکیل پلیس قضایی از اختلاف سلیقه‌ ضابطان جلوگیری می‌کند / حفاظت اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره یک موضوع واحد، سه نظر متفاوت دارند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
یک وکیل دادگستری با بیان اینکه امروز در مسئله ضابط‌‌های دادگستری و تاثیر آنها در پرونده‌ها دچار تناقض هستیم، گفت: حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی نگاهشان به موضوعات حقوقی متفاوت است.

ضرورت احیای مجدد پلیس قضایی به عنوان ضابط دادگستری موضوعی بود که چند روز پیش از سوی رییس قوه قضاییه مطرح شد، مسئله‌ای که بر اساس قانون برنامه پنج ساله توسعه کشور، قوه قضاییه ملزم به تشکیل آن است، ولی به دلایلی که هیچ گاه رسانه‌ای نشد، تاکنون تشکیل نشده است.

در سخنان رییس قوه قضاییه در دیدار قضات و کارکنان دادگستری استان زنجان به این موضوع اشاره شد؛ آنجاکه رییسی گفت: ما سال‌ها موضوع پلیس قضایی را مطرح کردیم و حتی برخی اقدامات هم انجام شده و موافقت‌هایی هم صورت گرفته؛ اما در میانه راه کار متوقف شده است. بنده به عنوان یک همکار شما در دستگاه قضایی که سال‌ها است فعالیت کرده‌ام احساس می‌کنم احیای پلیس قضایی بیش از پیش ضروری است و این ضرورت برای همه کسانی که دستگاه را می‌شناسند احساس می‌شود. وی با بیان اینکه موضوع پلیس قضایی را در دستور کار لحاظ می‌کنیم، افزود: اقداماتی هم صورت گرفته و مصرانه از سوی روسای قوه قضاییه سابق و مسئولان انجام شده؛ امابه جای روشنی نرسیده است من هم مثل شما نظرم بر آن است که ایجاد پلیس قضایی به ایجاد یک پلیس متخصص کمک می‌کند.

برای بررسی بیشتر این موضوع سراغ وکیل پایه یک دادگستری رفتیم. نعمت احمدی با مثبت ارزیابی کردن تشکیل مجدد پلیس قضایی به عنوان ضابط دادگستری در خصوص جایگاه حقوقی این موضوع به خبر فوری گفت: باید قانون در مورد هر موضوع وجود داشته باشد تا جایگاه حقوقی آن ایجاد شود.

سابقه تشکیل پلیس قضایی به زمان شهید بهشتی برمی‌گردد

نعمت احمدی با اشاره به سابقه تشکیل پلیس قضایی گفت: در زمان شهید بهشتی نهادی در درون قوه قضاییه به اسم پلیس قضایی در همه کشور تشکیل شد که کار ضابط دادگستری را انجام می‌داد. نیروهایی بودند که با تجربه‌ای که به دست آورده بودند، خوب کار می‌کردند، البته انتقاداتی هم نسبت به عملکرد آنها وجود داشت.

احمدی ادامه داد: زمانی که ژاندارمری، کمیته و سایر نیروها در هم ادغام شدند و نیروی انتظامی تشکیل شد جایگاه قانونی پلیس قضایی در پی این ادغام از دست رفت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه پلیس قضایی در دستگاه قضایی به عنوان ضابط ورود پیدا می‌کند، گفت: در پرونده‌های کیفری و در اجرای احکام همیشه به نیرویی که به عنوان ضابط باید باشد، نیاز داریم.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

نیروی انتظامی ضابط عام است

این وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی ضابط عام است، تصریح کرد: آیا بهتر نیست ما یک ضابط متخصص داشته باشیم و از ابتدا او را استخدام کنیم و به این نیرو به عنوان ضابط تعلیم داده شود.

در مورد ضابط‌های قضایی دچار تناقض هستیم

احمدی با بیان این اعتقاد که امروز در مسئله ضابط‌‌های دادگستری در نوع تصمیم گیری و نقش و تاثیرآنها در پرونده‌ها دچار تناقض هستیم، گفت: حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی به عنوان ضابط دادگستری به پرونده‌ها ورود دارند و و می‌بینیم که نگاهشان به موضوعات حقوقی متفاوت است.

مصداق‌های تناقض دیدگاه‌های ضابطان قضایی

وی در بیان مصداق این گفته خود تصریح کرد: در قضیه محیط زیستی‌ها که حفاظت اطلاعات سپاه به عنوان ضابط دادگستری پرونده را تشکیل داده است معتقد است اینها جاسوس هستند، از آن طرف وزارت اطلاعات اعتقادی به جاسوس بودن اینها ندارد. یا در مورد آقای دری اصفهانی که یکی از اعضای همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای بود هیات دولت و وزارت اطلاعات معتقدند که ایشان نه تنها جاسوس نیست، بلکه نماینده ما بوده است ولی حفاظت اطلاعات اعتقاد دیگری در مورد وی دارد.

تشکیل پلیس قضایی از اختلاف سلیقه‌ها جلوگیری می‌کند

این وکیل دادگستری با بیان اینکه اختلاف نظر این ظابطان در برخی پرونده‌ها در سطح عادی نیست و وارد سطوح بالا و جامعه شده است، خاطر نشان کرد: این موضوع در صدور احکام نیز تاثیر میگذارد. آیا بهتر نیست دوباره پلیس قضایی را تشکیل دهیم تا به عنوان ضابط متخصص دستگاه قضایی فعالیت کند تا از این اختلاف سلیقه‌ها رهایی پیدا کنیم. معتقدم اگر پلیس قضایی به عنوان یک پلیس متخصص در کنار دستگاه قضایی دوباره شکل بگیرد و به عنوان ضابط آشنا به امور امنیتی و انتظامی ورود پیدا کند میتواند موثر واقع شود.

وی در پاسخ به این سوال که این به آن معنا است که بقیه ضابطان زیر مجموعه پلیس قضایی تعریف شوند، گفت: نه. نیری انتظامی و حفاظت اطلاعات نیز ضابط هستند. پلیس قضایی هم ضابط است. نیروی انتظامی ضابط عام است. بیاییم پلیس قضایی را به عنوان ضابط خاص تشکیل دهیم همانطور که اول انقلاب با دستور دکتر بهشتی تشکیل شده بود. حتی می‌توانیم برای آنها دانشکده دایر کنیم. دانشکده‌ای که واحدهای قضایی و انتظامی را آموزش گیرند و تجربه بدست آورند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

لوازم یدکی قلابی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
قطعات و لوازم یدکی قلابی صدمات فراوانی به خودروها وارد کرده که براساس آن، پرونده‌های سنگینی نیز در تعزیرات تشکیل شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس اعلام مسئولان اتحادیه‌های لوازم یدکی خودرو، انبارهای زیرزمینی در داخل شهر بسیار زیاد است و اگر مجازات‌ها بازدارنده باشد نمی‌توان لوازم یدکی‌های قلابی را به شهرهای مختلف ارسال کرد.
عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
عصرایراندبیر شورای عالی فضای مجاز گفت: اختلالات ایجاد شده در اینترنت با تصمیم نهادهادی امنیتی و به زودی برطرفمی‌شود. به گزارش، رکورد ترافیک استفاده از پیام‌رسان‌های داخل در چند روز اخیر از ۷۵۰ گیگابایت در ثانیه عبور کرد. وزارت ارتباطات تلاش کرد مسائل بانکی و خدماتی مانند حمل و نقل که در شبکه اینترنت ارائه می‌شود، دچار اختلال نشوند. براساس کسب اطلاع خبرنگار فارس از منابع آگاه، اینترنت به تدریج در کشور در حال اتصال است. براساس این اطلاعات، شورای امنیت کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.

افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نظر می‌رسد اکنون که مردم تمایل بیشتری به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نسبت به خودروی شخصی دارند؛ مسئولان دولتی هم بخشی از درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را به توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اختصاص دهند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار ابراهیم حاجی محمدزاده، رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و از چهره‌های مبارز نهضت امام (ره) درگذشت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از دفاع پرس،

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

انصاری‌فرد: پرسپولیس به دنبال بازی با یک تیم بزرگ اروپایی است/حقوق برانکو پرداخت می‌شود

نود8 دقیقه قبل

آزادی ۲ محکوم امنیتی

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

جلسه انصاری‌فرد با کالدرون و پیروانی در اردوی پرسپولیس

نود8 دقیقه قبل

انتشار نخستین مجموعه داستان از تنسی ویلیامز به فارسی

خبر فوری10 دقیقه قبل

کاهش قیمت ۲۱ ارز در بازار بین بانکی/ قیمت آپارتمان در فردوسی/سهمیه بنزین تا چه زمانی در کارت سوخت ذخیره می‌شود؟

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل