رئیس‌جمهوری آمریکا فردی ناشکیبا و خودشیفته است/ بولتون به اولویت‌های ترامپ اهمیت نمی‌داد/ اوضاع کاخ سفید به هم ریخته و بی‌بند و بار است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

رئیس‌جمهوری آمریکا فردی ناشکیبا و خودشیفته است/ بولتون به اولویت‌های ترامپ اهمیت نمی‌داد/ اوضاع کاخ سفید به هم ریخته و بی‌بند و بار است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
استاد علوم سیاسی در دانشگاه نورث‌وسترن گفت: گمان می‌کنم شاهد رویکردی نرم‌خویانه‌تر از سوی آمریکا در قبال ایران باشیم. دلیلش هم واضح است: مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا اصولا به خاطر دیدگاه‌های سخت‌گیرانه و افراطی‌اش شناخته شده بود و این‌که نگاهی سازش‌ناپذیر و جنگ‌ستیزانه به روابط تهران-واشنگتن داشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا فردی ناشکیبا و خودشیفته است/ بولتون به اولویت‌های ترامپ اهمیت نمی‌داد/ اوضاع کاخ سفید به هم ریخته و بی‌بند و بار است - 1

پروفسور «الیزابت شکمن هرد»، نویسنده و استاد علوم سیاسی در دانشگاه نورث‌وسترن در آمریکا است. زمینه مطالعات و تالیفات او مذهب، سیاست و روابط بین‌الملل را دربر می‌گیرد. از آثار این تحلیل‌گر می‌توان به «فراسوی آزادی مذاهب: سیاست جهانی نوین مذهب» و «سیاست سکولاریسم در روابط بین‌الملل» اشاره کرد.

الیزابت شکمن هرد با اشاره به اخراج «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا، و تاثیر آن بر روابط واشنگتن با تهران، کاراکاس و پیونگ‌یانگ به خبرنگار ایلنا گفت: راستش هنوز برای گمانه‌زنی درباره تاثیر این ماجرا زود است اما ممکن است که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، به همراه «مایک پمپئو»، وزیر خارجه این کشور، همه‌چیز در دستان خود بگیرند. ترامپ به دنبال دستیابی به توافق است و به‌نظر می‌رسد که رویکردی منفی به مواضع جنگ‌طلبانه دارد. بنابراین اگر ترامپ در آینده جلساتی در سطوح بالا با مشاوران خود برگزار کند، اصلا شگفت‌زده نخواهم شد.

وی در ادامه گفت: از سوی دیگر، انگیزه اصلی ترامپ در حال حاضر پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ است. در گذشته این رویکرد به لفاظی‌های جنگ‌طلبانه درباره مشاورانش و «گفت‌وگوهایی سفت و سخت» انجامید که نتایج محدودی در پی داشت. بنابراین گمان می‌کنم شاهد ترکیبی از هر دوی این رویکردها در آینده باشیم.

رئیس‌جمهوری آمریکا فردی ناشکیبا و خودشیفته است/ بولتون به اولویت‌های ترامپ اهمیت نمی‌داد/ اوضاع کاخ سفید به هم ریخته و بی‌بند و بار است - 6

این نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی در روابطه با گزینه‌های احتمالی جایگزینی بولتون و تاثیر آن بر روند سیاست‌گذاری در ایالات متحده گفت: نمی‌توان با اطمینان گفت چه کسی جای بولتون را خواهد گرفت. گزینه‌های بسیار در حال حاضر مطرح شده‌اند و همه‌چیز بستگی دارد به این‌که ترامپ کدام را هم‌راستا با رویکردهای خود ببیند. با این وجود، گمان می‌کنم شاهد رویکردی نرم‌خویانه‌تر از سوی آمریکا در قبال ایران باشیم. دلیلش هم واضح است: بولتون اصولا به خاطر دیدگاه‌های سخت‌گیرانه و افراطی‌اش شناخته شده بود و این‌که نگاهی سازش‌ناپذیر و جنگ‌ستیزانه به روابط تهران-واشنگتن داشت. یکی از نتایج مهم اخراج بولتون این خواهد بود که ترامپ می‌خواهد صبر کند و ببیند که آیا ایرانی‌ها تا پایان غوغای فعلی حاکم بر دولت آمریکا صبر خواهد کرد یا نه. یکی دیگر از نتایج این امر نقش قدرتمندی است که عربستان سعودی، اسرائیل است که نفوذ بسیاری در دولت فعلی ایالات متحده دارند. باید دید آن‌ها چه عملکردی خواهند داشت. دین ترامپ به این گروه‌ها می‌تواند برخی از اعمال فعلی یا چه‌بسا تمام کارهای او را توجیه کند.

نویسنده کتاب «سیاست سکولاریسم در روابط بین‌الملل» با اشاره به بازی‌های پشت پرده‌ای که به اخراج بولتون انجامید و همچنین تاثیر این ماجرا بر انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ گفت: ترامپ آدمی ناشکیبا، خودشیفته و بی‌پروا است. او بارها افراد بسیاری را از تیم خود اخراج کرده است. بنابراین کنار گذاشتن افرادی که با رویکردهای او موافق نیستند در کاخ سفید اتفاقی معمول است!

رئیس‌جمهوری آمریکا فردی ناشکیبا و خودشیفته است/ بولتون به اولویت‌های ترامپ اهمیت نمی‌داد/ اوضاع کاخ سفید به هم ریخته و بی‌بند و بار است - 10

وی در ادامه گفت: از قرار معلوم، ترامپ از سرپیچی بولتون در مذاکره با مشاورانش به تنگ آمده بود. نکته اینجاست که خود بولتون نیز آدمی خودرای است. حتی پیش از عزل بولتون نیز گمانه‌‌زنی‌ها درباره این‌که این دو درباره برخی مسائل در سیاست خارجی از افغانستان گرفته تا ‌ایران با یکدیگر اختلاف نظر جدی داشتند بالا گرفته بود. بسیاری در کاخ سفید از رفتار بولتون راضی نبودند و گفته‌ها و شنیده‌ها حاکی از آن بود که او جدای از دیگر اعضای تیم شورای امنیت ملی فعالیت می‌کرد. در حقیقت، بولتون حتی جدا از دیگر اعضای کاخ سفید فعالیت می‌کرد. بولتون در نشست‌ها شرکت نداشته و برنامه‌های خود را، جدای از دستوراهای ترامپ، دنبال می‌کرد. این خود نشان می‌دهد که اوضاع در دولد ترامپ چقدر بی‌بندوبار است! هیچ‌کس کاری را که باید انجام نمی‌دهد و نتیجه‌اش هم البته می‌شود رویکردهای بی‌نظم کاخ سفید در قبال کشورهایی چون ایران، چین و حتی مذاکرات اخیر با طالبان که البته به محاق رفت. این شکل از بی‌نظمی چه‌بسا یکی از دلایلی بود که باعث شد کاسه صبر ترامپ سرآید و بولتون را برکنار کند.

الیزابت شکمن هرد در ادامه افزود: البته با اطمینان نمی‌توان گفت که این موضوع چه تاثیری بر انتخابات پیش رو خواهد گذاشت. اما می‌توان گفت که چه‌بسا آمریکا برخی تحریم‌ها علیه ایران را بردارد و فضا را برای دیدار میان ترامپ و «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری ایران فراهم کند. البته مشخص نیست که ترامپ چگونه می‌خواهد این دیدار را به خورد هوادارانش بدهد، اما در نهایت به نظرم راهی پیدا خواهد کرد که همچنان خود را به‌عنوان «آدمی سرسخت» در میان طرفدارانش نشان دهد. به هر روی، تا نوامبر ۲۰۲۰، زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، زمان بسیاری باقی مانده است و تا آن زمان اتفاق‌های بسیاری ممکن است روی دهد. بنابراین در این‌باره چندان نمی‌توان با اطمینان سخت گفت. آمریکایی‌های بسیار هستند که می‌خواهند در ژانویه ۲۰۲۱ شخص جدیدی زمام را در کاخ سفید در دست گیرد، اما در حال حاضر نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا این آروز محقق خواهد شد یا نه. برای چنین چیزی باید همچنان صبر پیشه کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر14 ساعت قبل
این اظهارات مداخله‌جویانه ساعتی بعد از توئیت «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا درباره برخی اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران مطرح شد. مواضع مداخله جویانه جدید ایالات متحده آمریکا، افکار عمومی بار دیگر به خوبی مشاهده کردند که ایالات متحده آمریکا در قامت حمایت از برخی اراذل و اوباش و افراد مخل امنیت عمومی برآمده است تا بدین ترتیب، اقدامات فرافکنانه و دروغ گویی‌های پی در پی مقامات واشنگتن بیش از پیش آشکار شود. این همان سیاستی است که ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز در جریان برخی نا آرامی‌ها و اغتشاشات در ایران طی سال‌های گذشته به ویژه در جریان فتنه سال ۹۸ در پیش گرفت. در جریان اغتشاشات دی ماه سال ۹۶ نیز ایالات متحده آمریکا پروژه ایجاد آشوب در ایران را در دستور کار خود قرار داد. این همان معیارهای دوگانه‌ای است که همواره در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران مشاهده شده است.
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
مهرمهر18 ساعت قبل
در خصوص مطرح شدن بحث استیضاح ترامپ باید توجه داشت برخی از دموکرات‌ها از ماه‌های نخست ریاست جمهوری ترامپ خواستار استیضاح وی شده بودند. ایده استیضاح ترامپ در میان رای دهندگان دموکرات محبوب بود به طوریکه در نظرسنجی اخیر ۷۳٪ از آنها طرفدار استیضاح وی بودند. سرانجام ۱۰ آبان ماه مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب روند استیضاح ترامپ امکان تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا را میسر ساخت. باید دید بحث استیضاح ترامپ بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰ چه تاثیری خواهد داشت. من معتقدم که ترامپ انتخابات را از دست خواهد داد زیرا دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای عملکرد خوبی داشته‌اند.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) روی جوانب مختلف اقتصاد عربستان که تا حد زیادی بر نفت متکی است، تمرکز کرده است. به گزارش ایسنا، دیوید پترائوس، مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «سی ان بی سی» گفت، ریاض می‌خواهد عرضه اولیه عمومی سهام شرکت آرامکو موفقیت آمیز باشد زیران نیاز به سرمایه‌گذاران خارجی و به تبع آن پول دارد. ژنرال پترائوس درباره کسری بودجه عربستان نیز گفت، کسری بودجه عربستان که بر نفت خام «برنت» متکی است به منزله این است که اقتصاد این کشور به طور جزئی به موفقیت آرامکو در تامین مالی طرح تحول اقتصادی موسوم به چشم انداز ۲۰۳۰ متکی است. شرکت آرامکو اعلام کرد، ۱٫۵ درصد از سهام این شرکت را در عرضه عمومی به ارزش بین ۲۴ تا ۲۵٫۵ میلیارد دلار به فروش می‌رساند. بلومبرگ گزارش داده بود، برخی ارزیابی‌های بانکی اعطا شده به شرکت بین ۱٫۲ تریلیون دلار تا ۲٫۲ تریلیون دلار آمریکاست.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
این منبع در گفت‌وگو با سایت «ناس» گفت: آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعه به عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور اعلام کرد، هر قطره خونی که ریخته شود منجر به تشدید تنش علیه دولت می‌شود. این اظهارات پس از خطبه روز جمعه مطرح شده که در آن آیت‌الله سیستانی به طبقه سیاسی نسبت به ادامه نادیده گرفتن مطالبات مردمی و کندی موجود در انجام اصلاحات سیاسی هشدار داد. به گفته منبع مذکور، مرجعیت دینی پس از آن هشدار داد که انفجاری در میدان التحریر رخ داده و در اثر آن چندین تن زخمی شدند. روز جمعه نیز آیت الله سیستانی در میان واکنش به ادامه اعتراضات گسترده در سراسر کشور، خواستار تدوین قانون جدید انتخابات شد؛ انتخاباتی که فرصت تغییر احزاب و گروه‌های حاکم کنونی را فراهم می‌کند. احمد الصافی، نماینده آیت‌الله سیستانی در خطبه نماز جمعه در کربلا بر اهمیت تسریع در تدوین قانون انتخابات منصفانه و غیرجانبدارانه‌ برای «تغییر گروه‌های حاکم» تاکید کرد چراکه مردم خواستار این گروه‌های حاکم و جایگزینی‌ آنها با چهره‌های جدید هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، رسانه‌های لبنان گزارش دادند که «محمد الصفدی» از تصدی پست نخست وزیری این کشور انصراف داده است. بر اساس گزارش این رسانه‌ها، الصفدی حمایت خود از معرفی سعد الحریری برای تصدی نخست وزیری دولت آتی را اعلام کرده است. این خبر در حالی منتشر می‌شود که «جبران باسیل» وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان دو روز پیش خبر داد بود که محمد الصفدی با پذیرش این پست موافقت کرده است. شهرهای لبنان از ۲۴ مهر در اعتراض به اوضاع معیشتی و اقتصادی و اعمال مالیات بر برخی از خدمات دولتی، به عرصه برگزاری تظاهرات مردمی تبدیل شده است. در پی این اعتراضات «سعد الحریری» نیز در تاریخ هفتم آبان استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور لبنان کرد و تا زمان انتخاب نخست‌وزیر جدید، دولت پیشبرد امور را به خواسته رئیس جمهور تشکیل داد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری18 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

قیمت آپارتمان در کوی بیمه

میزان‌آنلاین4 دقیقه قبل

ادعای عجیب دزد سریالی طلای زنان +عکس

فردا نیوز14 دقیقه قبل

تاجرنیا: با رعایت عدالت و برخورد با فساد، مردم در کنار حاکمیت می‌مانند

ایسنا19 دقیقه قبل

نانسی پلوسی: کارهایی که ترامپ کرده بدتر از نیکسون است

عصر ایران28 دقیقه قبل

بهترین حالت «نشستن» کدام است؟ +عکس

نامه‌نیور34 دقیقه قبل

۱۸۴ هکتار از تصرفات غیرقانونی در آذربایجان غربی خلع ید شد

میزان‌آنلاین34 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1