اسدالله عسگر اولادی که بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

اسدالله عسگر اولادی که بود؟

تابناکخبرگزاری تابناک |
در ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ اسدالله عسگر اولادی در گفتگو با خبرنگار سایت تابناک اقتصادی گفت: بنده شصت سال است که فقط با یک شرکت صادرات انجام می‌دهم و در تمام این مدت مشغول صادرات خشکبار بوده‌ام. بنده سه ماه است که صادرات را تعطیل کرده‌ام و از طرفی تنها با یک شرکتی که دارم، در تمام شش ماه امسال، بیش از یک‌میلیون یورو صادرات نداشته‌ام که آن هم هنوز سررسیدش نرسیده است.
اسدالله عسگر اولادی که بود؟ - 0

۳۰ بهمن ۱۳۹۷ اسدالله عسگر اولادی در گفتگو با خبرنگار سایت تابناک اقتصادی گفت: بنده شصت سال است که فقط با یک شرکت صادرات انجام می‌دهم و در تمام این مدت مشغول صادرات خشکبار بوده‌ام. بنده سه ماه است که صادرات را تعطیل کرده‌ام و از طرفی تنها با یک شرکتی که دارم، در تمام شش ماه امسال، بیش از یک‌میلیون یورو صادرات نداشته‌ام که آن هم هنوز سررسیدش نرسیده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، اسدالله عسگر اولادی یکی از برجسته‌ترین بازرگانان و یکی از معروفترین صادرکنندگان خشکبار ایرانی بود که در اسفند ماه ۱۳۱۲ به دنیا آمد و در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ دار فانی را وداع گفت.

عسگر اولادی از سنین نوجوانی در بازار تهران مشغول به کار شد. به گفته خودش، در آن دوران روز‌ها کار می‌کرد و شب‌ها درس می‌خواند. این تاجر معروف ایرانی، پس از گذراندن کنکور در رشته ادبیات پذیرفته شد، اما به گفته خودش عصر‌ها به دانشکده اقتصاد می‌رفت و در کلاس‌های دانشکده حقوق حاضر می‌شد.

اولین حقوق دوران شاگردیش روزی ۲ ریال و ماهی شش تومان بود. در سال ۱۳۲۷ اولین تجارت خود را با خرید یک کیسه کنجد به قیمت ۵۳ تومان در بازار تهران و فروش آن به یک نانوایی به قیمت ۷۰ تومان آغاز کرد. این معامله باعث شد تا اولین سود تجارت نصیب او شود.

وی تا سال ۱۳۳۴ در شرکتی صادراتی، کارمند بود و به کار صادراتی علاقمند شد. در همین سال تصمیم به تاجر شدن گرفت و در حالی که در آن زمان حداقل سن برای دریافت کارت بازرگانی ۲۴ سال بود وی در سن ۲۲ سالگی برای اخذ کارت بازرگانی به اتاق بازرگانی مراجعه کرد.

به گفته خودش دو سال بعد با قسط و تخفیف حجره‌اى به مبلغ ۴ هزار تومان خریداری کرد و رشته خشکبار را برای فعالیت‌های تجاری خود انتخاب کرد. کار صادرات را با صادرات زیره شروع کرد و به صورت قسطى پنج تن زیره خریداری نمود. اولین مشترى وی در صادرات سنگاپور بود.

او در مصاحبه‌ای با عصر ایران گفت: «من به این که میلیاردر هستم افتخار می‌کنم به این دلیل که ذره‌ای از دارایی‌هایم را با رانت وکار خلاف به دست نیاورده‌ام. حتی از گرفتن وام بانکی هم پرهیز می‌کنم و گفتم که حتی کار واردات هم نمی‌کنم. نه این که کار واردات را بد بدانم. نه بد نمی‌دانم، اما من با خودم عهد کرده‌ام کار صادرات بکنم. البته من هم سلطان میلیاردر‌های ایران نیستم.»

این بازرگان ایرانی، در سال ۱۳۵۷ جزو هشت نفری بود که با فرمان امام خمینی (ره) مدیریت اتاق را برعهده گرفت. وی در تمامی سال‌های بعد از انقلاب عضو اتاق بازرگانی ایران بود و ریاست اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، اتاق مشترک بازرگانی ایران و کانادا و اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین را بر عهده داشت. عسگر اولادی در آخرین سمت خود، ریاست افتخاری و نائب رئیس اول اتاق ایران و چین را عهده دار شد. عسگراولادی همچنین در انتخابات اسفند ماه سال گذشته هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران شرکت کرده بود که برای اولین بار از ابتدای انقلاب تاکنون، موفق نشد برای حضور در هیات نمایندگان اتاق تهران رای بیاورد. با این حال، او همچنان به تجارت مشغول بود.

انتقاد عسگر اولادی از سامانه نیما و ماجرای درگیری او با بانک مرکزی

در مورخه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اظهار کرد: صادرکنندگان در شرایط فعلی مشکلات بسیاری برای صادرات کالا و بازگشت ارز حاصل از صادرات دارند و‌ نمی‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما برگردانند، زیرا طرف خارجی سامانه نیما را نمی‌شناسند. وی افزود: طرف خارجی از صادرکنندگان ایرانی می‌خواهد بانکی را برای واریز وجه معرفی کند؛ سامانه نیما بانک نیست و تنها تشکیلات صرافی در واقع بانک مرکزی شده است.رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه صادرات کشور در حال حرکت به سمت تعطیلی است ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که فصل بهار ۹۸ یک فصلی بسیار سخت برای اقتصاد ایران باشد، پس در مورد صادرات نیز، اتاق بازرگانی باید زمان گذاشته و حتی جلساتی را با رئیس کل بانک مرکزی برگزار کند تا این مشکلات را بتوان حل کرد. عسگراولادی گفت: بانک مرکزی دقیقا به صادرکنندگان بگوید که سامانه نیما چیست و یک صادرکننده باید چطور با آن کار کند، دو ماه است که برای اولین بار بعد از ۶۴ سال، صادرات خود را تعطیل کرده‌ام.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

همچنین وی طی مصاحبه دیگری در مورخه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ گفت: ۳ ماه است صادراتی نداشته و با ندانم کاری بانک مرکزی، صادرات کشور قفل شده است. وی با انتقاد از ناکارآمدی سامانه نیما برای صادرکنندگان افزود: آقایان بانک مرکزی می‌گویند صادرکننده باید ارز خود را بیاورد در سامانه «نیما»؛ خب کسی که در آنسوی مرز‌های کشورمان خریدار کالای صادراتی ما است، «نیما» نمی‌شناسد؛ «نیما» برای او وجود خارجی ندارد؛ «نیما» دفتر دستکی است که آقایان راه انداخته‌اند و چند صراف را دور هم جمع کرده‌اند و اسمش را گذاشته‌اند «نیما»؛ درحالیکه طرف خارجی و خریدار کالای صادراتی ما می‌گوید، شما بانک معتبر معرفی کنید تا پول صادراتتان را به آن بانک واریز کنم. در چنین شرایطی من پول صادراتم را چطور وارد کشور کنم؟

این صحبت‌های عسگر اولادی و انتقادات وی از سامانه نیما باعث شد که بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای در ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ پاسخ تندی به بازرگان با تجربه بدهد.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده بود: در خصوص اظهارات مطرح شده توسط این صادرکننده و به منظور روشنگری افکار عمومی باید یادآور شد، وی تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی کشور ارایه نکرده است، به طوری که دو شرکت صادراتی ایشان تا پایان آبان ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۶٫۶ میلیون یورو صادرات داشته و ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نکرده است؛ در حالیکه بخش عمده‌ای از صادرکنندگان متعهد به کشور تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد یورو ارز در بازار ثانویه عرضه و بخشی از واردات کشور از این محل تامین شده است.

در ادامه ذکر شده بود: جای تاسف است هر وقت در کشور در جهت شفافیت اقدامی شود فشار‌ها و هجمه‌های زیادی با بهانه‌های به ظاهر موجه صورت می‌گیرد. شرایط تحریم نباید موجب بی نظمی و عدم شفافیت لازم شود، برعکس در زمان تحریم باید نظم، حساب و کتاب و شفافیت‌های سیستمی قابل کنترل افزایش یابد.

برخی آقایان شفاف و صادقانه با مردم صحبت نمی‌کنند و این که تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت کنند و طی سالیان طولانی، در اتاق‌های بسته حوزه تجارت خارجی کشور را قبضه کرده‌اند و صرفا منافع شخصی و گروهی خود را می‌بینند، بدانند که مردم کاملا آگاه و هوشیار هستند. صادقانه به مردم بگویند نیما موجب می‌شود کار‌های پنهان ما بر ملا شود.

در ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ اسدالله عسگر اولادی در گفتگو با سایت تابناک اقتصادی گفت: بنده شصت سال است که فقط با یک شرکت صادرات انجام می‌دهم و در تمام این مدت مشغول صادرات خشکبار بوده‌ام. وی در پاسخ به این که چرا بانک مرکزی گفته شما دو شرکت دارید و تا پایان آبان امسال بیش از ۱۶ میلیون یورو نیز صادرات داشته‌اید که هنوز وارد چرخه اقتصادی نشده است، اظهار داشت: بنده سه ماه است که صادرات را تعطیل کرده‌ام و از طرفی تنها با یک شرکتی که دارم، در تمام شش ماه امسال، بیش از یک‌میلیون یورو صادرات نداشته‌ام که آن هم هنوز سررسیدش نرسیده است. وی ادامه داد: این‌ها دروغ می‌گویند، چیکارش کنم؟ بانک مرکزی می‌خواهد با این حرف‌ها، سربه‌سر من بگذارد. عسگراولادی در واکنش به این که بانک مرکزی در جوابیه خود گفته است، برخی آقایان شفاف و صادقانه با مردم صحبت نمی‌کنند و این که تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت کنند و طی سالیان طولانی، در اتاق‌های بسته حوزه تجارت خارجی کشور را قبضه کرده‌اند و صرفا منافع شخصی و گروهی خود را می‌بینند گفت: خود بانک مرکزی شفاف نیست و بی شفاف‌ترین است …

به هر حال امروز اسدالله عسگر اولادی که از منتقدان سامانه نیما بود دار فانی را وداع گفت و تا این لحظه بانک مرکزی نتوانسته است ادعا‌های مطرح شده در اطلاعیه خود در مورد این تاجر بزرگ را به اثبات برساند. به نظر می‌رسد بانک مرکزی در روز‌های پایانی عمر این صادرکننده بزرگ خشکبار، با وی به خوبی برخورد نکرد و باید بیش از پیش قدر سرمایه‌های انسانی خود باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا17 ساعت قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: اتاق‌های بازرگانی ‌پیشنهادات خود را به نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی ارائه دهند. محمدحسین فرهنگی در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز بیان کرد: سال گذشته آذربایجان شرقی ۵٫۴ درصد در صادرات غیر نفتی کشور سهم داشته است. وی گفت: طی ۶ ماه سال جاری این میزان نیز ارتقا یافته و به ۷٫۴ درصد رسیده است، این اتفاق خیلی مبارکی است ولی می‌توان با روش‌های نوین صادرات را به بیشتر از این میزان رساند. براساس این گزارش؛ بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با محوریت راهکارهای بهبود فضای کسب و کار برای رونق تولید و توسعه صادرات غیرنفتی و حضور در بازارهای جهانی با حضور مقامات کشوری و استانی و بین المللی در مصلای تبریز برگزار شد. انتهای پیام
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
آقای میلاد منشی پور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما گفت: برای حمایت از رانندگان تپسی، ​ ۵ درصد از حق کمیسیون شرکت را کاهش داده‌ایم تا سهم راننده بیشتر شود. وی اضافه کرد: پیش از این، حق کمیسیون شرکت تپسی ۱۵ درصد بود و رانندگان ۸۵ درصد از کرایه را برداشت می‌کردند که اکنون برای حمایت از رانندگان، سهم شرکت به ۱۰ درصد کاهش یافت. آقای منشی پور با بیان اینکه روال دریافت خودرو اینترنتی مانند گذشته است گفت: حجم سفر‌ها به روال عادی برگشته است و مردم مشکلی برای دریافت خودرو ندارند. مدیرعامل تپسی افزود: در زمان حاضر مردم می‌توانند به راحتی اپلیکیشن دریافت خودرو اینترنتی تپسی را بر روی گوشی‌های خود نصب کنند و هیچ مشکلی برای دریافت خودرو وجود ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دلار امروز در بازار آزاد با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به دیروز ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته و ۱۱ هزار و هشتصد تومان خریداری می‌شود. همچنین هر یورو امروز با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به دیروز ۱۳ هزار تومان فروخته و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌شود. فعالان بازار معتقدند تدابیر بانک مرکزی و کاهش تقاضا مهمترین دلایل افت قیمت‌ها در این بازار محسوب می‌شود.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
سخنگوی دولت گفت: در دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند. علی ربیعی سخنگوی دولت، طی گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع‌رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده‌ایم. سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند. ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه‌ای نیست و مدتهاست صورت می‌گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند. دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می‌کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.
ایبناایبنا23 ساعت قبل
علمداری تاکید کرد: رشد ۲۵ درصدی در تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده، مربوط به بازار ساخت و ساز است و ارتباطی به روند پرداخت تسهیلات مربوط به بازسازی اماکن مسکونی حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله نیست چرا که تسهیلات بازسازی در گروه تسهیلات مشارکت مدنی طبقه ­بندی نمی­ شود. براساس این گزارش، در هفت ماهه اول امسال بیش از ۲۱ هزار فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن پرداخت شد. رشد ۲۵ درصدی در تعداد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن طی هفت ماهه اول امسال مدیون جهش اساسی پرداخت تسهیلات در ماه مهر است. در مهر ماه پارسال ۲ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شد اما افزایش تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن در مهر ماه امسال برای دریافت تسهیلات باعث شد بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن در این ماه پرداخت شود. پیش‌بینی می­‌شود ادامه این روند افزایشی در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت ناشی از رشد تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن باعث شود عرضه مسکن جدید در شهرها رونق بگیرد.

مردم نگران افزایش قیمت‌ها نباشند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حیاط پاستور امروز در حالی میزبان خبرنگاران بود که موضوع اصلی پرسش‌ها را اغتشاشات اخبر تشکیل می‌داد. تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد و به ویژه در حوزه حمل و نقل با افزایش سهمیه خودرو‌هایی که در این بخش فعال هستند نرخ کرایه‌ها و همچین حمل بار افزایش نخواهد یافت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری21 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

علائم ‌بدخیمی ‌خال‌های پوستی سالمندان ‌را بشناسیم

ایمنا15 دقیقه قبل

نیمی از زنان ایرانی بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند

همشهری16 دقیقه قبل

طرح جذاب قطر برای حمل‌ونقل با کشتی در جام جهانی ۲۰۲۲

خبرآنلاین17 دقیقه قبل

۲۳ طرح در مازندران کاندید طرح اقدام ملی شد

ایسنا18 دقیقه قبل

نگاهی به عناوین روزنامه‌های جهان

صدا و سیما18 دقیقه قبل