۱۰۰ میلیون چینی در آفریقا مستقر هستند/ باید افراد مورد اعتماد را برای تجارت به آفریقا بفرستیم/ در این مناطق براحتی می‌توان با صراف‌ها کار کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

۱۰۰ میلیون چینی در آفریقا مستقر هستند/ باید افراد مورد اعتماد را برای تجارت به آفریقا بفرستیم/ در این مناطق براحتی می‌توان با صراف‌ها کار کرد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
عضو موسس اتاق مشترک ایران و شرق آفریقا گفت: در سال‌های اخیر چین با سرعت خیره کننده‌ای در این بازارها در حال پیشرفت است و یک برنامه ۲۰ ساله برای قاره آٰفریقا تدوین کرده که با گذشت ۵ سال از این برنامه اکنون ۴۰ درصد بازار شرق آفٰریقا در اختیار این کشور است.

۱۰۰ میلیون چینی در آفریقا مستقر هستند/ باید افراد مورد اعتماد را برای تجارت به آفریقا بفرستیم/ در این مناطق براحتی می‌توان با صراف‌ها کار کرد - 1

حسن خسروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص آخرین وضعیت تشکیل اتاق مشترک ایران و شرق آفریقا گفت: با توجه به ضرورت حضور در بازار قاره آفریقا و پیدا کردن بازارهای صادراتی جدید تصمیم گرفته شد که یک اتاق مشترک برای کشورهای حوزه آٰفریقا تاسیس شود و اکنون کارهای مقدماتی آن آغاز شده و به زودی مجمع نخست تشکیل و اعضای هیئت رئیسه انتخاب خواهند شد.

وی ادامه داد: آفریقا قاره پهناوری است و به لحاظ جغرافیا شرق این قاره که شامل کشورهای کنیا، تانزانیا، جیبوتی، اتیوپی، اوگاندا، سودان و موزامبیک می‌شوند نسبت به سایر نقاط فاصله کمتری با ما دارند، به طوری که یک تاجر با پرداخت ۲۰ میلیون تومان برای بلیط هواپیما در عرض ۱۸ ساعت به این منطقه می‌رسد. از همه مهمتر اینکه خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی در قاره آفٰریقا فقط با دارالسلام و مومباسا ارتباط دارد که آنها نیز در شرق این قاره هستند. بر همین اساس است که تجارت محدودی که در سال‌های گذشته بین ایران و آٰفریقا بوده، بیشتر شامل همین منطقه است.

خسروجردی با اشاره به ظرفیت‌های کالایی ایران و کشورهای شرق آٰفریقا گفت: اکنون از ایران گاز LPG، قیر، فرآوردهای نفتی و چای به این منطقه صادر و از آنجا نیز قهوه و دانه‌های روغنی به ایران وارد می‌شود. اما در کل با توجه به ضعیف بودن این کشورها آنها بیشتر وارداتی هستند تا صادراتی و از این منظر می‌تواند بازار خوبی برای کشور ما محسوب شوند.

وی ادامه داد: با توجه به مازاد تولید برخی کالاها در کشور ما، می‌توانیم مصالح ساختمانی اعم از سیمان، کاشی و سرامیک را به این کشورها صادر کنیم و با توجه به اینکه این کشورها در مسیر توسعه هستند و کارهای ساخت و ساز با سرعت زیادی در جریان است، پیمانکارهای ما نیز می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

خسروجردی گفت: در بحث مواد غذایی و صنایع تبدیلی مانند روغن، رب و کنسروهای مختلف این ناحیه ظرفیت خوبی دارد و در بحث واردات؛ کنجاله، دانه‌های روغنی، ذرت و بادام هندی را می‌توان از آنجا تهیه کرد.

وی در خصوص بازار این کشورها و رقبای ایران گفت: هند و مصر دو تامین کننده سنتی این مناطق هستند که از سال‌های قبل حضور داشتند اما در سال‌های اخیر چین با سرعت خیره کننده‌ای در این بازارها در حال پیشرفت است و یک برنامه ۲۰ ساله برای قاره آٰفریقا تدوین کرده که با گذشت ۵ سال از این برنامه اکنون ۴۰ درصد بازار شرق آفٰریقا در اختیار این کشور است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی ادامه داد: برخی آمارها حاکی از این است که نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر چینی در این قاره حضور دارند و دولت نیز برای شرکت‌هایی که بتوانند به این منطقه صادرات داشته باشند به طور رایگان محموله آنها را از طریق دریایی حمل می‌کند.

خسروجردی با بیان اینکه تجارت با آفریقا با تمام دنیا تفاوت دارد، گفت: برای معامله با آفریقایی‌ها باید شرایط ویژه‌ای داشت، همین شرایط بوده که اروپا و آمریکا نتوانستند در این قاره حضور پررنگی داشته باشند اما چین و هند جای پای خود را محکم کردند.

وی افزود: مهمترین شرط تجارت با این کشورها حضور فیزیکی است، باید شخصا در بازار منطقه حضور داشت و سپس یک نماینده از اتباع همان منطقه انتخاب کرد تا کالا را به صورت امانی برای شما پخش کند. پس طبیعی است کشوری مانند چین که جمعیت زیادی دارد و مردمی دارد که به حداقل‌ها قانع هستند خیلی بهتر از اروپایی‌ها می‌توانند در این منطقه دوام بیاورند.

وی در خصوص مزایای این بازار برای کشور ما گفت: با توجه به اینکه سوئیفت قطع است و نقل و انتقال مالی نمی‌توان انجام داد، در این مناطق می‌توان به راحتی با صراف‌ها کار کنیم، به طوری که پول از آنجا به دبی و از دبی به تهران واریز می‌شود. از طرف دیگر ما نیروی انسانی با کیفیتی داریم، اکنون هزاران لیسانس بیکار در کشور وجود دارد که می‌توان با استقرار افراد معتمد در آفریقا به عنوان نماینده و سپس با دادن مدیریت و اختیار به آنها، حضور نیرومندتری داشت.

وی گفت: بازار شرق آفریقا در صورتی که قواعد را رعایت کنیم بسیار جذاب است و بهترین روش، ارسال جنس به صورت امانی و استقرار افراد مورد اعتماد در این کشورها است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«اطلس کراس اسپرت»؛ شاسی بلندی در کانال ۳۰ هزار دلار! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در سال ۲۰۱۸ و هنگام برگزاری نمایشگاه خودروی نیویورک؛ فولکس واگن یکی از جدیدترین اطلس‌های خود را با نام کراس اسپرت رونمایی کرد. در ادامه نگاه دقیق‌تری به این خودرو خواهیم داشت: طراحیاطلس کراس اسپرت ۲۰۲۰ به عنوان یک کراس اوور متوسط پهن پیکر با ظرفیت ۵ سرنشین معرفی شده است. یکی از تغییرات اندازه مربوط به ارتفاع خودرو می‌شود که در اطلس کراس اسپرت ۵۸٫۴۲ میلیمتر کوتاه‌تر شده تا ظاهری کوپه مانند به خود بگیرد. فندرهای (گلگیر) برجسته و یک هلال پلاستیکی تیره که داخل آن قرار گرفته ظاهری عضلانی برای کراس اسپرت ایجاد کرده‌اند. در اطلس کراس اسپرت نیز همین قوانین رعایت شده تا یک کابین زیبا، باکیفیت و در عین حال ساده و به دور از جزئیات اضافه را شاهد باشیم.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.
جام نیوزجام نیوز9 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، با وجود کاهش رشد اقتصادی و شوک قیمتی کالاها در سال ۲۰۱۶، روند فقرزدایی از جهان با سرعت خوبی به پیش رفته است. آن طور که دپارتمان امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل در گزارش جدید خود اعلام کرده است، در سال ۲۰۰۰ میلادی ۲۸ درصد جمعیت جهان در فقر مطلق زندگی می‌کرده‌اند که این رقم در سال ۲۰۱۸ با کاهشی چشمگیر به ۸٫۶ درصد کاهش پیدا کرده است. در بین کشورهای مختلف، شرق و جنوب آسیا پیشتاز مبارزه با فقر بوده‌اند در حالی که منطقه صحرای آفریقا کماکان فقیرترین منطقه جهان محسوب می‌شود و تا پایان سال ۲۰۱۸ بیش از ۴۰ درصد جمعیت این منطقه در فقر مطلق زندگی می‌کرده‌اند یعنی درآمد روزانه آن‌ها از ۱٫۹ دلار کمتر بوده است. در بین کشورهای مشترک المنافع، نرخ جمعیت در خط فقر مطلق تقریبا صفر درصد است اما حدود ۳۰ درصد جمعیت ساکن در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و روسیه در خط فقر قرار دارند یعنی درآمد روزانه آن‌ها از ۵٫۵ دلار کمتر است. بیشترین جمعیت فقیر ساکن تاجیکستان هستند.

جهش در صنعت پتروشیمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بعد از تحریم‌های نفتی، صنعت پتروشیمی با ارزآوری سالانه ۱۲ میلیارد دلار به کشور، یکی از دلایل تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم‌های شدید نفتی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ بعد از تحریم‌های نفتی نام این صنعت بیشتر مطرح شد، صنعتی که سالانه ۱۲ میلیارد دلار ارز وارد کشور می‌کند و یک دلیل تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم‌های شدید نفتی است؛ صنعت پتروشیمی. هم اکنون ۵۶ مجتمع پتروشیمی در کشور در حال فعالیت است که ظرفیت اسمی آن‌ها تولید ۶۶ میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال است. مزیت‌های صنعت پتروشیمی باعث شده ایران جهش دوم و سوم این صنعت را در دستور کار قرار دهد، جهشی که تا ۶ سال اینده ظرفیت تولید پتروشیمی را به ۱۳۳ میلیون تن در سال و صادرات این صنعت را به ۳۷ میلیارد دلار می‌رساند.

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک15 ساعت قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

نظرها

اخبار بیشتر