بایدن از فدرالی کردن افغانستان سخن گفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
بایدن از فدرالی کردن افغانستان سخن گفت

بایدن از فدرالی کردن افغانستان سخن گفت

ایسناخبرگزاری ایسنا |
جو بایدن در جریان مناظره نامزدهای ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا گفت، از نظر او افغانستان را دیگر نمی‌توان به عنوان یک کشور واحد یکپارچه کرد و در افغانستان "سه کشور" وجود دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه سی‌ان‌اس نیوز، جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری پیشتاز حزب دموکرات و معاون رئیس جمهور سابق در این مناظره درباره وضعیت افغانستان گفت، از نظر او افغانستان «سه کشور متفاوت» را در خود دارد و تنها پاکستان کنترل سه استان در شرق این کشور را در دست خود دارد.

او همچنین پیشنهاد داد که سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شوند اما پاکستان پایگاه‌هایی را در اختیار ارتش آمریکا قرار دهد تا از طریق آن پایگاه‌ها، «آمریکا اطمینان حاصل کند که تروریست‌ها هرگز دوباره به سرزمین ما از مبدا افغانستان حمله نخواهند کرد».

این اظهارنظرهای جو بایدن تمامیت ارضی افغانستان را زیر سوال برده و به نوعی ایده فدرالی ساختن افغانستان را در بطن خود دارد. بایدن این صحبتها را در پاسخ به پرسشی مطرح کرد که در واقع از او پرسیده نشده بود بلکه دقایقی قبل از او از دو رقیب دموکراتش در این مناظره یعنی سناتور الیزابت وارن و پیت بوتجج پرسیده شده بود.

الیزابت وارن در اظهارنظری بر وعده‌اش برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان در عرض اولین سال ریاست جمهوری‌اش تاکید کرد و بوجج نیز از «پایان دادن به جنگ بی پایان» در افغانستان حمایت کرد.

او یادآور شد: این که ما بخواهیم اطمینان حاصل کنیم افغانستان سکوی اجرای حملات در آینده علیه آمریکا نباشد نیاز به تعهد بی پایان نظامیان ما به این کشور ندارد.

بایدن در این مناظره ابتدا با پرسشی درباره نقشش برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از عراق و موثر بودن این خروج سریع نظامیان آمریکایی در پا گرفتن گروه تروریستی داعش در این کشور روبه‌رو شد اما او در پاسخ به این پرسش ابتدا ترجیح داد به موضوع افغانستان بپردازد.

بایدن به تحسین از سوابق خودش به عنوان کسی که «بیشتر از هر کس دیگری به افغانستان رفت و آمد داشته» پرداخت.

بایدن در ادامه توضیح داد: کلیت هدف ما از رفتن به افغانستان این بود که این کشور را به گونه‌ای یکپارچه سازیم که دیگر نیاز به عملیاتهای ضد شبه‌نظامیان نداشته باشیم.

با این حال وی افزود: این کشور نمی‌تواند یکپارچه شود و بگذارید آن را دوباره بگویم که این کشور در آینده یکپارچه نخواهد شد. در این کشور سه کشور متفاوت حضور دارند. پاکستان صاحب سه استان در شرق افغانستان است. آنها اصلا به عنوان بخشی از افغانستان اداره نمی‌شوند و این شبکه حقانی است که آن جا را اداره می‌کند.

بایدن در ادامه خاطر نشان کرد: مساله اکنون مربوط به یک راهبرد مبارزه با تروریسم است. ما می‌توانیم جلوی قربانی شدن مجددا آمریکا نسبت به حملات تروریستی برآمده از افغانستان را از طریق به دست آوردن پایگاه‌های دیگری بگیریم و به دنبال آن باشیم که پاکستانی‌ها پایگاه‌هایی را به ما برای جابجایی‌های هوایی و برخورد با مسائلی که می‌دانیم بدهند.

او گفت: ما نیاز به این که سربازانمان در افغانستان باشند نداریم و من آنها را به خانه برخواهم گرداند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روز جهانی غذا در این کشور متفاوت است!

مهرمهر1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اتوبوس حامل حجاج عمره از کشورهای مختلف در عربستان سعودی تصادف و آتش گرفت. به گزارش عصرایران، بر اثر این حادثه که در مدینه عربستان سعودی رخ داد، ۳۵ زائر کشته و ۴ نفر آنها زخمی شدند. عکس‌های این تصادف را سایت سعودی سبق منتشر کرده است.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
به نوشته اسماعیل رائین، تشکیلات اطلاعاتی امیرکبیر که با عنوان شبکه «منهیان امیر» شناخته می‌شد، در ایالات چنان رعبی ایجاد کرده بود که هیچ‌کس جرئت نداشت دست از پا خطا کند. دقیقا نظیر همین جریان، در مورد سفارتخانه‌های خارجی، به خصوص سفارت روسیه تزاری و انگلیس، برقرار بود. بر همین اساس، از هر فرصتی برای اجیر کردن افرادی که بتوانند در سفارتخانه‌ها فعالیت‌های اطلاعاتی داشته باشند، استفاده می‌کرد و یکی از این اقدامات امنیتی موفقیت‌آمیز، در سفارت روسیه تزاری رقم خورد. پس از پایان یافتن کار‌های روزمره، امیر که برای هواخوری از مقابل اتاق محل زندانی شدن پیرمرد می‌گذشت، او را دید. پیرمرد رفت و از آن روز به بعد، اخبار سفارت، هر روز صبح، کف دست امیرکبیر بود.

لباس‌های متفاوت کیت میدلتون و شاهزاده ویلیام در پاکستان+تصاویر

57+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
نشریه فرانسوی «لو فیگارو» در گزارشی که از سوی باشگاه خبرنگاران جوان بازنشر شده، روز سه‌شنبه مدعی شد، زم در نجف بازداشت شده است. به ادعای این نشریه، ایران یک فرد جوان را برای دیدار با روح‌ا … زم به پاریس، محل اقامت او، اعزام کرده است. پس از انتشار این ادعای عجیب روزنامه لوفیگارو از نحوه دستگیری روح‌ا … زم، یک مقام مسؤول در دفتر مرجعیت عالی شیعیان در نجف اشرف این ادعای واهی را رد کرد. شبکه المیادین لبنان به نقل از منابع عراقی و کردی آگاه مدعی شد که روح‌ا … زم در شهر اربیل عراق بازداشت شده است. منابع عراقی المیادین گفته‌اند که هدف روح‌ا … زم از سفر به اربیل، دیدار با برخی از همدستان خود در داخل ایران بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر