سال زراعی جاری ۲ درجه افزایش دما داشتیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
سال زراعی جاری ۲ درجه افزایش دما داشتیم

سال زراعی جاری ۲ درجه افزایش دما داشتیم

برناخبرگزاری برنا |
رییس سازمان هواشناسی کشور:

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سحر تاجبخش مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور، گرمایش جهانی را از مسائل بسیار مهم در سراسر دنیا خواند و گفت: اتفاق مهمی که رخ‌داده، افزایش قابل‌ملاحظه دما در دنیا است به‌طوری‌که ماه جولای سال جاری میلادی، گرم‌ترین جولای تاریخ کره زمین به ثبت رسیده است و حدود ۰/۸ میلیارد تن یخ در طول ۱۴ روز در کوه‌های آلپ آب شد و این به معنای فاجعه برای دنیا و زنگ خطری برای ما است.

سال زراعی جاری در کل کشور دو درجه افزایش دما نسبت به میانگین بلندمدت داشتیم که اتفاقی بی‌سابقه است!

وی افزود: ما در سال زراعی جاری یعنی از ابتدای مهرماه سال ۹۷ تاکنون در کل کشور دو درجه افزایش دما داریم که اتفاقی بی‌سابقه است؛ دمای نیمه شرقی استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به طور میانگین تا چهار درجه بالاتر از استاندارد بلندمدت و عددی بی‌سابقه است.

تاجبخش‌مسلمان با اشاره به اینکه بارش‌های فصل زمستان و بهار تقریبا تا شهریورماه را پوشش داد، تصریح کرد: افزایش دما موجب افزایش تبخیر و تعرق شده است که به‌خصوص برای حوزه کشاورزی خیلی بد و مضر است.

وی در پاسخ به این سوال که کشورهای دنیا چه اقدام جدیدی برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای انجام داده‌اند، گفت: آخرین اقدام در این خصوص به کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس (COP۲۱) برمی‌گردد که کشورهای دنیا از جمله ایران تعهد کردند، میزان گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند؛ اما متاسفانه این جلسات تا اندازه زیادی تحت تاثیر مواضع سیاسی است و تغییر مواضع سیاسی دولتمردان، مواضع کشورها در حوزه محیط زیست را نیز تغییر می‌دهد. با این وجود توافقات و استانداردها به قوت خود باقی است اما روند به انجام رساندن تعهدات و عملیات در سطح بین‌المللی کند است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

افزایش قابل‌ملاحظه دما از خروجی‌های ششمین گزارش هیئت بین‌الدول تغییر اقلیم خواهد بود

رییس سازمان هواشناسی کشور همچنین در پاسخ به اینکه ششمین گزارش هیئت بین‌الدول تغییر اقلیم هم‌اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: دو تن از همکاران و محققان سازمان هواشناسی از دانشگاه‌های سمنان و فردوسی مشهد عضو کارگروه تهیه این گزارش هستند؛ این گزارش هنوز نهایی نشده و خروجی آن در دسترس نیست اما اتفاق مهم که در این گزارش نیز به آن اشاره خواهد شد، افزایش قابل ملاحظه دما است.

امسال تابستان خیلی گرمی به‌خصوص برای تهران داشتیم

وی گفت: امسال تابستان خیلی گرمی به‌خصوص برای تهران داشتیم و روز ۲۵ تیرماه دمای حداقلی تهران از اهواز و بندرعباس نیز بیشتر شد که این اتفاق بی‌سابقه بود؛ اتفاق دیگر نیز تداوم گرما بود و چند روز دمای بالای ۴۰ درجه را تجربه کردیم که ناشی از امواج گرمایی بود؛ یعنی اگر دمای بیشینه در منطقه‌ای برای مدت‌زمان سه تا پنج روز از میانگین سی‌ساله بیشتر باشد موج گرمایی بر آن منطقه حاکم است و این اتفاق در تابستان امسال در کشور ما رخ داد. در تهران بیشترین دما را در ۱۴ مرداد ثبت کردیم و پس از آن دما رو به کاهش گذاشت.

جنوب‌شرق کشور بیشتر تحت تاثیر گردوخاک «مونسون» است

تاجبخش‌مسلمان در خصوص فعالیت پدیده موسمی «مونسون» در جنوب‌شرق کشور نیز گفت: این پدیده معمولا یک فاز مثبت و یک فاز منفی دارد و امسال بارش‌ها روی آن منطقه بیشتر شده است؛ اما منطقه جنوب‌شرق کشور ما بیشتر تحت تاثیر گردوخاک این پدیده است و بارش‌ها غالبا در منطقه چابهار و گردوخاک در منطقه زابل و زاهدان بیشتر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قیمت بلیت اربعین در دو پایانه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نظارت در روند قیمت‌های بلیت اربعین در داخل پایانه‌های غرب و جنوب نسبتا به خوبی دارد انجام می‌شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما نظارت در روند قیمت‌های بلیت اربعین در داخل پایانه‌های غرب و جنوب نسبتا به خوبی دارد انجام می‌شود. مشکل آن اتوبوس‌هایی هستند خارج از محیط پایانه اقدام با مسافرگیری با هرقیمتی می‌کنند و صورت وضعیت خودشان را از داخل پایانه یا از جاهای دیگر می‌گیرند.

زدوخورد رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

تابناکتابناک1 روز قبل
تعدادی از کارمندان مترو تهران در اعتراض به تغییر وضعیت استخدامی خود امروز دست به تجمع زده‌اند که در این تجمع محمد نعیمی‌پور رئیس هیئت مدیره شرکت مترو با یکی کارمندان معترض درگیری فیزیکی پیدا کرد. تصاویر ثبت شده از این زد و خورد را می‌بینید.

ادامه بارش در مناطق شمالی کشور

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم معصومه احمدی گفت: امروز همچنان سامانه بارشی فعال بر روی شمال کشور به بارش ادامه می‌دهد. وی افزود: بارش باران همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما در بخش‌های مختلف کشور پیش‌بینی می‌شود به ویژه که این بارش‌ها در بخش‌های مرکزی و سواحل ادامه دارد. وی برای قسمت‌های شمال غرب، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز هم بارندگی با شدت کمتر پیش‌بینی کرد. وی گفت: در بخش‌های غربی دامنه‌های زاگرس، استان کردستان، استان زنجان، استان همدان، استان لرستان و مرکزی نیز بارش‌ها انتظار می‌رود. خانم احمدی گفت: در جنوب کرمان، جنوب و شرق استان فارس، سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان نیز احتمال بارندگی پیش بینی می‌شود.

مرحله چهارم طرح برخورد با سارقان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

نظرها

اخبار بیشتر