بایدن پیروز سومین مناظره نامزدهای دموکرات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. بین‌المللی

بایدن پیروز سومین مناظره نامزدهای دموکرات

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
سومین مناظره میان 10 نامزد اصلی حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا در حالی به پایان رسید که براساس بیشتر نظرسنجی ها «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری پیشین بیشتر آرای موافق را در افکارعمومی کسب کرده است.

آفتاب‌‌نیوز :

حدود ۱۴ ماه به انتخابات ریست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰مانده است. اگرچه در کل این کشور بحث‌های مربوط به انتخابات هنوز چندان داغ نشده است، اما در حزب دموکرات شرایط متفاوت است. تعدد نامزدهایی که خود را دارای شرایط برای شکست رقیب جمهوریخواه- به احتمال زیاد «دونالد ترامپ» - می‌دانند، موجب شده تا رقابت‌های داخلی در این حزب بسیار جدی دنبال شود و هیجان یک انتخابات سراسری را در این حزب بازنمایی کند.

حزب دموکرات پس از برگزاری دو مرحله مناظره دوجلسه‌ای (میان ۲۰ نامزد) در نهایت قادر شد تا به یک فهرست ۱۰ نفره از نامزدها دست پیداکند. برخی از نامزدهای اولیه واجد شرایط برای حضور در مرحله بعد نبودند یا اینکه خود کنار کشیدند. سومین مناظره میان ۱۰ نامزد نهایی حزب دموکرات در شهر هیوستون تگزاس برگزار و از طریق شبکه تلویزیونی ای. بی. سی پخش شد. این مناظره با شرکت جو بایدن، برنی سندرز، کامالا هریس، الیزابت وارن، جولیان کاسترو، ایمی کلوباچر، اندرو یانگ، پیت بودجیج، بتو اورورک و کوری بوکر برگزار شد.

براساس آخرین آماری که از سوی موسسه «RealClearPolitics (RCP)» از بررسی همه نظرسنجی‌ها در ایالات متحده استخراج شده است جوبایدن در اکثر نظرسنجی‌ها با کسب بیش از ۲۵ درصد آرای شرکت کنندگان، بیشترین بخت را برای حضور در رقابت نهایی با جمهوریخواهان در سال ۲۰۲۰ دارا است. علاوه بر وی سندرز و وارن هم با کسب نظر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد گزینه‌های بعدی در این رقابت هستند. مناظره سوم نخستین تقابل سه نامزد اصلی دموکرات‌ها برای تقابل احتمالی با ترامپ در سال ۲۰۲۰ بود.

تارنمای خبری تحلیلی «VOX» عنوان داشت نکته‌ای که نظرسنجی‌های ملی و ایالتی نشان می‌دهند پیروزی دموکرات‌ها بر ترامپ است. براساس این تحلیل، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند سندرز و بایدن با بیشترین اختلاف، ترامپ را شکست خواهند داد.

حتی سی. ان. ان هم در گزارش خود مدعی شد که از هر ۱۰ آمریکایی ۶ نفر دونالد رامپ را لایق انتخاب برای دور دوم ریاست جمهوری نمی‌دانند.

طبق تحلیل وکس، دموکرات‌ها نباید گول نظرسنجی هایی را که ۱۴ ماه قبل از انتخابات برگزار می‌شود، بخورند. آن‌ها نباید گرفتار همان شرایطی شوند که در سال ۲۰۱۶ برای «هیلاری کلینتون» رخ دارد. درحالی که در دوره‌های مختلف مانده به انتخابات تقریبا همه نظرسنجی‌ها وی را پیروز انتخابات حتی با بیش از ۱۰ درصد اختلاف می‌دانستند اما در زمان نزدیک به انتخابات شرایط تغییر کرد. این گزارش افزود: اتفاقات بسیار زیادی تا زمان انتخابات رخ خواهد داد و تمایلات رای دهندگان هم ممکن است تغییرات عمیقی پیدا کند.

بحث‌های جزئی‌تر در مناظره سوم

از آنجا که حدود دو ماه از آخرین مناظره میان این نامزدها گذشته و در این مدت اتفاقات مهمی به ویژه در عرصه داخلی آمریکا رخ داده است تقریبا برای همه نامزدها یک موضوع اولویت خاصی داشت و آن هم انتقاد به سیاست‌های دونالد ترامپ بود. یکی از مهمترین جنبه‌های این حملات هم به سیاست‌های نژادی وی و تلاش برای افزایش شکاف در جامعه آمریکایی بود.

گفته می‌شود کامالا هریس مناظره را توفانی آغاز کرد مهم‌تر آنکه شعار انتخاباتی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا یعنی «بله ما می‌توانیم» را هم مورد استفاده قرار داده بود. بیشتر رسانه‌های آمریکایی اما با قابل قبول خواندن عملکرد بایدن، وی را برنده این دور از مناظره دانستند.

با این حال بیمه و خدمات درمانی که مهم‌ترین موضوع برای افکارعمومی به شمار می‌آید، نخستین موضوعی بود که به آن پرداخته شد. عملی نبودن دیدگاه چپگرایانه سندرز و وارن در این حوزه از جمله انتقاداتی بود که دیگر نامزدها همچون بایدن در مورد آن سخن گفتند. وی به عنوان پرسابقه‌ترین نامزد انتخاباتی که سابقه طولانی در مناصب اجرایی به ویژه در کنار باراک اوباما دارد، مهم‌ترین مشکل طرح بیمه‌ای آن‌ها را هزینه زیاد و نامشخص بودن منابع تامین بودجه آن عنوان کرد.

با این حال وارن از طرح درمانی اوباما تمجید کرد و مدعی شد خواستار اجرای بهتر و کامل‌تر آن است. سندرز هم طرح درمانی را ارائه کرد که به اعتقاد کارشناسان برای اجرای ۱۰ ساله آن، مبلغی بالغ بر ۳۲ تریلیون (هزار میلیارد) دلار بوجه نیاز است.

علاوه بر این بحث مالکیت سلاح هم در این مناظره مطرح شد زیرا این امر به علت حوادث خونبار ماه گذشته مورد توجه افکارعمومی قرار داشت. اورورک شهردار پیشین در ال پاسو در این زمینه در مرکز نگاه‌ها قرار گرفت. وی از برنامه خود برای محدودیت در فروش سلاح‌های خودکار در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهوری سخن گفت. دیگر نامزدها در این زمینه رویکردی خنثی داشتند و آن را اختیاری عنوان کردند. وارن اقدام و حمایت مجلس سنا برای تصویب یک قانون کارآمد را ضروری دانست.

بحث مهاجرت نیز در این مناظره مطرح شد که چند تن از نامزدها از برنامه ریزی برای کاهش محدودیت‌های دولت ترامپ سخن گفتند. بیشتر حاضران در مناظره خط مشی‌های ترامپ در این حوزه را تفرقه افکن ارزیابی کردند. برخی از آن‌ها همچون کاسترو هم به انتقاد از رویکردهای مهاجرتی باراک اوباما و معاون وی پرداختند. جوبایدن اما عنوان داشت «چه خوب، چه بد ۸ سال در کنار اوباما خدمت کرده است».

وارن با انتقاد از سیاست‌های ترامپ، از تسهیل در فرایند اعطای شهروندی سخن گفت و تاکید کرد رئیس جمهوری آمریکا این بحران مهاجرتی را با اهداف سیاسی ایجاد کرد. یانگ اما دیدگاه مثبت خود نسبت به پسران مهاجران و تاثیر آن‌ها در پویایی اجتماعی و اقتصادی ایالات متحده را تشریح کرد.

بحث تجارت نیز در این مناظره مورد توجه قرار گرفت. بودجیج ترامپ را بدون راهبرد در این حوزه دانست؛ کلوباچر سیاست‌های تعرفه‌ای ترامپ را به ضرر کشاورزان و کارگران ارزیابی کرد؛ وارن هم مدعی بازسازی روابط تجاری واشنگتن با دیگر کشورهای جهان با اهرم دسترسی به بازار آمریکا شد.

در حوزه آموزش نیز نامزدها اعتقاد داشتند باید برای اصلاح ساختار کارهای زیادی انجام دهند. یانگ در این زمینه برنامه کاملتری برای بهبود عملکرد مدارس داشت؛ بودجیج، هریس، وارن و سندرز از افزایش حقوق معلمان سخن گفتند و کوری بوکر هم مدعی شد پیش از این در شهری که شهردار آن بود در این زمینه کار کرده است.

در حوزه بین المللی اما مهمترین موضوعی که مطرح شد مساله صلح در افغانستان و سرنوشت نیروهای نظامی آمریکایی در این کشور بود. وارن با بیان این موضوع که شرایط در افغانستان راه حل نظامی ندارد از خروج نظامیان حتی بدون توافق صلح سخن گفت. بایدن هم به صوت غیرمستقیم طرح فدرالی کردن افغانستان را تکرار کرد. یانگ و بودجیج نیز با انتقاد از رویکرد جنگی کاخ سفید در بیش از یک دهه اخیر، از ناموفق بودن تلاش‌های واشنگتن برای بازسازی کشورهای اشغال شده و جلوگیری از تهاجم‌های بیشتر ایالات متحده در آینده سخن گفتند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال پرسپولیس در حالی روز گذشته موفق شد پیکان را با نتیجه ۲ بر یک شکست بدهد که بشار رسن هافبک عراقی پرسپولیس در این مسابقه حضور نداشت. «بهروز دزهبود» مدیر برنامه بشار رسن در این ارتباط به سایت «السومریه نیوز» عراق گفت: بشار به خاطر تمدید ویزای خود هنوز به ایران بازنگشته است. وی ادامه داد: رسن قبل از بازگشت به تهران با تیم سابق خود یعنی نیروی هوایی تمرین می‌کند تا از نظر بدنی آماده بماند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وی ادامه داد: هدف آمریکا در لبنان این است که حضور سیاسی حزب‌الله را در این کشور کمرنگ کند. این اتفاق نتیجه فساد برخی از وزرای وابسته به جریان ۱۴مارچ است که از سالها قبل سعی کردند که زمینه را برای یک بحران اجتماعی فراهم و وانمود کنند که وزرای وابسته به جریان ۸ مارچ از توان کافی برای اداره کشور برخوردار نیستند. وی تاکید کرد: آن وقت است که وزرای وابسته به حزب‌الله برکنار و کمک‌های مالی عربستان و آمریکا به لبنان سراریز خواهد شد. لبنان هم اکنون ۸۰میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و دولت سعد حریری قادر به پرداخت آن نیست. چون کمک‌های آمریکا و عربستان به لبنان قطع شده لذا فشارهای زیادی متوجه دولت سعد حریری شده است تا وزرای وابسته به جریان ۸مارچ را از کابینه اخراج کنند و وزرایی وابسته به آمریکا و عربستان در کابینه آینده وارد کنند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش ایسنا، او در ادامه نوشت: کسانی که معتقد بودند ترامپ برای روسیه بلااستفاده است باید مجددا در عقیده خود تجدیدنظر کنند. او گفت: ما باید مثل بچه‌ها به رئیس جمهور آمریکا بگوییم: مردم را با اسم کوچک صدا نزن! در خاتمه این آتش‌بس پنج روزه اردوغان قرار است با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در شهر سوچی دیدار کند. ترامپ یک کاندیدای عالی است و من او را تحسین می‌کنم اما برای آمریکا او رئیس جمهور چندان خوبی نیست. اما بالعکس ریاست جمهوری ترامپ برای روسیه مثل هدیه‌ای است که همچنان به دادن دستاورد به مسکو ادامه می‌دهد.
مهرمهر1 روز قبل
به گفته «پل چیچیستر» مدیر عملیات مرکز امنیت سایبر ملی انگلیس، سازمانی با نام Turla ظاهرا از زیرساخت‌های رایانه‌ای ایران استفاده کرده تا با موفقیت و در طی ۱۸ ماه دست کم در ۲۰ کشور مختلف حملات سایبری انجام دهند. یورو نیوز نیز با مخابره این خبر نوشته است: شماری از مقامات آمریکایی و بریتانیایی می‌گویند که گروهی از هکرهای روسی با مداخله در روند کار هکرهای ایرانی، موفق شدند این تصور را به وجود بیاورند که حملات سایبری از سوی هکرهای ایرانی انجام شده است. مقامات استونی و جمهوری چک گروه «تورلا» را متهم کرده‌اند که به سرویس امنیت فدرال روسیه وابسته است. ستاد ارتباطات دولت بریتانیا به همراه آژانس امنیت ملی آمریکا از حملات اخیر هکرهای روسی و شیوه مورد استفاده آنها پرده برداشته است. آنها هدف از افشای شیوه مورد استفاده هکرهای روس را افزایش آگاهی در مورد خطرات پیش رو عنوان کرده‌اند.
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا ضمن تأکید بر این که واشنگتن ترجیح می‌دهد از «قدرت و اختیارات دیپلماتیک» خود استفاده کند؛ اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور در صورت لزوم برای بکارگیری نیروی نظامی علیه ترکیه «کاملا آماده است». وی در گفتگویی ضبط شده با شبکه سی ان بی سی که بعدازظهر روز دوشنبه منتشر شد، مدعی شد: «ما [آمریکا] صلح را به جنگ ترجیح می‌دهیم. اما در شرایطی که اقدامی حرکتی یا عملیات نظامی موردنیاز باشد، باید بدانید که رئیس جمهور ترامپ برای انجام این کار آمادگی کامل دارد». وزیر خارجه آمریکا از ذکر اینکه چه اقدام مشخصی از جانب ترکیه می‌تواند «لزوم این عملیات نظامی» را تعیین کند، خودداری کرد. مایک پمپئو در ادامه افزود که واشنگتن از «قدرت دیپلماتیک» و اقتصادی خود پیش از بکارگیری توپخانه سنگین استفاده می‌کند و خاطرنشان کرد که تصمیم در مورد اینکه آیا آنکارا خط قرمز را رد کرده یا خیر، برعهده ترامپ است.
مهرمهر18 ساعت قبل
اهمیت افغانستان برای آمریکاافغانستان از جهات مختلفی برای آمریکا اهمیت دارد که مهمترین مورد آن هم مرز بودن با رقیبان اصلی ایالات متحده یعنی چین و ایران و نزدیکی به حریم خلوت روسیه است. علاوه بر این، افغانستان دارای مرزی نسبتا طولانی با ایران است و حضور نظامی آمریکا در این کشور به معنای آن است که ایالات متحده در کنار رقیبان و دشمنان سنتی خود حضوری همیشگی دارد. این موضوع وقتی نمود بیشتری پیدا می‌کند که به نحوه رفتار آمریکا با دولت‌های افغانستان و روند تشکیل دولت‌های جدید در این کشور توجه کنیم. این سفرها در حالی انجام می‌شود که دولت آمریکا به دلیل انجام مذاکراه با طالبان در حالیکه دولت افغانستان در آن حضور ندارد، بخشی از جمعیت این کشور را به خود بدبین کرده است. حضور پرتعداد فرستاده‌های واشنگتن در افغانستان کمکی به بهبود اوضاع این کشور جنگ زده نمی‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۳۰ مهرماه

خبری1 ساعت قبل

زلزله ۵٫۶ ریشتری «کوخرد» هرمزگان را لرزاند

خبری20 ساعت قبل

اظهارات امروز ظریف در مورد دیدار با عربستان و FATF

خبری20 ساعت قبل

کاهش خستگی با مصرف میان‌وعده‌های سالم

ایمنا11 دقیقه قبل

برنده افزایش قیمت زمین در کشور چه گروهی هستند؟

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

صدور حکم بدوی برای جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

فاجعه‌ای به نام «اصلاحات ارضی» و تاثیرات آن بر اشتغال در کردستان

ایسنا12 دقیقه قبل

سخنگوی قوه قضائیه: تاکنون به جز «روح‌الله زم» کسی از نهادها و دستگاه‌های دیگر دستگیر نشده است

خبرآنلاین13 دقیقه قبل

اگر به دنبال مشارکت منافقین هستند قانون را اصلاح کنند/ شورای نگهبان محصول خود را حتی یک لحظه هم گارانتی نمی‌کند/ هیچ کاندیدای احراز صلاحیت شد‌ه‌ای گارانتی ندارد/ نهادهای تخصصی نیاز به انتشار مذاکرات ندارند

اعتمادآنلاین14 دقیقه قبل

آغاز برداشت مرکبات از باغات استان کرمانشاه

ایسنا14 دقیقه قبل