پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ! …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ! …

پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ! …

الفخبرگزاری الف |

سخنان اخیر حجت الاسلام آقای پناهیان، ‌ واعظ مشهور، درباره شفافیت آرای نمایندگان مجلس آدم را یاد همان مثل معروف حکیمانه در میان ما ایرانیان می‌اندازد که: «بنشین» و «بفرما» و «بتمرگ» همه یک معنا دارند اما اثرشان به هیچ وجه یکی نیست. به خصوص در مورد کلمات دومی و سومی عکس العمل‌ها بسیار متفاوت است.

عکس العمل ما در برابر «بفرما» معمولا تمکین است یا در صورت عدم تمکین حداکثر سکوت. اما در برابر «بتمرگ» کمتر کسی برنمی آشوبد. حتی اگر «تمرگیدن» حرف و خواسته حقی باشد که باید به آن عمل شود!

رعایت این اصل مهم تبلیغی برای اهل «وعظ» و «خطابه» که با فنون آن آشنایی دارند بسیار واجب است و برای واعظان دینی واجب‌تر؛ چرا که آن‌ها منتسب و ملزم به اخلاق دینی نیز هستند.

اما جدای از اخلاق دینی، میدان دادن به هیجانات و لغزش زبانی در این زمینه‌‌‌ها که پای بیان سخن حقی در میان است، هم اثر سخن را در میان شنونده از بین می‌برد و هم بهانه‌ای به دست کسانی می‌دهد که این سخن انتقادی درباره آن هاست تا با توسل به همین لغزش و رعایت نکردن لحن و ادب، اصل موضوع را وانهاده و به حاشیه‌ها دامن بزنند و به این وسیله سخن حق را در میان غوغای برخاسته از این حاشیه‌ها ناشنیده بگذارند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به نظر می‌رسد درباره سخنان اخیر آقای پناهیان همین اتفاق افتاده است. یعنی اصل سخن که انتقادی کاملا وارد و به حق است در میان واکنش‌ها به لحن و ادبیات گم شد یا دستکم تلاش شد که چنین شود.

البته بر خلاف رویه معمول و مالوف ما که همواره در مواجهه با هر سخنی، حتی سخن حق، به مثل حکیمانه دیگر پارسی یعنی «ادب مرد به ز دولت اوست» استناد بی مورد می‌کنیم، باید گفت ادب مرد یقینا بهتر از استدلال و برهان نیست و نمی‌توان در مباحث اجتماعی و مهم صرفا به رعایت ادب افراد نمره داد و اصطلاحا «کاپ اخلاق» هم اهدا کرد بدون اینکه سخن افراد با محک استدلال و برهان سنجیده شود. ادبی ارزش دارد که همراه با سخن حق باشد همانطور که سخن حق نیز نباید با بی ادبی یا توهین توام باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا قرار است فردا پنجشنبه به سرزمین‌های اشغالی سفر کند. بر اساس اعلام این رسانه صهیونیستی، وزیر خارجه آمریکا در این سفر با مقامات صهیونیست پیرامون وضعیت سوریه بحث و تبادل نظر خواهد کرد. این در حالیست که سفر وی به سرزمین‌های اشغالی پس از دیدار با اردوغان در ترکیه خواهد بود.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در جامعه برای رعایت حقوق معلولان و نابینایان گفت: رسانه ملی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاههای متولی فرهنگی باید توجه به حقوق معلولین و نابینایان را در کشور نهادینه کنند. وی افزود: نباید در احقاق حقوق و برخورداری معلولان و نابینایان کشور از برخی امکانات و ظرفیت‌های کشور کوتاهی و در ارائه برخی تسهیلات تفاوتی میان نابینایان و معلولان با سایر افراد در نظر گرفته شود چرا که معلولان و نابینایان به عنوان بخشی از جامعه، از سهم و حقوق مشابه با سایر افراد برخوردار هستند. وی با اشاره به حمایت‌های دولت از کارآفرینان افزود: دولت شرایط خوبی را پیش روی کارآفرینان قرار داده است و حمایت‌های لازم را از برنامه‌های اشتغالزایی به عمل می‌آورد که نابینایان و معلولان نیز می‌توانند در این زمینه فعال باشند. در این جلسه که سخنگوی دولت نیز حضور داشت، هر یک از نخبگان و فعالان تشکل‌های مردم نهاد جامعه روشندلان کشور به معرفی خود پرداختند و گزارشی از مشکلات و دغدغه‌های جامعه نابینایان کشور ارائه کردند. سهیل معینی مدیر شبکه تشکل‌های نابینایان و کم بینایان (چاووش) نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت احقاق حقوق جامعه نابینایان کشور از معاون اول رییس جمهور برای تشکیل این جلسه قدردانی کرد و گفت: نخستین بار است که برای جامعه نابینایان کشور فرصتی فراهم شده است تا بتوانند از نزدیک دغدغه‌های خود را با یکی از مسئولین ارشد کشور مطرح کنند.
خانه ملتخانه ملت20 ساعت قبل
از جمله اهداف اتحادیه بین المجالس کمک به ایجاد صلح و امنیت، توانمند­سازی زنان و جوانان و گفت‌وگوی سیاسی و همکاری مشترک است. فرصتی برای بررسی نحوه اجرای تعهدات جهانیدر اجلاس بین المجالس موضوعات اساسی در دستور کار قرار می‌گیرد. امسال موضوع اساسی در دستور کار اجلاس است و آن نحوه تعهدات بین المللی و روش تبعیت از قوانین بین المللی است. این نکته حائز اهمیت است که IPU حقوق بشر را محافظت و آن را ترویج می­ کند. همچنین رئیس مجلس، از این فرصت برای طرح مطالبات ایران در برجام و نیز تبیین طرح صلح هرمز استفاده کرد.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
المعلم و پدرسون در این دیدار بر اهمیت هماهنگی برای موفقیت فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی و از میان بردن تمامی موانع تأکید کردند. طرفین همچنین تأکید کردند که سوری‌ها باید خودشان و بدون مداخله، فعالیت‌های کمیته قانون اساسی را رهبری کنند. گفت‌وگو درباره تحولات اخیر در شمال شرق سوریه و پیامدهای احتمالی آن برای فعالیت کمیته قانون اساسی و روند سیاسی از محورهای دیدار ولید المعلم و پدرسون بود. اقدامات متجاوزانه نظام رجب طیب اردوغان (رئیس‌جمهوری ترکیه) به وضوح نشان می‌دهد که ترکیه به خاک سوریه چشم طمع دارد. پدرسن نیز گزارشی درباره نتایج تماس‌ها و دیدارهای اخیرش درخصوص کمیته قانون اساسی ارائه کرد و اظهار داشت که سازمان ملل و دبیرکل آن نگران تحولات خطرناک در شمال شرقی سوریه و پیامدهای انسانی آن هستند.

نظرها

اخبار بیشتر