توزیع متادون در داروخانه‌ها آسیب زاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
توزیع متادون در داروخانه‌ها آسیب زاست

توزیع متادون در داروخانه‌ها آسیب زاست

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس کانون سراسری انجمن‌های مراکز درمان اعتیاد کشور، گفت: ارائه متادون در داروخانه‌ که محل حضور عموم جامعه است، به صلاح نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی غالبی، افزود: سال‌ها است که ستاد مبارزه با مواد مخدر، ردیابی داروهای متادون از طریق نصب کد شناسایی واحد «UID» روی شیشه‌ها و بلیسترهای قرص متادون را الزامی کرده ولی شرکت‌ها از اجرای این مصوبه سرپیچی کرده‌اند.

وی درباره مصوبه اخیر یکصد و سی و ششمین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: بر اساس این مصوبه متادون یا داروی مربوط به معتادان باید از طریق داروخانه‌ها توزیع شود و آموزش‌های روانشناسی و مشاوره‌ای و اقدامات درمانی از طریق مراکز درمان اعتیاد انجام گیرد که این مسئله می‌تواند مشکلات فراوانی به همراه داشته باشد.

غالبی با عنوان این مطلب که از سال ۱۳۸۰ مراکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور راه اندازی شد، افزود: طبق اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر، این مراکز مسئول تحویل داروهای مخدر به بیماران، همزمان با ارائه خدمات درمان اعتیاد مانند مشاوره هستند.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های مراکز درمان اعتیاد کشور، ادامه داد: ارائه متادون در مراکز بر اساس قوانین سازمان جهانی بهداشت و واحد جرم و مواد مخدر سازمان ملل و آیین نامه اجرایی وزارت بهداشت است، چرا که داروی مخدر دارویی تحت کنترل محسوب می‌شود و ارائه آن به بیماران مقررات خاص خود را دارد و از طرفی باید فرد احراز هویت شود و پس از آن دارو تحت نظر پزشک و پرستار به بیمار تعلق گیرد.

غالبی با اشاره به اینکه در مصوبه اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر دو دلیل را مطرح کردند که بر اساس آن از این پس متادون تنها از طریق داروخانه‌ها ارائه شود، گفت: دلیل اول نشت متادون و دلیل دوم نداشتن نیروی کار در معاونت غذا و دارو مطرح شده است و از آنجایی که از طریق فروش داروهای مخدر به ۷۵۰۰ مرکز درمان اعتیاد، سالانه قریب به ۲۰۰ میلیارد تومان سود عاید دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌شود، اگر ۱۰ درصد آن را برای استخدام نیرو در نظر گیرند قطعا مشکل کمبود نیروی کار برطرف خواهد شد. مضافا اینکه این دانشگاه‌ها از سال ۱۳۸۰ تا کنون این وظیفه را انجام داده‌اند و نیروهایی جهت تحویل متادون به مراکز داشته‌اند و این امر تازه‌ای نیست.

وی اظهار داشت: از طرفی نیز، طبق آماری که بر اساس تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر در کل کشور به دست آمده یک و نیم درصد کل نشت متادون به بازار سیاه، از جانب مراکز درمان اعتیاد بوده است. همچنین سالانه حدود ۱۱ تن متادون خالص در مراکز توزیع می‌شود، در حالی که در پنج ماهه ابتدایی امسال، ۱۸ تن متادون تولید شده و مشخص نیست که این اضافه تولید متادون با چه هدفی و برای چه مصرفی تولید شده است.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های مراکز درمان اعتیاد کشور، خاطرنشان کرد: همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر پنج سال پیش مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن باید همه داروهای ارائه شده دارای کد شناسایی باشند تا بتوان آنها را پیگیری کرد ولی در حال حاضر تنها این کد بر روی کارتن‌های داروی متادون نصب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مصوبه اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با قانون مغایرت داشته و خلاف سیاست‌های ابلاغی رهبری و برنامه ششم توسعه کشور مبنی بر تلاش جهت کاهش آسیب اعتیاد است، گفت: متادون نسبت به تریاک و هروئین که مخدری پرخطر هستند، در همه دنیا به عنوان یک مخدر کم خطر به شمار می‌رود و مصوبه اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر این احتمال که معتادان به سمت مخدرهای پرخطر بروند را بیشتر خواهد کرد.

غالبی خاطرنشان کرد: این مصوبه بدون اینکه در کمیته‌های تخصصی ستاد و کمیسیون تلفیق بررسی شود و بدون طی کردن روال عادی و مرسوم، در یک جلسه رسمی و نهایی مورد تایید قرار گرفته و رئیس جمهور نیز آن را امضا کرده است، بنابراین بررسی‌ها و تحقیقات لازم در این راستا مورد غفلت قرار گرفته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | اخبار سلامت | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی افزود: همچنین در مورد بیماری اعتیاد مثل همه بیماری‌ها، سه سطح برای پیشگیری در نظر گرفته شده که در سطح اول باید تلاش کرد افراد به اعتیاد مبتلا نشوند و دولت در این زمینه ضعیف عمل کرده چرا که طبق برنامه ششم توسعه، باید هر سال ۵ درصد از شیوع اعتیاد کاهش یابد ولی نه تنها کاهش نیافته بلکه بیشتر هم شده است.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های مراکز درمان اعتیاد به کشور، گفت: در مورد سطح ۲ پیشگیری نیز باید تلاش کرد که اعتیاد از فرد معتاد به سایرین سرایت نکند و چرا که هر معتاد می‌تواند در یک بازه زمانی، سه نفر را مبتلا کند و در این زمینه نیز اقدامات موثری از سوی حاکمیت صورت نگرفته است. در حالی که مراکز خصوصی درمان اعتیاد بدون ایجاد بار مالی بر دوش دولت، توانسته‌اند با تحت پوشش قرار دادن قریب ۱٫۳ میلیون معتاد، ۵۰ درصد پیشگیری سطح دوم را محقق کنند.

غالبی ادامه داد: سطح ۳ پیشگیری از اعتیاد شامل اشتغال و مهارت آموزی برای معتادان بهبود یافته است که در این زمینه نیز تعلل انجام گرفته و دولت اقدامات مناسبی نداشته است. لذا منطقی به نظر نمی‌رسد که ساختار شکل گرفته در پیشگیری سطح دوم را دستکاری کنیم، بلکه دولت باید ابتدا سطح اول و سطح سوم پیشگیری را ارتقا داده و اقدامات خود را ارتقاء ببخشد.

وی بیان داشت: ۷۰ درصد از کسانی که در زندان به سر می‌برند اعتیاد داشته یا جرم مرتبط با مواد مخدر دارند و از طرفی نیز اگر این افراد با رفتارهای پرخطر، در یک مرکز عمومی مثل داروخانه متمرکز شده و تجمع یابند، احتمال گسترش آسیب‌ها به جمعیت عادی نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین ارائه متادون توسط داروخانه‌ها که محلی برای حضور بسیاری از افراد و عموم جامعه است به صلاح جامعه نیست.

غالبی ادامه داد: ارائه متادون در داروخانه‌ها در کنار داروهایی همچون استامینوفن، نوعی انگ زدایی از اعتیاد بوده و می‌تواند قبح داروی مخدر را کاهش داده و گسترش مصرف داروهای مخدر و شیوع اعتیاد را به همراه داشته باشد.

وی گفت: مسئله دیگر اینکه اگر بیمار یا پزشک بخواهد داروی مخدر را در منظر عموم از داروخانه تحویل گرفته و حمل کند، از نظر امنیتی آسیب زا و خطر آفرین خواهد بود.

غالبی افزود: در آمریکا از زمانی که ارائه برخی داروهای مخدر در داروخانه‌ها انجام گرفت، شیوع اعتیاد به داروهای مخدر، چهار برابر و مرگ و میر ناشی از آن سه برابر شد و طی یک سال قریب به ۷۰ هزار مرگ ناشی از مسمومیت با مخدرها ثبت شد. تا حدی که مسئله بحرانی شد و دولت فعلی امریکا وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه ما نیز در کانون سراسری انجمن‌های مراکز درمان اعتیاد کشور منکر ایرادات در حوزه درمان اعتیاد نیستیم، گفت: می‌توان با آموزش و نظارت کیفی ایرادات موجود را در مراکز رفع کرد ولی تخریب یک ساختار ۱۸ ساله به نفع مردم نیست. کما اینکه تمام مجامع علمی مرتبط، از جمله مرکز ملی مطالعات اعتیاد، کنگره بین المللی دانش اعتیاد، انجمن علمی روانپزشکان، انجمن علمی پزشکان عمومی، موسسه دانش اعتیاد و روانشناسی ایران، دفتر مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت، مرکزتحقیقات مطالعات اعتیاد سازمان بهزیستی و بسیاری مراکز علمی دیگر و اساتید مطرح کشوری با توزیع یا عرضه متادون در داروخانه‌ها مخالفت نموده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف11 ساعت قبل
آخرین خبر از این ماجرا دخالت دیوان عدالت اداری به نفع استفاده‌کنندگان از این رانت است. جالب اینکه گویا شکایت، به فاصله یک روزمطرح و رأی دیوان عدالت نیز صادر و دادنامه تنظیم شده است. البته گویا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری رفع اثر از دستور موقت صادره را درخواست کرده است. احمد توکلی در نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری خواستار لغو این حکم توسط دیوان شد. هرچند رئیس جمهور به روشنی به مختصات آن جلسه اشاره‌ای نمی‌کند، شواهد حالیه و مقالیه حاکی از این است که جلسه‌ای که رئیس جمهور از آن صحبت می‌کند، جلسه‌ای داخلی نیست و احتمالا حضور وی در یک جلسه مذاکراتی با رئیس جمهور آمریکاست؛ اما در چه حالتی ممکن است مذاکره رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور آمریکا در حکم قربانی شدن رئیس جمهور ایران تلقی شود؟!

فیلم | علت مخالفت دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها

همشهریهمشهری13 ساعت قبل
الفالف22 ساعت قبل
امروزه بهترین روش‌ جوانسازی پوست به قدری متنوع و فراوان‌اند که گاهی انتخاب را برای متقاضیان بسیار دشوار می‌کنند. به طور کلی نمی‌توان یک روش را به عنوان بهترین روش جوانسازی پوست معرفی کرد؛ چرا که هرکدام از آن‌ها مزایا و معایبی دارند. برای این که بتوانید از میان بهترین روش‌های جوانسازی پوست یکی را انتخاب کنید، مراجعه به یک کلینیک معتبر که پزشکان باتجربه‌ای دارد، بهترین کار است. برای این که متوجه شوید چرا می‌گوییم هایفوتراپی یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست است؛ بیایید نگاهی به مزیت‌های این روش بیندازیم: گاهی تنها یک جلسه‌ی درمانی برای رسیدن به نتایج مورد انتظار کافی است. اثربخشی بالا، عوارض کم و بی‌خطر بودن اندولیفت سبب شده که به عنوان یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست به شمار بیاید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
دونالد ترامپ که پیش از این وعده تحریم ترکیه به دلیل آغاز حملات این کشور در شمال سوریه داده بود، گفت: در پاسخ به شبهات که اعلام می‌شود من به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبز نشان داده‌ام، تحریم هایی علیه ترکیه اعمال خواهم کرد. بیانیه ترامپ در حالی منتشر می‌شود که روز یکشنبه میان مقامات امنیت ملی آمریکا و دیگر مقامات کلیدی دولت واشنگتن جلسات بررسی تحریم‌های ترکیه برگزار شده بود. نیروهای ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه در عملیاتی به نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال سوریه حمله کرد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه این اقدام نظامی عملیات را علیه گروه‌های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. دولت سوریه با محکوم کردن حمله ترکیه به مناطق شمال شرق این کشور از آمادگی ارتش برای مقابله با هر چالشی خبر داده است.

انتقال هوایی ٤٤ بیمار و مصدوم از زائران اربعین حسینی از ایلام به تهران

11+
ایسناایسنا15 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر