تاثیر طراحی محیطی بر کاهش سرقت از خودرو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. تکنولوژی
تاثیر طراحی محیطی بر کاهش سرقت از خودرو

تاثیر طراحی محیطی بر کاهش سرقت از خودرو

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد طراحی محیطی بر پیشگیری از سرقت داخل خودرو در پارکینگ‌ها و معابر تاثیرگذار است.

آمار جرایم ارتکابی در محیط‌های گوناگون، بیانگر این امر است که مجرمان در ارتکاب عمل مجرمانه خویش، اغلب دارای انتخاب عقلانی بوده و فرصت‌های مناسب و کم‌خطر را برای انجام جرم انتخاب می‌کنند. طراحی محیطی مناسب در راستای پیشگیری سریع و ارزان از ارتکاب جرایم و یا حداقل کاهش آن، بهترین گزاره‌ای است که امروزه در سرتاسر جهان و به خصوص در کشورهای پیشرفته به عنوان مناسب‌ترین شیوه در این راستا انتخاب و اعمال می‌شود. محققان در پژوهشی با عنوان «نقش طراحی محیطی بر پیشگیری از سرقت داخل خودرو در پارکینگ‌ها و معابر» این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در پژوهشی که حسین مفخمی شهرستانی، مدرس دانشگاه علوم انتظامی امین و اکبر ابوالفتحی، کارشناس ارشد پیشگیری از جرم دانشگاه علوم انتظامی امین انجام داده‌اند، آمده است: «طراحی مناسب و استفاده درست از محیط می‌تواند علاوه بر پیشگیری از وقوع جرم، کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و ترس از جرم را افزایش دهد. به عبارت دیگر، اگر محیط به نحوی طراحی شود که بتواند موجب بهبود یا تقویت جنبه‌های واپایش و نظارت افراد شده تعلق ساکنان را به قلمروی خود بالا برده و تصویری مثبت از فضا ایجاد کند، زمینه پیدایش و شکل‌گیری فرصت‌های مجرمانه کاهش خواهد یافت و در نتیجه مجرمان از ارتکاب جرم باز خواهند ماند.»

در این مقاله آمده است: «این پژوهش از نظر هدف، کاربردی و از لحاظ روش گردآوری‌ داده‌ها، توصیفی از نوع پیمایشی است. جامعه آماری به دلیل محدود بودن تمام شمار است که شامل: کارشناسان اجرایی ستاد انتظامی استان و شهرستان زنجان در پلیس آگاهی: ۲۰ نفر، معاونت عملیات: ۱۵ نفر، پلیس پیشگیری: ۱۵ نفر، کوپ‌های انتظامی شهرستان زنجان: ۴۰ نفر و متخصصان پارکینگ‌های شهرداری شهرستان زنجان: ۱۰ نفر که در مجموع به تعداد ۱۰۰ نفر است. پایایی کل پرسشنامه با استفاده از آلفای کرونباخ و نرم‌افزار spss به دست آمد.»

در این پژوهش آمده است: «سن پاسخگویان نشان می‌دهد که اعضای جامعه آماری به طور متوسط ۳۷٫۸ ساله بوده‌اند. وضعیت جنسیت نشان می‌دهد که از ۱۰۰ نفر پاسخ‌گویان، ۹۸ درصد مرد هستند. وضعیت تاهل نشان می‌دهد که از ۱۰۰ نفر پاسخگویان کلیه اعضا متاهل هستند. سطح تحصیلات پاسخگویان نشان می‌دهد که دیپلمه‌ها ۱۶ نفر، کاردانی ۲۶ نفر، لیسانس ۴۴ نفر و فوق لیسانس ۱۴ نفر هستند.»

خبری: بهترین اخبار تکنولوژی جهان

محققان در این مقاله می‌گویند: «بر اساس نتایج یافته‌های توصیفی، به جز گویه «استفاده از منظر گیاهی جهت جذب عموم و نظارت بیشتر» مربوط به مولفه نظارت، بیش از ۵۰ درصد اعضای جامعه اعتقاد به تاثیر زیاد یا خیلی زیاد شاخص‌های مطرح شده در هر یک از مولفه‌های طراحی محیطی بر پیشگیری از سرقت داخل خودرو هستند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که از نظر اعضای جامعه مورد مطالعه، تمامی گویه‌ها به جز «استفاده از منظر گیاهی جهت جذب عموم و نظارت بیشتر» بر پیشگیری از سرقت داخل خودرو موثرند.»

به گفته نویسندگان این مقاله، بررسی تاریخی روند سرقت داخل خودرو در شهرستان زنجان در حال فزونی و ازدیاد است؛ به طوری که یکی از دغدغه‌های نیروی انتظامی شهرستان زنجان، شناسایی راهکارهای پیشگیری و مقابله با این نوع سرقت بوده است. نتایج پژوهش نشان داد، بیش از ۵۰ درصد اعضای جامعه معتقدند مولفه قلمروگرایی و گویه‌های آن شامل: استفاده از موانع فیزیکی، نورپردازی و روشنایی مناسب، استفاده از نصب تابلو و پیام‌های مکتوب مانند «پارکینگ خصوصی» و استفاده از منظرسازی (حصار تزیینی جهت تفکیک فضا) در پارکینگ‌ها و معابر و همچنین مولفه نظارت و گویه‌های آن شامل: استفاده از طراحی مناسب خیابان برای افزایش عبور و مرور عابران پیاده و دوچرخه‌سواران، استفاده از حصارهای کوتاه و نمایان برای افزایش نظارت، استفاده از نگهبان و پارکبان، استفاده از دوربین‌های مداربسته در معابر و پارکینگ‌ها بر پیشگیری از سرقت داخل خودرو در پارکینگ‌ها و معابر تاثیرگذارند.

در این پژوهش آمده است: «بیش از ۵۰ درصد اعضای جامعه می‌گویند مولفه سخت کردن آماج جرم و گویه‌های آن مانند افزایش ایمنی قفل‌ها، درها، پنجره‌ها و استفاده از درهای ریموت‌دار در معابر و پارکینگ‌ها و همچنین مولفه پشتیبانی و گویه‌های آن مانند مشارکت ساکنان در مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، علاقه‌مندی و رضایت ساکنان از محیط پیرامون و همچنین جای‌دهی فعالیت‌های خدماتی و فضاهای عمومی در مناطقی با دید و نظارت عمومی بالا بر پیشگیری از سرقت داخل خودرو در پارکینگ‌ها و معابر تأثیر دارند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
خانوارهای فاقد خودرو یا خانوارهایی که ارزش خودروی آنها کمتر از ۵۰ میلیون تومان است، در این مرحله از فهرست یارانه بگیران حذف نمی‌شوند. به موجب تصمیمات اتخاذ شده افرادی که مالک خودروهایی تا ۵۰ میلیون تومان هستند، در فهرست حذف شدگان از دریافت یارانه قرار نمی‌گیرند. به این ترتیب کسانی که خودرو ندارند یا ارزش خودروی آنها کمتر از ۵۰ میلیون تومان است، در این مرحله در پروسه حذف قرار ندارند. میرزایی درباره تاثیر مالکیت خودرو بر حذف یارانه‌ها پیش از این گفته است: یکی از شاخص‌هایی که مبنای شناسایی بود را با هم مرور کنیم. ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان، ۳۷۴۰۹ خانوار و بالای ۵۰۰ میلیون ۱۵۷۴۵ خانوار را شامل شده‌اند.
الفالف1 روز قبل
قوای محرکه تمام الکتریکی این خودرو نیرو را به چهار چرخ خودرو رسانده و بدین ترتیب یک خودروی چهارچرخ محرک به شمار می‌رود. قدرت موتور الکتریکی تعبیه شده در آن، ۴۰۸ اسب بخار قدرت و ۶۶۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. باتری بکاررفته در این خودروی برقی نیز ظرفیتی معادل ۷۸ کیلووات ساعت دارد که قادر خواهد بود خودرو را در مسافتی طولانی همراهی کند. اما کابین این خودرو شباهت بسیار زیادی به سایر مدل‌های توسعه داده شده توسط این شرکت دارد. بدین ترتیب شرکت‌های خودروسازی بزرگی تصمیم گرفته‌اند که تغییر رویکرد داده و به سمت و سوی ساخت و طراحی خودروهای برقی و الکتریکی و هیبریدی بپردازند تا در سال‌های آینده، مشتریان خودرو بیشتر به خرید این محصولات روی بیاورند.
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
پیکسل ۴ و پیکسل ۴ ایکس ال به سیستم عامل اندروید ۱۰، سیستم حس حرکت (motion sense) و شناسایی حادثه مجهز هستند. پیکسل ۴ نمایشگر ۵٫۷ اینچی و پیکسل ۴ ایکس ال نمایشگر ۶٫۳ اینچی دارند. قیمت پیکسل ۴ با ظرفیت ۶۴ گیگابایتی ۷۹۹ دلار و قیمت پیکسل ۴ ایکس ال با ظرفیت ۶۴ گیگابایتی ۸۹۹ دلار است. این دو دوربین‌های جدید فناوری تصویربرداری محاسباتی گوگل همراه می‌شوند که چند سالی است گوگل در حال توسعه آن بوده است. یک امکان دیگر امکان +Live HDR است که به کاربر امکان می‌دهد تصویری تخمینی از شات نهایی HDR را به طور همزمان ببیند تا ایده‌ای از عکس نهایی پیدا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، از آنجا که این روزها اخبار زیادی مبنی بر آسیب‌پذیری‌های امنیتی و نفوذ بدافزارهای خطرناک به رایانه کاربران و شرکت‌های تجاری در جهان منتشر شده است، بنابراین پژوهشگران بسیاری درصدد کشف هرگونه بدافزار در نرم‌افزار، برنامه و اپلیکیشن‌های مختلف هستند تا کاربران را از آسیب‌های احتمالی حملات سایبری و بدافزاری مصون بدارند. حالا به تازگی محققان امنیتی دریافته‌اند که ۱۵ اپلیکیشن موجود در پلت‌فرم فروشگاه آنلاین و اینترنتی گوگل پلی استور میزبان بدافزارهای خطرناکی هستند که امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی کاربران را به شدت تهدید می‌کنند. این کارشناسان در گزارشی به گوگل به عنوان توسعه دهنده این فروشگاه، از این غول تکنولوژی درخواست کرده‌اند که هر چه سریعتر به مقابله با اپلیکیشن‌های مذکور بپردازد و جلوی انتشار آزادانه بدافزارهای موجود در آنها را بگیرد. البته گوگل در تمام این سالها در تلاش بی‌وقفه و مداومی سعی کرده تا نفوذپذیری دستگاه‌های مبتنی بر اندروید را به شدت کاهش دهد. به‌عنوان مثال گفته می‌شود در طول یک سال یعنی مارس ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹ میلادی، رصد و بررسی‌های دقیق گوگل موجب کاهش تعداد گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های آلوده به بدافزار chamois از ۷٫۴ میلیون به تنها ۷۰۰ هزار دستگاه شده است.
همشهریهمشهری10 ساعت قبل
پژوهشگران انگلیسی می‌گویند این شیوه می‌تواند به دستبابی به تشخیص بهتر آرتروز (استئوآرتریت) و درمان‌های اختصاصی‌تر برای هر فرد معین کمک کند. پژوهشگران در این بررسی به امواج صوتی تولید شده از زانوهای ۸۹ فرد بزرگسال دچار آرتروز «گوش دادند». از این افراد خو استه شد که پنج بار از وضعیت نشسته بلند شوند و بایستند و امواج صوتی تولید شده از زانوهای این افراد ضبط شدند. نتایج کار این پژوهشگران نشان داد که بر اساس ثبت امواج صوتی پرفرکانس ایجاد شده از زانوها می‌توان افراد دارای زانوهای سالم و افراد دارای زانوهای دچار آرتروز را از هم تشخیص داد. به گفته کارشناسان این شیوه ضبط امواج صوتی ممکن است در آینده به عنوان شیوه‌ای حساس‌تر و ظریف‌تر برای درجه‌بندی شدت آرتروز و تخریب غضروف مفصل بدون تکیه به رادیوگرافی به کار رود.

نبرد دو خانواده آلمانی؛ از باواریا تا اشتوتگارت/ گرن کوپه سری۲ یا سی ال ای کلاس؟! (+تصاویر)

35+
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر