انتقادات نسبت به لایحه تجارت بی حساب و کتاب است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
انتقادات نسبت به لایحه تجارت بی حساب و کتاب است

انتقادات نسبت به لایحه تجارت بی حساب و کتاب است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
نماینده مردم درگز در مجلس گفت: کسانی که به لایحه تجارت انتقاد وارد می‌کنند،‌ باید به طور جزئی، مصداقی و درست و حسابی وارد بحث شوند، اینکه بگویند زمان بررسی کوتاه یا طولانی بود، دردی را دوا نمی‌کند.

عبدالله حاتمیان در گفت‌وگو با ایسنا درباره انتقادات مطرح شده از طرف فعالان اقتصادی نسبت به لایحه تجارت گفت: نوشتن این لایحه چیزی قریب به ۱۵ سال زمان برده و این گونه نبوده است که این لایحه یک روزه نوشته شود و روز بعد در مجلس بررسی شود. چرخه تصویب قانون اینگونه است که دولت لایحه‌ای را به مجلس می‌آورد سپس در کمیسیون تخصصی بررسی و بعد به صحن علنی می‌رود.

نماینده مردم درگز در مجلس ادامه داد: لایحه تجارت نیز قبل از بررسی در صحن مجلس در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است و اعضای کمیسیون حقوقی که غالبا قاضی و متخصص هستند از کارشناسان و اعضای هیئت دولت و قوه قضائیه نیز دعوت کرده‌اند تا این لایحه را سبک و سنگین کنند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه «این لایحه فیلترهای اصلی را گذرانده است» گفت: برخی از نمایندگان ممکن است فرصت مطالعه عمیق روی لایحه را نکرده باشند اما بنده با تورقی که روی این لایحه داشته‌ام، ‌ انتقادی نسبت به سرعت تصویب این لایحه ندارم. اگر می‌خواستیم این لایحه ۱۰۰۰ ماده‌ای را در مجلس بند به بند بررسی کنیم، عملا یک سال وقت می‌گرفت. در طول مذاکرات مجلس در مورد این لایحه، برای خود من این اتفاق نیفتاد که به بندی انتقاد داشته باشم. مواردی بود که فکر می‌کردم اگر کمی تغییر کند، نسبتا بهتر خواهد شد اما مشکل عمیقی با این لایحه نداشتم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

حاتمیان گفت: کسانی که به نحوه بررسی لایحه تجارت انتقاد وارد می‌کنند، ‌ باید به طور جزئی، مصداقی و درست و حسابی وارد بحث شوند زیرا این لایحه هنوز به طور کامل تصویب نشده و نیازمند تایید شورای نگهبان است. اقتصاددانان باید این ایرادات را به ما بگویند تا ما موارد الحاقی و تفسیری را به این لایحه اضافه کنیم. این انتقادات بی حساب و کتاب است. یک نفر یک چیزی می‌گوید که صرفا مغلطه کند. اقتصاددان منتقد باید بگوید مثلا در ماده ۵ لایحه اشتباه صریح وجود دارد. اینکه بگویند زمان بررسی کوتاه یا طولانی بود، دردی را دوا نمی‌کند. به طور کلی هنوز این قانون ابلاغ نشده است و ما می‌توانیم این قانون را کاملا اصلاح کنیم.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در حال بررسی و تصویب «لایحه تجارت» هستند که بیش از هزار ماده دارد که کارشناسان اقتصادی نسبت به نحوه بررسی آن در مجلس انتقاد وارد کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه مدیریت سبز

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

روحانی: حقوق‌ها غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در صبحانه کاری اعضای هیئت رئیسه، روسای کمیسیون‌ها، روسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و تشکل‌های وابسته به آن با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دلالی و واسطه‌گری به ویژه در بخش زمین و مستغلات و دسترسی برخی‌ها به تسهیلات مالی، بلای اصلی اقتصاد و تولید کشور است. غلامحسین شافعی افزود: با یک قرن تاخیر، پیوند مناسب میان دولت، نخبگان و فعالان اقتصادی، به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است از این رو تصمیم گیران اگر خواهان بهبود وضع اشتغال و معیشت مردم هستند باید در پی اجرای برنامه کامل و اساسی با مشارکت نخبگان و فعالان اقتصادی کشور باشند. وی اضافه کرد: اگر وضع فعلی تغییر نکند و اگر کشور هم چنان بهشت نامولدان باشد نمی‌توان امید واقعی به بهبود وضع اقتصاد کشور داشت. شافعی گفت: اگر درباره اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و خصوصی سازی بحث می‌شود باید این اصلاحات در خدمت بخش‌های تولیدی واقعی کشور باشد. شافعی افزود: این روند نشان می‌دهد تقاضا‌های مکرر بخش خصوصی و وزارت صنعت برای اصلاح ساختار تسهیلات دهی مورد توجه تصمیم‌گیران قرار نگرفته است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد اسلامی را در این سفر، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امیر زمانی نیا معاون بازرگانی و امور بین الملل وزارت نفت، حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، و نمایندگانی از وزارت نیرو، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی همراهی می‌کنند. دیدار با قربان قلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان و وزیر صنعت، ارتباطات و حمل و نقل ترکمنستان و همچنین دیدار با فعالان صنایع ترکمنستان در قالب همایش مشترک اقتصادی بازرگانان دو کشور از دیگر برنامه‌های این سفر دو روزه وزیر راه و شهرسازی است. وزیر راه و شهرسازی، ریاست هیئت ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را برعهده دارد. دو کشور در اجلاس کارشناسی کمیسیون مشترک اقتصادی که چندی قبل در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد، توافق کردند حجم روابط اقتصادی خود را همپای روابط سیاسی دوجانبه توسعه دهند. هیئتی هفتاد نفره از تجار و بازرگانان ایرانی عضو اتاق بازرگانی ایران هم در حاشیه این کمیسیون به عشق آباد سفر کرده‌اند که گسترش روابط اقتصادی با بخش خصوصی ترکمنستان را پیگیری می‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. به گزارش عصر ایران، بر اساس این طرح ۷ محصول ت MVM در اقساط ۱۲ تا ۶۰ ماهه به خریداران عرضه می‌گردد. نرخ سود تسهیلات تمامی خودروها ۲۱ درصد و زمان تحویل نیز ۳۰ روز کاری و مدل خودرو نیز ۹۸ می‌باشد. جدول فروش به شرح زیر است/ برای مشاهده در جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.

نظرها

اخبار بیشتر