دوربین‌گذاری در زیستگاه‌های حیات وحش محدودیت ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
دوربین‌گذاری در زیستگاه‌های حیات وحش محدودیت ندارد

دوربین‌گذاری در زیستگاه‌های حیات وحش محدودیت ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه همه انجمن‌ها، دانشجویان و گردشگران برای ورود به مناطق تحت مدیریت محیط زیست باید مجوز بگیرند، گفت: سال قبل پروتکلی برای ورود افراد و دوربین‌گذاری در زیستگاه‌های حیات وحش تهیه شده است که بر اساس آن اطلاعات محققان و نقاط دوربین‌گذاری ثبت می‌شود.

به گزارش ایسنا، اخیرا مرتضی اسلامی - عضو انجمن یوز ایرانی - با تأکید بر اینکه آمار دقیقی از جمعیت یوزپلنگ‌های موجود در کشور نداریم، گفته بود که از دو سال پیش تاکنون به دلیل اعمال برخی محدودیت‌ها، امکان دوربین‌گذاری و پایش جمعیت یوز در زیستگاه‌های این گونه وجود ندارد. این درحالیست که شهاب الدین منتظمی - مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - به ایسنا می‌گوید که محدودیت خاصی برای دوربین‌گذاری در زیستگاه‌های یوز یا سایر گونه‌های حیات وحش وجود ندارد و از سال‌های دور تاکنون هم روال بر این بوده که همه انجمن‌ها، محققان، دانشجویان و گردشگران برای ورود به مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست و هر نوع مطالعه، نمونه‌برداری، پایش و تحقیق مجوز بگیرند.

وی با اشاره به اینکه پروتکلی در سال ۱۳۹۷ تدوین شده است که بر اساس آن ورود به زیستگاه‌ها به اخذ مجوز و هماهنگی با اداره کل محیط زیست استان نیاز دارد، اظهارمی‌کند: در دو سال گذشته محدودیتی در دوربین‌گذاری در زیستگاه‌ها وجود نداشته و تنها دقت‌ها و نظارت‌ها بیشتر شده است چون باید اهداف دوربین‌گذاری باید برای سازمان محیط زیست مشخص و محرز شود، ضمن اینکه سازمان محیط زیست باید از اطلاعات تولید شده در زیستگاه‌های خود حفظ و حراست کند. برای این موارد ضوابطی داشتیم اما سال قبل پروتکل مستقلی هم در این باره نوشته شد.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این نکته که بر اساس پروتکل تهیه شده در معاونت طبیعی حتما باید محل‌های دوربین‌گذاری برای پایش و سنجش مشخص شود، می‌گوبد: ضروری است که تاریخ و ساعت دقیق دوربین‌گذاری‌ها صورت‌جلسه شود. با استفاده از این روش از پراکنده‌کاری و استخراج اطلاعات غلط جلوگیری می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

منتظمی با تأکید بر اینکه انجمن‌های محیط زیستی مشکل و محدودیتی در دوربین‌گذاری در زیستگاه‌ها به منظور پایش و مطالعه ندارند، اظهارمی‌کند: معمولا انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در پایش‌ها حضور دارند و به مأموران محیط زیست کمک می‌کنند اما ورود به مناطق محیط زیست باید با مجوز سازمان حفاطت محیط زیست و هماهنگی اداره کل محیط زیست استان‌ها باشد بنابراین هر فرد یا انجمنی نمی‌تواند نسبت به دوربین‌گذاری اقدام کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای ورود به زیستگاه‌ها انجمن‌های محیط زیست باید از نهادهای امنیتی هم مجوز جداگانه‌ای بگیرند؟ می‌گوید: خیر نیازی نیست. چون کلیه هماهنگی با نهادهای امنیتی برای ورود به زیستگاه‌ها توسط ادارات کل محیط زیست استان‌ها انجام می‌شود و در نتیجه مشخص است که چه فردی از چه گروهی وارد منطقه می‌شود.

به گزارش ایسنا، این اظهار نظر مدیر کل حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست در مورد نبود محدودیت در دوربین‌گذاری در حالی مطرح می‌شود که آخرین اطلاعات مربوط به جمعیت یوزپلنگ‌ها در استان‌های یزد، سمنان و خراسان شمالی به عنوان زیستگاه‌های این گونه ارزشمند به دو سال پیش برمی‌گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدت

الفالف1 روز قبل
خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدتگروه اجتماعی الف، ۱۹ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۵۱ ۳۹۸۰۸۱۹۱۷۹رهبر معظم انقلاب در سخنرانی که در مهرماه سال ۹۰ در جمع مردم ایرانشهر بیان داشتند از خاطرات دوران تبعید و برگزاری هفته وحدت در بین مسلمانان این شهر صحبت کردند.

تازه‌های امروز شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس و برخی اعضای شورای شهر تهران به سوالات مردم در باره مترو، قطع درختان و موضوعات فسادخیز در شهرداری پاسخ گفتند. به گزارش حبرگزاری صدا و سیما، رئیس و برخی دیگر از اعضای شورای شهر تهران به برخی دغدغه‌های مردم تهران در باره خرابی واگن‌های مترو، برخورد با موضوعات فسادخیر در شهرداری، قطع درختان و خشکاندن باغها در برخی مناطق تهران با هدف ساخت برج‌های سربه فلک کشیده پاسخ گفتند.

مرگ ۲ دانش آموز خوش زبان ورنکشی در زلزله (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سایت نصر نوشت: شب گذشته آذربایجان باری دیگر لرزید و مردم آذربایجان را در غم از دست دادن تعدادی از عزیزانشان به سوگ نشاند. زلزله ۵٫۹ ریشتری آذربایجان شرقی در بامداد گذشته موجب خسارات سنگینی در تعدادی از روستاهای ترکمنچای شهرستان میانه شد. ریحانه و زهرا دو دخترکی هستند که از وضعیت مدرسه شان انتقاد دارند. این کودکان هم حق دارند در فردای این سرزمین نقش ایفا کنند و به قول زهرا، «مملکت را درست کنند». همه آذربایجان سوگوار ریحانه و زهراست و جا دارد مردم عزیزمان به نحو احسن این دو گل پرپر شده آذربایجان و خانواده هایشان را عزیز شمارند.

کیان ۷۰۰؛ دستاوردی در اوج تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خودروی فوق سنگین نظامی ایرانی کیان ۷۰۰ با قدرت کشندگی بالا با نمونه آمریکایی برابری می‌کند و در خاورمیانه منحصر به فرد است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این تانک بر، نماد خودباوری است. قیمت مشابه خارجی این دستاورد حدود ۵ میلیارد تومان است که متخصصان دفاعی کشور موفق شدند با ۸۰۰ میلیون تومان آن را بسازند.

اثرات منفی آلودگی هوا بر بدن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تدابیر برای کاهش آلودگی هوا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آلودگی که مشاهده می‌کنید معمولا در این فصل اتفاق می‌افتد اما تصمیمات اضطرای می‌تواند راهگشای مناسبی برای کاهش آلودگی شهرمان باشه؟

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها