حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. ورزشی
حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست

حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست

مهرخبرگزاری مهر |
اصفهان - کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی گفت: بر اساس نظر مراجع تقلید، حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست و سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می شود.

حجت الاسلام امیر صالحی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه یکی از سوالات بسیار مهم مردم نصف جهان از مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با توجه به وجود ورزشگاه‌های بزرگ در اصفهان در ارتباط با حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی است، در این ارتباط اظهار داشت: اسلام موافق با شادی و نشاط و تحرک جوانان از زن و مرد است به نوعی که در دستورات ائمه اطهار (ع) تاکید شده است که بخشی از زندگی مومن باید تفریحات سالم اختصاص پیدا کند تا بتواند وظائف دنیایی و آخرتی خود را به بهترین شکل انجام دهد.

وی افزود: نکته حائز اهمیت در این ارتباط توجه به چارچوب‌ها و ملاک‌های شرعی و عقلی در این گونه امور است زیرا شیطان در کمین انسان است و از هر فرصتی برای فریب و هلاکت ما بهره می‌برد.

کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با بیان اینکه یکی از مسائل پرحاشیه و چالشی، سوال درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای دیدن مسابقات ورزشی مردان است، ابراز داشت: برای رسیدن به عملکرد صحیح در این ارتباط چهار مطلب رامورد بررسی قرار می‌دهیم تا به حکم شرعی و اسلامی آن به دور از هر گونه افراط و تفریط، جهت گیری و غرض ورزی گروهی و سیاسی برسیم.

دستور عمومی کنترل چشم و دوری از نگاه به نامحرمان در قرآن کریم

وی با اشاره به اینکه در آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور خداوند دستور عمومی نسبت به مردان و زنان دارد مبنی بر اینکه مومن کنترل چشم و دوری از نگاه به نامحرمان است، گفت: بدین ترتیب در ابتدای آیه ۳۱ از سوره نور خداوند می‌فرماید که به زنان با ایمان بگو چشم‌های خود را [از نگاه هوس آلود] فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند.

صالحی بیان داشت: بر اساس این آیه و آیات و روایات متعدد مراجع معظم تقلید نگاه زن و مرد نا محرم را حتی بدون قصد لذت به بدن یکدیگر حرام می‌دانند و بر این اساس حضور زنان در ورزشگاها به قصد دیدن ورزش هایی مثل فوتبال و کشتی صحیح نیست.

وی ادامه داد: به طور مثال در پاسخ به این سوال که آیا دیدن ورزش فوتبال، کشتی و مانند آن از نزدیک برای زنان جایز است یا خیر همه مراجع به جز آیت الله بهجت، تبریزی و سیستانی این حضور را نهی کرده‌اند و آیت  الله  بهجت نیز می‌فرمایند که بنابر احتیاط واجب جایز نیست.

کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به نظر آیت الله  تبریزی و سیستانی در این ارتباط گفت: آیت الله تبریزی در این ارتباط فتوا داده‌اند که اگر ترس افتادن به گناه باشد، جایز نیست و آیت  الله  سیستانی نیز معتقد است در ورزش فوتبال اگر نگاه با قصد لذت یا ترس افتادن به گناه باشد، حرام است و در ورزش کشتی بنابر احتیاط واجب، بدون قصد لذت نیز جایز نیست.

ترس عقلایی افتادن در گناه نیز در دین اسلام حایز اهمیت است

وی با بیان اینکه از سویی در حضور زن و مرد در فضاهای احساسی و شور انگیز مانند ورزشگاه‌ها ترس از وقوع گناه و مفاسد اخلاقی وجود دارد، ابراز داشت: در مورد مفاسد اخلاقی این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که ملاک عمل، یقین داشتن به وقوع گناه نیست بلکه ترس عقلایی افتادن در گناه نیز در دین اسلام حایز اهمیت است.

صالحی تصریح کرد: دستورات اسلامی در مورد ارتباط و تعامل زن و مرد در محیط اجتماع بیانگر این نکته است که باید در ارتباط و مراودات از افتادن در خطر بی تقوایی و بی عفتی پیشگیری کرد از این جهت دستور به پوشش و حجاب و نازک نکردن صدا در برابر نامحرم و عدم جلب توجه می‌دهد.

وی اضافه کرد: حضور زن و مرد در فضای ورزشگاه‌ها لازمه‌اش آسیب زدن به فضای اخلاقی و تربیتی جامعه است، بر این اساس عقل حکم می‌کند احساسی تصمیم نگرفته و زمینه مفسده و بی اخلاقی را فراهم نکنیم.

خبری: اخبار آنلاین ورزشی در ایران و جهان

ضرورت نداشتن حضور زن در ورزشگاه‌های مردان

کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با تاکید بر ضرورت نداشتن حضور زن در ورزشگاه‌های مردان گفت: همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد اسلام با شادی و نشاط و ورزش و فعالیت زن و مرد در محیط اجتماع مخالف نیست اما آنچه که حاکم در ارتباطات اجتماعی زن و مرد در محیط اجتماع می‌باشد ضرورت عقلی است.

وی ابراز داشت: وقتی که فضاهای ورزشی و اختصاصی بانوان درورزش و ورزشگاه‌های مختص به آنها در فضای جمهوری اسلامی و به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است و اهتمام مسئولین بر گسترش ورزش بانوان است دیگر چه ضرورتی به حضور زن و مرد به صورت همزمان در ورزشگاه‌ها وجود دارد.

صالحی گفت: از سویی حتی اگر زنان علاقمند به تماشای ورزش مردان هستند صدا و سیما و دیگر رسانه‌های جمعی این زمینه را فراهم کرده است که البته باید مسائل دینی در این موارد نیز مورد توجه قرار گیرد.

نظر مرجع در ارتباط با تماشای مسابقات فوتبال و کشتی تلویزیون

کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به نظر مراجع در ارتباط با حکم تماشای کشتی گیران و سایر ورزشکاران از تلویزیون برای بانوان ابراز داشت: آیات عظام امام، سیستانی، فاضل، نوری و وحید در این ارتباط می‌فرمایند که اگر این امر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد و باعث مفسده هم نشود، اشکال ندارد.

وی با بیان اینکه آیات عظام بهجت، صافی در این ارتباط معتقدند که با توجه به اینکه نگاه به این نوع برنامه ها باعث فساد و تهییج شهوت می شود، جایز نیست، تاکید کرد: آیت الله مکارم شیرازی در این ارتباط تاکید دارند که تماشای مسابقاتی نظیر کشتی و شنا و جز آن برای زنان از تلویزیون جایز نیست، ولی مسابقاتی نظیر فوتبال و والیبال که قسمت عمده بدن بازیکنان پوشیده است جایز است، مشروط بر اینکه مفسده خاصی نداشته باشد.

صالحی تصریح کرد: در همین ارتباط آیات عظام تبریزی و خامنه ای اعتقاد دارند که اگر مسابقات به طور غیر زنده پخش شود و قصد لذت و ترس افتادن به حرام نباشد، اشکال ندارد اما پاسخ یاد شده در جایی است که مردان ورزشکار و کشتی گیر، ناشناس باشند و گرنه به فتوای مراجع تقلید، تماشای آن حرام است.

حضور زنان در ورزشگاه تخلف از قانون محسوب می‌شود

وی با بیان اینکه به طور کلی حضور زنان در ورزشگاه تخلف از قانون محسوب می‌شود، ابراز داشت: از ابتدای انقلاب اسلامی قانون اجازه ورود زنان در ورزشگاه‌ها را نداده است و حتی در مواقعی که افرادی بنا داشتند هنجار شکنی کنند مراجع معظم تقلید و به ویژه رهبر معظم انقلاب مخالفت خود را ابراز نموده‌اند.

کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی ابراز داشت: در دورانی که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها مطرح شد و وزارت کشور دستور رئیس جمهور وقت را اجرا نمود، رهبر انقلاب در حاشیه گزارش فرماندهی نیروی انتظامی نوشتند که «به وزارت کشور: این کار ممنوع و خلاف است و سرپیچی از آن تخلف محسوب می‌شود».

وی تاکید کرد: با توجه به چهار مطلبی که به اختصار بیان شد مناسب است فتوای آیت الله مکارم شیرازی که در سایت معظم له موجود است را به عنوان نتیجه گیری می‌توان عنوان کرد بر این مبنا که «جو حاکم در ورزش گاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آنها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببینند و حضور آنها ضرروتی ندارد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرصتی که کالدرون به باشگاه پرسپولیس داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

استرلینگ با انگلیس تمرین کرد (فیلم)

ایلناایلنا21 ساعت قبل
رحیم استرلینگ، هافبک منچسترسیتی در تمرین امروز تیم ملی انگلیس حضور داشت. به گزارش ایلنا، رحیم استرلینگ، هافبک تیم فوتبال منچسترسیتی در دیدار هفته دوازدهم لیگ برتر انگلیس مقابل لیورپول با جو گومز، بازیکن لیورپول درگیر شد. این بازیکن روز گذشته در جریان تمرینات تیم ملی فوتبال انگلیس برای رویارویی با مونته نگرو و کوزو در رقابت‌های مقدماتی یورو ۲۰۲۰ دوباره با گومز درگیر شد و زخمی که او روی صورت هم تیمی‌اش برجای گذاشت سبب شد تا گرت ساوتگیت او را از لیست کنار بگذارد. بدین ترتیب او در دو مسابقه پیش رو سه شیرها را همراهی نخواهد کرد اما با این وجود در جلسه تمرینی که به تازگی تصاویر آن توسط رسانه‌های انگلیسی منتشر شده است حضور داشت و بدون مشکل برنامه‌های تاکتیکی را دنبال کرد. لحظاتی از تمرین امروز را که شبکه اسکای نیوز منتشر کرده است تماشا می‌کنید:

فیلم/ کنترل توپ تماشایی ستارگان فوتبال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

پیست اسکی توچال میزبان ملی پوشان

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

تمرینات بانوان ملی پوش اسکی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
بانوان ملی پوش اسکی خود را برای حضور در مسابقات مهمی همچون المپیک جوانان در لوزان سوئیس و قهرمانی جوانان آسیا در پیست بین المللی دیزین آماده می‌کنند. برای حضور در المپیک جوانان و قهرمانی جوانان آسیابه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پیست اسکی توچال، شرایط تمرینی را برای ملی پوشان اسکی فراهم کرده است. اسکی بازان کشورمان که هر ساله در تابستان اردوی خود را به یخچال‌های طبیعی اتریش می‌برند امسال به علت افزایش هزینه‌ها این برنامه را حذف کرده بودند. با توجه به اینکه ورزشکاران تمرینات بدنسازی منظمی را پشت سر گذاشتند با آمادگی کامل وارد اردو شدند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در ۹ ماه اول سال میلادی تعداد ۳۰ نمونه از ۸۷۰ آزمایش ورزشکاران ایران را مثبت اعلام کرد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ میلادی و در این بازه زمانی (۹ ماه نخست) مجموع ۷۹۱ آزمایش دوپینگ از ورزشکاران رشته‌های مختلف گرفته شد که ۳۵ نمونه مثبت بود. بیشترین تعداد آزمایش‌ها مربوط به فوتبال با ۲۶۱ آزمایش و چهار نمونه مثبت بوده و کمترین نیز مربوط به پاورلیفتیگ با سه آزمایش و ۲ نمونه مثبت بوده است. همچنین بیشترین نمونه مثبت مربوط به رشته وزنه برداری است که با ۱۷۵ آزمایش هشت ورزشکار دوپینگی بودند. ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پایان هر سال میلادی عملکرد سالیانه خود در حوزه مبارزه با دوپینگ را به وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) گزارش می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر