ماجرای تشکیل و ادغام موسسات تابعه وزارت ارشاد از زبان مهدی افضلی/ موسسه توسعه هنرهای معاصر نمی‌تواند با دستور وزیر منحل شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
ماجرای تشکیل و ادغام موسسات تابعه وزارت ارشاد از زبان مهدی افضلی/ موسسه توسعه هنرهای معاصر نمی‌تواند با دستور وزیر منحل شود

ماجرای تشکیل و ادغام موسسات تابعه وزارت ارشاد از زبان مهدی افضلی/ موسسه توسعه هنرهای معاصر نمی‌تواند با دستور وزیر منحل شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرعامل مؤسسه توسعه هنرهای معاصر در آستانه برنامه حذف و انحلال مؤسسات وابسته به وزارت ارشاد می‌گوید از لحاظ قانونی وزارتخانه چنین قدرتی ندارد. او تصریح می‌کند که دولت نمی‌تواند از لحاظ قانونی برنامه‌های فرهنگی و هنری را اجرا کند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، این روزها داستان تغییرات در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار داغ است و به دلیل نبود شفافیت لازم در این موضوع، گمانه‌زنی‌ها درباره چگونگی این برنامه به سمت و سویی رفته است که شک و شبهه‌ها را بیشتر می‌کند. یکی از نکات نامعلوم این طرح آینده مؤسسه توسعه هنرهای معاصر است. مؤسسه‌ای که بازوی مالی معاونت هنری به حساب می‌آید و عملا مجاری مالی مهمترین رویدادهای فرهنگی این معاونت از این مؤسسه می‌گذرد.

مهدی افضلی که مدیریت طولانی مدتی در این مؤسسه داشته در گفتگویی تلاش می‌کند واقعیت این مؤسسه را روشن کند و درباره آینده مؤسسه و خودش سخن بگوید. آنچه می‌خوانید قسمت نخست این گفتگوی مفصل است:

***

*بهتر است از اینجا آغاز کنیم که موسسه توسعه هنرهای معاصر از چه سالی شروع‌شده و مؤسسین این موسسه چه کسانی هستند؟

افضلی: موسسه از سال ۸۲ ثبت‌شده است. در آن دوره، به این جمع‌بندی می‌رسند با توجه به اینکه چند مجموعه تخصصی در معاونت هنری ارشاد وجود دارد و برای ایجاد تمرکز و نظارت بیشتر بر فعالیت‌ها یک مجموعه چندوجهی تاسیس کنند. ضمنا اگر آن زمان می‌خواستند برای بعضی از برنامه‌های تلفیقی کاری انجام دهند به لحاظ اساسنامه و قانونی امکان‌پذیر نبود. مثلا اگر بخواهند تئاتر موزیکال داشته باشند که هم در حوزه موسیقی و هم نمایش هست هیچ کدام از انجمن‌ها امکان ورود نداشتند؛ چون این مساله به کرات گریبانشان را گرفته بود، گفتند مجموعه‌ای را راه‌اندازی کنیم که قانون را رعایت کرده باشند.

* با انجمن‌ها تفاوت دارد؟

افضلی: اساسنامه‌ای جامع‌تر و کامل‌تر دارد و فعالیت‌های معتددی در حوزه فرهنگی با نهادهای دیگر و خارج از تفاهم‌نامه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد.

* البته زمانی که موسسه تأسیس شد انجمن نمایشی شکل نگرفته بود. انجمن هنرهای نمایشی سال 84 شکل می‌گیرد، یعنی بعد از انحلال انجمن نمایش که بخشی از بدنه ارشاد بود.

افضلی: نه به نظرم سال ۸۴ انجمن منحل نمی‌شود؛ انجمن نمایش سابق سال ۸۶ و ۸۷ منحل می‌شود.

* در سال 84 انجمن نمایش به دستور آقای پارسایی منحل می‌شود.

افضلی: نه، در دوره آقای پیمان (جانشین معاونت امور هنری) با این استدلال که لیست پرداخت حقوق و دستمزدها و دیگر هزینه‌های انجمن زیاد است، دستور به انحلالش صادر می‌شود. مخالفت‌های مدیر انجمن وقت جناب آقای مسافرآستانه هم در پی داشت. آقای مسافر موافق انحلال نبود و حتی قول کاهش هزینه‌ها را داد؛ اما نتیجه‌ای در برنداشت.

ماجرای تشکیل و ادغام موسسات تابعه وزارت ارشاد از زبان مهدی افضلی/ موسسه توسعه هنرهای معاصر نمی‌تواند با دستور وزیر منحل شود - 13

*در دوره آقای پارسایی انجمن منحل می‌شود. این اتفاق ریشه در سال 83 دارد، دوره‌ای که آقای مهندس‌پور، رئیس انجمن‌ نمایش هستند. با آمدن آقای پارسایی و تشکیل یک هیئت متشکل از آقایان عزیزی و سرسنگی انجمن نمایش منحل می‌شود.

افضلی: اسناد انحلال انجمن اینجا وجود دارد، سال ۸۶ انجمن نمایش منحل می‌شود.

* شما قبل از آنها تأسیس شدید؟

افضلی: بله ما ۸۲ تأسیس شدیم؛ ولی هدف از شکل‌گیری موسسه و فلسفه وجودی‌اش مطالبی بود که عرض کردم.

* ولی در اساسنامه‌تان حرفی درباره تلفیق هنرهای نیامده است.در اساسنامه آمده است: «حمایت از هنرمندان خلاق و نوآور در زمینه موسیقی ایران و برنامه‌ریزی برای اعتلای هنر موسیقی» و در ادامه «به منظور تعیین مبانی و خلق آثار ماندگار در عرصه موسیقی و تلاش برای شناساندن و ترویج هنرهای موسیقی هنرمندان برجسته کشور و برای خلق آثار نمایشی و توسعه همکاری‌های بین‌المللی در رشته‌های گوناگون تجسمی و کمک به آنها برای ایجاد انگیزه هم‌افزایی و بقیه مطابق بر ماده هفت اساسنامه» که ماده هفت اساسنامه هم به معرفی شخصیت‌ها اشاره دارد. هیچ چیز درباره تلفیق هنری وجود ندارد؟

افضلی: نه کلمه تلفیق هیچ موقع به کار نمی‌رود؛ اما همین مواردی که از اساسنامه گفتید نشان می‌دهد این موسسه در تمامی حوزه‌های هنرهای تجسمی، نمایشی و موسیقی می‌تواند فعالیت کند در حالی که انجمن‌ها فقط امکان فعالیت در همان یک حوزه تخصصی خود را دارند.

*خودتان گفتید.

افضلی: در اساسنامه اشاره‌ای به تلفیق نمی‌شود. حدود اختیارات آن موسسه را می‌گوید.

*به عبارتی اموری که معاونت هنری قادر به انجامش نبود را شما انجام می‌دهید.

افضلی:دولت سیاستگذار، ناظر و حامی است و مجری فعالیت‌های هنری نیست. فعالیت‌ها و رویدادهای هنری را انجمن‌ها و موسسات برگزار می‌کنند، از سویی بخشی از فعالیت‌هایی که موسسه توسعه هنرهای معاصر انجام می‌دهد با حمایت معاونت امور هنری است و موسسه فعالیت‌های دیگری هم دارد.

*حالا من یک سؤالی از شما دارم. این موسسه به‌صورت خصوصی ثبت می‌شوند؛ ولی وقتی به اساسنامه نگاه می‌کنیم اکثراً شخصیت‌های مؤسس دولتی هستند که همان موقع (دولت اصلاحات) هم مشغول به کار بودند. من می‌خواهم بدانم این مفهوم خصوصی و دولتی بودن که خود دولت‌ها یک شرکت خصوصی راه می‌اندازند و بودجه را دریافت می‌کنند که مجموعه‌ای از کارها را انجام دهند؛ این یک مقدار مفهومش پیچیده می‌شود.

موسسه توسعه هنرهای معاصر پس از تذکر دیوان عدالت اداری به صورت شکلی و محتوایی خصوصی می‌شود

افضلی: زمان کوتاهی پس از تأسیس مؤسسه، شاید سه چهار سال بعد، تذکری از سوی دیوان عدالت اداری داده می‌شود مبنی بر اینکه این موسسه به دولت وابستگی دارد و مؤسسین آن دولتی هستند و انتصابش توسط مدیران دولتی صورت می‌گیرد که این خلاف مقررات است و به همین دلیل نمی‌‎تواند کمک‌های دولتی دریافت کند. در ادامه این تذکر اصلاحات لازم در جهت مدعای قانونی ذکر شده با تصویب هیات امنای موسسه انجام و در روزنامه رسمی ثبت شد. موسسه توسعه هنرهای معاصر از آن تاریخ به صورت شکلی و محتوایی خصوصی می‌شود.

ماجرای تشکیل و ادغام موسسات تابعه وزارت ارشاد از زبان مهدی افضلی/ موسسه توسعه هنرهای معاصر نمی‌تواند با دستور وزیر منحل شود - 27

*می‌توانم یک تذکر بدهم؟

افضلی: بله

*ولی باز هم هیئت امنای شما متشکل از آدم‌های دولتی هستند.

افضلی:  خیر

*آقای متقیان دولتی محسوب نمی‌شوند؟ ایشان وجه دولتی دارند.

حضور آقای متقیان در هیات امنای موسسه منافاتی با سمتشان در خبرگزاری ندارد

افضلی: ایشان کارمند جهاد دانشگاهی هستند، روزی که به موسسه آمدند سمت مدیرعاملی ایسنا را نداشتند و الان هم حضور ایشان در هیات امنای موسسه منافاتی با سمتشان در خبرگزاری ندارد.

* آقای علینقی بروجردی، معاون وزیر بودند.

افضلی:ایشان زمان بازنشستگی به هیات امنای موسسه پیوستند، حتی اگر ایشان کارمند دولت هم باشند ایراد قانونی ندارد و منعی برای حضور ایشان در هیات امنا نبوده و به عنوان وابستگی دولتی محسوب نمی‌شود.

* به‌هرحال معاون وزیر کارمند دولت محسوب می‌شود.

از علی‌نقی بروجردی برای حوزه امور مالیاتی و مالی و تنظیم روابط مالی در در هیات امنای موسسه دعوت شد

افضلی: یک مقطعی معاون وزیر بودند و بازنشسته شدند. با توجه به تخصص ایشان در حوزه امور مالیاتی و مالی برای تنظیم روابط مالی از ایشان برای حضور در در هیات امنای موسسه دعوت شد.

* یعنی از نفوذ اینها استفاده‌ای نمی‌شود؟

افضلی: ایشان نفوذی در دولت ندارد، از مشاوره و تجربه‌شان در موسسه برای پیشبرد کارها بهره می‌گیریم.

*اگر مؤسسه خصوصی است پس چرا وزیر دستور انحلال می‌دهند؟ اگر موسسه خصوصی است که دولت نمی‌تواند منحلش کند.

موسسه با دستور وزیر منحل نمی‌شود، بلکه می‌توانند کمک‌های انجام شده را قطع کنند

در بند یک گزارش اخیر بازرسی کل کشور آمد که موسسه توسعه هنرهای معاصر تنها موسسه‌ خصوصی صرف است. به دلیل اینکه موسسه به صورت مستمر کمک‌های دولتی دریافت می‌کند، نظارت و بازرسی بر عملکرد این موسسه است. در زمینه انحلال هم باید عرض کنم موسسه با دستور وزیر منحل نمی‌شود، بلکه می‌توانند کمک‌های انجام شده را قطع کنند به عبارتی بقاء موسسه در انجام ماموریت‌های کثیری است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن محول می‌کند و ساختار آن متناسب با ماموریت و تامین اعتبارش است و این عدم کمک دولتی عملا منجر به انحلال خواهد شد.

*حالا اگر بخواهیم یک مقدار از بالا به ماجرا نگاه کنیم. نظر خودتان درباره اینکه سیستم دولتی بیاید و پولی بدهد به یک موسسه خصوصی که این موسسه کارهای فرهنگی و هنری بکند، با توجه به اینکه سیستم موسسه خصوصی دیگر لازم نیست به ناظرین دولتی هم پاسخگو باشند، عجیب نیست؟ نمی‌خواهم به عنوان آقای افضلی مدیرعامل سازمان هنرهای معاصر بگویید. می‌خواهم به عنوان یک شخصی که 15، 20 سال کار هنری می‌کنید بگویید این درست است؟

جشنواره‌های فجر وابستگی دولتی داشته و نگاه حاکمیتی بر آنها وجود دارد

افضلی: تمامی موسسه‌هایی که کمکی از دولت برای اجرای برنامه‌ها دریافت می‌کنند، گزارش می‌دهند و از سوی دیگر حسابرسی و بازرسی هم به صورت مستمر بر عملکردشان وجود دارد. جشنواره‌های فجر وابستگی دولتی داشته و نگاه حاکمیتی بر آنها وجود دارد و یک مدل‌سازی فرهنگی هنری در کشور محسوب می‌شود به همین دلیل به هر موسسه‌ای نمی‌توان اجرای آن را واگذار کرد و کدام موسسه خصوصی است که این توان و اعتماد حاکمیتی در خصوص جشنواره‌ها را داشته باشد.

کدام موسسه خصوصی است که این توان و اعتماد حاکمیتی در خصوص جشنواره‌ها را داشته باشد

* یعنی نمی‌توانستند قانون را اصلاح کنند و بودجه را در داخل سیستم دولتی نگاه دارند و خودشان به هنرمند بدهند تا بیایند یک موسسه خصوصی انتخاب کنند که این وسط به قول معروف کاتالیزور شود؟

اساسا امکان اجرای برنامه‌ها در سیستم دولتی منع قانونی دارد

افضلی: اساسا امکان اجرای برنامه‌ها در سیستم دولتی منع قانونی دارد و به همین دلیل به موسسات واگذار می‌شود، از سویی جشنواره‌های فجر رویدادی حاکمیتی محسوب می‌شود و هر زمان قانون مکلف کرد به بخش خصوصی واگذار شود، تبعیت می‌کنیم.

*شما درباره تخصصی بودن می‌گویید و یکی از هیئت امنای شما آقای کلانتری که کارنامه موفقی در فرهنگسرای نیاوران نداشتند.

افضلی: آقای کلانتری که با موسسه همکاری دارند؟

* آقای کلانتری از سال 89 تا 91 اینجا کار می‌کردند.

افضلی: راجع به عملکرد ایشان در جای دیگر باید از خودشان سوال کنید، من قضاوتی نمی‌کنم.

ماجرای تشکیل و ادغام موسسات تابعه وزارت ارشاد از زبان مهدی افضلی/ موسسه توسعه هنرهای معاصر نمی‌تواند با دستور وزیر منحل شود - 56

* من سؤالی به‌عنوان یک فرد حقیقی می‌پرسم نه حقوقی. به نظر خودتان وقتی به این سیستم که دارد می‌چرخد نگاه می‌کنید، می‌بیند که ارشاد یک پولی را به موسسه خصوصی می‌دهد و طبق قانون موسسه خصوصی می‌تواند بین 5 تا 10 درصد از بودجه را به عنوان ناظر بردارد.موسسه‌ای در بجنورد داشتیم برای تزریق پول جشنواره رضوی پولی دریافت کرده است و5 تا 10 درصد پول را برمی‌دارند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

پیش از مسوولیت من در موسسه، درصدی بالاسری بابت کمک‌های جذب شده گرفته می‌شد

افضلی: پیش از مسوولیت من در موسسه،درصدی بالاسری بابت کمک‌های جذب شده گرفته می‌شد تا هزینه‌هایشان را پوشش دهد. به هر حال مؤسسه هزینه‌هایی دارد. در دوره بنده این بالاسری حذف شد و هزینه‌های جاری هم در قالب برنامه ارائه و دریافت می‌شود و کلا هیچ هزینه بالاسری و اضافی نمی‌گیریم چون موسسه انتفاعی نیست.

*می‌خواهم بدانم برای شما چه سودی دارد که این کار را انجام دادید؟

موسسه انتفاعی نیست، فقط هزینه‌های جاری مثل نیروها و غیره هست که از محل اعتبار برنامه تامین می‌شود

افضلی: قرار نیست سودی داشته باشد چون موسسه انتفاعی نیست، فقط هزینه‌های جاری مثل نیروها و غیره هست که از محل اعتبار برنامه تامین می‌شود. اعضای هیات امناتنها حق جلسات دریافت می‌کنند و بنده هم طبق آیین‌نامه حقوق مدیرعاملی می‌گیرم خارج از این کسی نفعی نمی‌برد.

*آقای افضلی شما از چه سال وارد این موسسه شدید؟

افضلی: از سال ۸۹.

*می‌خواهم بدانم ورود و خروج افراد به‌عنوان مدیرعامل در این موسسه باز هم زیر نظر ارشاد وقت بوده یا نه؟ بر چه اساسی تعیین و تکمیل‌شده؟

مدیرعامل حکمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد

افضلی: انتخاب مدیرعامل موسسه بر اساس آیین‌نامه داخلی با حکم هیات امنای موسسه است و حکمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد.

* به کار بردن واژه‌ها هر کدام مفاهیم خاص خودش را دارد. به‌ عنوان مخاطب می‌توانید بگویید؛ یک رانتی ایجاد می‌شود قبل از شما و از سال 82 یک بودجه سالیانه می‌آید. 10 میلیارد، 20 میلیارد، n تومان. هر چقدر و آنرا خرج می‌کنید بین هنرمندان. فقط بابت اینکه ارشاد نمی‌تواند در بعضی جاها وظیفه خود را درست انجام بدهد. خوب این رانت و این پول چرا در اختیار مؤسسات دیگر قرار نمی‌گیرد؟ چرا در ظروف آدم‌های دیگر قرار نمی‌گیرد؟

افضلی: به آنها هم کمک می‌شود.

*ولی انتهای این کار رویه رانت می‌شود.

رانت به آن می‌گویند که من ذی‌نفع در این موضوع باشم؛ ولی اینجا کسی ذی‌نفع نیست

افضلی: رانت نمی‌شود. رانت به آن می‌گویند که من ذی‌نفع در این موضوع باشم؛ ولی اینجا کسی ذی‌نفع نیست. این موسسه امین شمرده شده و کمک‌ها به آن انجام شده که تحت نظارت هست. حتی در موسسه مسیر درآمدزایی را هم در پیش گرفته‌ایم و اینجا درآمدهای از محل مشارکت و اجرای رویدادهای هنری با سایر نهادها داشته‌ایم که طبق ضوابط مالی وارد سیستم موسسه شده و در نظارت حسابرسی و بازرسی است که در راستای اهداف موسسه در حوزه هنر هزینه شده است.

* البته اینجا یک تخلفی هم اتفاق می‌افتد. طبق قانون جشنواره‌های دولتی باید به مناقصه گذاشته شوند. دولت هم نقش سیاستگذار داشته باشد؛ ولی این اتفاق نمی‌افتد. چیز خیلی مشهوری که درباره شما وجود دارد این است که در همین بودجه‌ای که امسال برنامه‌ریزی کرده بودید شبه‌هایی وجود دارد. انجمن هنرهای نمایشی در مقام برگزارکننده فجر یک میلیارد و 700 میلیارد تومان از دولت دریافت کرده است؛ ولی بودجه فجر بالای 5 میلیارد است. مشخصاً معلوم است که این بودجه فجر نیست که به انجمن داده‌اند. وقتی من نگاه می‌کنم می‌بینم که این 5 میلیارد تومان ذیل شما است.

افضلی: بله، بر اساس تفاهم‌نامه جشنواره با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هزینه شده است.

* ولی آرم شما در هیچ جای فجر نیست. پس سؤال من این است که چرا وقتی انجمن دارد برگزار می‌کند پول را به شما می‌دهند تا شما بدهید به انجمن؟

دادن متمرکز پول به موسسه مزایایی دارد از جمله امکان نظارت و پاسخگویی و گزارش‌دهی دقیق‌تر و سهل‌تر

افضلی: در برخی مواقع آرم ما در جشنواره بوده و در برخی موارد شاید نبوده، وجود آرم موسسه برای ما اهمیتی ندارد و در اجرای برنامه تاثیرگذار نیست. در مورد اینکه چرا پول را متمرکز به موسسه می‌دهند پیش از این عرض کردم این کار مزایایی دارد از جمله اینکه امکان نظارت و پاسخگویی و گزارش‌دهی را دقیق‌تر و سهل‌تر می‌کند از سویی بسیاری از بخش‌های پشتیبانی جشنواره‌ها با ما بود که انجمن‌ها نقشی در آنها نداشتند.

* چرا دست‌به‌دست می‌کند؟

افضلی: دست‌به‌دست نمی‌شود.

* شما با آقای بهداروند سر این قضیه مشکل داشتید؟

افضلی: یادم نمی‌آید با آقای بهداروند مشکلی داشته باشم.

* به هر حال دست‌به‌دست شدن محل اختلاف بوده است.

با آقای بهداروند اختلافی نداشتم

افضلی: نه اختلافی نبوده است. این تصمیم که حمایت‌های مالی از چه مسیری انجام شود از بالادست گرفته می‌شود و در اختیار بنده و آقای بهداروند (در جایگاه حقوقی رییس انجمن هنرهای نمایشی) نبوده و موثر نیستیم.

* چرا باید این‌طور باشد؟

افضلی: منافع این تمرکز زیاد است از سویی باعث کنترل و نظارت بیشتر می‌شود. کنترل و نظارت دقیق‎تر خود کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد. طرح اخیر ادغام وزیر نیز مبتنی بر این شاخص‌هاست. امروز به این جمع‌بندی رسیده‌اند که خلاف فرمایش شما، تمرکز بیشتر شود، چرا که بخش عمده پشتیبانی و برگزاری جشنواره‌ها در حوزه اجرایی یکسان است و موازی کاری دارند، از سویی انجمن‌ها و موسسات امکاناتی دارند که می‌توانند هم‌پوشانی کنند چرا که همه در حوزه پشتیبانی یک مأموریت مشابه دارند به همین دلیل این تمرکز صرفه‌جویی به همراه دارد. از طرفی هیچ کدام از انجمن‌ها و موسسه در بحث محتوا دخالتی ندارند و این برعهده رییس و دبیر جشنواره و تیم برگزاری آنها بوده و سیاست‌گذار اداره کل مربوطه است.

به طور مثال بخش خدمات ارایه شده به میهمانان جشنواره و گروه‌ها مانند اقامت و پذیرایی و یا حمل و نقل، خدمات تخصصی نیست و در چند سال اخیر با توجه به ماموریت محوله از طریق موسسه توسعه هنرهای معاصر مدیریت و به صورت متمرکز اجرا شده است که این تمرکز پشتیبانی صرفه‌جویی به همراه داشته و گزارش‌دهی هزینه‌ها را دقیق‌تر کرده است. در برخی موارد نیز تمامی امور اجرایی جشنواره‌ها بر عهده موسسه بوده است، مثلا امسال بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس فجر را صفر تا صد موسسه در چابهار برگزار کرد.

* امسال بوده؟

افضلی: همین امسال که گذشت مسوولیتش با موسسه بود.

* اینکه می‌گویید ما امسال بودجه نگرفتیم باز اینجا علامت سؤال می‌شود.

افضلی:این جشنواره برنامه سال ۹۷ بوده که البته تمامی هزینه‌های برگزاری جشنواره را منطقه آزاد چابهار تامین کرد.

* بعد شما چون قاعدتاً ردیف بودجه دارید آیا حسابرسی دولتی هم می‌شوید؟ یعنی حسابرسی دولتی می‌تواند موسسه خصوصی را حسابرسی بکند؟

افضلی: اگر کمک‌های دولتی استمرار داشته باشد بله. سال‌ به‌ سال گزارش حسابرسی را داریم. در اینجا هر ساله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کمک‌دهند حسابرس قانونی را معرفی می‌کند، بعد از ارایه گزارش حسابرسی و تایید آن از سوی کمک‌دهند، امکان دریافت کمک برای سال بعد فراهم می‌شود؛ بنابراین اینجا کاملا شفاف اداره می‌شود.

* به نظر من اگر شفاف هم بودید غیر شفاف‌تر شدید. بودجه جشنواره تئاتر فجر قبل از دوره اخیر خیلی جزییات داشت و مشخصاً معاونت هنری فهرستش را منتشر کرده است. بودجه فجر 97 به شدت بسته است و فارغ از هرگونه جزئیاتی منتشر شده است.

افضلی: ۹۷؟

*بله گزارش امسال نسبت به سال‌های گذشته جزئیاتش را به شدت کاسته شده بود.

افضلی:گزارش به جزئیات بر اساس کمک‌های دریافت شده به نهاد کمک دهنده ارائه می‌شود و آن‌ها باید این گزارش را اعلام کنند. این را مجددا هم یادآوری می‌کنم واریز کمک‌های دولتی در سنوات بعدی منوط به دریافت گزارش کمک‌های قبل و تایید نهاد بازرسی و حسابرس است.

*برای اعلام جزییات درخواست دادیم جواب ندادید.مثلاً پارسال به گروه گرجستان چقدر دادید؟ این سوال من است. دانستن ریز هزینه‌ها حق من است.

حق شماست از کمک‌دهنده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است سوال کنید

افضلی: بله حق شماست و باید از کمک دهنده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است سوال کنید، موسسه و یا نهاد کمک گیرنده طی فرآینده قانونی گزارش عملکرد و کمک دریافتی را اعلام کرده است.

* من برای دانستن شفافیت موسسه شما از معاونت هنری درخواست کردم.

افضلی: مسیر درستی است.

*معاونت هنری هم ارجاع به شما داده است.

افضلی: طبق روال قانونی ما گزارش‌های هزینه‌کرد را برای وزارت ارشاد ارسال می‌کنیم. شما در سامانه شفاف‌سازی دولت درخواست اساسنامه موسسه و اعضای هیات امنا را داده بودید که من مسیر جستجو در اطلاعات روزنامه رسمی را به شما اعلام کردم چون به صورت قانونی تمامی این اطلاعات بر روی سامانه ثبت شرکت‌ها و روزنامه رسمی وجود دارد و نیاز نیست شما از اشخاص بخواهید.

*پس حقم بود که اساسنامه را به هم بدهید. شما در اردیبهشت سال 96 یک بندی را اضافه کردید که هیچ موسسه‌ای این بند را ندارد. فروش اموال غیرمنقول که از وزارت فرهنگ ارشاد خریداری می‌شود می‌توانید بفروشید.

افضلی: نمی‌توانیم بفروشیم، این در اساسنامه آمده است.

* این در هیچ اساسنامه‌ای نیست‌.

افضلی: بعد از بخشنامه ابلاغ شده از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تکلیف به موسسات کمک گیرنده، بندی به اساسنامه تمامی موسسات اضافه شد مبنی بر اینکه امکان فروش و واگذاری دارایی‌های غیرمنقول که از محل کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خریداری شده را بدون مجوز این نهاد ندارند که موضوع بسیار درستی است.

*الآن بین این چیزی که شما می‌گویید و چیزی که در روزنامه رسمی آمده خیلی تفاوت است.

افضلی: این «نمی‌تواند» است. در تغییرات آخر روزنامه رسمی موسسه توسعه هنرهای معاصر که مربوط به سال ۹۶ است این بند اضافه شده است.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

گفتگو با رضا نریمانی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
برنابرنا19 ساعت قبل
مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است. به گزارش گروه روی خط رسانه خبرگزاری برنا؛ مهناز افشار درباره مسائل گوناگونی از جمله شایعاتی که درباره ممنوع‌الفعالیتی‌اش وجود دارد گفت: پیشنهادهای زیادی در سینما و تئاتر داشتم. آماده بودم که برگردم چون اینجا هم مشغول درس خواندن هستم. اما از دوستانی که صاحبان این فیلم‌ها بودند شنیدم که من در ایران ممنوع الفعالیت هستم. قطعا اگر با فیلم، فیلمنامه و تیمی که دوست دارم مواجه شوم کار خواهم کرد.

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نظرها

اخبار بیشتر