وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند

فارسخبرگزاری فارس |
پریسا طاهری هنرمند جوانی از دیار شهرضا است که در کودکی به ناچار ویلچرنشین شد اما با این وجود آثار ماندگاری از هنر میناکاری خلق می‌کند.

مجله فارس پلاس اصفهان؛مرضیه علی‌عسکری: معلولیت، قصه پر غصه‌ای است که تنها کسانی با آن آشنایی دارند که خود یا عضوی از خانواده آن‌‌ها معلول باشد.

انسان‌ها با داشتن برخی امتیازات نسبت به دیگر مخلوقات جهان توانسته‌اند با تکیه بر توان و اراده قوی خود به سعادت و کمال برسند چه بسا که در این مسیر طولانی برخی‌ها قدر سلامتی و موهبت الهی را نمی‌دانند و خیلی زود در این راه پرمخاطره خسته شده و آن را یک رویای واهی می‌انگارند.

بارها این شعار را شنیده‌ایم که معلولیت محدویت نیست بلکه می‌تواند تجسم اراده و فرصتی برای شکوفایی و توانمندی انسان‌ها باشد، معلولانی را در جامعه می‌توان یافت که به این شعار جامه واقعیت پوشانده‌اند و به عینه محدودیت‌ها را به فرصت‌های گرانبهایی برای پیشرفت تبدیل کرده‌اند.

پریسا طاهری معلول هنرمند شهرضایی از ۹ سالگی بر اثر معلولیت از ناحیه هر دو پا رنج می‌برد، با هنر میناکاری و خلق آثار هنری و صنابع دستی همه این مشکلات را به فرصتی برای زندگی پویا تبدیل کرده است.

طاهری، خودباوری و اعتماد به نفس را عامل موفقیت خود می‌داند که با این دو عامل توانسته است بر همه مشکلات زندگی فائق آید؛ او معتقد است «هر چقدر انسان دچار سختی و مصیبت شود، آبدیده‌تر می‌شود»؛ در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار فارس با این بانوی هنرمند می‌خوانید.

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند - 6

فارس: کمی از خودتان بگویید و این که از چه سنی دچار معلولیت شدید؟

طاهری: پریسا طاهری هستم؛ متولد آذر و کارشناس مدیریت بانکداری. از سن ۹ سالگی دچار بیماری نادر و ناشناخته دیستروفی عضلانی شدم. (دیستروفی عضلانی (MD) به گروهی از اختلالات عضلانی ارثی غیر التهابی ولی پیشرونده و در عین حال بدون اختلال در سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی گفته می‌شود. این بیماری، عضلات را گرفتار کرده و با تخریب فیبرهای عضله همراه است). به زبان ساده‌تر و عامیانه‌تر اینکه عضلات همه قسمت‌های بدن به مرور زمان ناتوان‌تر می‌شوند و از بین می‌روند و جای عضلات را بافت چربی می‌گیرد به همین دلیل بدن به مرور زمان ناتوان و ناتوان‌تر می‌شود.

فارس: در خصوص چگونگی شروع فعالیت در زمینه هنر میناکاری بگویید. چطور شد که با وجود معلولیت قدم به دنیای هنر گذاشتید؟

طاهری:بعد از اتمام دانشگاه برای استخدام خیلی تلاش کردم و آزمون‌های مختلفی شرکت کردم ولی یکی از شروط اصلی استخدام به خصوص استخدام بانک، سلامت جسمی فرد بود که من نداشتم.

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند - 11

در تعطیلات عید ۹۳ رفتم سیتی‌ سنتر که نمایشگاهی از هنرهای دستی دوستان توانمندم بود؛ آنجا بود که دیدم یکی از دوستانم با وجود همین بیماری دیستروفی عضلانی کار میناکاری انجام می‌دهد و کارهایش خیلی زیبا بود. من هم تصمیم گرفتم تا زمانی که شرایطی فراهم شود و استخدام جایی شوم، بروم میناکاری را یاد بگیرم.

با کلی تحقیق و جستجو که آیا در شهرضا کسی میناکاری آموزش می‌دهد یا نه، یک مربی خوب پیدا کردم که میناکاری آموزش می‌داد، ولی کارگاهش طبقه بالا و بدون هیچ‌گونه مناسب‌سازی و آسانسور بود. با ایشان صحبت کردیم و قرار شد اگر تعدادمان ۵ نفر شد در دفتر جامعه معلولان به ما آموزش دهند. به چند نفر از دوستان توانمندم این موضوع را گفتم تا تعداد به حدنصاب برسد و مربی برای آموزش به دفتر جامعه معلولان بیاید که دوستانم موافقت کردند و آموزش را از خرداد ۹۳ شروع کردیم.

فارس: تا به حال برایتان پیش آمده در مسیر موفقیت، مسیر را گم کنید و دست از تلاش بردارید؟

طاهری:جواب این سؤال‌تون خیلی سخت است. چون واقعا من خودم را یک آدم کاملا موفق نمی‌دانم، به نظر من آدمی موفق است که توانسته باشد به خیلی از اهداف و آرزوهایش در زندگی رسیده باشد، ولی من برای رسیدن به هدف‌ها و آرزوهایم، هنوز خیلی فاصله دارم و این محقق نمی‌شود به جز تغییر در فرهنگ مردم، راجع به توانایی‌های ما توانمندان و ارزش قائل شدن و به فکر بودن مسؤولان کشورمان برای ما توانمندان و صد البته، تا زمانی شرایط جسمی‌ام اجازه بدهد دست از تلاش و فعال بودن برنمی‌دارم.

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند - 16

فارس: حمایت اعضای خانواده، در مواجه شدن شما با سختی‌های معلولیت چگونه بود؟

طاهری: فقط می‌توانم بگویم اگر حمایت خانواده و همراهی‌شان با من نبود مسلما هیچ وقت پریسا طاهری به این شکل فعال و با روحیه هم وجود نداشت. من هر چه دارم از همراهی و حمایت‌های خانواده‌ام است. دست تک تک‌شان را می‌بوسم و بابت حمایت و همراهی‌شان سپاسگزار و ممنونم.

فارس: در این مدت چند نمایشگاه برگزار کرده‌اید؟

طاهری:بیشترین نمایشگاه‌هایی که شرکت کردم، نمایشگاه‌های چلچراغ هنر بود که در شهرضا برگزار شد و چندین نمایشگاه یک روزه هم به صورت ورک شاپ در برنامه‌های مختلف شرکت کردم؛ یکسال هم در نمایشگاه ستاد نوروزی و یک بار هم در نمایشگاه اصفهان در دانشکده هنر شرکت کردم.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند - 22

چندین بار برای نمایشگاه شهرهای دیگر دعوت شدم ولی به علت سختی شرایط و نبود اسکان مناسب نتوانستم شرکت کنم. نمایشگاه ملی صنایع دستی که تهران برگزار شد، دعوت شدم ولی به خاطر نبود اسکان آن هم اسکان مناسب شرایطم نتوانستم شرکت کنم. البته من از قبل شروع نمایشگاه به صورت درخواست کتبی از یکی از مسؤولان خواستم، همکاری کنند و شرایط اسکان مناسب من را فراهم کنند که انجام نشد و این نمایشگاه را از دست دادم و برای رسیدن به هدف‌هایم نیاز به کمک و همراهی و حمایت مسؤولان است یک مورد همین مسأله بود که محقق نشد.

فارس: در هنر زیبای میناکاری با چه سختی‌هایی روبه‌رو هستید؟

طاهری:میناکاری این هنر را می‌توان اوج غریزه ستایش زیبایی و شوق به خلق آن توسط بشر دانست، شوقی که فلزی زمخت و ساده را به بزمی از رنگ، قوس و نقش تبدیل می‌کند. میناکاری را هنری ترکیبی از آتش و خاک دانسته‌اند که با هنر نقاشی آمیخته می‌گردد و با رنگ‌های پخته و درخشان نقش‌های زیبا و چشم‌نواز را می‌آفریند، این هنر با پیشینه‌ای در حدود ۵ هزار سال برای زیبایی بخشیدن به ظروف و زیورآلات فلزی مورد استفاده بشر قرار گرفته است. میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ‌های پخته و به حق هنر میناکاری را باید «مینیاتور بر آتش» نام نهاد.

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند - 26

ظروف میناکاری از جنس مس بوده، پس از مشخص کردن اندازه و وزن، روی آن لعاب سفید رنگی می‌دهند سپس درون کوره پخته شده و برای طراحی روی آن اقدام میکنند و بعد طراحی زیبا، لعابی مجدد داده می‌شود سپس داخل کوره پخته می‌شود. این کار برای دوام کار و کیفیت زیبایی انجام می‌شود. ‌ ظروف میناکاری خط روی‌شان نمی‌افتد، فقط در زمان افتادن و ضربه (به نوع ضربه بستگی دارد) حالت پریدگی یا فرو رفتگی پیدا می‌کند ولی شکسته یا خورد نمی‌شود و تماما با دست تولید می‌شود.

به طور مسلم هر کاری سختی‌های خودش را دارد بیشتر سختی کار ما در میناکاری، نبود کوره در شهرضا است و ما برای کوره دادن ظروف میناکاری و حتی خرید ظروف و رنگ و قلم باید اصفهان بریم و این رفت و آمد بخصوص برای شرایط من خیلی سخت و دشوار است.

فارس: و خواسته‌ها و انتظاراتتان از مردم و مسؤولان؟

طاهری: خواسته‌ها و انتظارات زیاده، ولی کلی‌ترین انتظاری که ما از مردم و مسؤولان داریم درک شدن و دیدن توانمندی‌های‌مان است چه از طرف مردم و چه مسؤولان، اگر این درک شدن و دیده شدن باشد، مسلما خیلی از مشکلات ما توانمندان خود به خود حل می‌شود.

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند - 31

فارس: به نظر شما بزرگ‌ترین مشکل معلولان چیست؟

طاهری:بزرگترین مشکل، نبود مناسب‌سازی است. یعنی مناسب نبودن معابر، پیاده‌روها، وجود پله‌ها و نبود شیب و رمپ و آسانسور و بالابر، کوچک بودن دهنه درها که گاها ویلچر از آن رد نمی‌شود، وجود مانع‌ها که گاها در پیاده‌روها و ورودی پارک‌ها و مجتمع‌ها و پل‌ها می‌زنند و یک مشکل بزرگی که ما داریم ایاب و ذهاب است، نبود ماشین مناسب برای حمل ویلچر و عدم رعایت حقوق شهروندی.

فارس: هنر میناکاری را چگونه برای فروش عرضه می‌کنید؟

طاهری:مهم‌ترین قسمت کار یک هنرمند آن هم هنرمند صنایع دستی، عرضه و فروش است که در شهرضا یک مکانی که بشود کارهای‌مان را برای فروش عرضه کنیم، نداریم و شهرضا به یک بازارچه عرضه و فروش صنایع دستی نیاز دارد. امیدوارم که مسؤولان فکری برای وجود بازارچه و فروش محصولات صنایع دستی دوستان هنرمند صنایع دستی بکنند.

به صورت اینترنتی و از طریق فضای مجازی میناکاری‌هایم را به فروش می‌رسانم؛ یعنی چون خودم به تنهایی در خانه کار می‌کنم، برای کارم اول به صورت اینترنتی در فضای مجازی که هم در تلگرام کانال دارم و هم صفحه اینستاگرام برای نمونه کارهای میناکاریم‌، بازاریابی انجام می‌دهم و بعد سفارش قبول می‌کنم حالا هر کجای ایران که باشد، اگر سفارش برای شهرضا باشد مشتری در منزل کارش را تحویل می‌گیرد و اگر خارج از شهرضا باشد کار را پست می‌کنم و تحویل مشتری می‌دهم.

وقتی هنر معلولیت را دور می‌زند - 37

فارس: صحبت پایانی شما؟

طاهری: با بال شکسته پر کشیدن هنر ماست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خط ویژه ژن‌های خوب برای ورود به دانشگاه

الفالف23 ساعت قبل
۱۴ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه اجتماعی الف، ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۰ ۳۹۸۰۷۲۳۱۷۴به گزارش الف، این روزها سهمیه فرزندان و همسران هیات علمی دانشگاه‌ها در کنکور به صورت ویژه در کانون توجه قرار گرفته است. به گواه اعدادی که روزنامه شهروند (مبتنی بر مستندات دریافتی از سازمان سنجش) منتشر کرده از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷، ۷۱۹۴ نفر از اعضای خانواده‌های هیات علمی دانشگاه در دانشگاه‌های دولتی انتقالی گرفته یا تغییر رشته داده‌اند. تنها دلیل این اتفاق نیز به هیات علمی بودن یکی از والدین برمی گردد. توضیح ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش درباره سهمیه هیات علمیمشخص است این سهمیه مبتنی بر رانت شکل گرفته، بسیار تبعیض آمیز و در تضاد با عدالت و رقابت سالم آموزشی است. مسئولان درباره سهمیه هیات علمی‌ها چه می‌گویند؟ در این بین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مدافعان اختصاص سهمیه به نزدیکان اعضای هیات علمی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور17 ساعت قبل
همزمان با روز عصای سفید، نخستین نشست استانی کتاب ‌خوان ویژه نابینایان و کم بینایان چهارمحال و بختیاری برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری، همزمان با روز عصای سفید، نشست کتاب ‌خوان ویژه نابینایان و کم بینایان استان با همکاری کانون خادمیاران کتاب و کتابخوانی دفتر آستان قدس رضوی در استان در غرفه اداره کل کتابخانه‌های عمومی واقع در نمایشگاه بین المللی کتاب شهرکرد برگزار شد. به گفته صفیان ارائه کتاب توسط نابینایان و کم بینایان برای افراد بینا تأثیر بسیار مثبتی بر شرکت کنندگان در این نشست داشت و بسیاری از آنان برای نخستین بار از نزدیک با شیوه کتابخوانی نابینایان و کم بینایان آشنا شدند. در این نشست کتاب‌های «استاد عشق» نوشته ایرج حسابی، توسط اکرم علی بابایی؛ «دیوان حافظ» نوشته لسان الغیب حافظ شیرازی، توسط شهرام ثابتی؛ «حق اطلاع، عقلانیت و مصلحت، مستی» نوشته سید عباس جزایری، توسط سجاد احمدی و کتاب «مثنوی معنوی» توسط شهریار ثابتی معرفی و به اشتراک گذاشته شد. گفتنی است، برگزاری عصر شعر نابینایان و کم بینایان پایان بخش این نشست بود.
مهرمهر23 ساعت قبل
مرتضی محسنی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ارزیابی اساتید دانشگاه پیام نور گفت: اساتید دانشگاه پیام نور به صورت مستمر توسط دانشجویان، اساتید همکار و گروه‌های آموزشی ارزیابی می‌شوند. معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور ادامه داد: دانشگاه پیام نور علاوه بر دانشجویان از طریق گروه‌های آموزشی و اساتید همکار، اعضای هیئت علمی را ارزیابی می‌کند. وی ادامه داد: اگر اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه باشند به آنها تذکر داده و اگر وضعیت موجود را اصلاح نکنند در ارتقا آنها تاثیر داشته و با مشکل مواجه خواهند داشت. به گزارش مهر، دانشگاه پیام نور یکی از بزرگترین دانشگاه‌های دولتی بوده و ۴۳۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همچنین ۴ هزار عضو هیئت علمی در این دانشگاه به صورت تمام وقت مشغول به فعالیت هستند و ۲۰ هزار عضو هیئت علمی مدعو در هر ترم به اساتید این دانشگاه اضافه می‌شود.
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران، مسعود نجفی در برنامه «سلام صبح به خیر» با اشاره به پذیرفته نبودن هر گونه حرکت خلاف عرف در برنامه‌های سینمایی گفت: قرار است با همکاری دستگاه‌های ذیربط و خانه سینما آیین‌نامه‌ای تهیه کنیم تا چهره‌های هنری، سینمایی و تلویزیونی یا ورزشکار که در مراسم‌ و برنامه‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند، اصول‌ و چارچوب‌ها را رعایت کنند تا از خودشان صیانت شود. او درباره اینکه آیا تا به حال در وزارت ارشاد یا حوزه سینما این آیین‌نامه وجود داشته یا نه گفت: تا امروز نداشتیم اما به سرعت در حال آماده شدن است و فکر می‌کنم تا هفته آینده آماده و ابلاغ شود. نجفی درباره ضمانت اجرایی این آیین‌نامه هم چنین اظهار نظر کرد: جزئیات به زودی اعلام می‌شود اما در برنامه‌های سینمایی و نمایشی که برای تبلیغات فیلم‌ها برگزار می‌شود، طبیعتا برگزارکننده متعهد می‌شود اصول و چارچوب‌ها را رعایت کند و شاهد موارد اینچنینی نباشیم. مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی در پایان اظهار امیدواری کرد در جشنواره فیلم فجر امسال حاشیه‌های مربوط به پوشش بازیگران و اهالی سینما و هنر دیده نشود. چند روز پیش نوع لباس‌ها و پوشش چند بازیگر جوان در برنامه اکران یکی از فیلم‌های سینمایی روی پرده با واکنش‌های گسترده در فضای مجازی مواجه شده بود.

نظرها

اخبار بیشتر