جایگاه فرهنگسراهای مشهد در ترویج فرهنگ شهروندی کجاست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
جایگاه فرهنگسراهای مشهد در ترویج فرهنگ شهروندی کجاست؟

جایگاه فرهنگسراهای مشهد در ترویج فرهنگ شهروندی کجاست؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
فرهنگسراهای شهر مشهد نه کارکرد عمومیشان معلوم است و نه کارکرد تخصصی‌شان و در این میان مشخص نیست اصلا وظیفه‌ای هم در راستای ترویج و بهبود فرهنگ شهروندی دارند یا خیر؟

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، فرهنگسراها که دیرزمانی نیست در شهر مشهد ریشه دوانده‌اند و قرار است نقش بارزی در تحقق اهداف شهروندی ایفا کنند این روزها فرسنگ‌ها با کارکرد و رسالت خود فاصله دارند.

خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی در پرونده‌ای ویژه به بررسی عملکرد فرهنگسراها پرداخته و در این میان همچنان با بی‌مهری به ویژه اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در زمینه پاسخگویی در مورد این رکن اساسی فرهنگ شهروندی روبرو است.

شاید بتوان عام‌ترین کارکرد فرهنگسراهای شهر مشهد را تلاش در راستای ترویج فرهنگ و مناسبات شهروندی عنوان کرد اما این روزها برنامه‌هایی که در فرهنگسراهای شهر مشهد در حال برگزاری است فرسنگ‌ها با این رسالت نه که فاصله بعضا حتی تناقض نیز دارد.

فرهنگ شهروندی همان هوایی است که در درون شهر جاری و سیال است و به قول آن ضرب المثل معروف و قدیمی که می‌گوید از «کوزه همان برون تراود که در اوست»؛ در حقیقت فرهنگی که امروز در شهر مشهد جاری و سیال است مسببش سیاستگذاری و برنامه‌ریزی است که متولیان فرهنگی داشته‌اند و شهروندان همچون کارویژه «بومرنگ»، این فرهنگ را به سوی سیاستگذاران بازپس می‌دهند.

فرهنگسراهایی که امروز صرفا نامی تخصصی را یدک می‌کشند برای ترویج فرهنگ شهروندی چه کرده‌اند؟ چرا در این زمینه گزارش عملکرد و بیلانی منتشر نمی‌شود؟

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

چرا عنوان نمی‌کنید فرهنگسرای ترافیک در این شهر چه اقدامی در راستای ترویج فرهنگ کاهش ترافیک و یا کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی داشته است؟

بیلان و عملکرد فرهنگسرای حجاب در راستای توسعه و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب چیست؟ آیا قرار است صرفا در عنوان نام حجاب و ترافیک و رسانه بگیرند یا در کارکرد نیز از این مسئله قرار است تبعیت کنند؟

اگر تبعیت کرده‌اند، عدد و رقم و گزارش عملکرد بدهید. چه قرار است بر سر فرهنگ شهروندی آورده شوید با این حجم عظیم از بناهایی که به نام فرهنگسرا در این شهر اشغال شده است؟

چندین بار درخواست کردیم و همچنان درخواست داریم رزومه و سابقه عملکرد مدیران فرهنگسراهای خود را منتشر کنید؛ این مدیران چقدر با فضای فرهنگی و شهروندی و بومی شهر مشهد آشنا هستند؟ مدیر فرهنگسرای رسانه شما چند سال سابقه فعالیت رسانه‌ای دارد و ایضا مدیر فرهنگسرای عفاف و حجاب و یا ترافیک سابقه مرتبطش کجاست؟

تمام اینها ابهاماتی است که باید در قبال آن پاسخگو باشیم و چه نیک است بدانیم مسئول یعنی فردی که مورد سوال واقع می‌شود و به دلیل اینکه با جمع کثیری از مخاطبان روبرو است ناچار از پاسخگویی در مورد عملکرد خود و نیروهایش است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

الفالف1 روز قبل
به گزارش فارس، بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت دیشموک بیش از ۲۶ هزار نفر است و این شهر دارای ۹۰ روستا و ۳۸ دهیاری است. اما این منطقه کوچک در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای مشکلات فراوانی است، مشکلاتی که هرازگاهی نام دیشموک را در کل ایران سر زبان‌ها می‌اندازد. سلمان بینا عضو شورای شهر دیشموک در همین خصوص به خبرنگار فارس گفت؛ مسوولان دیشموک بیشتر از آنکه به فکر مردم باشند بیشتر کارشکنی می‌کنند. عضو شورای شهر دیشموک بیان کرد: مدیران دیشموک در بسیاری حوزه‌ها خصوصا فرهنگی کارشکنی می‌کنند و کلی رسم و رسوم غلط در این منطقه است که امام جمعه به تنهایی در حال از بین رفتن این رسم و رسوم غلط کرد. وی با تشکر از همراهی رسانه‌ها در انعکاس رنج‌ها و محرومیت‌های دیشموک عنوان کرد: دیشموک نیازمند جاده، اب و برق و امکانات اولیه است ضمن اینکه در سفر عضو فراکسیون زنان مجلس به دیشموک اشتغالزایی زنان پیشنهاد داده شد.

افزایش دما در اکثر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: بارش‌ها در سواحل دریای خزر کم شده است و امروز بارش‌ها بیشتر در نواحی و ارتفاعات زاگرس مرکزی مانند استان فارس است که عصر امروز با رگبار و رعد و برق روبرو می‌شود. وی افزود: در جنوب بوشهر نیز همین اتفاق رخ می‌دهد و مناطقی از استان کرمان با پدیده رگبار و رعد و برق در عصر امروز مواجه می‌شود و در ارتفاعات هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و همچنین استان لرستان بارش‌های خفیف و پراکنده رخ خواهد داد. وی گفت: فردا هم با این شرایط روبرو خواهیم بود هر چند که در نواحی زاگرس مرکزی بارش‌ها به طور کلی قطع می‌شود، اما در نواحی جنوبی کشور مانند استان فارس، کرمان و هرمزگان در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعد و برق موقتی پیش رو خواهد بود. کارشناس هواشناسی خاطر نشان کرد: بیشینه دمای امروز تهران هم به ۲۵ درجه می‌رسد.

گمانه زنی‌ها درباره چگونگی دستگیری زم/ مدیر آمد نیوز کجا دستگیر شده است (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز کارگروه ساماندهی امور جوانان و جلسه شورای ورزش همگانی با موضوع آسیب‌های اجتماعی و تشریح برنامه‌های هفته تربیت بدنی در محل سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان مهرستان برگزار شد. عبدالصمد ناظری سرپرست اداره ورزش و جوانان مهرستان در این جلسه اظهار داشت: فراهم کردن بستر مناسب برای روی آوردن جوانان به ورزش و سرمایه گذاری در این رابطه ضمن بالا بردن نشاط، زمینه را برای ورود ورزشکاران به عرصه‌های مختلف فراهم می‌کند. ناظری بیان داشت: هر ساله از ۲۶ مهر تا ۲ آبان ماه به نام هفته تربیت بدنی نام گذاری شده که اداره ورزش و جوانان شهرستان مهرستان در این زمینه برنامه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی را در نظر گرفته است. وی گفت: عطرافشانی و غبار روبی مزار شهداء، برگزاری جشنواره دا، جشنواره غذا، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و برگزاری همایش کوه پیمایی از جمله برنامه‌های هفته تربیت بدنی در شهرستان مهرستان است. سرپرست ورزش و جوانان مهرستان تصریح کرد: برگزاری بازی‌های بومی و محلی، جشنواره ماهیگیری، گردهمایی بانوان و دانش آموزان با موضوع ازدواج، برگزاری مسابقات سطرنج، دارت، و مچ اندازی ویژه کارکنان ادارات از دیگر برنامه‌های هفته تربیت بدنی در شهرستان مهرستان می‌توان اشاره کرد.
پارس نیوزپارس نیوز14 ساعت قبل
عیسی فرهادی فرماندار تهران درباره طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی از شهر تهران افزود: این طرح همچنان ادامه دارد و در طول سال متوقف نخواهد شد. وی ادامه داد: در مرحله اول ۳۸۰ کود ک کار را جمع‌آوری کردیم و در مرحله بعدی نیز بیش از ۴۰۰ کودک کار و خیابانی را به خانواده‌هایشان رساندیم و تعهد لازم برای جلوگیری از فعالیت کودکان در خیابان‌ها با عنوان متکدی و فروشنده اخذ شد. فرهادی بیان داشت: تاکنون ۸۰۰ کودک کار و خیابانی از سطح شهر تهران جمع‌اوری شده است که بیش از ۷۵ درصد آ‌نها اتباع خارجی افغانستانی و پاکستانی بودن د که در قالب گروه‌ها و باندهای مختلف در سطح شهر فعالیت می‌کردند و اقدام آنها زیبنده پایتخت ایران نبود. وی بیان داشت: حدود ۱۵ نفر از این کودکان خانواده‌ای نداشتند که برای تعیین تکلیف فعلا به بهزیستی معرفی شدند تا نسبت به ساماندهی آنها اقدام شود مابقی کودکان کاری که جمع‌آوری کرده‌ایم به خانواده تحویل داده‌ شدند. وی گفت: جا دارد که از نیروی انتظامی، قوه قضائیه، بهزیستی، همکارانم در فرمانداری تهران و مابقی دستگاه‌هایی که در این طرح ما را یاری می‌کنند تقدیر و تشکر کنم.

دسترسی آسان به وکیل

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از مهمترین مشکلات مردم در پیگیری پرونده‌های قضایی که شاید از علل طولانی شدن رسیدگی‌ها بوده، بی اطلاعی از مبانی قانونی است. در سال‌های اخیر دادن مشاوره و وکیل رایگان به مردم در اولویت‌های دستگاه قضا قرار گرفته که البته بخشی از آن در مرکز وکلای قوه قضائیه دنبال می‌شود. حالا انتظار می‌رود با مشاوره‌های حقوقی رایگان، دسترسی را به وکیل آسانتر می‌کند پرونده‌ها در مراجع قضایی با دقت و سرعت بیشتری پیگیری شوند.

نظرها

اخبار بیشتر