چه کسانی در لیست کوتاه ترامپ برای جایگزینی بولتون قرار دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. سیاسی
چه کسانی در لیست کوتاه ترامپ برای جایگزینی بولتون قرار دارند؟

چه کسانی در لیست کوتاه ترامپ برای جایگزینی بولتون قرار دارند؟

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

خبرگزاری خانه ملت؛ گروه سیاسی: اخراج ناگهانی جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی ایالات‌متحده، شکاف قابل‌توجهی در تیم دونالد ترامپ به وجود آورد بخصوص وی به دنبال سیاست‌های فشار حداکثری در مورد ایران وکره‌شمالی و عدم صلح با طالبان در افغانستان بود.

ترامپ روز چهارشنبه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «ما پنج نفر را داریم که این پست بسیار واجد شرایط هستند و مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید اعلام خواهم کرد.»

خروج بولتون در داخل و خارج دولت باعث شد بعد از مدت‌ها اعضای دولت ترامپ یک تفس تازه بکشند زیرا عدم حضور او می‌تواند راه را برای پیشرفت در راستای تلاش‌های دیپلماتیک مانند ملاقات بین ترامپ و رئیس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل هموار کند و فصل جدیدی را برای مذاکرات صلح با کره‌شمالی رقم بزند.

بسته به اینکه چه کسی به عنوان جانشین او انتخاب می‌شود می‌تواند یک حس وضعیت عادی را به روند شورای امنیت ملی آمریکا برگرداند که بنابر گزارش‌ها بولتون، آن را دگرگون کرده بود اما هنگامی که موضوع مربوط به سیاست می‌شود، هر کس که جایگزین بولتون شود، ممکن است تاثیر چندانی بر دولت نداشته باشد.

در طول فعالیت او به عنوان مشاور امنیت ملی، ترامپ به طور مداوم دچار بی‌ثبات شد و به غرایز خود عمل می‌کرد؛ مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ ممکن است تاثیر اندکی بر مسیر گسترده سیاست خارجی آمریکا داشته باشد، اما او هنوز به نماینده‌ای که توانایی اجرای سیاست‌هایش را دارد، نیاز دارد بخصوص بعد از اخراج سه مشاور امنیت ملی در کمتر از سه سال، ترامپ همچنین باید یک نامزدی را پیدا کندکه مایل باشد تحت تهدید دائمی تحقیر یا تبعید کار کند.

برخی از مقامات کاخ سفید بر این باور بودند که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، قدرت خود را افزایش خواهد داد و به عنوان منشی ایالتی و مشاور بعدی امنیت ملی آمریکا منصوب می‌شود اما ترامپ در آخرین اظهارات خود گفت که قصد ندارم مایک پمپئو را با حفظ سمت، به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی کنماما با این حال در این باره با او صحبت کرده‌ام و به نظر من او عالی است چونما دیدگاه‌های مشترک زیادی داریم و در اندک مسائلی هم با هم اختلاف نظر داریم.

نشریه فارین پالیسی در گزارشی به معرفی جایگزینان احتمالی جان بولتون پرداخت و نوشت به گفته مقامات سابق و سابق، قانونگذاران جمهوریخواه نزدیک به رئیس‌جمهور و منابع نزدیک به کاخ سفید، این نام‌ها شانس‌های جدی برای کسب جایگاه مشاور امنیت ملی آمریکا را دارند.

استفان بیگون

بیگون، فرستاده ویژه ترامپ به کره‌شمالی یک متخصص کهنه‌کار در عرصه سیاست خارجی است که در دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش در شورای امنیت ملی بوش و به عنوان مشاور سیاست خارجی اعضای کنگره خدمت کرده است.

مقامات کنونی و سابق کاخ سفید بیگون را به عنوان یک مدیر ماهر توصیف می‌کنند که می‌تواند به فرآیندها و نشست‌های شورای امنیت ملی آمریکا برگردد اگرچه نام بیگون برای چندین شغل مهم دیگر همچون جایگزینی سفیر ایالات‌متحده در روسیه، جان هانتسمن یا معاون وزیر امور خارجه جان سالیوان مطرح است.

رابرت اوبرایان

سفیر ترامپ و فرستاده ویژه ریاست‌جمهوری در امور گروگان‌ها که معمولا ترجیح می‌دهند پشت صحنه بمانند، اما دو منبع آشنا با این مذاکره کننده گفتند که او همچنان در فهرست نهایی برای جایگزین شدن بجای بولتون است.

اوبریان طی یک تلاش موفق برای نجات ستاره رپ در استکهلم، که در آن متهم به حمله به مردی در خیابان بود، بیش‌ترین توجه را در طول مدیریت ترامپ به دست آورد.

راب بلر

وی دستیار امنیت ملی میک مولوانی رئیس کارکنان کاخ سفید است، بلر در سال جاری به عنوان یکی از رقیب‌های اصلی بولتون در کاخ سفید ظاهر شد. انتصاب یک شخصیت کم سابقه در کاخ سفید به عنوان مشاور امنیت ملی می‌تواند نفوذ مولوانی را افزایش دهد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

جک کین

کین یک ژنرال بازنشسته چهار ستاره بازنشسته ارتش آمریکاست که به عنوان معاون ستاد ارتش خدمت کرده و در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ نقش پشت صحنه را ایفا کرده‌است.

کین با ترامپ تاثیرگذار در نظر گرفته می‌شود که حداقل دو بار او را به عنوان وزیر دفاع در نظر گرفته‌است. گفته می‌شود که کین نقشی کلیدی در متقاعد کردن ترامپ برای مقابله با حملات تلافی جویانه در ایران در آخرین دقیقه با حضور چندگانه در فاکس‌نیوز ایفا کرده‌است، جایی که او تصور می‌کرد که سقوط تهران در یک هواپیمای نظامی آمریکا ممکن است به جای یک تحریک، یک حادثه بوده باشد.

کین ممکن است علاقه‌ای به گرفتن شغل در دولت ترامپ نداشته باشد بنابرگزارش‌ها او پیشنهاد ترامپ برای اشتغال در یکی از مناصب ارشد پنتاگون را رد کرده‌است.

متیو پاتینگر

وی یکی از اعضای مهم و تاثیر گذار تیم امنیت ملی ترامپ محسوب می‌شود که در حال رسیدگی به طرح‌های آسیایی کمیته امنیت ملی آمریکا ست و یکی از معماران سیاست‌های جنگ افروزی دولت ترامپ در برابر چین محسوب است.

او دندان‌هایش را به عنوان یک روزنامه‌نگار در چین قطع کرد، جایی که توسط مقامات مورد اذیت قرار گرفت. او در سال ۲۰۰۵ به نیروهای دریایی پیوست و در افغانستان تحت عنوان ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ خدمت کرد که در رسوایی استعفا داد و در حال حاضر در انتظار محکومیت برای دروغ گفتن به اف بی آی است.

برایان هوک

هوک، یک متخصص سیاست خارجس جمهوری‌خواه با تجربه در دولت بوش است که در دوران رکس تیلرسون به او خدمت می‌کرد و توانست نفوذ زیادی را در وزارت امور خارجه آمریکا بدست بیاورد.

پس از روی کار آمدن مایک پمپئو هوک در مسایل ایران نقش فرستاده شد؛ وی روابط نزدیکی با جارد کوشنر داماد ترامپ دارد و یکی از افراد فعال در برنامه صلح اسرائیل و فلسطین موسوم به معامله قرن است.

ریچارد گرنل

سفیر همچنس گرا آمریکا در آلمان، مورد علاقه شخص ترامپ است و او بارها سبک دیپلماتیک گستاخانه رئیس‌جمهور آمریکا از جایگاه خود در برلین بکار گیری کرده است.

او با انتقاد از هزینه‌های نظامی برلین به عنوان عضو ناتو آن را ناکافی دانست همچنین گرنل شرکت‌های آلمانی را در تجارت با ایران مورد تهدید قرار داد که موجب عصبانیت مقامات آلمان شد.

کیت کلاگ

مشاور امنیت ملی مایک پنس، کلاگ از ابتدا با دولت ترامپ بود و به نظارت بر انتقال به کاخ سفید کمک می‌کرد؛ وی تلاش کرد تا به عنوان معاون مشاور قبلی امنیت ملی ترامپ ژنرال مک مستر خدمت کند اما با ورود بولتون توصیه شد که به پنس مشاوره دهد.

طبق گزارش‌ها، کلاگ مورد توجه ترامپ است اما مشخص نیست که چه نقشی در شکل‌گیری سیاست ایفا می‌کند؛ وی یک سپهبد بازنشسته در ارتش آمریکا است و به عنوان مشاور پاول برمر، دیپلمات ارشد در عراق پس از حمله سال ۲۰۰۳ خدمت کرده‌است.

داگلاس مک گرگور

یک تحلیلگر دفاعی ویژه و سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا است که به عنوان جانشین احتمالی جان بولتون مطرح شده است و او روز سه‌شنبه هفته پیش خود را به عنوان مردی که سیاست‌های ترامپ را اجرا می‌کند در یکی از برنامه‌های شبکه فاکس نیوز معرفی کرد.

او از دنیای سیاست خارجی بسیار دور است، اما با این در این مدت توانسته توجه ترامپ را بخود جلب کند او همچنین ممکن است قادرباشدتا خود را به عنوان یک کاندید خارج از کاخ سفید برای شغل مشاور امنیت ملی معرفی کند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

فیلم/ عیادت رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم‌شیرازی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
ایلناایلنا19 ساعت قبل
یک مقام صهیونیست مدعی شد که گزینه‌های نظامی علیه ایران روی میز استبه گزارش ایلنا به نقل از میدل ایست مانیتور، «گابی اشکنازی» فرمانده سابق ستاد کل عملیات نیروهای جنگی رژیم صهیونیستی در اظهاراتی گفت: بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل عدم وحدت است نه ایران. وی در ادامه گفت: اسرائیل هیچ تصمیمی برای پایان دادن به مقابله با حماس در نوار غزه ندارد. اشکنازی همچنین با تکرار برخی یاوه‌گویی‌ها در مورد ایران مدعی شد: همواره گزینه‌ها و اقدام‌های نظامی علیه ایران، با هدف جلوگیری از دستیابی آن‌ها به سلاح هسته‌ای، روی میز است. وی در ادامه افزود: راز قدرت ما وحدت ماست. زمانی که وحدت ملی از بین رود، اسراییل از بین می‌رود و این خطری برای کل صهیونیسم است.

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف13 ساعت قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری14 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
طبیعی است که وقتی معنای واقعی اصلاح طلبی را در این چارچوب به رسمیت بشناسیم به ناچار باید بپذیریم که اصلاح طلبی یک نظریه سخت یا غیرقابل تغییر نیست. از همین نظر است تعدادی از دوستان در مقام مفهوم سازی جدید اصلاحات برخی از این نکات را مطرح می‌کنند. مگر ما میتوانیم از قدرت فاصله بگیریم؟ آنچه که دوستان هم اشاره می‌کنند خارج از عرض بنده نیست، ما فاصله نگرفتیم. بنا به شرایط سیاسی ما مجبور بودیم دست به اقدام دیگری بزنیم، در آن اقدام و در آن تصمیم سیاسی هیچ انتقادی به عملکرد اصلاح طلبان وارد نیست. اصلاح طلبان نیز در همه سطوح می‌توانند مورد نقد و بررسی قرار بگیرند.

نظرها

اخبار بیشتر