مکاتبه با مراجع قضایی برای تخلفات «دیوار» در حوزه فروش پایان‌نامه/ارشدی‌ها بیشترین متخلفان علمی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
مکاتبه با مراجع قضایی برای تخلفات «دیوار» در حوزه فروش پایان‌نامه/ارشدی‌ها بیشترین متخلفان علمی

مکاتبه با مراجع قضایی برای تخلفات «دیوار» در حوزه فروش پایان‌نامه/ارشدی‌ها بیشترین متخلفان علمی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون حقوقی وزارت علوم از کشف تعدادی از پرونده‌های تخلف علمی در دانشگاهها خبر داد و گفت: پایان نامه‌های دوره کارشناسی ارشد بیشترین تخلفات علمی را دارند.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین سیمایی صراف در حاشیه نشست شورای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی که امروز در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران گزارشی از آخرین اقدامات وزارت علوم در برخورد با سایت‌ها و موسسات فروش پایان نامه و همچنین تقلب علمی ارائه داد و گفت: ‌ در خصوص فعالیت بخشی از سایت «دیوار» که در حوزه فروش پایان نامه فعالیت می‌کرد مکاتباتی را با مراکز قضایی انجام دادیم و در خصوص فعالیت چند سایت دیگر نیز این اقدامات انجام شد خوشبختانه قاضی یکی از این سایت‌ها را مسدود کرده است اما هنوز گزارش جدیدی در خصوص مسدود سازی سایت دیوار دریافت نکرده‌ام و فکر نمی‌کنم این سایت مسدود شده باشد.

وی در ادامه همچنین تصریح کرد: در خصوص فعالیت موسسات در حوزه فعالیت علمی نیز بازپرس یک کارشناس تعیین کرده است تا این کارشناس گزارش‌های وزارت علوم را در این حوزه راستی آزمایی کند و گزارش او به دادگاه ارسال شود. در حال حاضر هنوز آماری از تعداد موسسات متخلف در این حوزه را در اختیار نداریم.

معاون حقوقی وزارت علوم خاطر نشان کرد: ‌ وزارت علوم بعد ازچند ماه تلاش توانست با دستور قضایی با ۲۵ موسسه متخلف در حوزه تقلبات علمی برخورد کند، ولی این کافی نیست و متاسفانه فرایندی که در قانون برای برخورد با این موسسات دیده شده است کار را در این زمینه طولانی‌تر می‌کند.

به گفته‌ی وی ما معتقد هستیم باید خود وزارت علوم به عنوان ضابط بتواند موسسات متخلف در حوزه علمی را تعطیل کند و پرونده آنها را به منظور تصمیم گیری به دادگاه ارسال کند. اما فرایندی که قانون در نظر گرفته است برعکس می‌باشد چرا که دادگاه باید مجوز لازم را برای برخورد به این موسسات به وزارت علوم ارائه دهد.

دکتر سیمایی صراف همچنین خاطر نشان کرد: ‌ ما در نشست امروز تلاش داریم قانون و آیین نامه مقابله با تخلفات علمی را از دیدگاه مسئولان دانشگاهی مورد بررسی قرار بدهیم و تاکنون درخصوص نهادهای اعمال کننده مجازات‌ استفاده کنندگان از خدمت تقلبی صحبت‌های زیادی شده است اما امروز هدف ما این است که ما مسئولیت روسای دانشگاهها در این زمینه را فهرست کنیم و از آنها بخواهیم از مهر ماه جاری این موضوع را به صورت جدی دنبال کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی همچنین از کشف اسامی تعدادی از متخلفان علمی توسط وزارت علوم خبر داد و گفت: ما این اسامی را به دانشگاهها فرستادیم و از آنها درخواست کردیم برای آنها پرونده‌ای تشکیل دهند و پرونده آنها در هیات‌های تخلفات مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت اثبات بر حسب مورد با آنها برخورد شود.

وی تاکید کرد: ‌۹۰ درصد پرونده‌های کشف شده از متخلفان علمی به دانشگاههای غیر دولتی مربوط می‌شود و ۱۰ درصد آنها دولتی هستند.

دکتر سیمایی صراف همچنین در خصوص مجازات افراد استفاده کننده از تخلفات علمی نیز گفت: پرونده‌های کشف شده هنوز به رای نهایی نرسیده است تا بخواهیم مجازات تعیین کنیم. اما اگر تقلب ثابت شود قطعا آن مدرک لغو خواهد شد. حقوق و دستمزدهای آنها اگر بابت این مدرک دریافت می‌شود بازگردانده خواهد شد و یا اگر به خاطر آن مدرک پستی بالاتر دریافت کرده باشد از فرد متخلف گرفته خواهد شد.

معاون وزیر علوم در خصوص نحوه پیداکردن متخلفان علمی در دانشگاهها نیز گفت: این افراد بر اساس گزارش‌های ارسالی و همچنین ضابطین خاصی که وزارت علوم در دانشگاهها تعیین کرده است، مشخص می‌شوند و وضعیت آنها به صورت نامحسوس بررسی می‌شود. ضمن این که خود دانشگاهها و اساتید نیز در خصوص تقلبی بودن پایان نامه‌ها گزارش ارسال می‌کنند.

دکتر سیمایی صراف همچنین در خصوص راه اندازی سامانه ایرانداک به منظور پیشگیری از ورود تخلفات علمی نیز گفت: به نظر من اگر همه دانشگاهها اعم از دولت یو غیر دولتی به این سامانه بپیوندند، تخلفات علمی به راحتی قابل پیشگیری است البته این الزام برای همه دانشگاهها وجود دارد که قانون پیشگیری از تخلفات علمی را پیگیری کنند.

دکتر سیمایی تاکید کرد: ‌بیشترین تخلفات علمی در پایان نامه‌های کارشناسی ارشد اتفاق می‌افتد و این تخلفات در تمامی رشته‌های دانشگاهی اعم از فنی و علوم انسانی و غیره نیز وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پست جنجالی مهناز افشار بعد از طلاق به محمدرضا گلزار + فیلم و عکس

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار زیر پست آخر مهناز افشار در صفحه شخصی اش در اینستاگرام کامنتی جالب و جنجالی نوشته و با ایمان قلب که همین موضوع باعث شده که کاربران فضای مجازی شروع به شایعه سازی در مورد علاقه گلزار به مهناز افشار کنند. محمدرضا گلزار و مهناز افشار از بازیگران پرکار و محبوب سینمای ایران هستند که بازی‌های مشترک زیادی با هم دارند. مهناز افشار و محمدرضا گلزار در عشق تعطیل نیستمهناز افشار و محمدرضا گلزار در سریال عاشقانهمهناز افشار و محمدرضا گلزار در فیلم زهر عسلبازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کمابازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در آتش بسعکس مشترک محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کلاغ پرپاسخ اینستاگرامی گلزار به منتقدان کنسرتشمحمدرضا گلزار، در پستی اینستاگرامی، پاسخ منتقدان کنسرتش در لس‌آنجلس را داد. آماری عجیب از تعداد بلیتهای فروخته‌شده کنسرت محمدرضا گلزار در مهمترین سالن کنسرت دنیا منتشر شده است. انتقادی که (نکاتی درباره سلیقه مخاطب در آمریکا گفته بود) بنا به گفته بسیاری به دور از شان بود جزئیات ممنوع الکاری مهناز افشار مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است.

نمایشگاه لیزر و فوتونیک ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، بر اساس روایات، عصر حکومت و پادشاهی امام عصر (عج) همراه با بهترین ثمرات و برکات مادی و معنوی است. حضور ملائک برای خدمت‌رسانی به مؤمنان، درختانی با میوه‌های چهار فصل، نمایان شدن گنج‌های زمین، نزول برکت‌های آسمانی و زمینی و زدوده شدن غم‌ها و بیماری‌ها تنها گوشه‌ای از این برکات است. به عنوان مثال امام محمد باقر علیه‌السلام در روایتی با اشاره به آخرین خطبه امام‌حسین (ع) در روز عاشورا و به نقل از آن حضرت، با اشاره به برخی مصادیق برکت‌های آسمان و زمین در عصر ظهور می‌فرماید «(در آن دوران) در روى زمین شخص نابینا و زمین‌‏گیر و مبتلایى نخواهد بود مگر اینکه خداوند به وسیلۀ ما اهل‌‏بیت بلا را از او برطرف مى‌‏کند و به قدرى برکت از آسمان به سوی زمین نازل مى‏‌شود که شاخه درخت از زیادى میوه مى‌‏شکند! میوه زمستانى در تابستان و میوه تابستانى در زمستان خورده مى‌‏شود‌؛ و لا یبقى على وجه الأرض أعمى و لا مقعد و لا مبتلى إلا کشف الله عنه بلاءه بنا أهل البیت و لینزلن البرکة من السماء إلى الأرض حتى إن الشجرة لتقصف بما یزید الله فیها من الثمرة و لتأکلن ثمرة الشتاء فی الصیف و ثمرة الصیف فی الشتاء» (الخرائج و الجرائح قطب راوندی، ص۸۴۸) همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص) در دیگر روایت اشاره دارند: «در میان واپسین امتم، مهدى ظهور مى‌کند. انتهای‌پیام/
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
ایسناایسنا15 ساعت قبل
کردها به‌طور ناخوادگاه به سمت‌وسوی برگزاری مولود نامه می‌روند و به فرموده رسول‌الله حتی با پذیرایی خرما این جشن را در این ماه به‌خوبی راه می‌اندازند. سید بهاءالدین حسینی، مدرس دانشگاه نیز به ایسنا گفت: شخصیت پیامبر اکرم (ص) مبتنی بر اخلاق است و از آن به عنوان ابر انسان یاد می‌کنند. وی بیان کرد: رسول‌الله (ص) نخ تسبیح میان اهل تشیع، تسنن، مکاتب فقه و مذهب‌های دیگر است لذا مردم به دلیل وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) کنار هم جمع می‌شوند. در مولود نامه تمامی دل‌ها با هم به محبت پیغمبر خداوند (ص) پیوسته می‌شود و این امری مشترک میان تمام مذاهب و مکاتب اسلامی است. مرادی بیان کرد: هرکدام از بحث‌های مولود نامه پیغمبر (ص) فلسفه خاص خود را دارد و هر بار شنیدن زندگی‌نامه حضرت برای مردم تازگی دارد.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ری، مراسم تجلیل از حافظان کل قرآن کریم مرکز آموزش قرآن کریم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) ظهر امروز در تالار شیخ صدوق (ره) برگزار شد. آیت‌الله ری‌شهری افزود: انس گرفتن با قرآن دارای مراتب قابل توجهی است که شامل تلاوت قرآن، حفظ قرآن، انس با معارف و حقیقت قرآن است که در صورت نزدیکی به آن امکان جدایی وجود نخواهد داشت. تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) گفت: دشمنان متصورند که می‌توانند با توطئه‌های خود نظام جمهوری اسلامی را از پا درآورند اما قطعا زمانی که با جمعیتی مأنوس با قرآن و اهل بیت (ع) روبه رو شوند هیچ کاری نمی‌توانند بکند که این مقدمه ظهور حضرت مهدی (عج) است. تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) ادامه داد: باید پیوند نظام و ولایت بیشتر شود و کسی که با قرآن انس بگیرد هیچ وحشتی در زندگی برای او پیش نمی‌آید. وی افزود: مرکز آموزش قرآن کریم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با وجود پرسنل محدود موفق شد ضمن اجرای توصیه پیامبر اسلام (ص) در شکل‌گیری زندگی سعادتمندانه نقش مؤثری داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری11 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری16 ساعت قبل

اظهارات امروز رییس‌جمهور در رفسنجان + فیلم

خبری17 ساعت قبل

سوریه، ایران و ناتو، محور گفت‌وگوی تلفنی ماکرون و ترامپ

ایسنا32 دقیقه قبل

اعزام غیرقانونی تیم وزنه‌برداری به قبرس/وقتی دختر نوجوان در جمع پیشکسوتان مدال می‌گیرد!

فارس42 دقیقه قبل

شکایت خانم دکتر داروساز از همکارش به اتهام تعرض

خبر فوری43 دقیقه قبل

فتاحی: اجتماعی شدن کتابخانه‌ها به توسعه خدمات و ارتقاء منزلت کتابداران می‌انجامد

فارس43 دقیقه قبل

گاتزتا: رافائل بنیتس کایخون را می‌خواهد؛ دالیان آماده ارائه پیشنهادی با دستمزد ۸ میلیون یورویی به وینگر اسپانیایی

طرفداری43 دقیقه قبل

تشدید اسلام هراسی در فرانسه؛ تبعیض سازمان یافته علیه مسلمانان با کمک دولت‎های اروپایی

میزان‌آنلاین44 دقیقه قبل

وجود بیش از ۳ هزار اتوبوس فرسوده در تهران/نوسان قیمت‌ها نوسازی ناوگان را به تاخیر انداخت

میزان‌آنلاین45 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها