مقطع ارشد و دانشگاههای غیردولتی بیشترین آمار تقلب علمی را دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
مقطع ارشد و دانشگاههای غیردولتی بیشترین آمار تقلب علمی را دارند

مقطع ارشد و دانشگاههای غیردولتی بیشترین آمار تقلب علمی را دارند

مهرخبرگزاری مهر |
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از برخورد این وزارتخانه با ۲۵ موسسه فروش پایان‌نامه خبر داد و گفت: مقطع ارشد و دانشگاههای غیردولتی بیشترین آمار تقلب را دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین سیمایی صراف روز یکشنبه در حاشیه همایش روسای دانشگاه‌های کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، در جمع خبرنگاران درباره برخورد قضایی با آگهی‌های فروش پایان نامه در فضای مجازی، اظهار داشت: در خصوص یکی از سایتهای معروف مکاتبه و تقاضا برای مسدود کردن بخش آگهی آن را مطرح کرده‌ایم. همچنین چند سایت دیگر فروش پایان‌نامه هم شناسایی کرده‌ایم که قاضی یک سایت را مسدود کرده است.

وی افزود: هنوز در مورد سایت معروف، گزارشی در خصوص مسدود شدن بخش تبلیغات و آگهی‌های آن دریافت نکرده‌ایم و فکر نمی‌کنم تاکنون مسدود شده باشد.

سیمایی صراف درباره برخورد با موسسات فروش پایان‌نامه گفت: شعبه بازپرسی یک کارشناس برای راستی آزمایی گزارش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی کرده و گزارش‌های این کارشناس برای دادگاه مستند است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعلا با ۲۵ موسسه فروش پایان نامه برخورد کرده که البته کافی نیست و فرایندی که در قانون دیده شده، روند برخورد با موسسات را طولانی کرده است. ما معتقد هستیم وزارت علوم باید به عنوان ضابط بتواند این موسسات را تعطیل و پرونده را برای تصمیم گیری در دادگاه ارسال کند.

وی تاکید کرد: فرایند قانون برعکس است و می‌گوید ابتدا وزارت علوم باید شکایت خود را به دادگاه ارسال کند و دادگاه مجوز می‌دهد که این وزارتخانه به همراه نیروی انتظامی برای مقابله با این موسسات اقدام کند.

سیمایی صراف درباره پنل تبیین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و آیین نامه اجرایی آن اظهار داشت: ما قصد داریم این قانون و آیین نامه را از دیدگاه مسئولیت دانشگاه تحلیل کنیم؛ تاکنون در مورد عرضه کننده و مجازات‌های استفاده کننده از این خدمت تقلبی صحبت‌های بسیاری کرده‌ایم.

به گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با توجه به اینکه امروز اجلاس روسای دانشگاه‌های کشور است، مسئولیت روسای دانشگاه‌ها را فهرست می‌کنیم و از آنان می‌خواهیم با شروع سال تحصیلی خیلی جدی این موضوع را پیگیری کنند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

وی خاطرنشان کرد: اسامی که با عنوان پایان نامه تقلبی کشف کرده‌ایم به دانشگاه‌ها ارسال شده که برای آنها پرونده تشکیل دهند و به هیئت‌های تخلفات و کمیته‌های انضباطی ارسال شود تا مورد به مورد با این پرونده‌ها برخورد کنند.

سیمایی صراف ادامه داد: ۹۰ درصد پرونده‌های کشف شده مربوط به غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد مربوط به دولتی‌ها است.

وی درباره برخورد با افرادی که پایان نامه تقلبی خریداری کرده‌اند، گفت: در این زمینه هنوز به رای نرسیده‌ایم و این پرونده باید در دانشگاه رسیدگی و تصمیم گیری شود. در صورت اثبات تقلب، مدرک لغو و حقوق و دستمزد اساتید مرتبط گرفته خواهد شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد نحوه شناسایی این افراد بیان کرد: علاوه بر گزارش هایی که دریافت می‌کنیم، ضابطان وزارت علوم به صورت نامحسوس وارد عمل می‌شوند البته تکلیف اول شناسایی این پایان نامه‌ها بر عهده استاد است و گاهی خود استاد هم به وزارت علوم گزارش می‌دهد و بعد از برگزاری جلسه دفاع، تقلبی بودن پایان نامه کشف می‌شود.

سیمایی صراف عنوان کرد: اگر همه دانشگاه‌ها و موسسات به سامانه «ایرانداک» بپیوندند، مشکلات کمتر می‌شود، چرا که این مسئله یک قانون است.

وی افزود: بیشترین میزان تقلب در رشته‌های پزشکی، علوم انسانی، فنی مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد مشاهده می‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره نحوه برخورد دانشگاه‌ها با تقلب در پایان نامه‌ها همزمان با شروع سال تحصیلی جدید، خاطرنشان کرد: وزیر علوم امروز به دانشگاه‌ها بخشنامه‌ای مبنی بر «ظرفیت پایان نامه برای همه استادان باید رعایت شود، اگر ظرفیت رعایت نشود یک استاد ۱۰ تا ۱۵ پایان نامه بر می‌دارد و کنترل از دستش خارج می‌شود اما با رعایت این مسئله اگر طبق قانون پنج پایان نامه ارشد داشته باشد بهترین راه پیشگیری و کنترل است»، ارائه کرد.

سیمایی صراف گفت: استادان داور یکی از ابزارهای کنترل و پیشگیری هستند و می‌توانند اصالت یک اثر را تشخیص دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

نظرها

اخبار بیشتر