دیوید کامرون: جانسون دروغگو و نژادپرست است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
دیوید کامرون: جانسون دروغگو و نژادپرست است

دیوید کامرون: جانسون دروغگو و نژادپرست است

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
نخست‌وزیر اسبق بریتانیا در کتاب خاطراتش نوشته است که نخست‌وزیر فعلی این کشور در سال 2016 فقط برای بالا بردن سوابق سیاسی و بدون اعتقاد به کاری که می‌کند، در کمپین خروج این کشور از اتحادیه اروپا شرکت کر

به گزارش مشرق، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر اسبق بریتانیا در کتاب خاطرات خود «بوریس جانسون» نخست‌وزیر کنونی این کشور را فردی دروغگو خواند.

به نوشاه روزنامه «گاردین»، ‌ کامرون در کتاب خاطرات خود که امروز (یکشنبه) منتشر شد نوشته است جانسون فقط به‌خاطر این‌که بتواند برای خود سابقه‌ای فراهم کند در سال ۲۰۱۶ از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت کرد.

همچنین او در کتاب جدید خود «پریتی پتل» وزیر کشور فعلی و «دومینیک کامینگز» مشاور نخست‌وزیر فعلی و طراح اصلی برگزیت را که پیش‌تر برای او کار می‌کردند مورد انتقاد قرار داده است.

به عقیده گاردین جنجالی‌ترین قسمت این کتاب، ادعای کامرون مبنی بر «نژادپرستانه بودن محتوای کمپین جانسون» برای ترغیب شهروندان انگلیسی به رأی دادن به خروج از اتحادیه اروپا است.

کامرون توضیح می‌دهد جانسون احتمال پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را دست‌آویزی برای توجیه لزوم رأی دادان به برگزیت تبدیل کرد. او در این کتاب این سوال را مطرج می‌کند: «چرا [جانسون] بر کشوری تمرکز کرد که عضو اتحادیه اروپا نبود؟»

او در پاسخ به این سوال می‌نویسد: «جواب این است که این کشور (ترکیه) مسلمان است و برای ایجاد هراس از اسلام‌گرایی، مهاجرت گسترده و تغییر و تحول در جامعه [انگلیس] مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این امر بسیار واضح بود».

همچنین کامرون درباره ادعای جانسون مبنی بر در اولویت قرار دادن حق حاکمیت بریتانیا بیان می‌کند، این مسئله «بعد از این نگرانی جانسون در اولویت دوم قرار دارد: بهترین عواید برای خودش چه خواهد بود؟»

کامرون در این کتاب «مایکل گوو» دوست سابقش که مسئول فعلی برنامه‌ریزی برای برگزیت بدون توافق است را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «صفت بارز او یک چیز است: خیانتکاری. خیانت به من و سپس خیانت به بوریس».

کامرون طی روزهای اخیر اعلام کرده است که ممکن است برگزاری همه‌پرسی دوباره برای خروج از اتحادیه اروپا ضروری باشد و کمپین دادن رأی به برگزیت در سال ۲۰۱۶ به مردم را فریب داده است. او که در زمان برگزاری همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخست‌وزیر این کشور بود به‌خاطر ایجاد تفرقه و تردید در کشورش در این دوره، در این کتاب از مردم عذرخواهی کرد.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵ در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

جانسون از زمان تصاحب مقام نخست‌وزیری بارها اعلام کرده است با توافق یا بدون توافق با اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) برگزیت را اجرا می‌کند. با این حال او مدعی است برگزیت با توافق را به اجرای آن بدون حصول توافق ترجیح می‌دهد.

از این رو در تلاش است برای شرط اتحادیه اروپا برای پذیرش توافق برگزیت به نام «ترتیبات پشتیبان» که شامل ضمانت جلوگیری از بسته شدن مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است، یک طرح جایگزین پیدا کند. شرطی که پارلمان انگلیس در زمان نخست‌وزیری «ترزا می» سه بار آن را رد کرده بود.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کدام سناریوی بازداشت زم واقعی است؟ از تعقیب و مراقبت در اردن تا عملیات ربایش در بغداد + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
نامه نیوز- گروه سیاست: بازداشت روح‌الله زم (مدیر کانال جنجالی ضد نظام آمدنیوز) و نحوه دستگیری او هنوز در هاله‌ای از ابهام است. هنوز اخبار ضد و نقیضی در ارتباط با نحوه دستگیری و فریب زم منتشر می‌شود. شرکت‌های هوایی در همان آغاز در پاسخ به خبرنگاران ضمن استعلام نام روح‌الله زم، مدعی شدند که هیچ مسافری با این نام نداشته‌اند. ۳: سناریوی عملیات فریب در عراقیکی از محتمل‌ترین سناریوهایی که در روزهای اخیر مطرح شده است، ماجرای بازداشت روح‌الله زم در شهر نجف است. این سناریو البته تا حدی مورد تایید همسر خود روح‌الله زم نیز قرار گرفت.

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم/ حرکت نمایشی یک سعودی با خودرو!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر