آمار کشف پرونده پایان نامه‌های تقلبی؛ ۹۰ درصد غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد دولتی‌ها + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
آمار کشف پرونده پایان نامه‌های تقلبی؛ ۹۰ درصد غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد دولتی‌ها + فیلم

آمار کشف پرونده پایان نامه‌های تقلبی؛ ۹۰ درصد غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد دولتی‌ها + فیلم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیشترین میزان تقلب در رشته های پزشکی، علوم انسانی، فنی مهندسی و بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد است.

حسین سیمایی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز یکشنبه در حاشیه همایش روسای دانشگاه‌های کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسشی درباره برخورد قضایی با آگهی‌های فروش پایان نامه در سایت دیوار، اظهارداشت: مکاتبه و تقاضا برای مسدود کردن بخش آگهی این سایت را مطرح کرده‌ایم. همچنین چند سایت دیگر فروش پایان نامه هم شناسایی شده که قاضی یک سایت را مسدود کرده است.

وی افزود: اما هنوز در مورد سایت دیوار گزارشی از مسدود شدن بخش تبلیغات و آگهی‌های آن دریافت نکرده‌ایم و فکر نمی‌کنم تاکنون مسدود شده باشد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در پاسخ به پرسشی دیگر درباره برخورد با موسسات فروش پایان نامه خاطرنشان کرد: شعبه بازپرسی یک کارشناس برای راستی آزمایی گزارش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی کرده که گزارش‌های این کارشناس برای دادگاه مستند است.

سیمایی صراف ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعلا با ۲۵ موسسه فروش پایان نامه برخورد کرد که البته کافی نیست و فرآیندی که در قانون دیده شده است، روند برخورد با موسسات را طولانی می‌کند.

وی تاکید کرد: ما معتقد هستیم وزارت علوم باید به عنوان ضابط بتواند این موسسات را تعطیل و بعد پرونده را برای تصمیم گیری در دادگاه ارسال کند.

وی خاطرنشان کرد: فرآیند قانون برعکس است و می‌گوید ابتدا وزارت علوم باید شکایت خود را به دادگاه ارسال کند و دادگاه مجوز می‌دهد که وزارت علوم به همراه نیروی انتظامی برای مقابله با این موسسات اقدام کند.

معاون وزیر علوم درباره پنل تبیین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و آیین نامه اجرایی آن که در حاشیه همایش روسای دانشگاه‌ها برگزار شد، اظهارداشت: این قانون و آیین نامه را از دیدگاه مسئولیت دانشگاه تحلیل می‌کنیم چرا که تاکنون در مورد عرضه کنندگان این پایان نامه‌ها و مجازات‌های استفاده کننده از این خدمت تقلبی صحبت زیاد کرده‌ایم.

سیمایی صراف گفت: با توجه به اینکه امروز اجلاس روسای دانشگاه‌های کشور است مسئولیت روسای دانشگاه‌ها را فهرست می‌کنیم و از آنان می‌خواهیم با شروع سال تحصیلی خیلی جدی این موضوع را پیگیری کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

وی خاطرنشان کرد: اسامی که با عنوان پایان نامه تقلبی کشف کرده‌ایم به دانشگاه‌ها ارسال شده است و برای آنها پرونده تشکیل می‌دهند تا به هیئت‌های تخلفات و کمیته‌های انضباطی برای برخورد با این پرونده‌ها ارسال شود.

سیمایی صراف درباره آمار کشف پرونده پایان نامه‌های تقلبی اظهار داشت: ۹۰ درصد پرونده‌های کشف شده مربوط به غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد مربوط به دولتی‌ها است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برخورد با افرادی که پایان نامه تقلبی خریداری کرده‌اند، گفت: در این زمینه هنوز به رای نرسیده‌ایم و این پرونده باید در دانشگاه رسیدگی و تصمیم گیری شود. در صورت اثبات تقلب، آن مدرک لغو و حقوق و دستمزد آنها گرفته خواهد شد.

معاون حقوقی وزیر علوم همچنین درمورد نحوه شناسایی این افراد تصریح کرد: علاوه بر گزارش هایی که دریافت می‌کنیم، ضابطان وزارت علوم به صورت نا محسوس وارد عمل می‌شوند؛ البته تکلیف اول شناسایی این پایان نامه‌ها بر عهده استادان است و گاهی خود استاد هم بعد از برگزاری جلسه دفاع، تقلبی بودن پایان نامه را کشف کرده و به وزارت علوم گزارش می‌دهند.

سیمایی صراف تاکید کرد: اگر همه دانشگاه‌ها و موسسات به سامانه ایرانداک بپیوندند مشکلات کمتر می‌شود و این مسئله یک قانون است.

وی درباره نحوه برخورد دانشگاه‌ها با تقلب در پایان نامه‌ها همزمان با شروع سال تحصیلی جدید خاطرنشان کرد: وزیر علوم بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها مبنی بر رعایت ظرفیت راهنمایی پایان نامه برای همه استادان ابلاغ کرد. اگر این ظرفیت رعایت نشود و یک استاد هدایت و راهنمایی ۱۰ تا ۱۵ پایان نامه را تقبل کند کنترل و بررسی اصالت اثر علمی از اختیارش خارج می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، اگر استادان بر اساس قانون هدایت تنها پنج پایان نامه را بر عهده بگیرند بهترین راه پیشگیری و کنترل اصالت اثر علمی را در پیش گرفته‌اند. استادان داور یکی از ابزارهای کنترل و پیشگیری هستند و می‌توانند اصالت یک اثر را تشخیص دهند.

در همین ارتباط ویدئو زیر را ببینید:

video_۲۰۱۹-۰۹-۱۵_۱۶-۰۱-۲۳

کشف ۸ هزار مدرک جعلی در مشهد؛ مدرک دکترا در قبال طلب خیاط!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصفهان امروزاصفهان امروز1 روز قبل
۲۲ مهر ۱۳۹۸, ۰۹:۴۰ / کد خبر:۷۶۴۵۵ با بهبود وضع جسمانی و هوشیاری کوهنورد هشت ساله لوله‌های تنفسی از وی جدا شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ رییس هیات پزشکی، ورزشی استان اصفهان گفت: امروز با بالا رفتن سطح هوشیاری آرمان غیاثی، لوله‌های تنفسی از وی جد اشداحمد باقری مقدم با بیان اینکه آرمان قدرت بینایی خود را به دست آورده و قادر به پاسخگویی دستورات پرشکی است افزود: اندام حرکتی این سنگ نورد هشت ساله هم بهبود یافته و تنها در تکلم دچار مشکل است. وی با اشاره به اینکه هنوز نمی‌توان در خصوص آسیب مغزی وی اظهار نظر کرد، گفت: تا چند روز آینده با توجه به بالارفتن سطح هوشیاری آرمان وضع جسمانی وی در شرایط بهتری قرار می‌گیرد. جمعه ۲۹ شهریور آرمان غیاثی هشت ساله بر اثر سقوط در حین مسابقه سنگ نوردی در باشگاه ایثار فولادشهر، مصدوم و به دلیل سطح هوشیاری پایین در بخش آی سی یو بیمارستان الزهرا (س) اصفهان بستری شد. پزشکان پارگی طحال این کودک را در همان ابتدا تشخیص داده‌اند و تاکنون در خصوص خونریزی مغزی وی مورد جدی را مشاهده نکرده‌اند.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که از مجموع مصدومان انتقالی حادثه واژگونی اتوبوس زائران اربعین به بیمارستان‌های نمازی، شهید چمران، شهید بهشتی، مسلمین و شهید رجایی، ۱۲ نفر با طی مراحل درمانی از بیمارستان مرخص شدند. به گزارش ایسنا، سیدمنصور کشفی‌نژاد دوشنبه ۲۲ مهر در حاشیه بازدید از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس حامل زائران اربعین حسینی در بیمارستان شهید رجایی شیراز، گفت: از ۲۳ مصدوم بستری در بیمارستان شهید رجایی، پنج مصدوم ترخیص شدند و روند درمان برای بقیه مصدومان بستری در این مرکز نیز در حال انجام است. او ادامه داد: ۹ نفر از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس حامل زائران اربعین حسینی نیز در بیمارستان مسلمین بستری بودند که از این تعداد، شش مصدوم از بیمارستان ترخیص شدند و یک مصدوم بستری در بیمارستان شهید بهشتی نیز از این مرکز مرخص شد. مشاور عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از روند ارائه خدمات درمانی و میزان رضایتمندی مصدومان جویا شد و دستورات لازم را در این زمینه صادر کرد. به گزارش ایسنا، در پی واژگونی اتوبوس حامل جمعی از زائران اربعین حسینی که از شهرستان داراب عازم کربلا بوده و در کشور عراق دچار سانحه شده بودند، مصدومان این حادثه به بیمارستان‌های شیراز منتقل شدند و کار خدمات رسانی به آنان آغاز شد.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
شهردار تهران با تاکید بر لزوم همکاری بیشتر وزارت بهداشت برای کنترل پسماندهای بیمارستانی گفت: امروز ۷۰ درصد یکی از پادگان‌های بزرگ تهران برای شهر تهران گرفته شد. وی افزود: در روند کیفیت هوای تهران بین سال‌های ۹۰ تا۹۷ با اقداماتی که انجام شد، تعداد روزهای خطرناک از نظر هوا در تهران کاهش یافت. باید توجه کرد که موتورسیکلت‌های کاربراتوری تاثیر بسیار زیادی روی آلودگی هوا دارند همچنین در تهران ۲۲ درصد از وانت‌ها، ۹ درصد از خودروهای مسافری و پنج درصد از تاکسی‌ها دارای موتور کاربراتوری هستند که در آلایندگی تهران تاثیرگذارتر هستند. شهردار تهران درباره برنامه‌های شهرداری تهران اظهارکرد: موضوع کاهش آلودگی هوا، ترافیک و … در دستور کار است. حناچی همچنین گفت: امروز اتفاق خوبی افتاد و حدود ۷۰ درصد یکی از بزرگترین پادگان‌های شهر تهران را در شورای عالی شهرسازی، در یکی از ارزشمندترین نقاط شهر با حمایت نیروهای مسلح برای شهر تهران گرفتیم که خبر بسیار مهمی است.

ادامه بارش در مناطق شمالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در استان مازندران بارش‌ها شدید هستند و احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها و گرفتگی معابر در استان‌های ساحلی وجود دارد و هوای نسبتا سرد در شمال کشور ماندگار است. وی گفت: در غرب، شمال غرب، شمال شرق و همچنین در دامنه‌های البرز بارش‌های پراکنده همراه با رعد و برق و وزش باد را پیش بینی می‌کنیم. در آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، بخش‌های شمالی استان لرستان، مرکزی و بخش‌هایی از استان قم و دامنه‌های جنوبی البرز از جمله قزوین، البرز، تهران و سمنان برای امروز احتمال بارندگی وجود دارد. کارشناس هواشناسی افزود: در شمال شرق مانند خراسان شمالی و نواحی شمالی خراسان رضوی بارندگی پیش بینی شده است این شرایط تا سه شنبه ادامه دارد. خانم احمدی گفت: در بخش جنوبی نیز از جمله بخش‌هایی از استان کرمان، نواحی جنوبی استان هرمزگان و جنوب و جنوب شرق استان فارس و بوشهر احتمال بارندگی به شکل رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده است. وی افزود: در شرق کشور نیز وزش باد پدیده غالب است و آسمان تهران نیز همراه با بارش خفیف پیش بینی شده و دما امروز به حدود ۲۴ درجه می‌رسد.
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

حاشیه‌ای جالب بر یک متن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
گزارش اختصاصی؛ حاشیه‌ای جالب بر یک متندانشگاه امام‌حسین (ع) جاییکه پاسداران جوان زیر نظر بزرگان و پیشکسوتان علوم و فنون پاسداری را برای دفاع از حریم اسلام و ایران آموزش می‌بینند؛ حضور دیروز فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی افسران این دانشگاه بهانه‌ای شد خبرنگار خبرگزاری صداوسیما حاشیه‌نگاری کند.

نظرها

اخبار بیشتر