۳۱۶ نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
۳۱۶ نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده است

۳۱۶ نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
جلد اول اطلس بیماری های نادر با عنوان “بیماری های ژنتیکی و مادرزادی” به همت شورای علمی بنیاد بیماری های نادر ایران منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین از روابط عمومی بنیاد بیماری‌های نادر ایران، این کتاب در هشت بخش ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی، ناهنجاریهای با تظاهرات پوستی، کروموزومی، سیستم عصبی، قلبی و گردش خون، چشم، گوش صورت و گردن، سیستم ادراری و ناهنجاری‌های چندگانه را شامل می‌شود که توصیف، شیوع، علت، علائم بالینی، تشخیص، پیش آگهی، مدیریت و درمان ۵۷ نوع بیماری نادر در ایران را در بر می‌گیرد.

دکتر حمیدرضا ادراکی مدیرعامل و عضو کمیسیون پزشکی بنیاد بیماری‌های نادر درباره این کتاب گفت: جلد اول کتاب اطلس بیماری‌های نادر به بیماری‌های ژنتیکی و مادرزادی پرداخته است و با توجه به اطلاعاتی که از بیماران و مراجعان به کلینیک بیناد بیماریهای نادر و سامانه سبنا دریافت می‌شد؛ شورای علمی بنیاد تحقیقات خود را بر روی این بیماری‌ها متمرکز کردند.

ادراکی افزود: مجموعه کتابهای اطلس بیماری‌های نادر ایران در نهایت به چهار جلد خواهد رسید که جلد دوم آن به بیماری‌های متابولیکی نادر می‌پردازد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

۳۱۶ نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده است - 5

همچنین دکتر مهدی نوروزی معاون علمی- پژوهشی بنیاد بیماری‌های نادر اطلس بیماری‌های نادر را مرجع و راهنمایی مهم برای پزشکان، دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی و اساتید دانشگاهی عنوان کرد و افزود: در سال ۱۳۹۲ نیز بنیاد بیماری‌های نادر ایران به همت زنده یاد دکتر علی داودیان به کمک دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به چاپ اطلسی برای بیماری‌های نادر اهتمام ورزید.

نوروزی بیان داشت: در آن زمان این کتاب با توجه به تشخیص تقریبی تنها ۵۸ نوع بیماری نادردر کشور مرجع مناسبی تلقی می‌شد اما امروز به همت بازماندگان آن مرحوم و تلاشهای بخش علمی و انفورماتیک بنیاد تاکنون ۳۱۶ نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده است که در دسته بندی‌های جدید اطلس بیماری‌های نادر به صورت مفصل توضیح داده خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نماهنگی از مداح ترک زبان: من الغریب الی الحبیب

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حضرت سید الشداء (ع) مصادف با روز دوم محرم، نامه‌ای به حبیب ارسال کرد و نوشت: من الغریب الی الحبیباز حسین بن علی به حبیب بن مظاهر، واما بعد …حبیب خودت را به ما برسان، بیا ای حبیب ما، بیا دیر میشود …نماهنگ متفاوت حامد صفاری مداح ارومیه‌ای اهل بیت عصمت و طهارت، به مناسبت اربعین حسینی با شعر فارسی، ترکی و عربی، ابراز احساسات معنوی و عاشقانه با حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که با عنوان «الی الغریب» با مضمون شتافتن به سوی امام حسین (ع) که خود را غریب نام برده است.

راهپیمایی اربعین نماد اتحاد مسلمانان

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.

آخرین خبرها از اربعین حسینی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر